"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Duke studjuar nje harte te ""lashte"".

Sillni harta historike fiziko-politike-etnografike, që pasqyrojnë realitetin etnik dhe politik të një rajoni të caktuar, në një periudhë të caktuar.

Moderator: Hymniarber

Post Reply
elikranon
Honored Member
Honored Member
Posts: 373
Joined: Sat Dec 26, 2009 6:05 pm
Gender: Male

Re: Duke studjuar nje harte te ""lashte"".

#46

Post by elikranon » Sun Mar 07, 2010 10:01 pm

Mallakastrioti wrote:
elikranon wrote:
Mallakastrioti wrote:
Personalisht do kisha deshire te na flisje per Paganizmin ne te ashtuqujturen "pasaedhesia e grekeve te moçem" sot ne te ashtuquajturen Greqi-djepi i qyteterimit ...sa besnike i qendroi ai "popull pasardhes i paster" i grekeve te lashte...ketyre gjerave qe sot ruhen vetem ne nje popull "primitiv" dhe te "pagdhendur" si shqiptaret!?
Nuk ka lidhje me cfare diskutonim. Tema e diskutimit ishte banoret e lashte te Epirit. Tani nese shqiptaret e sotem ndihen me shume grek se greket e sotem, nuk u ngelet vecse te "ndrojne emrin". Kete e them me humor, se dicka te tille kuptova nga replika jote.
Po ti lexosh me vemendje si ato pak rreshta apo edhe videon,dilet ne konkluzion ne cilin popull u ruajten me fanatizem deri ne ditet tona,disa besime pagane e Perendish te ndeshura ne veprat e Homerit e autore te tjere te antikitetit...
Tani ne nuk kemi nevoje te deklarojme etnicitetin tone pasi e dime shume mire cilet jemi dhe sa per ate aludimin per "grek" qe ben ,mos ndoshta ka ndodhur e kunderta?...qe keto besime pellazge u morren dhe ripunuan nga ajo qe quhet "qyteterim grek" dhe me vone dikush ua etiketoi atyre?
Pune te veshtire i keni vene vetes. Veshtire se mund ta ndryshoni opinionin qe mbizoteron.

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Duke studjuar nje harte te ""lashte"".

#47

Post by Mallakastrioti » Sun Mar 07, 2010 10:12 pm

[quote][/quote]Pensionet ishin nje ndihme e grekeve per bashkekombasit e tyre ne kohe te veshtira. Varet nga cili kendveshtrim e shikon secili.

Do ishte mire sikur tu jepnin edhe "bashkekombesve" te tjere ne Azine e Vogel si dhe Gadishullin Apenin...nejse ndoshta duhet vene ne kete kendveshtrim:Nje komb çorbe popujsh etnikisht,por nen te njejten ideollogji fetare ndihmon me pensione etni te tjera qe jane ne veshtiresi ekonomike dhe krize identiteti...te pakten kendveshtrimi im ky-pasi deri tani nuk kam kuptuar akoma etnine e grekeve.
Image

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Duke studjuar nje harte te ""lashte"".

#48

Post by Mallakastrioti » Sun Mar 07, 2010 10:14 pm

elikranon wrote:
Mallakastrioti wrote:
elikranon wrote:
Mallakastrioti wrote:
Personalisht do kisha deshire te na flisje per Paganizmin ne te ashtuqujturen "pasaedhesia e grekeve te moçem" sot ne te ashtuquajturen Greqi-djepi i qyteterimit ...sa besnike i qendroi ai "popull pasardhes i paster" i grekeve te lashte...ketyre gjerave qe sot ruhen vetem ne nje popull "primitiv" dhe te "pagdhendur" si shqiptaret!?
Nuk ka lidhje me cfare diskutonim. Tema e diskutimit ishte banoret e lashte te Epirit. Tani nese shqiptaret e sotem ndihen me shume grek se greket e sotem, nuk u ngelet vecse te "ndrojne emrin". Kete e them me humor, se dicka te tille kuptova nga replika jote.
Po ti lexosh me vemendje si ato pak rreshta apo edhe videon,dilet ne konkluzion ne cilin popull u ruajten me fanatizem deri ne ditet tona,disa besime pagane e Perendish te ndeshura ne veprat e Homerit e autore te tjere te antikitetit...
Tani ne nuk kemi nevoje te deklarojme etnicitetin tone pasi e dime shume mire cilet jemi dhe sa per ate aludimin per "grek" qe ben ,mos ndoshta ka ndodhur e kunderta?...qe keto besime pellazge u morren dhe ripunuan nga ajo qe quhet "qyteterim grek" dhe me vone dikush ua etiketoi atyre?
Pune te veshtire i keni vene vetes. Veshtire se mund ta ndryshoni opinionin qe mbizoteron.
Ty te faleminderit per fjalet xhanem...po siç thote nje fjale e urte e lashte "greke ":E drejta vonon po nuk harron.
Image

elikranon
Honored Member
Honored Member
Posts: 373
Joined: Sat Dec 26, 2009 6:05 pm
Gender: Male

