"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Duke studjuar nje harte te ""lashte"".

Sillni harta historike fiziko-politike-etnografike, që pasqyrojnë realitetin etnik dhe politik të një rajoni të caktuar, në një periudhë të caktuar.

Moderator: Hymniarber

Post Reply
User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Duke studjuar nje harte te ""lashte"".

#61

Post by Zeus10 » Thu Mar 11, 2010 12:47 am

elikranon wrote: Me vjen per te qeshur qe degjeneron ketu diskutimi per ekonomine,po dua te te kutjoj qe vete Eqerem Cabej ka qene i "fleterrufetuar" nga kjo,se ngriti zerin ndaj pallavro-lakrave me te cilat Enveri kishte interes te mbushte trute e shqiptareve!"
.
Ti je ne faze te njejte me propaganden greko-serbe kunder autoktonise se shqiptareve; a thua Enveri ishte shpetimtari i historise shqiptare, dhe ishte ai i pari qe formuloi tezat albanologjike.
JO i nderuar elikranon, Jo. Tezat per vjetersine e shqiptareve dhe lidhjet e tyre etniko-kulturore me pellazget, iliret, traket e maqedonet ishin tashme ne qarkullim dhe te formuluara prej JOSHQIPTAREVE, si gjermane, franceze, italiane, kroate etj. Shekulli i 20-e dhe sidomos periudha e Enverit i tkurri numrin dhe cilesine e tyre. Ishin pikerisht ideologet e kohes se Enverit qe e reduktuan preardhjen e shqiptareve vetem tek iliret, duke ju dhene mundesi grekeve te benin nje "zgjedhje" luksi si paraardhes te tyre: Helenet e vjeter. Ne kete pikepamje Enveri i ka bere sherbimin me te mire propagandes greke dhe jo e kunderta. Ne kohen e Enverit Historia e Shqiperise kishte vetem 1/2 faqe per pellazget, 5-6 faqe per iliret dhe epirotet, asnje fjale per Leken e Madh dhe natyrisht Greqine jau falte Grekeve.
Kete koment e lexova te "Shekulli" dhe ta solla se e di qe ke dobesi per Cabejn. Me ben cudi qe flisni aq shume per pellazget dhe i ngrini aq lart. Cilet ishin pellazget? Kur thua persian, grek, romak, egjiptian dicka te shkon ne mendje. Kur thua pellazg, cfare te shkon ne mendje? Mua hici
Po, pellazget nuk ishin nje popullsi e njetrajtshme etnike, por as greket nuk ishin. Te dyja keto "raca" ishin konglomerate etnike evropiane-aziatiko-afrikane, me kulture dhe sundim te njetrajtesuar.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

elikranon
Honored Member
Honored Member
Posts: 373
Joined: Sat Dec 26, 2009 6:05 pm
Gender: Male

Re: Duke studjuar nje harte te ""lashte"".

#62

Post by elikranon » Thu Mar 11, 2010 2:29 pm

Ti je ne faze te njejte me propaganden greko-serbe kunder autoktonise se shqiptareve; a thua Enveri ishte shpetimtari i historise shqiptare, dhe ishte ai i pari qe formuloi tezat albanologjike.
JO i nderuar elikranon, Jo. Tezat per vjetersine e shqiptareve dhe lidhjet e tyre etniko-kulturore me pellazget, iliret, traket e maqedonet
Nga i nxorre ato konkluzione per mua? Une nuk e mohoj autoktonine e shqiptareve. Ju ngaterroheni me njeri-tjetrin. Mallakastrioti me flet per popullin pellazg-ilir-shqiptar me gjak te paster ndersa ti me flet per vjetersine e shqiptareve dhe lidhjet e tyre etniko-kulturore me pellazget, iliret, traket e maqedonet. Kundershtoni njeri- tjetrin me nje fjale. Dhe sa per Enverin per cdo gje mund ta shash, por vetem se s`ka qene nacionalist jo. Bile fjalimi i tij i fundit me 29/11/1984 ka qene sinonim i nacionalizmit ("o populli im i dashur", "o populli im i vuajtur", "o populli im krenar", "o populli im trim" etj.)
Ne kohen e Enverit Historia e Shqiperise kishte vetem 1/2 faqe per pellazget, 5-6 faqe per iliret dhe epirotet, asnje fjale per Leken e Madh dhe natyrisht Greqine jau falte Grekeve
Mesa duket Enveri dinte histori te vertete. Sidomos me ate “natyrisht Greqine jau falte Grekeve” shkrove.
Po, pellazget nuk ishin nje popullsi e njetrajtshme etnike, por as greket nuk ishin. Te dyja keto "raca" ishin konglomerate etnike evropiane-aziatiko-afrikane, me kulture dhe sundim te njetrajtesuar.
Kur thua grek i lashte, dicka te shkon ne mendje, njerit mund te vej ne mendje lufta e Trojes,tjetrit Homeri, tjetrit Akropoli,ndonje tjetri Sparta, ndonje tjetri Sokrati , ndonje tjetri beteja e Maratones. Po kur thua pellazg cfare te shkon ne mendje? Se mua asgje. Kishte nje pyetje-pergjigje dje te « Shekulli » cfare ishin Pellazget. Pasi u dhane nja 2 versione, konkluzioni ishte se akoma nuk dihet cfare ishin dhe ku ishin.

