"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Popujt qe Herodoti i quante barbar

Flisni për historinë e kombeve dhe racave të ndryshme, me analiza dhe dokumente.

Moderator: Strokulli

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Popujt qe Herodoti i quante barbar

#16

Post by alfeko sukaraku » Mon Jul 26, 2010 6:25 pm

Leka SHQIP wrote:po sigurisht zeus. mund te lexosh per fakte edhe postimin e alefko subarakut per historine e gjuhes greke.
dialektet gjoja greke nuk jane gjuha greke sepse kjo eshte nje gjuhe artificiale e krijuar nga dy studiues ne sicili rreth vitit 400 para eres sone.
pikerisht i nderuar
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Popujt qe Herodoti i quante barbar

#17

Post by alfeko sukaraku » Mon Jul 26, 2010 7:02 pm

Zeus10 wrote:Ja ku eshte teksti ne likisht dhe ne greqisht:

Image

Fjala e pare greke eshte: ne kujtim(ne mendje)
Fjala e dyte eshte: ketu
Fjala e trete eshte : ndertuar(pjesorja)[qe ti e perkthen beje, me njefare te drejte sepse bej dhe ndertoj jane sinonime]
Fjala e katert eshte:(emer njeriu) SIDHARIOS
Fjala e peste eshte:(emer/mbiemer njeriu) GARMENTOS
....................
..................
e keshtu me rradhe.

Ku e sheh ti shqipen ne gjuhen likishte?
Edhe sikur te pranojme qe epoisato(epijsato) perkthehet thjeshte beje, meqe folja eshte:

Image

prape fjalet nuk i korrespondojne njera tjetres ne gjuhet perkatese, sepse njera eshte e para dhe tjetra e treta.
o gjuhetari pepes

kur nuk ke iden se si fuksionon edhe si perkthehet gjuha greke perse e lodhe trurin kote.
ta kam thene edhe here te tjera qe mundesit e tua per tu futur ne keto fusha jane teper te kufizuara per momentin, ndoshta pas 20 vjetesh do kesh mesuar dicka.
analizime koti mos bej se nuk i perkasin realitetit pellazgo greke perqasjet tuaja.
edhe perse pak me larte ju ironizuat "shpjegimet e dokumenteve te vjetra" duke ndjekur aleks buden, tani e kthyet ndryeshe edhe po mundoheni se koti te thoni dicka ne nje kohe qe nuk njihni as greqishten edhe as alfabetin e likishtes.

qe te te fus pak ne teme ashtu si per keqardhje po te kujtoj se:

perkujtimoren e "bene" Sidharios djali i Parmendarit me femijet edhe gruan e vete, per prindrit e tij.
ne perkujtimore mori pjese edhe djali Puviali..
edhe me qe une nuk marre vesh e nuk kuptoj nga ajo shqipja jote, te pakten merre vesh e kupto ti nga shqipja ime.

ne shqipen "jo primitive" nuk thone "e beja perkujtimoren" ne kete raste, por thone " e bene perkujtimoren",,,,,a kuptoni nga kjo lloje shqipe te pakten?
ne se nuk kupton nga kjo lloje shqipe ateher kupto nga "greqishtja" e cila tregon numrin e shumes "e pjisato= e bene", edhe qe saktesisht eshte ne kohen edhe veten e duhur kjo fjale.

fjala e pare nuk eshte as mendja -qe te ka ikur -haha- - edhe as kujtimi, por eshte varri-perkujtimorja-qendresa-shtatoria-

fjala e dyte eshte "tudhe" qe do te thote "kete"

fjala e trete eshte fjala "epjisato" e bene.

ndersa shqipen qe ti nuk e shikon nuk eshte per fajin e shqipes sepse ajo aty eshte, por ti ke ikur me Aleks Buden me kohe.

ja edhe shqipja-primitive-
fjala e pare "e beija" ..ne se ty nuk te duket shqipe ..keshillou me elikranon.
fjala e dyte "eravazija"-qe shpjegohet si fjala "e rava zija"="renien ne zi"=perkujtimoren=varrin-varrezen edhe ne formen primitive

nuk kemi perkthim fjale me fjale, por perkthim kuptimore edhe kjo del ne pahe me qarte ne vazhdim, por fjalet e para tregojn te njejten gje ne te dyja gjuhet.