Re: Duke studjuar nje harte te ""lashte"".

#49

Post by elikranon » Sun Mar 07, 2010 10:26 pm


Do ishte mire sikur tu jepnin edhe "bashkekombesve" te tjere ne Azine e Vogel si dhe Gadishullin Apenin...nejse ndoshta duhet vene ne kete kendveshtrim:Nje komb çorbe popujsh etnikisht,por nen te njejten ideollogji fetare ndihmon me pensione etni te tjera qe jane ne veshtiresi ekonomike dhe krize identiteti...te pakten kendveshtrimi im ky-pasi deri tani nuk kam kuptuar akoma etnine e grekeve.
Ndihma e Greqise ishte per Minoritetin Kombetar Grek ne Shqiperi. Tani nese e perfituan dhe ca shqiptare nga halli, s`ka gje. Greqia eshte "zemergjere". Ne Turqi eshte shume i vogel numri i grekeve qe kane ngelur dhe ndihmohen nga Patriarku qe gezon goxha reputacion neper bote.Ne itali nuk ka minoritet grek, ka ca fshatra grekofone, por mund te kujdeset vete Italia per ta.
Ky post eshte serioz dhe s`ka nevoje ta prishim me kunja te tilla. Nqs mendon qe ca komente nuk kane vend ne kete post mund ti fshish.

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Duke studjuar nje harte te ""lashte"".

#50

Post by Mallakastrioti » Sun Mar 07, 2010 10:42 pm

Mire atehere elikranon,po te ribej une pyetjen qe te beri Zeus10 me siper:

"... cfare kupton me greke te lashtesise duhet te ta bej une ty e jo ti mua, sepse je ti ai qe i perdor pa limit per te etiketuar qytetet, token, kulturen, tempujt, zotat dhe gjithshka qe te vjen ne mend...."

Ja na sill ndonje quote te autoreve te lashte apo Bizantine e Mesjetare,historiane dhe gjeografe(duke lene menjane filozofet apo mitet)...cilet ishin greket e lashte?
Image

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Duke studjuar nje harte te ""lashte"".

#51

Post by Arbëri » Sun Mar 07, 2010 10:44 pm

Po-po zemër gjërë janë ''Grekët'' , ska fjalë aty :mrgreen: Sa që edhe shkollat po i hapë nëpër shqipëri ,
Me nxënësa ''Grek'' ??


Nuk ja vlen të debatojmë për këtë rracë jevgje , sikur të më vije shansa edi se ç'farë debati duhem bërë me ta :mrgreen:
Last edited by Arbëri on Sun Mar 07, 2010 11:12 pm, edited 1 time in total.
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

elikranon
Honored Member
Honored Member
Posts: 373
Joined: Sat Dec 26, 2009 6:05 pm
Gender: Male

Re: Duke studjuar nje harte te ""lashte"".

#52

Post by elikranon » Sun Mar 07, 2010 11:01 pm

Mallakastrioti wrote:Mire atehere elikranon,po te ribej une pyetjen qe te beri Zeus10 me siper:

"... cfare kupton me greke te lashtesise duhet te ta bej une ty e jo ti mua, sepse je ti ai qe i perdor pa limit per te etiketuar qytetet, token, kulturen, tempujt, zotat dhe gjithshka qe te vjen ne mend...."

Ja na sill ndonje quote te autoreve te lashte apo Bizantine e Mesjetare,historiane dhe gjeografe(duke lene menjane filozofet apo mitet)...cilet ishin greket e lashte?
Pergjigja qe dhashe pak me pare nuk te bindi.Ato territore qe permenda ishin bota greke e lashtesise. Quota mund te sjelle, po nuk jam kaq i organizuar, ndonjehere tjeter.
Po te them dicka te thjeshte: Ato zbulime arkeologjike ne Epirin klasik (Ambrakia, Dodona, Kasiopea, Nekromateio, Butrinti, Finiqi, Orikumi, Drinopolis, Apollonia, Bylisi etj) sikur te ekzistonte mundesia ti transferoje ne shkretetire dhe pastaj te ftoje studiues per te te dhene mendimin e tyre, besoj nje pergjigje te vetme do kishte: qytete greke.

