"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Eksperiment me gjysmen e njerezimit

Flisni për historinë e kombeve dhe racave të ndryshme, me analiza dhe dokumente.

Moderator: Strokulli

Post Reply
Lazarati
Member
Member
Posts: 15
Joined: Fri Jun 12, 2009 2:20 pm
Gender: Male

Eksperiment me gjysmen e njerezimit

#1

Post by Lazarati » Thu Jun 25, 2009 3:13 am

Fundi i luftes se Dyte Boterore coi ne nje ndarje te re gjeopolitike te hartes se Botes.Nga Azia dh Afrika u larguan "kolonizatoret" Evropiane dhe ketyre vendeve ju dha pavaresia dukefilluar qe nga India dhe deri tek Taiwan rreth 10 vjet me pare.
Megjithate nuk mund te leme pa permendur nje perandori jeteshkurter qe pushtoi gjysmen e Evropes Lindore dhe qe e coi boten disa here nje lufte te trete fatale per ekzistencen e njeezimit.KJo ishte perandoria e Kuqe qe perhapi ne Rusi dhe Evropen Lindore dhe ne KIne e disa vende te tjera Aziatike komunizmin.Per fatin e mire te botes dhe te krejt njerezimit kjo perandori jetoi vetem 45 vjet ( ne shumicen e vendeve Evropiane).Ju ftoj tediskutojme mbi kete te keqe mjaft te madhe per njerezimin ne pergjithesi,por edhe per vendin tone ne vecanti qe akoma po vuan pasojat e kesaj semundjeje.
Image

User avatar
Hymniarber
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1015
Joined: Tue Jun 02, 2009 5:04 am
Gender: Male
Location: Arbëria

Re: Eksperiment me gjysmen e njerezimit

#2

Post by Hymniarber » Thu Jun 25, 2009 12:22 pm

Fatekeqesisht une mendoj se komunizmin ne Rusi e transplatuan vendet kapitaliste te medha: Angli France, Gjermani etj duke e ndjere Rusine si nje konkurent potencial ne dominimin e tregut, por kjo ju kthye atyre si bumerang, nje Rusi e kuqe rezultoi shume me e veshtire se nje Rusi cariste.
Fere libenter homines id quod volunt credunt
Image

User avatar
Sally
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2062
Joined: Tue Jun 09, 2009 2:36 pm
Gender: Female

Re: Eksperiment me gjysmen e njerezimit

#3

Post by Sally » Thu Jun 25, 2009 3:41 pm

Lazarati wrote:Fundi i luftes se Dyte Boterore coi ne nje ndarje te re gjeopolitike te hartes se Botes.Nga Azia dh Afrika u larguan "kolonizatoret" Evropiane dhe ketyre vendeve ju dha pavaresia dukefilluar qe nga India dhe deri tek Taiwan rreth 10 vjet me pare.
Megjithate nuk mund te leme pa permendur nje perandori jeteshkurter qe pushtoi gjysmen e Evropes Lindore dhe qe e coi boten disa here nje lufte te trete fatale per ekzistencen e njeezimit.KJo ishte perandoria e Kuqe qe perhapi ne Rusi dhe Evropen Lindore dhe ne KIne e disa vende te tjera Aziatike komunizmin.Per fatin e mire te botes dhe te krejt njerezimit kjo perandori jetoi vetem 45 vjet ( ne shumicen e vendeve Evropiane).Ju ftoj tediskutojme mbi kete te keqe mjaft te madhe per njerezimin ne pergjithesi,por edhe per vendin tone ne vecanti qe akoma po vuan pasojat e kesaj semundjeje.

Fatkeqesisht kemi qene dhe ne listen e ketyre shteteve qe kaluan kete situat, dhe perseri fatkeqesisht duhet te permendim qe nga kjo histori kemi marr me vete vetem gjerat negative te tyre. Sepse eshte e vertet qe populli yne kaloj nje situat te veshtir ku nuk mund te kishte te drejten e fjales dhe te opinionit te tij, po ama edhe tani qe e kan kete te drjtet fjale nuk merret shume parasush, per vete aryen sepse:

1).Afersisht 60% e ketyre qe kan shtetin ne dore jan po te njetet qe kan qen dhe me shtetin e ''KUQ'' (ujku qimen e nderron dhe zakonin nuk e harron)

2)Shume nga ata qe sot i bijen gjoksit dhe thon ''Demokracin e solla une'' absolutisht gabim, renia e komunizmit ishte nje plan per shume shtete, jo vetem per ne.