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Duke studjuar nje harte te ""lashte"".

#63

Post by alfeko sukaraku » Thu Mar 11, 2010 3:38 pm

elikranon wrote:
Ti je ne faze te njejte me propaganden greko-serbe kunder autoktonise se shqiptareve; a thua Enveri ishte shpetimtari i historise shqiptare, dhe ishte ai i pari qe formuloi tezat albanologjike.
JO i nderuar elikranon, Jo. Tezat per vjetersine e shqiptareve dhe lidhjet e tyre etniko-kulturore me pellazget, iliret, traket e maqedonet
Nga i nxorre ato konkluzione per mua? Une nuk e mohoj autoktonine e shqiptareve. Ju ngaterroheni me njeri-tjetrin. Mallakastrioti me flet per popullin pellazg-ilir-shqiptar me gjak te paster ndersa ti me flet per vjetersine e shqiptareve dhe lidhjet e tyre etniko-kulturore me pellazget, iliret, traket e maqedonet. Kundershtoni njeri- tjetrin me nje fjale. Dhe sa per Enverin per cdo gje mund ta shash, por vetem se s`ka qene nacionalist jo. Bile fjalimi i tij i fundit me 29/11/1984 ka qene sinonim i nacionalizmit ("o populli im i dashur", "o populli im i vuajtur", "o populli im krenar", "o populli im trim" etj.)
Ne kohen e Enverit Historia e Shqiperise kishte vetem 1/2 faqe per pellazget, 5-6 faqe per iliret dhe epirotet, asnje fjale per Leken e Madh dhe natyrisht Greqine jau falte Grekeve
Mesa duket Enveri dinte histori te vertete. Sidomos me ate “natyrisht Greqine jau falte Grekeve” shkrove.
Po, pellazget nuk ishin nje popullsi e njetrajtshme etnike, por as greket nuk ishin. Te dyja keto "raca" ishin konglomerate etnike evropiane-aziatiko-afrikane, me kulture dhe sundim te njetrajtesuar.
Kur thua grek i lashte, dicka te shkon ne mendje, njerit mund te vej ne mendje lufta e Trojes,tjetrit Homeri, tjetrit Akropoli,ndonje tjetri Sparta, ndonje tjetri Sokrati , ndonje tjetri beteja e Maratones. Po kur thua pellazg cfare te shkon ne mendje? Se mua asgje. Kishte nje pyetje-pergjigje dje te « Shekulli » cfare ishin Pellazget. Pasi u dhane nja 2 versione, konkluzioni ishte se akoma nuk dihet cfare ishin dhe ku ishin.
eli krano=kafka greke
bene shume mire qe futesh ketu se ke per te gjetur kuren qe meriton.

jo per Herodotin e per Thukididin por edhe per Strabonin e shek 1 te eres sone pellazget ekzistonin ne kohen e tij....per me shume do flasim sa te doj qejfi o kafke greke
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Duke studjuar nje harte te ""lashte"".

#64

Post by Zeus10 » Thu Mar 11, 2010 4:05 pm

[quote2="elikranon"]Nga i nxorre ato konkluzione per mua? Une nuk e mohoj autoktonine e shqiptareve.[/quote2]

A nuk ishe ti ai qe shkrove keto rreshta:
ndaj pallavro-lakrave me te cilat Enveri kishte interes te mbushte trute e shqiptareve!"
duke nenkuptuar qe ishte Enveri i pari qe formuloi tezat per gjenezen e shqiptareve prej pellazgo-ilireve. Te njejten gje thote dhe propaganda greko-serbe.

Ju ngaterroheni me njeri-tjetrin. Mallakastrioti me flet per popullin pellazg-ilir-shqiptar me gjak te paster ndersa ti me flet per vjetersine e shqiptareve dhe lidhjet e tyre etniko-kulturore me pellazget, iliret, traket e maqedonet. Kundershtoni njeri- tjetrin me nje fjale.
Nuk shoh ndonje kontradikte midis atyre qe ka thene Mallakastrioti dhe atyre qe kam thene une, por ne te njejten kohe nuk kam degjuar Mallakastriotin te flase per pasterti etnike. Ajo qe nenkupton ai eshte pikerisht ajo qe them dhe une: 'mosshkeputje etniko-kulturore'.
Dhe sa per Enverin per cdo gje mund ta shash, por vetem se s`ka qene nacionalist jo. Bile fjalimi i tij i fundit me 29/11/1984 ka qene sinonim i nacionalizmit ("o populli im i dashur", "o populli im i vuajtur", "o populli im krenar", "o populli im trim" etj.)
Kjo eshte shume karrakteristike per diktatoret dhe demagoget; gjithmone ata flasin ne emer te popullit, dhe eshte pikerisht ai popull qe vuan nder ta per te realizuar qellimet e tyre politike.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

elikranon
Honored Member
Honored Member
Posts: 373
Joined: Sat Dec 26, 2009 6:05 pm
Gender: Male

Re: Duke studjuar nje harte te ""lashte"".

