"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Duke studjuar nje harte te ""lashte"".

Sillni harta historike fiziko-politike-etnografike, që pasqyrojnë realitetin etnik dhe politik të një rajoni të caktuar, në një periudhë të caktuar.

Moderator: Hymniarber

Post Reply
User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Duke studjuar nje harte te ""lashte"".

#91

Post by Mallakastrioti » Thu Mar 11, 2010 11:04 pm

elikranon wrote:
Mallakastrioti wrote:Cilet jane Minoritare greke ne "Vorio Epir"?...cili eshte ethniciteti i tyre?...cfare lloj dialekti te greqishtes flasin?....romaiko-gjuha e kishes?...apo ndonje tjeter?...cne qenkan minoritet ne Epir keta?...mos valle Tosket nuk jane vendas,apo Camet apo Labet?
Cilet jane banoret ne Cameri sot?
Po ne Thesali?
Minoritaret grek flasin "dimotiki". Dhe ketu qendron dhe "budallalleku" juaj (me fal per shprehjen) kur thoni qe e mesuan gjuhen me ane te fese(p.sh. himariotet qe flasin greqisht), pasi gjuha kishtare eshte e pakuptueshme per ne, pasi liturgjite behen ne te njejten gjuhe qe beheshin edhe para 10 shekujsh a me shume. Po te flasim per Epirin e vjeter (gjiri i Ambrakise-malet Qeravnie)asnjehere nuk ishin minoritet greket. Dhe une per ate Epir te flas. Zbritjen e shqiptareve ne sh.12-13 as qe e prekni fare, mos me thuaj nuk e hasur asgjekundi kete gje neper libra. Ndoshta ju intereson qe te thoni se edhe arvanitet jane autokton, se Shqiptaret ishin ne Greqine e lashte dhe krijonin qyteterim.
Dimotiki (Greek: δημοτική [γλώσσα] IPA: [ðimotiˈci], "[language] of the people") or demotic is the modern vernacular form of the Greek language. The term has been in use since 1818.[1] Dimotiki refers particularly to the form of the language that evolved naturally from ancient Greek, in opposition to the artificially archaic Katharevousa, which was the official standard until 1976. The two complemented each other in a typical example of diglossia until the resolution of the Greek language question in favour of Dimotiki.
Katharevousa (Greek: Καθαρεύουσα, IPA: [kaθaˈɾe̞vusa], lit. "purifying [language]"), is a form of the Greek language conceived in the early 19th century by Greek intellectual and revolutionary leader Adamantios Korais (1748–1833). A graduate of the University of Montpellier in 1788, Korais spent most of his life as an expatriate in Paris.

eshte e sakte kjo apo ja fut kot wiki?
Image

elikranon
Honored Member
Honored Member
Posts: 373
Joined: Sat Dec 26, 2009 6:05 pm
Gender: Male

Re: Duke studjuar nje harte te ""lashte"".