User avatar
ALBPelasgian
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2113
Joined: Sun Jun 28, 2009 7:57 pm
Gender: Male
Location: Prishtinë (Prima Justiniana)
Contact:

Re: Duke studjuar nje harte te ""lashte"".

#53

Post by ALBPelasgian » Sun Mar 07, 2010 11:31 pm

Elikranon krejt këto referenca janë prej të huajve. Ato flasin ose për origjinën ilirike të Epirit o për Pirron në traditën popullore shqiptare që e njohu dhe e ruajti si bir të vetin Pirro (Burrin)
...the Kingdom of Epirus, whose people were related to the Illyrians by blood

ACEN publication, Issue 49‎ - Page 14 1971
The inhabitants of Epirus were numerous, but were not of pure Hellenic blood. The original population appears to have been Pelasgic; and the ancient oracle of Dodona in the country was always regarded as of Pelasgic origin. These Pelasgians were subsequently mingled with Illyrians, who at various times invaded Epirus arid settled in the country.

http://books.google.com/books?pg=PA286& ... utput=text
Më shumë mbi Pirron në traditën popullore shqiptare

http://books.google.com/books?id=8KCZhB ... nd&f=false
Pyrrhus (Burri = the Valiant, Alb.), King of Epirus, is all their own; no other nations claim him. Gendarmes in South Albania to-day will tell you of Pyrrhus, ´the great King who beat the dirty Greeks and everybody else.´

http://www.peacelink.nu/Boker/Durham/Durham.html1
King of Epirus', who is still a popular hero
in Albania
Ne sot po hedhim faren me emrin Bashkim,
Qe neser te korrim frutin me emrin Bashkim!

Kolivilor
Senior Member
Senior Member
Posts: 123
Joined: Tue Nov 03, 2009 9:19 pm
Gender: Male

Re: Duke studjuar nje harte te ""lashte"".

#54

Post by Kolivilor » Mon Mar 08, 2010 8:58 am

Atëherë Prishtina qenka qytet amerikan se paska ndërtesa të larta, llunaparqe, restorante, bare, kafene, asfalt etj.??

Si i thu ti kësaj?

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Duke studjuar nje harte te ""lashte"".

#55

Post by Mallakastrioti » Mon Mar 08, 2010 7:32 pm

elikranon wrote:
Mallakastrioti wrote:Mire atehere elikranon,po te ribej une pyetjen qe te beri Zeus10 me siper:

"... cfare kupton me greke te lashtesise duhet te ta bej une ty e jo ti mua, sepse je ti ai qe i perdor pa limit per te etiketuar qytetet, token, kulturen, tempujt, zotat dhe gjithshka qe te vjen ne mend...."

Ja na sill ndonje quote te autoreve te lashte apo Bizantine e Mesjetare,historiane dhe gjeografe(duke lene menjane filozofet apo mitet)...cilet ishin greket e lashte?
Pergjigja qe dhashe pak me pare nuk te bindi.Ato territore qe permenda ishin bota greke e lashtesise. Quota mund te sjelle, po nuk jam kaq i organizuar, ndonjehere tjeter.
Po te them dicka te thjeshte: Ato zbulime arkeologjike ne Epirin klasik (Ambrakia, Dodona, Kasiopea, Nekromateio, Butrinti, Finiqi, Orikumi, Drinopolis, Apollonia, Bylisi etj) sikur te ekzistonte mundesia ti transferoje ne shkretetire dhe pastaj te ftoje studiues per te te dhene mendimin e tyre, besoj nje pergjigje te vetme do kishte: qytete greke.
"Bota greke e lashtesise"....mund te na i sqarosh disi kete pike?Cfare kuptimi ka nga ana etnike kjo "bote greke" e lashte,pasi kete nuk arrijme akoma ta shpjegojme.Pastaj sipas kesaj llogjike qe kerkon te na shtrosh ketu,i bie jo vetem qe gjithe fiset Ilire te kene qene "grek",por gjithe bota mesdhetare,Azi e Vogel,Afrike Veriore e deri ne Veri te Italise edhe me tej,pasi edhe aty jane gjetur mbishkrime,apo kollona,kapitele, statuja etj...te ashtuquajtura te ndikimit te "qyteterimit grek"...por fatkeqesisht per kete lloj teorie,ajo qe ne gjuhen UNIVERSALE quhet HISTORI nuk para i pranon si teza keto,pike se pari sepse nuk bazohet cfare ndikimi kulturor mund te kene pasur nje popullsi si dhe cila ka qene gjuha e shkruar(perseris e shkruar dhe jo ajo qe latinisht quhet - LINGUA POPULI- ).Pike se dyti,kur gjithe historianet(ata serioz flas,te pakten) si te lashtesise dhe jo,me termin BARBAR apo BARBAROI referoheshin etnive te ndryshme limitrofe dhe jo vetem atyre, si JO GREKE,pasi flisnin nje gjuhe tjeter dhe kishin zakone te ndryshme nga greket e vertet(qe shtriheshin si ETNI,vertet e paster vetem ne Peleponez)...tani per çfare greke te lashte mund te flasim dhe ku na qenka kjo lidhje gjaku qe nga Sllovenia e deri ne Egjipt mbushur grek gjithe dynjaja?
Image