ceshtja qendron se si "gjuhetare" edhe njohes i shkelqyer i te dyja gjuheve -haha- ti nuk mundesh ta konceptosh dote greqishten kurre pa ndihmen e elikranos -haha-

ne shqipen likishte kemi:

E BEIJA ERAVAZIJA..

ne greqisht kemi:

TO MNIMA TUDHE EPJISATO.....

qe do te thote "kete perkujtimore e bene"..ne shqipen jo primitive, ndersa ne shqipen primitive e shkruajn pa te marre leje ty si :E BEIJA ERAVAZIJA....

te fala bej "GARMENTOS" po ta shohesh gjekundi neper endrra, pasi ne mbishkrimin origjinal nuk ekziston ndonje i tille ..ne se e ke fjalen per "PARMENAH" qe ne greqisht perkthehet si "PARMENONTAS" , ateher me fale tyja per gabimet e mua -haha-

ta kam thene qe te mos perplasesh me mua per keto ceshtje se je vite djellore large nga realiteti -haha- ....kaq sa per talljen me siper edhe vazhdimin e ironizimeve..
tani nxirri trimat te me perjashtojn nga forumi se kritikova xhaxhi enverin -haha- -haha-
Last edited by alfeko sukaraku on Mon Jul 26, 2010 7:26 pm, edited 3 times in total.
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Popujt qe Herodoti i quante barbar

#18

Post by alfeko sukaraku » Mon Jul 26, 2010 7:06 pm

Zeus10 wrote:
Ku e sheh ti shqipen ne gjuhen likishte?
Edhe sikur te pranojme qe epoisato(epijsato) perkthehet thjeshte beje, meqe folja eshte:

Image

sepse o gjuhetari pepes keshtu e perktheu ai xhaxhi qe e shkruajti...shko i thoj atij perse nuk e vuri te paren por e vuri te treten ...vec shqipes a njihni ndonje gjuhe tjeter...fjale per fjale edhe me radhe perkthehen ne shqip apo nga shqipja ne gjuhe te tjera??

prape fjalet nuk i korrespondojne njera tjetres ne gjuhet perkatese, sepse njera eshte e para dhe tjetra e treta.
qe te mos ta lodhesh trurin shume futi nje te lexuar Daniel sharpe per kete ceshtje

pastaj merru me otto blaun

edhe si perfundim gjej derman nga iakovo thomopulo ..ne se e do te verteten.

per mbishkrimin eshte marre mendimi i gati 40 kokave me te medha te kohes edhe dokumentet jane te arkivuara, por duhen njohuri edhe mbi te gjitha duhet shume kohe qe ti lexosh nje e nga nje, pastaj te mesosh greqishten ashtu si e di une edhe jo me fjalore turistash -haha-
Last edited by alfeko sukaraku on Mon Jul 26, 2010 7:27 pm, edited 1 time in total.
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Popujt qe Herodoti i quante barbar

#19

Post by Mallakastrioti » Mon Jul 26, 2010 7:19 pm

Po pse ke marre gjerat sprapthi ore alfeko?...te pakten ta dime.Na the te 99 e nuk te perjashtoi njeri.na the shkerdhata e cfare nuk na the.Tani thua te dalin trimat.Une trim jam per ate pune e te kish qene per mua do kishe fluturuar me kohe qe ketej,por ky djali ketu (Zeus) eshte treguar shpirtmadh jo vetem me ty,por me shume te tjere.

Te te them diçka une....je shume vite larg nga gjuhesia ti se une nga ajo ane,une ore une qe di vetem alfabetin grek...e jo ate te lashtin...po kete turk qe perdorin sot ata.Dhe e di perse ...sepse ne vend te llap kot klart e poshte kerkoj te qerroj syte e te hap trute!
Image

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Popujt qe Herodoti i quante barbar

#20

Post by alfeko sukaraku » Mon Jul 26, 2010 7:46 pm

Mallakastrioti wrote:Po pse ke marre gjerat sprapthi ore alfeko?...te pakten ta dime.Na the te 99 e nuk te perjashtoi njeri.na the shkerdhata e cfare nuk na the.Tani thua te dalin trimat.Une trim jam per ate pune e te kish qene per mua do kishe fluturuar me kohe qe ketej,por ky djali ketu (Zeus) eshte treguar shpirtmadh jo vetem me ty,por me shume te tjere.