#92

Post by elikranon » Thu Mar 11, 2010 11:09 pm

Mallakastrioti wrote:
elikranon wrote:
Mallakastrioti wrote:Cilet jane Minoritare greke ne "Vorio Epir"?...cili eshte ethniciteti i tyre?...cfare lloj dialekti te greqishtes flasin?....romaiko-gjuha e kishes?...apo ndonje tjeter?...cne qenkan minoritet ne Epir keta?...mos valle Tosket nuk jane vendas,apo Camet apo Labet?
Cilet jane banoret ne Cameri sot?
Po ne Thesali?
Minoritaret grek flasin "dimotiki". Dhe ketu qendron dhe "budallalleku" juaj (me fal per shprehjen) kur thoni qe e mesuan gjuhen me ane te fese(p.sh. himariotet qe flasin greqisht), pasi gjuha kishtare eshte e pakuptueshme per ne, pasi liturgjite behen ne te njejten gjuhe qe beheshin edhe para 10 shekujsh a me shume. Po te flasim per Epirin e vjeter (gjiri i Ambrakise-malet Qeravnie)asnjehere nuk ishin minoritet greket. Dhe une per ate Epir te flas. Zbritjen e shqiptareve ne sh.12-13 as qe e prekni fare, mos me thuaj nuk e hasur asgjekundi kete gje neper libra. Ndoshta ju intereson qe te thoni se edhe arvanitet jane autokton, se Shqiptaret ishin ne Greqine e lashte dhe krijonin qyteterim.
Dimotiki (Greek: δημοτική [γλώσσα] IPA: [ðimotiˈci], "[language] of the people") or demotic is the modern vernacular form of the Greek language. The term has been in use since 1818.[1] Dimotiki refers particularly to the form of the language that evolved naturally from ancient Greek, in opposition to the artificially archaic Katharevousa, which was the official standard until 1976. The two complemented each other in a typical example of diglossia until the resolution of the Greek language question in favour of Dimotiki.
Katharevousa (Greek: Καθαρεύουσα, IPA: [kaθaˈɾe̞vusa], lit. "purifying [language]"), is a form of the Greek language conceived in the early 19th century by Greek intellectual and revolutionary leader Adamantios Korais (1748–1833). A graduate of the University of Montpellier in 1788, Korais spent most of his life as an expatriate in Paris.

eshte e sakte kjo apo ja fut kot wiki?
Eshte e sakte. Ta kam permendur dhe here tjeter se ketu keni nje rast te qarte se nje gjuhe artificiale(katharevousa) nuk mund te mbijetoj. Ndaj dhe ato qe lexoj lart e poshte per greqishten "coine", se ishte gjuhe artificiale me duken budallalleqe.

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Duke studjuar nje harte te ""lashte"".