#65

Post by elikranon » Thu Mar 11, 2010 4:33 pm

elikranon wrote:Me vjen per te qeshur qe degjeneron ketu diskutimi per ekonomine,po dua te te kutjoj qe vete Eqerem Cabej ka qene i "fleterrufetuar" nga kjo,se ngriti zerin ndaj pallavro-lakrave me te cilat Enveri kishte interes te mbushte trute e shqiptareve!"
Ky nuk eshte koment imi, por e lexova tek "Shekulli", tek komentet e lexuesve rreth nje artikulli. Nuk flitet gjekundi ketu per autoktonine e shqiptareve. Dhe s`eshte nevoja qe shqiptaret ti lidhim patjeter me pellazget qe te mos vihet ne diskutim qe jane autokton. Nga cfare kam lexuar gjer tani per pellazget, gjthcka rreth tyre eshte e mjegullt, edhe cfare ishin, edhe cilat territore popullonin. Opinioni rreth vazhdimesise pellazgo-ilire u perhap shume nga gjysma e dyte e shek.19, por ne shek. 20 kjo hipoteze pothuajse ra. Shume pak studiues te shek. 20 kane permendur dicka te tille.

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Duke studjuar nje harte te ""lashte"".

#66

Post by Zeus10 » Thu Mar 11, 2010 4:47 pm

elikranon wrote:Kur thua grek i lashte, dicka te shkon ne mendje, njerit mund te vej ne mendje lufta e Trojes
Nuk kam degjuar qe ne Luften e Trojes te kene marre pjese greket, gjithmone nese Lufta e Trojes ka ndodhur vertete

tjetrit Homeri,


Eshte e veshtire te provosh qe Homeri ka egzistuar vertete, por dhe ne ka egzistuar ai nuk e ka perdorur fare termin Helenë ne veprat e tij, me perjashtim te nje rasti ku cilesonte nje fis te vogel te cilin ai e quante pellazgjik. Gjithe te tjeret i quante Akej qe kishin si shtepi te tyre ARGOSIN:

[col]Then all the rest of the Achaeans shouted assent, to reverence the priest and accept the glorious ransom, yet the thing did not please the heart of Agamemnon, son of Atreus, but he sent him away harshly, and laid upon him a stern command: [25] “Let me not find you, old man, by the hollow ships, either tarrying now or coming back later, lest your staff and the wreath of the god not protect you. Her I will not set free. Sooner shall old age come upon her in our house, in Argos, far from her native land, [30] as she walks to and fro before the loom and serves my bed .|Ἀτρεΐδης: ὃ γὰρ ἦλθε θοὰς ἐπὶ νῆας Ἀχαιῶν λυσόμενός τε θύγατρα φέρων τ᾽ ἀπερείσι᾽ ἄποινα,στέμματ᾽ ἔχων ἐν χερσὶν ἑκηβόλου Ἀπόλλωνος
15χρυσέῳ ἀνὰ σκήπτρῳ, καὶ λίσσετο πάντας Ἀχαιούς,Ἀτρεΐδα δὲ μάλιστα δύω, κοσμήτορε λαῶν:Ἀτρεΐδαι τε καὶ ἄλλοι ἐϋκνήμιδες Ἀχαιοί,ὑμῖν μὲν θεοὶ δοῖεν Ὀλύμπια δώματ᾽ ἔχοντεςἐκπέρσαι Πριάμοιο πόλιν, εὖ δ᾽ οἴκαδ᾽ ἱκέσθαι[/col]
Now all those again that inhabited [size=150][color=#0000FF][b]Pelasgian Argos[/b][/color][/size], and dwelt in Alos and Alope and Trachis, and that held Phthia and Hellas, the land of fair women, and were called Myrmidons and Hellenes and Achaeans—.νῦν αὖ τοὺς ὅσσοι τὸ Πελασγικὸν Ἄργος ἔναιον,οἵ τ᾽ Ἄλον οἵ τ᾽ Ἀλόπην οἵ τε Τρηχῖνα νέμοντο,οἵ τ᾽ εἶχον Φθίην ἠδ᾽ Ἑλλάδα καλλιγύναικα,Μυρμιδόνες δὲ καλεῦντο καὶ Ἕλληνες καὶ Ἀχαιοί,τῶν αὖ πεντήκοντα νεῶν ἦν ἀρχὸς Ἀχιλλεύς.
bile vete Akili mitologjik nuk i fale Zotit Helen por atij pellazgjik:

Ζεῦ ἄνα Δωδωναῖε Πελασγικὲ τηλόθι ναίων
tjetrit Akropoli,
Rikrijimi i heleneve dhe helenizmit e gjeti keshtu Akropolin:

Image

pra me banoret e saj origjinale, qe jane shqiptaret.
Dhe ne lashtesi, nese do te besojme ato qe i thoshin vete te ashtequajturit helene, Akropoli ishte tempull i perendive pellazge dhe i ndertuar nga pellazget shume me perpara se nje fis i vogel i tyre te vetquhej Helene.
ndonje tjetri Sparta
dhe ishin pikerisht pellazget athinas qe i debonin spartanet(dorianet, lacademionet) nga tempujt e tyre sepse sipas tyre ata nuk meritonin te futeshin ne to:
"Lacedemonian stranger, go back and enter not into the temple, for it is not lawful for Dorians to pass in hither." He said: "Woman, I am not a Dorian, but an Achaian." So then, paying no attention to the ominous speech, he made his attempt and then was expelled again with the Lacedemonians; but the rest of the men the Athenians laid in bonds to be put to death, and among them Timesitheos the Delphian, with regard to whom I might mention very great deeds of strength and courage which he performed.—.«ὦ ξεῖνε Λακεδαιμόνιε, πάλιν χώρεε μηδὲ ἔσιθι ἐς τὸ ἱρόν· οὐ γὰρ θεμιτὸν Δωριεῦσι παριέναι ἐνθαῦτα.» ὁ δὲ εἶπε «ὦ γύναι, ἀλλ᾽ οὐ Δωριεύς εἰμι ἀλλ᾽ Ἀχαιός.» [4] ὃ μὲν δὴ τῇ κλεηδόνι οὐδὲν χρεώμενος ἐπεχείρησέ τε καὶ τότε πάλιν ἐξέπιπτε μετὰ τῶν Λακεδαιμονίων· τοὺς δὲ ἄλλους Ἀθηναῖοι κατέδησαν τὴν ἐπὶ θανάτῳ, ἐν δὲ αὐτοῖσι καὶ Τιμησίθεον τὸν Δελφόν, τοῦ ἔργα χειρῶν τε καὶ λήματος ἔχοιμ᾽ ἂν μέγιστα καταλέξαι.
,ndonje tjetri Sokrati