Te te them diçka une....je shume vite larg nga gjuhesia ti se une nga ajo ane,une ore une qe di vetem alfabetin grek...e jo ate te lashtin...po kete turk qe perdorin sot ata.Dhe e di perse ...sepse ne vend te llap kot klart e poshte kerkoj te qerroj syte e te hap trute!
o trime i pepes

une e di qe je gango, por pak dite me pare patem folur per "besen tende" per dicka qe me pate kerkuar...ti e theve besen edhe burrerin me fjalet "je i paralajmeruar" edhe tani po tregon serisht burrerin tende si "trimi i forumit"

te njejten gje me pate thene edhe Zeusi -por ai e mbajti fjalen- edhe perse nuk i takonte aspak te me thoshte "udhen e mbare" per nje dialog servilizmash te brendshem per arsye koti....

me qe ti nuk ha pyka nga kjo ane do ishte me mire ase te qendroje indeferent ose te mos ju futeshe verberisht ceshtjeve qe shkojn ndeshe me besimin edhe patriotizmin tende.

me takon te sqaroj allafshatarce edhe njeher ne menyre qe te kuptosh edhe ti perse po diskutohet me larte, pastaj behu ngango me ndergjegjie se c po bene ne te vertet:

ceshtja eshte ketu:

Zeusi ironizoj "punen time ne forum" duke folur per "perrallat qe theme une" pasi shqipja nuk ka qene gjuhe primitive ne lashtesi.
jo vetem kaq por vazhdoj te ironizonte edhe duke me ofenduar "se nuk marre vesh nga keto pune"..edhe mua me takonte ti tregoja se nuk eshte ashtu sic thote ai, por ky eshte realiteti.

edhe e di qe do kerrcente ndonje trime si fani spathi edhe do ta mbronte jo me kundrafakte por me gangisterlleqe ..edhe sic duket nuk e paskam patur gabim.

me shqipe per tyja:

Aleks Buda ka qene njeri nga maskarenjet me te medhenj qe ka nxjerre ky kombe.
ai interrnoj Spiro Konden edhe Dhimiter Piliken perse shkruanian ato qe shkruajm ne ne kete forum

kur erdhi ora qe dijetaret shqiptare po flisnin per mbishkrimet e vjetra edhe "formen primitive" te tyre , ateher Aleks Buda u hodhe ne sulem me ndjekje edhe interrnime..eshte e njohur ironia e tij "ha mer ike"

pikerisht dicka te tille filloj te ndiqte Zeusi me siper, edhe une ju kunderpergjigja.

ai e kuptoj edhe ka fjale edhe mendje vete, nuk eshte nevoja te behesh gango ti, une po pres reagimin e tij.

ndersa ti duhet te me pergjigjesh:

A je me iden pellazgo ilire te lashtesis se gjuhes shqipe, apo je Budist e kundeshtar i saj??

kjo eshte ceshtja...edhe nuk i jam lutur kujt te me pranoj a te me mbaj ne forum.Nuk e kam ulur hunden para mikut time me te vjeter ,Zeusit, edhe jo me para teje qe nuk te llogaris kur shkruaj ne forum , pasi qellimi ime nuk eshte qellim servilash e kalamanjesh, por eshte qellim shume me i shenjt qe vec Zeusit edhe Aulones, ju te tjeret jeni shume te rinje te me gjykoni..a trimi pepes.

fjalen ta thash per pabesin qe me bere..edhe per kete jane ne djeni miqet e mi ne forum.
Last edited by alfeko sukaraku on Mon Jul 26, 2010 7:56 pm, edited 1 time in total.
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Popujt qe Herodoti i quante barbar

#21

Post by alfeko sukaraku » Mon Jul 26, 2010 7:54 pm

Mallakastrioti wrote:Po pse ke marre gjerat sprapthi ore alfeko?...te pakten ta dime.Na the te 99 e nuk te perjashtoi njeri.na the shkerdhata e cfare nuk na the.Tani thua te dalin trimat.Une trim jam per ate pune e te kish qene per mua do kishe fluturuar me kohe qe ketej,por ky djali ketu (Zeus) eshte treguar shpirtmadh jo vetem me ty,por me shume te tjere.