#93

Post by Mallakastrioti » Thu Mar 11, 2010 11:10 pm

elikranon wrote:
Mallakastrioti wrote:
elikranon wrote:
Mallakastrioti wrote:elikranon...si une edhe Zeus po te themi te njejten gje dhe eshte e kote te kerkosh thana atje ku nuk mbijne,kam fjalen-nga momenti qe si iliret,epirotet dhe maqedonasit ishin e njejta rrace dhe fare dhe dokumente ke me bollek per kete, kam frike se juve nuk ju pelqen ti lexoni keto fakte sepse ngaterroni siç ta kam perseritur:ethnicitetin me qyteterimin-apo moden e kohes dhe i gjykoni gjerat me matesin kohor ku tjetri sot mema i flet shqip apo vllahisht kur lind....dhe thote jam grek i lashte se keshtu me mesojne neper shkolla dhe katekizma kishtare
Nuk me thoni te njejten gje,pasi edhe vete nuk thua te njejten gje. Shpreheni sipas rastit dhe as qe ka vazhdimesi ne mendimin tuaj. Flasim kaq kohe, dhe mos me thuaj se thua te njeten gje qe tha Zeusi. Ai u shpreh qarte s`kam pune me iliret, jam epirot dhe me te do diskutoj ne kete pike.
Qe nga momenti qe iliret, epirotasit dhe maqedonasit ishin e njeta race(?)....ku e ke gjetur ti kete? Cfare dokumente dhe fakte me thua? Dhjetra autore te lashte te kene thene dicka , nje te kete thene te kunderten, ju kapeni pas atij njeshit. Nje autor te kete bere nje cilesim per nje fis ta lashte "barbar", ju menjehere me ate logjiken tuaj te mprehte thoni dmth "shqiptar". Logjika juaj e thjeshte eshte kjo: cdo gje qe s`eshte e sigurt se ka qene greke, ka qene shqiptare.
Ta kam thene dhe here tjeter, vete i thoni, vete i besoni.
"ku tjetri sot mema i flet shqip apo vllahisht kur lind....dhe thote jam grek i lashte", Pse cuditesh ti??? Ketu thone shqiptaret e Shqiperise qe jane me grek se greket(nder ta edhe ti), s`do ta thone ata?
Degjo tani...ne qofte se ke ardhur ketu te besh llogje, e te thashe e te them,kam frike se ke ngaterruar forum.Mos u kap mbas nje citimi qe ndoshta eshte shume me i thelle seç mendon ti(ai i Zeus)...ketu mendimi shkon me larg,sepse hap nje debat qe eshte vazoja e Pandores,pra ceshtja Pellazge ku tek shqiptaret eshte e ruajtur shume me mire kjo gje e ke sidomos ne fjalet shqipe dhe Homerike ...por jo vetem edhe ne quota te historianeve te ndryshem.
Persa i perket ethnicitetit te njejte te epirotasve,ilireve dhe maqedonasve shoh qe nuk para te pelqen te lexosh ato qe ky forum ka mbledhur,pa problem-kur te argumentosh kunderpergjigjen tende me fakte,qe thone te kunderten,atehere do flasim per kete te fundit...
Tani sa per kete gjene tjeter qe te kem thene te jem me grek se greket?....nuk ta morra vesh?...se nuk di akoma cilet jane greket e nuk mendoj te kem thene kete gje,jo se kam ndonje gje kunder grekeve-por personalisht mendoj se nuk ekzistojne me prandaj!
Ok, s`do ju lodh shume, do terhiqem. Do ju le vete ti thoni, vete ti besoni. Ata njerez qe mbajten gjalle ate gjuhe(greke), ata jane greket. Dhe me nje te tille flet. Nuk jam as vllah se nuk kam qofte edhe nje ne farefis te jete i tille, nuk jam as shqiptar se ne familjen time gjeneratat e kaluara nuk dinin fare shqip. Atehere me ndihmo pak, me thuaj cfare jam? Crregjistroje pergjigjen me lart i perserita dy here
Ore ju lodhni veten...nuk na lodhni ne dhe cfare je ti ate e di shume mire ti edhe pse kerkoni qiqra ne hell per ate pune,por muhabeti eshte kur nuk di ku ke rrenjet e tua te pakten mesoi dhe pranoi e mos u fshihni mbas atij petku---"grek"---sepse grek me ben feja apo nje gjuhe qe e mesova para 200 vjetesh.
Image

User avatar
AgrianShigjetari
Senior Member
Senior Member
Posts: 188
Joined: Wed Dec 23, 2009 5:13 pm
Gender: Male

Re: Duke studjuar nje harte te ""lashte"".

#94

Post by AgrianShigjetari » Fri Mar 12, 2010 4:32 pm

Përshendetje elikranon,

Desha vetëm shkurtazi të replikoj dy nga pohimet e gabuara tuat se Maqedonia dhe Epiri - ishin pjesë dhe histori greke
si dhe në pyetjen tënde përse Maqedonasit konsiderohen ilirë dhe nga kush?
Boundaries And Divisions.

I. Greece, in the sense in which we here consider it, excluding, namely, Macedonia and Epirus, as non-Hellenio states, was bounded on the north by Macedonia, on the northwest by Epirus, on the west by the Ionium Mare, or Ionian Sea, on the east by the JEgceum Mare, or JEga;an Sea, and on the south by the Mare Mediterraneum, or Mediterranean, of which the other two seas are merely parts.

A system of ancient and mediæval geography for the use of schools and colleges
By Charles Anthon
Nuk e di se sa është e nevojshme që t'i sjell edhe pohimet e autorëve të shumtë të lashtë që përjashtojnë Maqedoninë dhe Epirin prej 'Greqisë'. Do mjaftohem me profesorin e mirënjohur 'grek' M.Sakellariou:
The ancient Greek historians and geographers from the classical and the post-classical period, Ephoros, Pseudo-Skylax, Dionysius son of Kalliphon, and Dionysius Periegetes, all put the northern borders of Greece at the line from the Ambracian Gulf in the west to the Peneios River to the east, thus excluding Macedonia from Greece.


