"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Mikenet=Pellazget, Greqia ose zgjidhja e nje enigme

Flisni për historinë e kombeve dhe racave të ndryshme, me analiza dhe dokumente.

Moderator: Strokulli

Leka SHQIP
Regular Member
Regular Member
Posts: 92
Joined: Mon Apr 12, 2010 6:43 pm
Gender: Male

Mikenet=Pellazget, Greqia ose zgjidhja e nje enigme

#1

Post by Leka SHQIP » Mon Feb 07, 2011 6:16 pm

sa te verteta i vlersoni ju forumistat mendimet dhe teorite te historianit Mathieu Aref qe thote se ne shekullin e 8 p e s erdhen semito-egjiptianet nga azia dhe afrika ne terrotorin e greqise dhe duke u perzier me pellazget formuan gjuhen dhe kombin grek. gjuha greke thote autori eshte krijuar nga gjuha pellazge duke e deformuar disi ate dhe duke i futur mbaresat semito-egjiptiane -os-es-is-us.

apo e ka krejtsisht gabim Mathieu Aref.
ndoshta historia e greqise se vjeter eshte sic thote historianja Elena Kocaqi e cila eshte autoria e kater librave si: Albanet me fame ne mijvjecare 2006 , Roli pellazgo-ilir ne krijimin e kombeve dhe gjuheve evropiane 2007 , shqipja celesi i gjuheve indoevropianeve 2008 , planet per zhdukjen e shqiptareve 2009.

Elena Kocaqi thote qe greket e vjeter ishin pellazge dhe qe greqishtja u krijua artificialisht nga Gorjas ne Athine ne vitin 427 p e s dhe nuk flitej fare nga populli dhe ishte vetem gjuhe letrash qe zevendesoi jonishten pellazge si gjuhen e te diturve dhe rrjedhimisht thoshte Isokrati: Grek eshte ai qe meson greqisht. Por populli i greqise se vjeter dhe greket e vjeter vazdhuan te flisnin gjithmone pellazgjisht deri sa arritem te shqiptaret arvanitas qe nuk kane ardhur ne greqi por jane pasardhesit e vetem direkt dhe te pakundershtuashem te grekeve te vjeter.

ju lutem forumistave te shkruajne mendimin e tyre se kush nga keta e ka gabim dhe kush ka te drejt Elena Kocaqi apo Mathieu Aref.

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4227
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Mikenet=Pellazget, Greqia ose zgjidhja e nje enigme

#2

Post by Zeus10 » Mon Feb 07, 2011 10:50 pm

Historia e njerezimit, nuk eshte historia e etnive, por ajo e feve. Feja ka luajtur rolin thelbesor ne grumbullimet njerezore dhe ne bashkeveprimit mes tyre. Historia e shteteve ku kombet jane homogjenizuar, eshte vetem 400-500 vjecare. Ne kete pikepamje, te dy historianet jane gabim dhe ky eshte mendimi im.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

Leka SHQIP
Regular Member
Regular Member
Posts: 92
Joined: Mon Apr 12, 2010 6:43 pm
Gender: Male

Re: Mikenet=Pellazget, Greqia ose zgjidhja e nje enigme

#3

Post by Leka SHQIP » Tue Feb 08, 2011 1:59 pm

por cfare mendon ti zeus?

1. kur dhe kush e krijoi greqishten e vjeter?

2. a nuk jane arvanitasit autokton dhe jo te ardhur ne greqi por vetem disa erdhen ne shekullin e 14 por qe numerikisht eshte e pamundur qe aq pak shqiptare arberesh mesjetar te shoheshin dhe te beheshin deri ne 1.400.000 arvanitas me 1821?

3. a mendon ti zeus qe greqia fliste ne antikitet pra nga 800-300 p e s pellazgjisht pra shqip apo greqisht si gjuhen popullore pra si gjuhen e nenes dhe te perditshmen e gjithperdorur? dihet qe ne mesjete dhe ne kohen moderne greqia fliste shqip dhe si mund te fliste greqisht ne antikitet atehere zeus?

shkruaj mendimin tend qe te kupoje me sakte une ty zeus.

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4227
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Mikenet=Pellazget, Greqia ose zgjidhja e nje enigme

#4

Post by Zeus10 » Tue Feb 08, 2011 2:16 pm

Leka SHQIP wrote:por cfare mendon ti zeus?