qe thoshte qe : "pothuajse gjithshka ne kulturen tone eshte trasheguar nga barbaret"
ndonje tjetri beteja e Maratones.
nje nder pak betejat e fituara nga helenet, ne kuadrin e nje lufte qe natyrisht nuk behej per clirim kombetar, por ju sherbente teresisht interesave te sunduesve vendas qe nuk dihet kujt race i perkisnin dhe cfare trashegimie kishin.
Po kur thua pellazg cfare te shkon ne mendje?
Te gjitha keto qe te thashe une me siper dhe shume gjera te tjera qe jane permendur por nuk mund ti sjellim dot te gjitha ketu.
Se mua asgje
ndoshta duhet te lexosh pak me teper.
Kishte nje pyetje-pergjigje dje te « Shekulli » cfare ishin Pellazget. Pasi u dhane nja 2 versione, konkluzioni ishte se akoma nuk dihet cfare ishin dhe ku ishin.
Po Helenet cfare ishin? A nuk jane valle ata ne te njejten vorbull (mos)njohurie te njejte me pellazget? Une te siguroj qe identiteti i tyre mbulohet nga te njejtat pikepyetje qe ka per cdo race te lashtesise, bile per ata duhet te veme dhe nje pikepyetje me te madhe, qekurse emri i tyre eshte perdorur per interesa politike.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Duke studjuar nje harte te ""lashte"".

#67

Post by Mallakastrioti » Thu Mar 11, 2010 4:58 pm

elikranon wrote:
Ti je ne faze te njejte me propaganden greko-serbe kunder autoktonise se shqiptareve; a thua Enveri ishte shpetimtari i historise shqiptare, dhe ishte ai i pari qe formuloi tezat albanologjike.
JO i nderuar elikranon, Jo. Tezat per vjetersine e shqiptareve dhe lidhjet e tyre etniko-kulturore me pellazget, iliret, traket e maqedonet
Nga i nxorre ato konkluzione per mua? Une nuk e mohoj autoktonine e shqiptareve. Ju ngaterroheni me njeri-tjetrin. Mallakastrioti me flet per popullin pellazg-ilir-shqiptar me gjak te paster ndersa ti me flet per vjetersine e shqiptareve dhe lidhjet e tyre etniko-kulturore me pellazget, iliret, traket e maqedonet. Kundershtoni njeri- tjetrin me nje fjale. Dhe sa per Enverin per cdo gje mund ta shash, por vetem se s`ka qene nacionalist jo. Bile fjalimi i tij i fundit me 29/11/1984 ka qene sinonim i nacionalizmit ("o populli im i dashur", "o populli im i vuajtur", "o populli im krenar", "o populli im trim" etj.)
Ne kohen e Enverit Historia e Shqiperise kishte vetem 1/2 faqe per pellazget, 5-6 faqe per iliret dhe epirotet, asnje fjale per Leken e Madh dhe natyrisht Greqine jau falte Grekeve
Mesa duket Enveri dinte histori te vertete. Sidomos me ate “natyrisht Greqine jau falte Grekeve” shkrove.
Po, pellazget nuk ishin nje popullsi e njetrajtshme etnike, por as greket nuk ishin. Te dyja keto "raca" ishin konglomerate etnike evropiane-aziatiko-afrikane, me kulture dhe sundim te njetrajtesuar.
Kur thua grek i lashte, dicka te shkon ne mendje, njerit mund te vej ne mendje lufta e Trojes,tjetrit Homeri, tjetrit Akropoli,ndonje tjetri Sparta, ndonje tjetri Sokrati , ndonje tjetri beteja e Maratones. Po kur thua pellazg cfare te shkon ne mendje? Se mua asgje. Kishte nje pyetje-pergjigje dje te « Shekulli » cfare ishin Pellazget. Pasi u dhane nja 2 versione, konkluzioni ishte se akoma nuk dihet cfare ishin dhe ku ishin.
Degjo,elikranon---mund te perdoresh deri ne infinit kete taktike te lashte "greke" perça ose thene me shqip "fut xixat midis dy vetesh se çoç do dali"---por kam frike se nuk do arrish gjekundi.
Tani qe ta marr si nga anet e mia njeçik une kete muhabene tend.E pranoj te ftova une ketu,qe jo vetem ti te mesoje nga ne por edhe ne te mesonim diçka nga ty,meqenese je i apasionuar per historine,jo per ndonje gje tjeter.
Ryre nga dritarje e nuk ryre nga dera e nuk te tham gje...hodhe nje shashke tymese atje tek çeshtja çame e nuk te tham gje...na akuzove qe marrim si baza citime librash,e kur fare qarte po te shohesh gjithe temat nuk do shohesh as edhe nje ulerime ultranacionaliste siç bejne te njgjashmit e tu....edhe per kete nuk te tham gje.
Tani seç thote Zeusi(qe as une edhe as ti nuk mund te arrijme ne nivelin e tij,pasi fare mire mund te perballet edhe me nje historian apo gjuhetar te niveleve te larta,pasi eshte fusha e tij kjo gje)...sa per mua per sa i perket rracave te pastra nuk besoj se te kam thene qe shqiptaret jane rrace e paster 100% sepse e di qe do ishte diçka qe do me bente qesharak,por kete e them qe tek shqiptaret u ruajt me se miri lashtesia,si dhe shqipot ishin nga te pakte popuj qe nuk u perzien me OKUPATORE....ritheksoj OKUPATORe,qe vinin nga mijra km larg,kjo eshte me se e vertet(pasi shqipot jetuan ne menyre teper klanore ,tribale,krahinore dhe neper malet e tyre ).
Ndoshta duhet te flasesh per shqipot e asimiluar qe pa tjeter ka edhe sa te duash ne fqinjet tane,por kjo eshte diçka tjeter.
Image