Te te them diçka une....je shume vite larg nga gjuhesia ti se une nga ajo ane,une ore une qe di vetem alfabetin grek...e jo ate te lashtin...po kete turk qe perdorin sot ata.Dhe e di perse ...sepse ne vend te llap kot klart e poshte kerkoj te qerroj syte e te hap trute!
ti munde te llapesh sa te duash

une kam lene gjurmet e mija neper biblotekat shqiptare, gjurem qe do mbeten me shume se jeta jote edhe e imja bashke.

keshtu qe une nuk llap por i kam dhen ketij kombi dokumente per lashtesin e gjuhes shqipe

edhe nuk eshte nevoja ti tregoj ty studimet edhe njohurit e mija..nuk mburrem me to mbas kompjuterit.
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Popujt qe Herodoti i quante barbar

#22

Post by Mallakastrioti » Mon Jul 26, 2010 7:59 pm

alfeko sukaraku wrote:
Mallakastrioti wrote:Po pse ke marre gjerat sprapthi ore alfeko?...te pakten ta dime.Na the te 99 e nuk te perjashtoi njeri.na the shkerdhata e cfare nuk na the.Tani thua te dalin trimat.Une trim jam per ate pune e te kish qene per mua do kishe fluturuar me kohe qe ketej,por ky djali ketu (Zeus) eshte treguar shpirtmadh jo vetem me ty,por me shume te tjere.

Te te them diçka une....je shume vite larg nga gjuhesia ti se une nga ajo ane,une ore une qe di vetem alfabetin grek...e jo ate te lashtin...po kete turk qe perdorin sot ata.Dhe e di perse ...sepse ne vend te llap kot klart e poshte kerkoj te qerroj syte e te hap trute!
o trime i pepes

une e di qe je gango, por pak dite me pare patem folur per "besen tende" per dicka qe me pate kerkuar...ti e theve besen edhe burrerin me fjalet "je i paralajmeruar" edhe tani po tregon serisht burrerin tende si "trimi i forumit"

te njejten gje me pate thene edhe Zeusi -por ai e mbajti fjalen- edhe perse nuk i takonte aspak te me thoshte "udhen e mbare" per nje dialog servilizmash te brendshem per arsye koti....

me qe ti nuk ha pyka nga kjo ane do ishte me mire ase te qendroje indeferent ose te mos ju futeshe verberisht ceshtjeve qe shkojn ndeshe me besimin edhe patriotizmin tende.

me takon te sqaroj allafshatarce edhe njeher ne menyre qe te kuptosh edhe ti perse po diskutohet me larte, pastaj behu ngango me ndergjegjie se c po bene ne te vertet:

ceshtja eshte ketu:

Zeusi ironizoj "punen time ne forum" duke folur per "perrallat qe theme une" pasi shqipja nuk ka qene gjuhe primitive ne lashtesi.
jo vetem kaq por vazhdoj te ironizonte edhe duke me ofenduar "se nuk marre vesh nga keto pune"..edhe mua me takonte ti tregoja se nuk eshte ashtu sic thote ai, por ky eshte realiteti.

edhe e di qe do kerrcente ndonje trime si fani spathi edhe do ta mbronte jo me kundrafakte por me gangisterlleqe ..edhe sic duket nuk e paskam patur gabim.

me shqipe per tyja:

Aleks Buda ka qene njeri nga maskarenjet me te medhenj 13 ka nxjerre ky kombe.
ai interrnoj Spiro Konden edhe Dhimiter Piliken perse shkruanian ato qe shkruajm ne ne kete forum

kur erdhi ora qe dijetaret shqiptare po flisnin per mbishkrimet e vjetra edhe "formen primitive" te tyre , ateher Aleks Buda u hodhe ne sulem me ndjekje edhe interrnime..eshte e njohur ironia e tij "ha mer ike"

pikerisht dicka te tille filloj te ndiqte Zeusi me siper, edhe une ju kunderpergjigja.