Michael Sakellariou, Macedonia: 4000 years of Greek History. p.50.
Straboni ofron provën më të pakundrshtueshme të afërsisë gjuhësore dhe etnografike të ilirëve, maqedonëve dhe epirotëve:
“The Amphibians are the peoples who are situated above them and border on the Illyrian mountains, inhabiting a rugged country — I mean the Molossi, the Athamanes, the Aethices, the Tymphaei, the Orestae, and also the Paroraei and the Atintanes, some of them being nearer to the Macedonians and others to the Ionian Gulf. It is said that Orestes once took possession of Orestias — when in exile on account of the murder of his mother — and left the country bearing his name; and that he also founded a city and called it Argos Oresticum. But the Illyrian tribes which are near the southern part of the mountainous country and those which are above the Ionian Gulf are intermingled with these peoples; for above Epidamnus and Apollonia as far as the Ceraunian Mountains dwell the Bylliones, the Taulantii, the Parthini, and the Brygi. (…) Then, because one tribe or another was always getting the mastery over others, they all ended in the Macedonian empire, except a few who dwelt above the Ionian Gulf. And in fact the regions about Lyncus, Pelagonia, Orestias, and elimeia, used to be called Upper Macedonia, though later on they were by some also called Free Macedonia. But some go so far as to call the whole of the country Macedonia, as far as Corcyra, at the same time stating as their reason that in tonsure, language, short cloak, and other things of the kind, the usages of the inhabitants are similar, although, they add, some speak both languages.

(~Strabo, Geography, Book VII, Chapter 7)
Le të shikojmë një nga të shumtat përkime midis iliro-maqedonëve:

Apiani i konsideron Atnitanët si Ilirë të vërtetë.
[Spring 228] After these events the widow of Agron sent ambassadors to Rome to surrender the prisoners and deserters into their hands. She begged pardon also for what had been done, not by herself, but by Agron. They received for answer that Corcyra, Pharus, Issa, Epidamnus, and the Illyrian Atintani were already Roman subjects, that Pinnes might have the remainder of Agron's kingdom and be a friend of the Roman people if he would keep hands off the aforesaid territory, and agree not to sail beyond Lissus nor to keep more than two Illyrian pinnaces, both to be unarmed. The woman accepted all these conditions.

http://www.livius.org/ap-ark/appian/app ... ian_2.html
Kurse, S.Bizantini e kosnideron Atintanin si bir i Maqedonit:

In the Ethnika of Stephanus (perhaps through Theagenes), sons and grandsons of Makedon are: Atintan (in the version of Lycaon) eponymous of a region in Epirus or Illyria , Beres, (father of Mieza,Beroea and Olganos, toponyms in Bottiaea), Europus by Oreithyia daughter of Cecrops) and Oropus, birthplace of Seleucus I Nikator , which is perhaps confused with Europus. Finally, in the version of Lycaon king of Emathia, Pindus is a son of Makedon, who gave his name to Pindus, where he died, a river of Doris, a region in central Greece.

gtcc1
Member
Member
Posts: 43
Joined: Mon Jan 04, 2010 3:01 am
Gender: Male

Re: Duke studjuar nje harte te ""lashte"".

#95

Post by gtcc1 » Fri Mar 12, 2010 6:26 pm

Eli...,
Veshtire te shkembesh me ty. Thua se citimet jane “eklektike” dhe kerkoni edhe me, dhe kur vijne citime, ti kercen ne nje teme tjeter. Nuk te pelqen identifikimi Epirit me shqiptar, dhe akuzon se jane harruar dyndjet ne shekullin XII dhe XII…dhe nuk jep fakte relevante. Kundershton iden se nder shqiptar ka existuar tradita e besimit se epiriotet ishin paraardhesit e shqiptareve dhe kerkon praova; dhe kur citohet Skenderbeu, ti pergjigjesh se kjo informat nuk ka domethenje… Seriozisht, cka mbetet me domethenje, apo vetem se cka nje minoritar Vurgas mendon ne shekullin XXI.