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Duke studjuar nje harte te ""lashte"".

#56

Post by alfeko sukaraku » Mon Mar 08, 2010 7:41 pm

elikranon wrote:
Mallakastrioti wrote:
Personalisht do kisha deshire te na flisje per Paganizmin ne te ashtuqujturen "pasaedhesia e grekeve te moçem" sot ne te ashtuquajturen Greqi-djepi i qyteterimit ...sa besnike i qendroi ai "popull pasardhes i paster" i grekeve te lashte...ketyre gjerave qe sot ruhen vetem ne nje popull "primitiv" dhe te "pagdhendur" si shqiptaret!?
Nuk ka lidhje me cfare diskutonim. Tema e diskutimit ishte banoret e lashte te Epirit. Tani nese shqiptaret e sotem ndihen me shume grek se greket e sotem, nuk u ngelet vecse te "ndrojne emrin". Kete e them me humor, se dicka te tille kuptova nga replika jote.
qe te merremi vesh me mire duhet te ulesh te studjosh e te nxjerresh perfundimet e tua edhe jo te ecesh ne menyre te verber pas "dijeve" e perrallave qe na sollen baballaret e kishes te perkthyera brez pas brezi.

ne se nuk ke mundesi te na ndjekesh bene mire te shfaqesh mendimin tende edhe ta diskutojm..sepse shumica jone ketu i njeh shume mire replikat edhe rireplikat....edhe sidomos nga Zeusi e nga mallakastrioti mos prite as autogole edhe as fjale ne ere..e dini shume mire se c thone e shkruajn.
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

elikranon
Honored Member
Honored Member
Posts: 373
Joined: Sat Dec 26, 2009 6:05 pm
Gender: Male

Re: Duke studjuar nje harte te ""lashte"".

#57

Post by elikranon » Mon Mar 08, 2010 9:14 pm

Mallakastrioti wrote:
elikranon wrote:
Mallakastrioti wrote:Mire atehere elikranon,po te ribej une pyetjen qe te beri Zeus10 me siper:

"... cfare kupton me greke te lashtesise duhet te ta bej une ty e jo ti mua, sepse je ti ai qe i perdor pa limit per te etiketuar qytetet, token, kulturen, tempujt, zotat dhe gjithshka qe te vjen ne mend...."