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Duke studjuar nje harte te ""lashte"".

#68

Post by Zeus10 » Thu Mar 11, 2010 5:05 pm

Opinioni rreth vazhdimesise pellazgo-ilire u perhap shume nga gjysma e dyte e shek.19, por ne shek. 20 kjo hipoteze pothuajse ra. Shume pak studiues te shek. 20 kane permendur dicka te tille.
Kjo ndodhi sepse fuqite e medha i konsoliduan territoret e tyre nacional-shteterore, dhe shkencetaret perkates, qe asnjehere nuk kane qene te pavarur nga politika, nuk ju interesonte me studimi i realiteteve historike per ceshtje qe nuk lidheshin me vendin e tyre. Periudha e romantizmit historik per Greqine dhe banoret e hershem te saj ra, qekurse filohelenet qe vizituan Greqine u perballen me nje "realitet te qelbur shqiptar", dhe jo me "greke te rafinuar dhe plote shije e kulture". Ata kurre nuk e pranuan kete realitet, por perkundrazi punuan per shtremberimin e imazhit te tij.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

elikranon
Honored Member
Honored Member
Posts: 373
Joined: Sat Dec 26, 2009 6:05 pm
Gender: Male

Re: Duke studjuar nje harte te ""lashte"".

#69

Post by elikranon » Thu Mar 11, 2010 5:20 pm

Mallakastrioti wrote:
elikranon wrote:


Degjo,elikranon---mund te perdoresh deri ne infinit kete taktike te lashte "greke" perça ose thene me shqip "fut xixat midis dy vetesh se çoç do dali"---por kam frike se nuk do arrish gjekundi.
Tani qe ta marr si nga anet e mia njeçik une kete muhabene tend.E pranoj te ftova une ketu,qe jo vetem ti te mesoje nga ne por edhe ne te mesonim diçka nga ty,meqenese je i apasionuar per historine,jo per ndonje gje tjeter.
Ryre nga dritarje e nuk ryre nga dera e nuk te tham gje...hodhe nje shashke tymese atje tek çeshtja çame e nuk te tham gje...na akuzove qe marrim si baza citime librash,e kur fare qarte po te shohesh gjithe temat nuk do shohesh as edhe nje ulerime ultranacionaliste siç bejne te njgjashmit e tu....edhe per kete nuk te tham gje.
Tani seç thote Zeusi(qe as une edhe as ti nuk mund te arrijme ne nivelin e tij,pasi fare mire mund te perballet edhe me nje historian apo gjuhetar te niveleve te larta,pasi eshte fusha e tij kjo gje)...sa per mua per sa i perket rracave te pastra nuk besoj se te kam thene qe shqiptaret jane rrace e paster 100% sepse e di qe do ishte diçka qe do me bente qesharak,por kete e them qe tek shqiptaret u ruajt me se miri lashtesia,si dhe shqipot ishin nga te pakte popuj qe nuk u perzien me OKUPATORE....ritheksoj OKUPATORe,qe vinin nga mijra km larg,kjo eshte me se e vertet(pasi shqipot jetuan ne menyre teper klanore ,tribale,krahinore dhe neper malet e tyre ).
Ndoshta duhet te flasesh per shqipot e asimiluar qe pa tjeter ka edhe sa te duash ne fqinjet tane,por kjo eshte diçka tjeter.
Se kuptova kete, hyra nga dritarja. Nga ishte dera? As historian jam, dhe aq me shume gjuhetar. Thjesht kam pershtypjen se kam ca njohuri ne kete fushe dhe shpreh mendimet e mia amatore. Pastaj si ka mbizoteruar ideja tek shqiptaret se jane pasardhes te pellazgeve( se me shume e thone ata qe s`kane dije). U hodhen ca shashka tymase dhe u corodit tere populli.

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Duke studjuar nje harte te ""lashte"".