1. kur dhe kush e krijoi greqishten e vjeter?
Une mendoj, qe ate e kane krijuar prifterinjte egjyptiane te besimit diellor(qe ne i quajme shpesh prifterinjte pellazge) ose megjithese mund te duket paradoksale, ajo eshte frut i prifterinjve te krishtere dhe trumbetohet si e parakrishtere.
2. a nuk jane arvanitasit autokton dhe jo te ardhur ne greqi por vetem disa erdhen ne shekullin e 14 por qe numerikisht eshte e pamundur qe aq pak shqiptare arberesh mesjetar te shoheshin dhe te beheshin deri ne 1.400.000 arvanitas me 1821?
Jo, arvanitasit jane pasardhesit e mbishtresimeve te vazhdueshme per te pakten 1200 vjete, te se njejtes race joreligjiose, qe ne Mesjeten e mesme dhe ate te vone ju bashkuan Ortodoksise
3. a mendon ti zeus qe greqia fliste ne antikitet pra nga 800-300 p e s pellazgjisht pra shqip apo greqisht si gjuhen popullore pra si gjuhen e nenes dhe te perditshmen e gjithperdorur? dihet qe ne mesjete dhe ne kohen moderne greqia fliste shqip dhe si mund te fliste greqisht ne antikitet atehere zeus?
Nuk mendoj se pellazgjishtja (nese perdorim kete emertim, paksa te paqarte) eshte shqipja, por nje gjuhe e krijuar kryesisht duke perdorur shqipen, qe mendoj qe ka qene gjuha e popullsise me te hershme, te komunitetit sekular. Vete pellazgjishtja, eshte nje term i perdorur per nje gjuhe dhe nje popull qe nuk eshte provuar qe ka egzistuar, por dhe nese ka egzistuar, ka pasur cilesi religjiose dhe jo etnike, ne kuptimin qe ne e vleresojme sot.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

Leka SHQIP
Regular Member
Regular Member
Posts: 92
Joined: Mon Apr 12, 2010 6:43 pm
Gender: Male

Re: Mikenet=Pellazget, Greqia ose zgjidhja e nje enigme

#5

Post by Leka SHQIP » Tue Feb 08, 2011 5:36 pm

zeus me ate qe shkruajte per mbishtresim 1200 vjet per arvanitasit nuk po te kuptoje.

1. do te thuash qe geket e vjeter ne vitet e antikitetit pas zbritjes se doreve dhe 4 shekujve te erret pra pas 800 p e s nuk flisnin pellazgjishten por greqishten e vjeter?

2. zeus a mund te me thuash se cfare ka shkruajtur aristidh kola per prejardhjen e arvanitasve i quante ai arvanitasit pasardhes direkt te grekeve te vjeter te kohes se herodotit dhe perikliut apo i quante ai arvaniastis si te ardhu nga shqiperia ne kohen mesjetare se dua ta dije se cfare mendonte aristidh kola per origjinen e arvanitasve?

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4227
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Mikenet=Pellazget, Greqia ose zgjidhja e nje enigme

#6

Post by Zeus10 » Tue Feb 08, 2011 6:37 pm

Leka SHQIP wrote:zeus me ate qe shkruajte per mbishtresim 1200 vjet per arvanitasit nuk po te kuptoje.

1. do te thuash qe geket e vjeter ne vitet e antikitetit pas zbritjes se doreve dhe 4 shekujve te erret pra pas 800 p e s nuk flisnin pellazgjishten por greqishten e vjeter?
Historia e antikitetit, ndryshe nga cbeson shumekush, eshte e panjohur ose rendshem e falsifikuar. Une kam pershtypjen, se falsifikimi qendron, ne ate qe ngjarjet e PasKrishtit, jane shtyre prapa ne kohe, per tu paraqitur si antike. Ne kete kendveshtrim, une jam po aq injorant sa pjesa tjeter e botes, per te njohur historine reale te parakrishterimit.
2. zeus a mund te me thuash se cfare ka shkruajtur aristidh kola per prejardhjen e arvanitasve i quante ai arvanitasit pasardhes direkt te grekeve te vjeter te kohes se herodotit dhe perikliut apo i quante ai arvaniastis si te ardhu nga shqiperia ne kohen mesjetare se dua ta dije se cfare mendonte aristidh kola per origjinen e arvanitasve?
Aristidh Kola, shfaqet pak jo i drejteperdrejte ne kete teze. Ai ben nje ndarje me thike midis arvanitasve dhe shqiptareve te tjere, ndarje qe ka ndodhur vetem ne Mesjeten e vonet, per shkak te radikalizimit fetar. Ne kete kendveshtrim, ai ja vesh pothuajse gjithe meritat e kultures helene, pak a shume vetem arvanitasve, duke anashkaluar pak faktin qe keta te fundit, jane rivitalizuar disa here, prej mbishtresimeve te malesoreve shqiptare, jo vetem nga Jugu por dhe nga Veriu.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

Leka SHQIP
Regular Member
Regular Member
Posts: 92
Joined: Mon Apr 12, 2010 6:43 pm
Gender: Male

Re: Mikenet=Pellazget, Greqia ose zgjidhja e nje enigme

#7

Post by Leka SHQIP » Tue Feb 08, 2011 6:53 pm

1. zeus pra ti nuk mund te me thuash nese arvanitasit erdhen ne mesjete ne greqi apo jane vet greket e vjeter apo jo?