ai e kuptoj edhe ka fjale edhe mendje vete, nuk eshte nevoja te behesh gango ti, une po pres reagimin e tij.

ndersa ti duhet te me pergjigjesh:

A je me iden pellazgo ilire te lashtesis se gjuhes shqipe, apo je Budist e kundeshtar i saj??

kjo eshte ceshtja...edhe nuk i jam lutur kujt te me pranoj a te me mbaj ne forum.Nuk e kam ulur hunden para mikut time me te vjeter ,Zeusit, edhe jo me para teje qe nuk te llogaris kur shkruaj ne forum , pasi qellimi ime nuk eshte qellim servilash e kalamanjesh, por eshte qellim shume me i shenjt qe vec Zeusit edhe Aulones, ju te tjeret jeni shume te rinje te me gjykoni..a trimi pepes.

fjalen ta thash per pabesin qe me bere..edhe per kete jane ne djeni miqet e mi ne forum.
Ore mire o mire e pame kush ishte i beses e kush jo per ate pune e ne te maleve perpjet perveç Baba Tomorrit nuk njohim as Zeus e as Alfeko per ate pune e as im At te vije perpara kur ma bejne borxh...por ti as ke haberin se ceshte Besa per ate pune se e hedh shurren me kallem perpjet e harron qe toka ka terheqje gravidacionale.
Kur te them je i paralajmeruar se vjen ketu te besh llogje Kavaje e tu biesh me qafe per luftra virtuale politike,jo ti te jesh...por edhe Zoti perpara.
E ju jeni ata qe beni llogje Kavaje me Sali Berishat e Edi Ramat e kur vjen puna nuk dini te lidhni dy fjale per gjera me elementare.
Prandaj kujdes me ke flet,se di alla fshatarçe te flas une,por jam me i keq kur flas si nga allambrezi!
Image

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Popujt qe Herodoti i quante barbar

#23

Post by Mallakastrioti » Mon Jul 26, 2010 8:09 pm

alfeko sukaraku wrote:
Mallakastrioti wrote:Po pse ke marre gjerat sprapthi ore alfeko?...te pakten ta dime.Na the te 99 e nuk te perjashtoi njeri.na the shkerdhata e cfare nuk na the.Tani thua te dalin trimat.Une trim jam per ate pune e te kish qene per mua do kishe fluturuar me kohe qe ketej,por ky djali ketu (Zeus) eshte treguar shpirtmadh jo vetem me ty,por me shume te tjere.

Te te them diçka une....je shume vite larg nga gjuhesia ti se une nga ajo ane,une ore une qe di vetem alfabetin grek...e jo ate te lashtin...po kete turk qe perdorin sot ata.Dhe e di perse ...sepse ne vend te llap kot klart e poshte kerkoj te qerroj syte e te hap trute!
ti munde te llapesh sa te duash

une kam lene gjurmet e mija neper biblotekat shqiptare, gjurem qe do mbeten me shume se jeta jote edhe e imja bashke.

keshtu qe une nuk llap por i kam dhen ketij kombi dokumente per lashtesin e gjuhes shqipe

edhe nuk eshte nevoja ti tregoj ty studimet edhe njohurit e mija..nuk mburrem me to mbas kompjuterit.

Te uroj te behesh me i famshem...biles me i famshem se dok. prof. Hamdi Sulçe Beu.

Prandaj...lena ne te pagdhendurit te llapim kot.Ti e bere historine tende.
Image

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Popujt qe Herodoti i quante barbar

#24

Post by alfeko sukaraku » Mon Jul 26, 2010 9:10 pm

Mallakastrioti wrote:
alfeko sukaraku wrote:
Mallakastrioti wrote:Po pse ke marre gjerat sprapthi ore alfeko?...te pakten ta dime.Na the te 99 e nuk te perjashtoi njeri.na the shkerdhata e cfare nuk na the.Tani thua te dalin trimat.Une trim jam per ate pune e te kish qene per mua do kishe fluturuar me kohe qe ketej,por ky djali ketu (Zeus) eshte treguar shpirtmadh jo vetem me ty,por me shume te tjere.