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Duke studjuar nje harte te ""lashte"".

#96

Post by Mallakastrioti » Fri Mar 12, 2010 7:19 pm

elikranon wrote:
Mallakastrioti wrote:
elikranon wrote:
Mallakastrioti wrote:Cilet jane Minoritare greke ne "Vorio Epir"?...cili eshte ethniciteti i tyre?...cfare lloj dialekti te greqishtes flasin?....romaiko-gjuha e kishes?...apo ndonje tjeter?...cne qenkan minoritet ne Epir keta?...mos valle Tosket nuk jane vendas,apo Camet apo Labet?
Cilet jane banoret ne Cameri sot?
Po ne Thesali?
Minoritaret grek flasin "dimotiki". Dhe ketu qendron dhe "budallalleku" juaj (me fal per shprehjen) kur thoni qe e mesuan gjuhen me ane te fese(p.sh. himariotet qe flasin greqisht), pasi gjuha kishtare eshte e pakuptueshme per ne, pasi liturgjite behen ne te njejten gjuhe qe beheshin edhe para 10 shekujsh a me shume. Po te flasim per Epirin e vjeter (gjiri i Ambrakise-malet Qeravnie)asnjehere nuk ishin minoritet greket. Dhe une per ate Epir te flas. Zbritjen e shqiptareve ne sh.12-13 as qe e prekni fare, mos me thuaj nuk e hasur asgjekundi kete gje neper libra. Ndoshta ju intereson qe te thoni se edhe arvanitet jane autokton, se Shqiptaret ishin ne Greqine e lashte dhe krijonin qyteterim.
Dimotiki (Greek: δημοτική [γλώσσα] IPA: [ðimotiˈci], "[language] of the people") or demotic is the modern vernacular form of the Greek language. The term has been in use since 1818.[1] Dimotiki refers particularly to the form of the language that evolved naturally from ancient Greek, in opposition to the artificially archaic Katharevousa, which was the official standard until 1976. The two complemented each other in a typical example of diglossia until the resolution of the Greek language question in favour of Dimotiki.
Katharevousa (Greek: Καθαρεύουσα, IPA: [kaθaˈɾe̞vusa], lit. "purifying [language]"), is a form of the Greek language conceived in the early 19th century by Greek intellectual and revolutionary leader Adamantios Korais (1748–1833). A graduate of the University of Montpellier in 1788, Korais spent most of his life as an expatriate in Paris.

eshte e sakte kjo apo ja fut kot wiki?
Eshte e sakte. Ta kam permendur dhe here tjeter se ketu keni nje rast te qarte se nje gjuhe artificiale(katharevousa) nuk mund te mbijetoj. Ndaj dhe ato qe lexoj lart e poshte per greqishten "coine", se ishte gjuhe artificiale me duken budallalleqe.

Mos kujto se ta solla se jam budalla ate source nga Wiki(ndoshta me kujtove se solla nje prove te pakundershtueshme)...po ky qe ka shkruar ne shek 16 ngaqe nuk lexoi "gjuhetaret" e Wikipedia do ja kete futur kot:

John Amos Comenius (Czech: Jan Amos Komenský; Slovak: Ján Amos Komenský; German: Johann Amos Comenius; Polish: Jan Amos Komeński; Hungarian: Comenius Ámos János; Latinized: Iohannes Amos Comenius) (28 March 1592 – 4 November 1670) was a Czech teacher, educator, and writer. He was the last bishop of Unity of the Brethren, a religious refugee, and one of the earliest champions of universal education, a concept eventually set forth in his book Didactica Magna. He is often considered the father of modern education.

Image
Image

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Duke studjuar nje harte te ""lashte"".