2. po aristidh kola cfare thoshte me konkretisht. ishin per ate avanitasit vet greket e vjeter apo vetem shqiptare te ardhur ne mesjete?

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4227
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Mikenet=Pellazget, Greqia ose zgjidhja e nje enigme

#8

Post by Zeus10 » Tue Feb 08, 2011 9:35 pm

Leka SHQIP wrote:1. zeus pra ti nuk mund te me thuash nese arvanitasit erdhen ne mesjete ne greqi apo jane vet greket e vjeter apo jo?
Qe ti pergjigjem kesaj pyetje, duhet ti pergjgjem ne fillim pyetjes se cfare jane greket e vjeter nga ana e tyre, por une nuk mund ti pergjigjem kesaj, sepse gjithe njohurite per ta, kane ardhur tek ne permes kanaleve dhe materialeve shume te dyshimta, qe jane perkatesisht Kisha Ortodokse dhe librat e saj ""antike"", te shkruara prej murgjeve te saj ne periudhen e shek 10-14 Pas Krishtit.
2. po aristidh kola cfare thoshte me konkretisht. ishin per ate avanitasit vet greket e vjeter apo vetem shqiptare te ardhur ne mesjete?
Ai ishte i sigurte, qe ata ishin te vjetrit.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

Leka SHQIP
Regular Member
Regular Member
Posts: 92
Joined: Mon Apr 12, 2010 6:43 pm
Gender: Male

Re: Mikenet=Pellazget, Greqia ose zgjidhja e nje enigme

#9

Post by Leka SHQIP » Wed Feb 09, 2011 2:56 pm

1. zeus por ti duhet te kesh ndonje mendim se cfare ishin greket e vjeter apo jo cfare mendon ti nuk po thote njeri qe duhet te jete e vertete apo jo thjesht thuaj ate qe e mendon qe eshte me realiste per ta vet?

2. Shkrimi i Lapis Nigerit dhe gjuha e tij jane shqip apo latinisht?

land
Poster Grande Member
Poster Grande Member
Posts: 257
Joined: Wed Sep 30, 2009 4:30 pm
Gender: Male

Re: Mikenet=Pellazget, Greqia ose zgjidhja e nje enigme

#10

Post by land » Thu Feb 10, 2011 8:20 am

Leka SHQIP wrote: 2. Shkrimi i Lapis Nigerit dhe gjuha e tij jane shqip apo latinisht?
Vete lapis niger do te thote guri i zi, eshte nje sit arkeologjik, qe eshte tek Foro romano, emri vjen per faktin qe jane gjetur lastra mermeri te zi.
Eshte shkruar me nje alfabet qe derivon nga ai etrusk.
Konsiderohet si mbishkrimi me i vjeter latin(sepse ne fakt nuk eshte aspak i sigurt autenticiteti i fabula finestina)
Mbishkrimi eshte bustrofedik, nga e majta ne te djathte dhe anasjelltas.
ja cfar lexohet
---------------------------------
« QUOI HON SAKROS ES / ED SORD
OKA FHAS / RECEI IO EVAM / QUOS RE
KALATO / REM HAB TOD IOUXMEN / TA KAPIAD OTAV
M ITER PE M QUOI HA / VELOD NEQV IOD IOUESTOD

LOVQVIOD QO »

------------------------------------------
te cilen e interpretojne ne latinishten klasike si
----------------------------------------------
« QUI HUNC SACER SIT REGI
CALATOREM IUMENTA
CAPIAT IUSTO »
--------------------------------------------
qe e perkthyer ne shqip eshte
---------------------------------------------
kush dhunon kete vend qofte i mallkuar( pra sacer[sacro] nuk interpretohet si i shenjte por i mallkuar, shenimi im)...mbretit
zyrtar(l'araldo) merr bagetite(bestiame)...drejt(giusto)

-------------------------------------------------------------

eshte mbishkrim mjaft i veshtire, fjalet aty jane, ka shume veshtiresi ta kthesh dhe ne latinishte klasike, e jo me te interpretosh mbishkrimin ne shqip...megjithate provojeni.

mua personalisht me duket latinishte arkaike.