Ja na sill ndonje quote te autoreve te lashte apo Bizantine e Mesjetare,historiane dhe gjeografe(duke lene menjane filozofet apo mitet)...cilet ishin greket e lashte?
Pergjigja qe dhashe pak me pare nuk te bindi.Ato territore qe permenda ishin bota greke e lashtesise. Quota mund te sjelle, po nuk jam kaq i organizuar, ndonjehere tjeter.
Po te them dicka te thjeshte: Ato zbulime arkeologjike ne Epirin klasik (Ambrakia, Dodona, Kasiopea, Nekromateio, Butrinti, Finiqi, Orikumi, Drinopolis, Apollonia, Bylisi etj) sikur te ekzistonte mundesia ti transferoje ne shkretetire dhe pastaj te ftoje studiues per te te dhene mendimin e tyre, besoj nje pergjigje te vetme do kishte: qytete greke.
"Bota greke e lashtesise"....mund te na i sqarosh disi kete pike?Cfare kuptimi ka nga ana etnike kjo "bote greke" e lashte,pasi kete nuk arrijme akoma ta shpjegojme.Pastaj sipas kesaj llogjike qe kerkon te na shtrosh ketu,i bie jo vetem qe gjithe fiset Ilire te kene qene "grek",por gjithe bota mesdhetare,Azi e Vogel,Afrike Veriore e deri ne Veri te Italise edhe me tej,pasi edhe aty jane gjetur mbishkrime,apo kollona,kapitele, statuja etj...te ashtuquajtura te ndikimit te "qyteterimit grek"...por fatkeqesisht per kete lloj teorie,ajo qe ne gjuhen UNIVERSALE quhet HISTORI nuk para i pranon si teza keto,pike se pari sepse nuk bazohet cfare ndikimi kulturor mund te kene pasur nje popullsi si dhe cila ka qene gjuha e shkruar(perseris e shkruar dhe jo ajo qe latinisht quhet - LINGUA POPULI- ).Pike se dyti,kur gjithe historianet(ata serioz flas,te pakten) si te lashtesise dhe jo,me termin BARBAR apo BARBAROI referoheshin etnive te ndryshme limitrofe dhe jo vetem atyre, si JO GREKE,pasi flisnin nje gjuhe tjeter dhe kishin zakone te ndryshme nga greket e vertet(qe shtriheshin si ETNI,vertet e paster vetem ne Peleponez)...tani per çfare greke te lashte mund te flasim dhe ku na qenka kjo lidhje gjaku qe nga Sllovenia e deri ne Egjipt mbushur grek gjithe dynjaja?
Mallakastriot
Nuk te permenda as Afriken veriore, as Egjiptin, as Sllovenine, as Ilirine. Te permenda vetem territorin qe ze pak a shume Greqia e sotme(dhe me kete nenkuptoj edhe Epirotet, edhe Maqedonet si grek), brigjet e Azise se Vogel, dhe te ashtuquajturen Magna Grecia. Kjo ishte bota kompakte greke e lashtesise. Popullsite e ketyre territoreve flisnin dialekte greke,dhe u perfshine ne luften 30-vjecare te Peloponezit(431-404) qe konsiderohet si lufte "civile". Eshte karakteristik fakti qe greket e Greqise kontinentale kur afronte rreziku persian ftuan prijesin e Sirakuzes, Gelon, tu printe ne luften kunder Perseve.
Tani sa per ate fjalen "barbar", edhe ketu ndahen mendimet e studiuesve.E para ata qe kane perdorur fjalen barbar per ndonje fis epirot, si p.sh. Tuqididi pe chaonet, asnjehere nuk i kane cilesuar ato fise ilire. Ju i nxirrni ato konkluzione arbitrare.Fjala "barbar" perdorej edhe per fise greke qe kishin organizim tjeter politik(mbreteri p.sh.) dhe nuk kishin nivelin e qytet-shteteve te zhvilluara greke.
Te sjell edhe nje shembull koherent( ndoshta do nenqeshesh me kete), por edhe ne ditet tona shumica e grekeve te Greqise nuk i konsideron grek, greket vorioepirot ose pjestaret e Minoritetit Kombetar Grek ne Shqiperi. Si thua keta nuk jane grek? Dhe nqs do diskutohet per kete pas 3-4 shekujsh, imagjinoj shqiptaret te thone per minoritaret se ishin shqiptar, se greket i cilesonin shqiptar.

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Duke studjuar nje harte te ""lashte"".

#58

Post by Mallakastrioti » Mon Mar 08, 2010 9:47 pm

elikranon wrote:
Mallakastrioti wrote:
elikranon wrote:
Mallakastrioti wrote:Mire atehere elikranon,po te ribej une pyetjen qe te beri Zeus10 me siper:

"... cfare kupton me greke te lashtesise duhet te ta bej une ty e jo ti mua, sepse je ti ai qe i perdor pa limit per te etiketuar qytetet, token, kulturen, tempujt, zotat dhe gjithshka qe te vjen ne mend...."