#97

Post by alfeko sukaraku » Sat Mar 13, 2010 9:05 pm

gtcc1 wrote:Eli...,
Veshtire te shkembesh me ty. Thua se citimet jane “eklektike” dhe kerkoni edhe me, dhe kur vijne citime, ti kercen ne nje teme tjeter. .
gtcc1

kjo eshte metode e njohur prifterinjesh qe kan studiuar ne shkollen e anastas janullatos..e kam ndeshur shpesh kete politike plako.atij thuaj cte duash edhe ai prap cyles me nje vrime do i bjeri.

kafkagreke na thote se gjuha e kishes nuk eshte gjajshme me gjuhen e folur sote ( ja ka mesuar janullatua)..edhe kjo eshte e vertet,por nuk eshte gjajshme edhe per cdo arvanit e c do came ortodoks qe sote quhen greke fale ortodoksis.

ortodoksia nuk e lejoj mesimin e shqipes ndersa nje pjese e mire e bregut u shkollua edhe shkollimin e jepnin prifterinjet e tipit kafkagreke.
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

elikranon
Honored Member
Honored Member
Posts: 373
Joined: Sat Dec 26, 2009 6:05 pm
Gender: Male

Re: Duke studjuar nje harte te ""lashte"".

#98

Post by elikranon » Sat Mar 13, 2010 9:33 pm


Mallakastriot, behu me serioz.
Zbulove nje citat(per greqishten) dhe ben sikur zbulove ndonje damar ari. Ka me dhjetra e dhjetra libra(dhe jo citate) qe pohojne te kunderten.

elikranon
Honored Member
Honored Member
Posts: 373
Joined: Sat Dec 26, 2009 6:05 pm
Gender: Male

Re: Duke studjuar nje harte te ""lashte"".

#99

Post by elikranon » Sat Mar 13, 2010 9:42 pm


User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Duke studjuar nje harte te ""lashte"".

#100

Post by Mallakastrioti » Sat Mar 13, 2010 9:46 pm

elikranon wrote:
Mallakastriot, behu me serioz.
Zbulove nje citat(per greqishten) dhe ben sikur zbulove ndonje damar ari. Ka me dhjetra e dhjetra libra(dhe jo citate) qe pohojne te kunderten.
Serioz duhet te jesh ti ne kete rast(sepse po sjell nje video ku titulli me te vertet eshte qesharak....duhej te ishte titulli:Zeusi dhe perkatesia e tij greke----me gjithe faktet perkatese,qe ju natyrisht nuk keni mundesi ti sillni pasi nuk ekzistojne)
Sa per kete citatin qe solla fale ketij zoterise qe e ka shkruar(autorit),kemi marre kete lloj metode edukimi kohor.
Image

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Duke studjuar nje harte te ""lashte"".

#101

Post by alfeko sukaraku » Sat Mar 13, 2010 9:50 pm

elikranon wrote:
Mallakastriot, behu me serioz.
Zbulove nje citat(per greqishten) dhe ben sikur zbulove ndonje damar ari. Ka me dhjetra e dhjetra libra(dhe jo citate) qe pohojne te kunderten.
i respektuar mallakastrioti..ndoshta titulli i videos edhe vet vendendodhja e dodones se vertet me bejn ta kundershtojn pjeserisht kete jutub,por pergjithsisht keni shume te drejt.

Zeusi eshte thirrur "Zi-Za-Zane-Ziu-Zoteatos" edhe per kete ka plote dokumente mbishkrimore edhe doreshkrimore.

vete fjala qe perdore sote greqishtja per "Zotin" eshte fjala "The-Theos" me rrenje fjalen e lashte pelazgo shqipe "the-themi-thensi"

ndersa fjala "Di-Divi=madheshtori=drita =dielli" e shpjeguar po keshtu nga Hesychii eshte nje fjale qe formon edhe fjalen shqipe "PERENDIN"..sipas fjalorit te Marko Bocarit--heroit vorioepiriot" fjala Perendi=per Di

cao per sonte
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

elikranon
Honored Member
Honored Member
Posts: 373
Joined: Sat Dec 26, 2009 6:05 pm
Gender: Male

Re: Duke studjuar nje harte te ""lashte"".