Te te them diçka une....je shume vite larg nga gjuhesia ti se une nga ajo ane,une ore une qe di vetem alfabetin grek...e jo ate te lashtin...po kete turk qe perdorin sot ata.Dhe e di perse ...sepse ne vend te llap kot klart e poshte kerkoj te qerroj syte e te hap trute!
ti munde te llapesh sa te duash

une kam lene gjurmet e mija neper biblotekat shqiptare, gjurem qe do mbeten me shume se jeta jote edhe e imja bashke.

keshtu qe une nuk llap por i kam dhen ketij kombi dokumente per lashtesin e gjuhes shqipe

edhe nuk eshte nevoja ti tregoj ty studimet edhe njohurit e mija..nuk mburrem me to mbas kompjuterit.

Te uroj te behesh me i famshem...biles me i famshem se dok. prof. Hamdi Sulçe Beu.

Prandaj...lena ne te pagdhendurit te llapim kot.Ti e bere historine tende.
faleminderit qe beheni llogjikshem edhe me kujtoni doktorrin e femijris sime.
askush nuk eshte i pagdhendur, tyja te kam mburrur kudo me pare se te vije ne forum per sherbesen qe i ben kombit

zeusi eshte i lavderuar prej meje ne qindra dokumente qe me ka lene me goje hapur

po keshtu albpellazgjian-socio edhe arberi e shume te tjere

por une nuk po theme asgje tjeter vec qendrimit qe mbane ky forum per ceshtjen e lashtesis.

kur sipas torollackes sime dicka nuk shkon mire por shkon ndesh me rrugen tone, ateher une do ta kritikoj, do debatoj me tipin time allafshatarce ..pikerisht per dicka te tille po debatonim me larte me Zeusin...edhe ai munde te kunderpergjigjet kur te doje brenda normave te llogjikes se vete edhe munde te me bindin edhe mua koperativistin se gruri mbillet ne gushte.

tani ku hyne dajaku yte nuk e kuptoj une..nuk jam nje antar i ri qe po ja fus pordhes kote, por jam i vjeter edhe po debatoj per nje ceshtje qe besoj se kam njohuri, qe aty e tej ka pergjigjie e kunderpergjigjie.

Po perse ore ne kohen e xhaxhit do mbeteni ju akoma?O keshtu sic them une o te perjashtova?Kjo llogjike nuk ka vend ne nje forum ku rrihen debate per ceshtje shume te thella kombetare.kjo llogjike eshte llogjika e janullatos edhe e forumit shqiptare.Lereni pleqerin te shprehet edhe pastaj merrni kopacen

ps

ku e dini ju qe Zeusi nuk donte te me thonte indirekt dicka tjeter me ato qe me shkruajti?
ku e dini ju qe ai nuk pati per qellim ti ti sherbente debatit mbi keto ceshtje duke me nxehur gjakrat e akullta qe nga ajo dite qe kemi bere debatin?
ku e dini ju qe ai nuk e ben qellmosht sulmin per te nxjerre ate qe kerkon te nxjerre ne lidhje me gjuhen like?
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Popujt qe Herodoti i quante barbar

#25

Post by alfeko sukaraku » Mon Jul 26, 2010 9:54 pm

Mallakastrioti wrote:
Ore mire o mire e pame kush ishte i beses e kush jo per ate pune e ne te maleve perpjet perveç Baba Tomorrit nuk njohim as Zeus e as Alfeko per ate pune e as im At te vije perpara kur ma bejne borxh... !

-ohno- -ohno- -ohno- -ohno-
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

Leka SHQIP
Regular Member
Regular Member
Posts: 92
Joined: Mon Apr 12, 2010 6:43 pm
Gender: Male

Re: Popujt qe Herodoti i quante barbar

#26

Post by Leka SHQIP » Tue Jul 27, 2010 6:02 am

alefko subaraku ka te drejt. Eqrem Cabej, Shaben Demira edhe te tjere kane qene te shitur tek Greqia kurve prandaj ne fund enver hoxha e spiunonte se cfare bente.
kush mbron ata njerez ne kete forum qe i kane falur sllavishtes 40.000 fjale te gjuhes shqipe duhet si vej sezben gishtin kokes per IDIOTSIRAT E KETIJLLOJI.

alefko ka te drejte per historine e gjuhes shqipe edhe mos e ngacmoni shume ju ne kete forum.