Ja na sill ndonje quote te autoreve te lashte apo Bizantine e Mesjetare,historiane dhe gjeografe(duke lene menjane filozofet apo mitet)...cilet ishin greket e lashte?
Pergjigja qe dhashe pak me pare nuk te bindi.Ato territore qe permenda ishin bota greke e lashtesise. Quota mund te sjelle, po nuk jam kaq i organizuar, ndonjehere tjeter.
Po te them dicka te thjeshte: Ato zbulime arkeologjike ne Epirin klasik (Ambrakia, Dodona, Kasiopea, Nekromateio, Butrinti, Finiqi, Orikumi, Drinopolis, Apollonia, Bylisi etj) sikur te ekzistonte mundesia ti transferoje ne shkretetire dhe pastaj te ftoje studiues per te te dhene mendimin e tyre, besoj nje pergjigje te vetme do kishte: qytete greke.
"Bota greke e lashtesise"....mund te na i sqarosh disi kete pike?Cfare kuptimi ka nga ana etnike kjo "bote greke" e lashte,pasi kete nuk arrijme akoma ta shpjegojme.Pastaj sipas kesaj llogjike qe kerkon te na shtrosh ketu,i bie jo vetem qe gjithe fiset Ilire te kene qene "grek",por gjithe bota mesdhetare,Azi e Vogel,Afrike Veriore e deri ne Veri te Italise edhe me tej,pasi edhe aty jane gjetur mbishkrime,apo kollona,kapitele, statuja etj...te ashtuquajtura te ndikimit te "qyteterimit grek"...por fatkeqesisht per kete lloj teorie,ajo qe ne gjuhen UNIVERSALE quhet HISTORI nuk para i pranon si teza keto,pike se pari sepse nuk bazohet cfare ndikimi kulturor mund te kene pasur nje popullsi si dhe cila ka qene gjuha e shkruar(perseris e shkruar dhe jo ajo qe latinisht quhet - LINGUA POPULI- ).Pike se dyti,kur gjithe historianet(ata serioz flas,te pakten) si te lashtesise dhe jo,me termin BARBAR apo BARBAROI referoheshin etnive te ndryshme limitrofe dhe jo vetem atyre, si JO GREKE,pasi flisnin nje gjuhe tjeter dhe kishin zakone te ndryshme nga greket e vertet(qe shtriheshin si ETNI,vertet e paster vetem ne Peleponez)...tani per çfare greke te lashte mund te flasim dhe ku na qenka kjo lidhje gjaku qe nga Sllovenia e deri ne Egjipt mbushur grek gjithe dynjaja?
Mallakastriot
Nuk te permenda as Afriken veriore, as Egjiptin, as Sllovenine, as Ilirine. Te permenda vetem territorin qe ze pak a shume Greqia e sotme(dhe me kete nenkuptoj edhe Epirotet, edhe Maqedonet si grek), brigjet e Azise se Vogel, dhe te ashtuquajturen Magna Grecia. Kjo ishte bota kompakte greke e lashtesise. Popullsite e ketyre territoreve flisnin dialekte greke,dhe u perfshine ne luften 30-vjecare te Peloponezit(431-404) qe konsiderohet si lufte "civile". Eshte karakteristik fakti qe greket e Greqise kontinentale kur afronte rreziku persian ftuan prijesin e Sirakuzes, Gelon, tu printe ne luften kunder Perseve.
Tani sa per ate fjalen "barbar", edhe ketu ndahen mendimet e studiuesve.E para ata qe kane perdorur fjalen barbar per ndonje fis epirot, si p.sh. Tuqididi pe chaonet, asnjehere nuk i kane cilesuar ato fise ilire. Ju i nxirrni ato konkluzione arbitrare.Fjala "barbar" perdorej edhe per fise greke qe kishin organizim tjeter politik(mbreteri p.sh.) dhe nuk kishin nivelin e qytet-shteteve te zhvilluara greke.
Te sjell edhe nje shembull koherent( ndoshta do nenqeshesh me kete), por edhe ne ditet tona shumica e grekeve te Greqise nuk i konsideron grek, greket vorioepirot ose pjestaret e Minoritetit Kombetar Grek ne Shqiperi. Si thua keta nuk jane grek? Dhe nqs do diskutohet per kete pas 3-4 shekujsh, imagjinoj shqiptaret te thone per minoritaret se ishin shqiptar, se greket i cilesonin shqiptar.
Ke nje teme kushtuar si Epirit edhe nje tjeter kushtuar Maqedonise,me fakte nga autore qe nga lashtesia deri ne ditet tona.(I ke edhe ne gjuhen origjinale tende,keshtu te pakten na ndihmo ne qofte se i kemi perkthyer mire)
Kur ti kesh mbaruar se lexuari atehere mund te diskutojme per etnine e epiroteve te lashte,maqedonasve si dhe te ashtuquajturve greke te lashte.
Lexim te kendshem sepse siç e sheh po punojme edhe per ju greket e Shqiperise te pakten te thone mbas 3-4 shekujsh qe ishin "Te fundit te Helleneve" dhe as greku nuk i donte e as shqiptari sepse mbanin gjalle fene e lashte epirote te Kostandinopojes.
Image

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Duke studjuar nje harte te ""lashte"".