#102

Post by elikranon » Sat Mar 13, 2010 9:52 pm


User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Duke studjuar nje harte te ""lashte"".

#103

Post by Mallakastrioti » Sat Mar 13, 2010 9:52 pm

elikranon wrote:
elikranon...ketu nuk jemi ne youtube(ku shumica jane pseudohistorian)...dhe po vazhdove te sjellesh video propaganduese do jem i detyruar ti heq pa te thene.
Sill fakte historike ashtu siç shumica e anetareve ketu bejne.Asnje dhe ne asnje teme lidhur historise nuk diskutohet ketu brenda duke sjelle punen e dikujt tjeter(nje filmim)...Yanytsaros apo HectorBuas po deshen-bujrum le te vijne te flasin vete dhe ti sjellin materialet ne origjinal----jo filmime youtubi,sepse nuk eshte vendi.
Image

elikranon
Honored Member
Honored Member
Posts: 373
Joined: Sat Dec 26, 2009 6:05 pm
Gender: Male

Re: Duke studjuar nje harte te ""lashte"".

#104

Post by elikranon » Sat Mar 13, 2010 9:58 pm

Mallakastrioti wrote:
elikranon wrote: Mallakastriot, behu me serioz.
Zbulove nje citat(per greqishten) dhe ben sikur zbulove ndonje damar ari. Ka me dhjetra e dhjetra libra(dhe jo citate) qe pohojne te kunderten.
Serioz duhet te jesh ti ne kete rast(sepse po sjell nje video ku titulli me te vertet eshte qesharak....duhej te ishte titulli:Zeusi dhe perkatesia e tij greke----me gjithe faktet perkatese,qe ju natyrisht nuk keni mundesi ti sillni pasi nuk ekzistojne)
Sa per kete citatin qe solla fale ketij zoterise qe e ka shkruar(autorit),kemi marre kete lloj metode edukimi kohor.
Kemi replikuar shume here per kete ceshtjen e gjuhes. Ndaj debati qe te kete vlere duhet te kete ndonje pike mbeshtetese. Ti mohon vazhdimesine e greqishtes, ndersa une te them qe jane te pakte ata qe mund te kene thene dicka te tille dhe se greqishtja eshte pika e forte e grekeve. Per kete ceshtje mund te kerkosh ndonje liber te Eleni Glykatzi Arveler, ish rektore e universitetit te Sorbones dhe bizantinologe e shquar.

elikranon
Honored Member
Honored Member
Posts: 373
Joined: Sat Dec 26, 2009 6:05 pm
Gender: Male

Re: Duke studjuar nje harte te ""lashte"".

#105

Post by elikranon » Sat Mar 13, 2010 10:02 pm

Mallakastrioti wrote:
elikranon wrote:
elikranon...ketu nuk jemi ne youtube(ku shumica jane pseudohistorian)...dhe po vazhdove te sjellesh video propaganduese do jem i detyruar ti heq pa te thene.
Sill fakte historike ashtu siç shumica e anetareve ketu bejne.Asnje dhe ne asnje teme lidhur historise nuk diskutohet ketu brenda duke sjelle punen e dikujt tjeter(nje filmim)...Yanytsaros apo HectorBuas po deshen-bujrum le te vijne te flasin vete dhe ti sjellin materialet ne origjinal----jo filmime youtubi,sepse nuk eshte vendi.
Ok, nuk sjell tjeter, dhe nuk jane propagandistike. Janitsaros i ka te mbushura plot me citime te autoreve qe u kane thurur lavde ilireve.

Post Reply

Return to “Harta historike”