PS: Alefko shkruaj ndonje gje tek temat e hapura nga une si Fiset Pellazge ne Greqine e kohes se Herodotit.

Leka SHQIP
Regular Member
Regular Member
Posts: 92
Joined: Mon Apr 12, 2010 6:43 pm
Gender: Male

Re: Popujt qe Herodoti i quante barbar

#27

Post by Leka SHQIP » Tue Jul 27, 2010 6:04 am

Alefko edhe tek tema ime e hapur Emrat e banoreve te Greqise se lashte do doja te shkruaje ti si njohes i mire i kesaj historie dicka.

gtcc1
Member
Member
Posts: 43
Joined: Mon Jan 04, 2010 3:01 am
Gender: Male

Re: Popujt qe Herodoti i quante barbar

#28

Post by gtcc1 » Tue Jul 27, 2010 2:06 pm

Leka SHQIP wrote:alefko subaraku ka te drejt. Eqrem Cabej, Shaben Demira edhe te tjere kane qene te shitur tek Greqia kurve prandaj ne fund enver hoxha e spiunonte se cfare bente.
kush mbron ata njerez ne kete forum qe i kane falur sllavishtes 40.000 fjale te gjuhes shqipe duhet si vej sezben gishtin kokes per IDIOTSIRAT E KETIJLLOJI.

alefko ka te drejte per historine e gjuhes shqipe edhe mos e ngacmoni shume ju ne kete forum.

PS: Alefko shkruaj ndonje gje tek temat e hapura nga une si Fiset Pellazge ne Greqine e kohes se Herodotit.
Leni akuzat dhe insinuatat; une mendoja se ato ishin karakeristike e partise punes e jo e shqiptarit; nuk e kuptij se pse shqiptari eshte kaq i padurushem. Kemi te bejme ketu me tema te pazbardhura e cdo mendim ne kete faze eshte spekulativ, dhe studjuesi serioz duhet te jete i hapur ndaj cdo mendimi. Ne shkence nuk ka "si te them une e nuk ka tjeter". E per te akuzuar Cabej e Demiraj si te shitur, uaaaaau!!!

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Popujt qe Herodoti i quante barbar

#29

Post by alfeko sukaraku » Tue Jul 27, 2010 6:51 pm

gtcc1 wrote:
Leka SHQIP wrote:alefko subaraku ka te drejt. Eqrem Cabej, Shaben Demira edhe te tjere kane qene te shitur tek Greqia kurve prandaj ne fund enver hoxha e spiunonte se cfare bente.
kush mbron ata njerez ne kete forum qe i kane falur sllavishtes 40.000 fjale te gjuhes shqipe duhet si vej sezben gishtin kokes per IDIOTSIRAT E KETIJLLOJI.

alefko ka te drejte per historine e gjuhes shqipe edhe mos e ngacmoni shume ju ne kete forum.

PS: Alefko shkruaj ndonje gje tek temat e hapura nga une si Fiset Pellazge ne Greqine e kohes se Herodotit.
Leni akuzat dhe insinuatat; une mendoja se ato ishin karakeristike e partise punes e jo e shqiptarit; nuk e kuptij se pse shqiptari eshte kaq i padurushem. Kemi te bejme ketu me tema te pazbardhura e cdo mendim ne kete faze eshte spekulativ, dhe studjuesi serioz duhet te jete i hapur ndaj cdo mendimi. Ne shkence nuk ka "si te them une e nuk ka tjeter". E per te akuzuar Cabej e Demiraj si te shitur, uaaaaau!!!
gtcc1

askush nuk po thote se eshte ashtu si thua ti edhe ka marre funde.
te shkruash ne kete forum per keto ceshtje eshte me se e qarte se je kundra partis se punes, pasi partia e punes ndoqi vij antishqiptare ne lidhje me shkencat e lashtesis.
ti ndac beja uaaaaa e ndac beja buuuuuuuuu, ndac quaje te shitur e ndac te pashitur.

te dy trimat e pepes e mohojn prejardhjen tone nga autoktonet e vetem, biles Demiraj e riperseriti pak kohe me pare.

persa i perket cabejt:

Qe te flasesh per cabejn edhe vepren e tij duhet ne radhe te pare te njohesh fakte e dokumente te shumta te pakontrolluara nga ppsh e buda me cabejn.