#59

Post by Zeus10 » Tue Mar 09, 2010 2:30 am

elikranon wrote:
Mallakastriot
Nuk te permenda as Afriken veriore, as Egjiptin, as Sllovenine, as Ilirine. Te permenda vetem territorin qe ze pak a shume Greqia e sotme(dhe me kete nenkuptoj edhe Epirotet, edhe Maqedonet si grek), brigjet e Azise se Vogel, dhe te ashtuquajturen Magna Grecia. Kjo ishte bota kompakte greke e lashtesise .
Territori i Greqise se sotme deri sa erdhi ne fazen qe te perfshinte brenda tij Epirin dhe Maqedonine, kaloi ne disa faza.

ImageImage
Image
Ishte vullneti POLITIK i fuqive te medha (sigurisht per interesat e tyre) qe beri te mundur perfshirjen e ketyre territoreve, dhe jo e drejta historike, e cila u manipulua dhe transformua deri ne ate pike, saqe krijoi nje realitet etnik krejt te ri. Mos harro dhe asimilimin e tmerrshem dhe shnderrimin etnik te popullsise origjinale ne fillimet e shtetit-komb artificial grek.

Image

Nese nuk do te kishin ndodhur fenomenet e mesiperme, as qe do te behej fjale sot, per te diskutuar etniciteti i maqedonasve dhe epiroteve, por do diskutonim te qenurin helene te vete "heleneve".
Dhe pastaj ndiq keshillen e Mallakastriotit, lexo qindra faqet e shkruara ketu ne lidhje me ceshtjen, mos e riciklo biseden, duke marre si te mireqene ate qe te intereson ty dhe duke bere te pavlefshme gjithe argumentat tona.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

elikranon
Honored Member
Honored Member
Posts: 373
Joined: Sat Dec 26, 2009 6:05 pm
Gender: Male

Re: Duke studjuar nje harte te ""lashte"".

#60

Post by elikranon » Thu Mar 11, 2010 12:28 am

Mallakastrioti wrote:
elikranon wrote:
Mallakastrioti wrote:
elikranon wrote:
Mallakastrioti wrote:Mire atehere elikranon,po te ribej une pyetjen qe te beri Zeus10 me siper:

"... cfare kupton me greke te lashtesise duhet te ta bej une ty e jo ti mua, sepse je ti ai qe i perdor pa limit per te etiketuar qytetet, token, kulturen, tempujt, zotat dhe gjithshka qe te vjen ne mend...."