#70

Post by Zeus10 » Thu Mar 11, 2010 5:37 pm

Tani je dukshem kontradiktor. Ne fillim thua:
elikranon wrote:[ Pastaj si ka mbizoteruar ideja tek shqiptaret se jane pasardhes te pellazgeve( se me shume e thone ata qe s`kane dije). U hodhen ca shashka tymase dhe u corodit tere populli.
pastaj thua:
Une nuk e mohoj autoktonine e shqiptareve
Nese shqiptaret jane autoktone, pra kane nje histori te panderprere ne keto troje, dhe ne te njejten kohe pikerisht ne ate vend ne lashtesi kane banuar ata qe quheshin pellazge, atehere si ti e perjashton lidhjen e natyrshme qe behet midis ketyre dy popujve?
Ndoshta mund te pyesesh: " ku e dime ne se pellazget kane rrojtur ne trojet tona'"?

Une do te pergjigjesha qe jane pikerisht ""greket"" qe na e konfirmojne kete:

Strabo 5.2.4

As for the Pelasgi, almost all agree, in the first place, that some ancient tribe of that name spread throughout the whole of Greece, and particularly among the Aeolians of Thessaly. 221Again, Ephorus says that he is of the opinion that, since they were originally Arcadians, they chose a military life, and that, in converting many peoples to the same mode of life, they imparted their name to all, and thus acquired great glory, not only among the Greeks, but also among all other people whithersoever they had chanced86 to come. For example, they prove to have been colonisers of Crete, as Homer says; at any rate, Odysseus says to Penelope: "But one tongue with others is mixed; there87 dwell Achaeans, there Cretans of the old stock, proud of heart, there Cydonians and Dorians too, of waving plumes, and goodly Pelasgians." And Thessaly is called "the Pelasgian Argos" (I mean that part of it which lies between the outlets of the Peneius River and Thermopylae as far as the mountainous country of Pindus), on account of the fact that the Pelasgi extended their rule over these regions. Further, the Dodonaean Zeus is by the poet himself named "Pelasgian": "O Lord Zeus, Dodonaean, Pelasgian." And many have called also the tribes of Epirus "Pelasgian," because in their opinion the Pelasgi extended their rule even as far as that. And, further, because many of the heroes were called "Pelasgi" by name, the people of later times have, from those heroes, applied the name to many of the tribes; for example, they have called the island of Lesbos "Pelasgia," and Homer has called "Pelasgi" the people that were neighbours to those Cilicians who lived in the Troad: "And Hippothous led the tribes of spear-fighting Pelasgi, those Pelasgi who inhabited deep-soiled Larissa."88 But Ephorus' authority for the statement that this race originated in Arcadia was Hesiod; for Hesiod says: "And sons were born of god-like Lycaon, who, on a time, was begotten by Pelasgus." Again, Aeschylus, in his Suppliants,89 or else his Danaan Women,90 says that the race of the Pelasgi originated in that Argos which is round about Mycenae.91 And the Peloponnesus too, according to Ephorus, was called "Pelasgia."92 And Euripides too, in his Archelaus,93 says: "Danaus, the father of fifty daughters, on coming into Argos,94 took up his abode in the city of Inachus,95 and p347throughout Greece he laid down a law that all people hitherto named Pelasgians were to be called Danaans." And again, Anticleides says that they were the first to settle the regions round about Lemnos and Imbros, and indeed that some of these sailed away to Italy with Tyrrhenus the son of Atys. And the compilers96 of the histories of The Land of Atthis97 give accounts of the Pelasgi, believing that the Pelasgi were in fact at Athens too,98 although the Pelasgi were by the Attic people called "Pelargi,"99 the compilers add, because they were wanderers and, like birds, resorted to those places whither chance led them.

Mos te harrojme se te pakten ne mesjete termi Epirjot nenkuptonte shqiptar.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Duke studjuar nje harte te ""lashte"".

#71

Post by Mallakastrioti » Thu Mar 11, 2010 5:39 pm

elikranon wrote:
Mallakastrioti wrote:
elikranon wrote:


Degjo,elikranon---mund te perdoresh deri ne infinit kete taktike te lashte "greke" perça ose thene me shqip "fut xixat midis dy vetesh se çoç do dali"---por kam frike se nuk do arrish gjekundi.
Tani qe ta marr si nga anet e mia njeçik une kete muhabene tend.E pranoj te ftova une ketu,qe jo vetem ti te mesoje nga ne por edhe ne te mesonim diçka nga ty,meqenese je i apasionuar per historine,jo per ndonje gje tjeter.
Ryre nga dritarje e nuk ryre nga dera e nuk te tham gje...hodhe nje shashke tymese atje tek çeshtja çame e nuk te tham gje...na akuzove qe marrim si baza citime librash,e kur fare qarte po te shohesh gjithe temat nuk do shohesh as edhe nje ulerime ultranacionaliste siç bejne te njgjashmit e tu....edhe per kete nuk te tham gje.
Tani seç thote Zeusi(qe as une edhe as ti nuk mund te arrijme ne nivelin e tij,pasi fare mire mund te perballet edhe me nje historian apo gjuhetar te niveleve te larta,pasi eshte fusha e tij kjo gje)...sa per mua per sa i perket rracave te pastra nuk besoj se te kam thene qe shqiptaret jane rrace e paster 100% sepse e di qe do ishte diçka qe do me bente qesharak,por kete e them qe tek shqiptaret u ruajt me se miri lashtesia,si dhe shqipot ishin nga te pakte popuj qe nuk u perzien me OKUPATORE....ritheksoj OKUPATORe,qe vinin nga mijra km larg,kjo eshte me se e vertet(pasi shqipot jetuan ne menyre teper klanore ,tribale,krahinore dhe neper malet e tyre ).
Ndoshta duhet te flasesh per shqipot e asimiluar qe pa tjeter ka edhe sa te duash ne fqinjet tane,por kjo eshte diçka tjeter.
Se kuptova kete, hyra nga dritarja. Nga ishte dera? As historian jam, dhe aq me shume gjuhetar. Thjesht kam pershtypjen se kam ca njohuri ne kete fushe dhe shpreh mendimet e mia amatore. Pastaj si ka mbizoteruar ideja tek shqiptaret se jane pasardhes te pellazgeve( se me shume e thone ata qe s`kane dije). U hodhen ca shashka tymase dhe u corodit tere populli.
Ore une nuk e kam problem per pune kunjash,ironi e sarkazem bejme sa te duash e tere naten po deshe per ate pune...po kush ka vesh per te degjuar degjon e nxe koqja e grurit(truri) e behet kalli-thuhet nga anet e mia....po te pakten na ilumino me pafundesine,e lere xhaxhin Enver e xhaxhin Ramiz menjane se siç po te themi keto gjera nuk u çpiken nga ata,po ishin ca xhaxhallare te tjere qe kishin lindur nja 200 vjet me pare edhe nuk kishin interesa propagandistike qe hodhen keto teorira,edhe me baza shkencore biles se ishin nga ata qe ne termin shqiptar quhet STUDIUES shkencore.
Tani nuk eshte se ne kemi nevoje ore jo,per mendimin tend,po jo te flasesh pa baza ti....sill provat qe kundershtojne keto qe kemi sjell ne-kete po themi-ky eshte koka e muhabetit.
Image

elikranon
Honored Member
Honored Member
Posts: 373
Joined: Sat Dec 26, 2009 6:05 pm
Gender: Male

Re: Duke studjuar nje harte te ""lashte"".

#72

Post by elikranon » Thu Mar 11, 2010 6:07 pm

Zeus10 wrote:Tani je dukshem kontradiktor. Ne fillim thua:
elikranon wrote:[ Pastaj si ka mbizoteruar ideja tek shqiptaret se jane pasardhes te pellazgeve( se me shume e thone ata qe s`kane dije). U hodhen ca shashka tymase dhe u corodit tere populli.
pastaj thua:
Une nuk e mohoj autoktonine e shqiptareve
Nese shqiptaret jane autoktone, pra kane nje histori te panderprere ne keto troje, dhe ne te njejten kohe pikerisht ne ate vend ne lashtesi kane banuar ata qe quheshin pellazge, atehere si ti e perjashton lidhjen e natyrshme qe behet midis ketyre dy popujve?
Ndoshta mund te pyesesh: " ku e dime ne se pellazget kane rrojtur ne trojet tona'"?

Une do te pergjigjesha qe jane pikerisht ""greket"" qe na e konfirmojne kete:
E lexova materialin dhe pikerisht ne materiale te tilla bazohem dhe une. Permendet ne kete material gjekundi Iliria, ose territore qe perfshihen ne Iliri?
" And many have called also the tribes of Epirus "Pelasgian," because in their opinion the Pelasgi extended their rule even as far as that..Cfare shkruan ketu eshte, qe Pellazget e shtrine dominimin e tyre kaq larg, gjer ne Epir.(pasi permend nje sere territoresh me jugore).
Kam bindjen qe shqiptaret jane autokton, por nuk me bind kjo hipoteza rreth pellazgeve. Bile me pare isha dhe une i ndikuar nga opinioni i pergjithshem qe ekziston ne Shqiperi rreth vazhdimesise pellazg-ilir- shqiptar, por qe kur kam lexuar ca gjera mbi kete ceshtje kam ndryshuar opinion. Dhe argumenti kryesor ku mbeshtetem, eshte se pellazget nuk permenden asgjekundi ne territore ilire.

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Duke studjuar nje harte te ""lashte"".

#73

Post by Zeus10 » Thu Mar 11, 2010 6:30 pm

E lexova materialin dhe pikerisht ne materiale te tilla bazohem dhe une. Permendet ne kete material gjekundi Iliria, ose territore qe perfshihen ne Iliri?
" And many have called also the tribes of Epirus "Pelasgian," because in their opinion the Pelasgi extended their rule even as far as that..Cfare shkruan ketu eshte, qe Pellazget e shtrine dominimin e tyre kaq larg, gjer ne Epir.(pasi permend nje sere territoresh me jugore).
Kam bindjen qe shqiptaret jane autokton, por nuk me bind kjo hipoteza rreth pellazgeve. Bile me pare isha dhe une i ndikuar nga opinioni i pergjithshem qe ekziston ne Shqiperi rreth vazhdimesise pellazg-ilir- shqiptar, por qe kur kam lexuar ca gjera mbi kete ceshtje kam ndryshuar opinion. Dhe argumenti kryesor ku mbeshtetem, eshte se pellazget nuk permenden asgjekundi ne territore ilire.
Une nuk kam gjetur prova te shumta per lidhjen shqiptaro-ilire( per vete faktin se ai emer pushoi te egzistuari shume heret), por shume te tilla per ate epiroto-shqiptare. Emri epirot, ishte sinonim i shqiptarit ne mesjete. Nuk ka prova fare qe shqiptaret t'jau kene marre kete identitet te tjereve . Per kete Skenderbeu shkruante:

"NESE KRONIKAT TONA NUK GENJEJNE NE QUHEMI EPIRIOTE"

Por jo vetem ai, gjithe te huajt i therrisnin shqiptaret epirote:

Image

Ne na mjafton termi epirote. Perpjekja e djallezuar tendja dhe e gjithe propagandes greko-serbe, per te futur dhe termin ilir ne loje, ne menyre qe te krijohet konfuzion, do kaloje pa ja arritur qellimit. Dhe ti do i rikthehesh prape Enver Hoxhes, per te krijuar alibine e influencimit tone prej propagandes se tij.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

elikranon
Honored Member
Honored Member
Posts: 373
Joined: Sat Dec 26, 2009 6:05 pm
Gender: Male

Re: Duke studjuar nje harte te ""lashte"".

#74

Post by elikranon » Thu Mar 11, 2010 6:47 pm

Zeus10 wrote:
E lexova materialin dhe pikerisht ne materiale te tilla bazohem dhe une. Permendet ne kete material gjekundi Iliria, ose territore qe perfshihen ne Iliri?
" And many have called also the tribes of Epirus "Pelasgian," because in their opinion the Pelasgi extended their rule even as far as that..Cfare shkruan ketu eshte, qe Pellazget e shtrine dominimin e tyre kaq larg, gjer ne Epir.(pasi permend nje sere territoresh me jugore).
Kam bindjen qe shqiptaret jane autokton, por nuk me bind kjo hipoteza rreth pellazgeve. Bile me pare isha dhe une i ndikuar nga opinioni i pergjithshem qe ekziston ne Shqiperi rreth vazhdimesise pellazg-ilir- shqiptar, por qe kur kam lexuar ca gjera mbi kete ceshtje kam ndryshuar opinion. Dhe argumenti kryesor ku mbeshtetem, eshte se pellazget nuk permenden asgjekundi ne territore ilire.
Une nuk kam gjetur prova te shumta per lidhjen shqiptaro-ilire, por shume te tilla per ate epiroto-shqiptare. Emri epirot ishte sinonim i shqiptarit ne mesjete. Nuk ka prova qe shqiptaret tjau kene marre kete identitet te tjereve. Per kete Skenderbeu shkruante:
"NESE KRONIKAT TONA NUK GENJEJNE NE QUHEMI EPIRIOTE"
Por jo vetem ai, gjithe te huajt i therrisnin shqiptaret epirote:
Ne na mjafton termi epirote. Perpjekja e djallezuar tendja dhe e gjithe propagandes greko-serbe, per te futur dhe termin ilir ne loje, ne menyre qe te krijohet konfuzitet, do kaloje pa ja arritur qellimit. Dhe ti do i rikthehesh prape Enver Hoxhes, per te krijuar alibine e influencimit tone prej propagandes se tij.
Cfare konstatoi une pikesepari,eshte qe je i matur. Per here te pare po degjoi nje pozicionim te tille. A e ke shprehur gjekundi kete pozicionim dhe cfare reagimesh ka patur? Megjithate vlen ajo qe thashe me pare, jeni kontradiktor me njeri-tjetrin ketu brenda. Nuk e fus une termin "ilir" ne loje, as greket( me serbet c`me ngaterron?), vete shqiptaret bejne dicka te tille. Dhe kam vene re qe per te argumentuar origjinen epirote, shumica e studiuesve shqiptare i referohen Barletit(shek.16). Ketu ka vend per shume debat.

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Duke studjuar nje harte te ""lashte"".

#75

Post by Zeus10 » Thu Mar 11, 2010 6:59 pm

elikranon wrote: . Nuk e fus une termin "ilir" ne loje, as greket( me serbet c`me ngaterron?),
A nuk ishe ti ai qe pasi te shkrova disa postime rresht per pellazget dhe epirotet, fute si pyke iliret?

E lexova materialin dhe pikerisht ne materiale te tilla bazohem dhe une. Permendet ne kete material gjekundi Iliria, ose territore qe perfshihen ne Iliri?

Serbet dhe greket nuk bejne as me pak dhe as me shume, por kur zihen keq nga provat e pakundershtueshme qe ju paraqisim per Epirin dhe epirotet, i rikthehen emrit ilir dhe Iliri, nje emer i zhdukur nga historia 1500 vjete me pare.
vete shqiptaret bejne dicka te tille.
Cilet shqiptare? 'Shqiptaret' si Adrian Vehbiu? Apo shqiptaret qe te vetmin edukim qe kane eshte ai i marre nepermjet teksteve te kohes se Enverit?
elikranon wrote: Dhe kam vene re qe per te argumentuar origjinen epirote, shumica e studiuesve shqiptare i referohen Barletit(shek.16). Ketu ka vend per shume debat.

Barletit??
Po Skenderbeu e ka shkruar e zeza mbi te bardhe, qe te paret tane quheshin epirote, dhe vajten e luftuan ne Itali(nen Pirron) beteja te lavdishme:

Image
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

Post Reply

Return to “Harta historike”