Cilat jane keto fakte:

Duhet te njohesh punimet e otto blau
maks myler
franz bopp
von xylander
falmerayer
g krispi
d kamarda
hahn
kupitorin etje

ulu njeher e lexoj keta autore edhe pastaj nxirri perfundimet e tua edhe te miklosichit te shprehur me ane te meyrit edhe pastaj hajde e na fole per cabejn e demirajn.
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

gtcc1
Member
Member
Posts: 43
Joined: Mon Jan 04, 2010 3:01 am
Gender: Male

Re: Popujt qe Herodoti i quante barbar

#30

Post by gtcc1 » Tue Jul 27, 2010 9:00 pm

alfeko sukaraku wrote:
gtcc1 wrote:
Leka SHQIP wrote:alefko subaraku ka te drejt. Eqrem Cabej, Shaben Demira edhe te tjere kane qene te shitur tek Greqia kurve prandaj ne fund enver hoxha e spiunonte se cfare bente.
kush mbron ata njerez ne kete forum qe i kane falur sllavishtes 40.000 fjale te gjuhes shqipe duhet si vej sezben gishtin kokes per IDIOTSIRAT E KETIJLLOJI.

alefko ka te drejte per historine e gjuhes shqipe edhe mos e ngacmoni shume ju ne kete forum.

PS: Alefko shkruaj ndonje gje tek temat e hapura nga une si Fiset Pellazge ne Greqine e kohes se Herodotit.
Leni akuzat dhe insinuatat; une mendoja se ato ishin karakeristike e partise punes e jo e shqiptarit; nuk e kuptij se pse shqiptari eshte kaq i padurushem. Kemi te bejme ketu me tema te pazbardhura e cdo mendim ne kete faze eshte spekulativ, dhe studjuesi serioz duhet te jete i hapur ndaj cdo mendimi. Ne shkence nuk ka "si te them une e nuk ka tjeter". E per te akuzuar Cabej e Demiraj si te shitur, uaaaaau!!!
gtcc1

askush nuk po thote se eshte ashtu si thua ti edhe ka marre funde.
te shkruash ne kete forum per keto ceshtje eshte me se e qarte se je kundra partis se punes, pasi partia e punes ndoqi vij antishqiptare ne lidhje me shkencat e lashtesis.
ti ndac beja uaaaaa e ndac beja buuuuuuuuu, ndac quaje te shitur e ndac te pashitur.

te dy trimat e pepes e mohojn prejardhjen tone nga autoktonet e vetem, biles Demiraj e riperseriti pak kohe me pare.

persa i perket cabejt:

Qe te flasesh per cabejn edhe vepren e tij duhet ne radhe te pare te njohesh fakte e dokumente te shumta te pakontrolluara nga ppsh e buda me cabejn.

Cilat jane keto fakte:

Duhet te njohesh punimet e otto blau
maks myler
franz bopp
von xylander
falmerayer
g krispi
d kamarda
hahn
kupitorin etje

ulu njeher e lexoj keta autore edhe pastaj nxirri perfundimet e tua edhe te miklosichit te shprehur me ane te meyrit edhe pastaj hajde e na fole per cabejn e demirajn.
A. S., Shiqo,

Ti i pergjitheson punet. Une thash se nuk ka nevoje per akuza, si i "shitur" e tjera, e ti pergjigjesh tue then se une nuk kam lezuar veprat...qe nuk eshte fakt por nje akuze tjeter. Ti mund te kish lexuar te tere veprat, por prap nuk te ipet e drejta te jesh aq kategorik per realitetin e para 5,000 viteve -ka shume gjera qe nuk mund te zbardhen 100%.

Te jesh i sigurt se otto blau...kupitori kan dhene mendimin e tyre e nuk kan shkruar biblen. Edhe ti jep mendimet e tua e asgje tjeter. Ska nevoje per sharje e ofendime...

Post Reply

Return to “Histori boterore”