Ja na sill ndonje quote te autoreve te lashte apo Bizantine e Mesjetare,historiane dhe gjeografe(duke lene menjane filozofet apo mitet)...cilet ishin greket e lashte?
Pergjigja qe dhashe pak me pare nuk te bindi.Ato territore qe permenda ishin bota greke e lashtesise. Quota mund te sjelle, po nuk jam kaq i organizuar, ndonjehere tjeter.
Po te them dicka te thjeshte: Ato zbulime arkeologjike ne Epirin klasik (Ambrakia, Dodona, Kasiopea, Nekromateio, Butrinti, Finiqi, Orikumi, Drinopolis, Apollonia, Bylisi etj) sikur te ekzistonte mundesia ti transferoje ne shkretetire dhe pastaj te ftoje studiues per te te dhene mendimin e tyre, besoj nje pergjigje te vetme do kishte: qytete greke.
"Bota greke e lashtesise"....mund te na i sqarosh disi kete pike?Cfare kuptimi ka nga ana etnike kjo "bote greke" e lashte,pasi kete nuk arrijme akoma ta shpjegojme.Pastaj sipas kesaj llogjike qe kerkon te na shtrosh ketu,i bie jo vetem qe gjithe fiset Ilire te kene qene "grek",por gjithe bota mesdhetare,Azi e Vogel,Afrike Veriore e deri ne Veri te Italise edhe me tej,pasi edhe aty jane gjetur mbishkrime,apo kollona,kapitele, statuja etj...te ashtuquajtura te ndikimit te "qyteterimit grek"...por fatkeqesisht per kete lloj teorie,ajo qe ne gjuhen UNIVERSALE quhet HISTORI nuk para i pranon si teza keto,pike se pari sepse nuk bazohet cfare ndikimi kulturor mund te kene pasur nje popullsi si dhe cila ka qene gjuha e shkruar(perseris e shkruar dhe jo ajo qe latinisht quhet - LINGUA POPULI- ).Pike se dyti,kur gjithe historianet(ata serioz flas,te pakten) si te lashtesise dhe jo,me termin BARBAR apo BARBAROI referoheshin etnive te ndryshme limitrofe dhe jo vetem atyre, si JO GREKE,pasi flisnin nje gjuhe tjeter dhe kishin zakone te ndryshme nga greket e vertet(qe shtriheshin si ETNI,vertet e paster vetem ne Peleponez)...tani per çfare greke te lashte mund te flasim dhe ku na qenka kjo lidhje gjaku qe nga Sllovenia e deri ne Egjipt mbushur grek gjithe dynjaja?
Mallakastriot
Nuk te permenda as Afriken veriore, as Egjiptin, as Sllovenine, as Ilirine. Te permenda vetem territorin qe ze pak a shume Greqia e sotme(dhe me kete nenkuptoj edhe Epirotet, edhe Maqedonet si grek), brigjet e Azise se Vogel, dhe te ashtuquajturen Magna Grecia. Kjo ishte bota kompakte greke e lashtesise. Popullsite e ketyre territoreve flisnin dialekte greke,dhe u perfshine ne luften 30-vjecare te Peloponezit(431-404) qe konsiderohet si lufte "civile". Eshte karakteristik fakti qe greket e Greqise kontinentale kur afronte rreziku persian ftuan prijesin e Sirakuzes, Gelon, tu printe ne luften kunder Perseve.
Tani sa per ate fjalen "barbar", edhe ketu ndahen mendimet e studiuesve.E para ata qe kane perdorur fjalen barbar per ndonje fis epirot, si p.sh. Tuqididi pe chaonet, asnjehere nuk i kane cilesuar ato fise ilire. Ju i nxirrni ato konkluzione arbitrare.Fjala "barbar" perdorej edhe per fise greke qe kishin organizim tjeter politik(mbreteri p.sh.) dhe nuk kishin nivelin e qytet-shteteve te zhvilluara greke.
Te sjell edhe nje shembull koherent( ndoshta do nenqeshesh me kete), por edhe ne ditet tona shumica e grekeve te Greqise nuk i konsideron grek, greket vorioepirot ose pjestaret e Minoritetit Kombetar Grek ne Shqiperi. Si thua keta nuk jane grek? Dhe nqs do diskutohet per kete pas 3-4 shekujsh, imagjinoj shqiptaret te thone per minoritaret se ishin shqiptar, se greket i cilesonin shqiptar.
Ke nje teme kushtuar si Epirit edhe nje tjeter kushtuar Maqedonise,me fakte nga autore qe nga lashtesia deri ne ditet tona.(I ke edhe ne gjuhen origjinale tende,keshtu te pakten na ndihmo ne qofte se i kemi perkthyer mire)
Kur ti kesh mbaruar se lexuari atehere mund te diskutojme per etnine e epiroteve te lashte,maqedonasve si dhe te ashtuquajturve greke te lashte.
Lexim te kendshem sepse siç e sheh po punojme edhe per ju greket e Shqiperise te pakten te thone mbas 3-4 shekujsh qe ishin "Te fundit te Helleneve" dhe as greku nuk i donte e as shqiptari sepse mbanin gjalle fene e lashte epirote te Kostandinopojes.
"Me vjen per te qeshur qe degjeneron ketu diskutimi per ekonomine,po dua te te kutjoj qe vete Eqerem Cabej ka qene i "fleterrufetuar" nga kjo,se ngriti zerin ndaj pallavro-lakrave me te cilat Enveri kishte interes te mbushte trute e shqiptareve!" Kete koment e lexova te "Shekulli" dhe ta solla se e di qe ke dobesi per Cabejn. Me ben cudi qe flisni aq shume per pellazget dhe i ngrini aq lart. Cilet ishin pellazget? Kur thua persian, grek, romak, egjiptian dicka te shkon ne mendje. Kur thua pellazg, cfare te shkon ne mendje? Mua hici.

Post Reply

Return to “Harta historike”