Sqarim

1). Vet fakti tregon qe ne poltiken tone ekzistojn akoma shume gjurme Komunizmi, po me ngjura te tjera jo te ''KUQE'' dhe me menyra te tjera te cilat kan afersisht te njetat rezultate.
Ne si popull nuk e meritojm kete gjendje, se Shqipetaret e kan treguar veten dhe aftesin qe kan, vetem qe na mungon nje drejtim i paster drejte nje Demokracie pa dallim feje/krahinash, se ne radhe te pare jemi Shqipetar, pastaj vine krahina dhe feja.
Ne vitet e para te emigracionit Shqipetaret e treguan dashurin per Atdheut e tyre, sepse ne pese vjecarin e pare te emigrimit ndodhen shume ndryshime dhe perparime te shpejta ne vendin tone, gje qe ne 1996-1997 u rrezuan te gjitha, po bashke me ate u rrezuan dhe endrat e shume familjeve jasht/brenda shtetit. Sot qe po flasim kete teme jemi ne 2009, po afrohemi ne 20 vjetorin e renies se Komunizmit dhe ne pervjetorin e Demokracis, dhe shume nga populli yne ( sidomos ata qe jetojn atje) nuk e kan ndjer kete ndryshim.
Ndyshimet qe jan bere ne Shqiperi mund te jen dhe te shumta po ama jo nga te gjthe ndjehen dhe shijohen keto ndryshime,(se kush ka mundesi punon e jeton , kush nuk ka le te shikoj)keshtu e kan programuar politikanet tone.
Cdo vite qe po kalon po shikojm dhe te ardhurat e emigranteve qe po pakesohen ne drejtim te ekonomis Shqipetare, ( kjo nuk ka te bej me krizin e tanishme qe po kalon Bota), po ka te bej se brezi i ri ne emigrim po mundohet qe te ndertoj jeten atje ku eshte rritur ( duke pare qe Shqiperia nuk po ecen perpara), asnje nuk mund te lejoj te braktisi vendin ku jeton (ku zbatohen rregullat, punesia, sigurimi te ardhmes)sa do patriot te ndjehen. Prandaj kjo situat duhet ndryshuar, dhe ate e ndryshojm ne, duke folur per te ardhemen, jo me per te shkuaren. Le tja lejm prinderve tane te flasin per te shkuaren ( neper kafetaria), ne duhet te ndertojm te ardhemen.


2). Planet per renien e komunizmit filluan te ndertoheshin ne 1985 nga Presidentin Gorbacov, i cili pranoj bashkpunimin me shtetet e tjera ( qe kishin interesat tyre per mposhtjen e komunizmit). Mbasi u perpunuan keto plane ne 1989 filluan demostratat e para per renien e Murit te Berlinit, dhe me mbas ne 1991 demostratat ne Rusi, Poloni, Ukraine, etj, etj, etj,dhe disa jave me mbas ne vendin tone. Kestu qe mos te dali asnje nga ata qe sot thon UNE e ktheva diktaturen e komunizmit, se mbi te gjitha kthimi i diktatures se komunizmit ne Demokracie rendoj mbi popullin (si gjithmon ata e paguajn, ca me pak e ca me shume)


Shikoni me vemendje si u organizua renia e komunizmit, se shume nga politikanet tane thon e sollem ne Demokracin ( ajo ishte e programuar per shume shtete), panvarsisht se ne shume shtete nuk solli sukses..
GORBACOV 1985

Image

Berlin 1989Albania 1991Faleminderit
Nuk jam vrasës, jam student shqipëtar, vrava një tradhtar të Atdheut tim.
(Avni Rustemi)

arvaniti.korca
Member
Member
Posts: 17
Joined: Wed Sep 23, 2009 7:13 pm
Gender: Male

Re: Eksperiment me gjysmen e njerezimit

#4

Post by arvaniti.korca » Sun Sep 27, 2009 5:19 pm

Ne te njejten kuptim se si esht empozuar ose influencuar vendimi regjimit ne Rusi nga faktoret e jashtm ne mendimin tim betet per diskutim. Por ne rastin e shqiperise, a nuk esht brenda rasionalit historik te asaj kohe te shkurter 1940-1947 qe effektivisht politikat grabitse te fqinjve, e lan pa tjeter alternative. Do shtoja edhe faktorin Kosove ne rasionalin shqiptar akoma ne evolutionin ety per shtetformim ne ket faz te historise. Likundjet ne ket periud te shkurter qe interpretohen nen mikroskopin e ideologjive ose fraksioneve smund te interpretohen vetem ne kontekstin etyre pa substancen e kerkesave edhe ne konceptin e bijeteses te kombit.

Kolivilor
Senior Member
Senior Member
Posts: 123
Joined: Tue Nov 03, 2009 9:19 pm
Gender: Male

Re: Eksperiment me gjysmen e njerezimit

#5

Post by Kolivilor » Mon Jan 11, 2010 4:21 pm

Unë mendoj se nuk ka qenë izolimi shkaktar i varfërisë.

Çdo popull ka tokën e vet, dhe përderisa ajo tokë mjafton të prodhojë ushqim për atë popullësi, deri aty nuk ka nevojë për kurrëfarë shkëmbimi eksport-import etj. Ka qenë politika e gabuar ekonomike që ka shkaktuar varfërinë dmth sistemi komunist.

Post Reply

Return to “Histori boterore”