Ps.Nese dikush ngre teze qe lapis niger eshte shqip, duhet ta mbeshtese tezen e tij shume fort, deklaratat ne tym nuk mjaftojne.

duke u nisur nga alfabeti i perdorur, ka patur dhe pretendime qesharake, qe eshte mbishkrim grek, por aty s'ka as dhe nje fjale te vetme greke, as edhe nje.
"They are Nietzsche's over-men, these primitive Albanians — something between kings and tigers."
- Henry Noel Brailsford

Leka SHQIP
Regular Member
Regular Member
Posts: 92
Joined: Mon Apr 12, 2010 6:43 pm
Gender: Male

Re: Mikenet=Pellazget, Greqia ose zgjidhja e nje enigme

#11

Post by Leka SHQIP » Thu Feb 10, 2011 11:47 am

lapis nigeri sic duket eshte shkruajtur ne kohen rreth viti 400 p e s dhe eshte pikerisht koha kur u krijua artificialisht latinishtja prej gjuhes shqipe.

Leka SHQIP
Regular Member
Regular Member
Posts: 92
Joined: Mon Apr 12, 2010 6:43 pm
Gender: Male

Re: Mikenet=Pellazget, Greqia ose zgjidhja e nje enigme

#12

Post by Leka SHQIP » Thu Feb 10, 2011 12:01 pm

zeus aristidh kola thoshte keto gjera mbi arvanitasit:

arvanitasit kane ardhur ne greqi te paret qe nga koha e ardhjeve sllave ne ballkan be shekullin e 6 deri ne shekullin e 14.
pra ai mendon qe per 800 vjet me radhe kane ardhur arbereshe ne greqi dhe u bene grupi kryesore etnik biles dhe me i madh se sa vet greket duke krijuar nje raport prej 70% arbereshe pra shqiptare dhe 30% greqishtfoles pra greke.
por aristidh kola kishte nje mendim krej te ndryshem nga shkenca indoevropianiste per greket.
ai thoshte qe greqia rreth vitit 800 p e s dhe me heret fliste dhe shkruante vetem pellazgjisht. por me kalimin e kohes pas veprave homerike qe u shkruajten ne gjuhen pellazge ne greqi folloi te evoluonte gjuha dhe nga pellazgjishtja doli greqishtja.

ky eshte mendimi i aristidh koles. ai nuk thote kurre qe arvanitasit jane vet greket e vjeter por thote qe jane te ardhur ne greqi. por vet greket per aristidh kolen jane vetem pellazge te cilet me kalimin e kohes evoluan gjuhen pellazge ne menyre natyrale sipas aristidh koles dhe doli greqishtja.

por ka edhe shume gabime ne arsyetimin e aristidh koles sepse edhe greqia klasike e kohes se herodotit dhe perikliut fliste dhe shkruante jonishten e panjohur per shkencen fallso indoevropianiste. edhe kjo jonishtja eshte gjuha shqip edhe qe jonishtja eshte shqip kete e kane deshmuar dijetare si niko stilo. jonishtja, dorishtja edhe eolishtja jane gjuha perpara greqishtes artifciale koine. dialektet gjoja greke jane puro shqip.

Leka SHQIP
Regular Member
Regular Member
Posts: 92
Joined: Mon Apr 12, 2010 6:43 pm
Gender: Male

Re: Mikenet=Pellazget, Greqia ose zgjidhja e nje enigme

#13

Post by Leka SHQIP » Thu Feb 10, 2011 6:39 pm

mund te shkruani mendimin tuaj zeus dhe te tjere per mendimin e aristidh koles nese ai kishte te drejte me idene e tij per hisorine e grekeve te vjeter dhe si u krijua greqishtja.

land
Poster Grande Member
Poster Grande Member
Posts: 257
Joined: Wed Sep 30, 2009 4:30 pm
Gender: Male

Re: Mikenet=Pellazget, Greqia ose zgjidhja e nje enigme

#14

Post by land » Thu Feb 10, 2011 6:48 pm

Leka SHQIP wrote:lapis nigeri sic duket eshte shkruajtur ne kohen rreth viti 400 p e s dhe eshte pikerisht koha kur u krijua artificialisht latinishtja prej gjuhes shqipe.
Kjo eshte nje deklarate shume e forte dhe qe kerkon argumente, nese i ke silli lol.
Une do shkruaj shkurt sa di une per latinishten meqenese eshte gjuhe qe e njoh.

Nga latinishtja arkaike kane mbetur gjurme te pjesshme dhe te shkurtra mbishkrimesh(si psh lapis niger) deri ne shekullin e III para Krishtit. Pra te datueshme 5 shekuj pas themelimit mitologjik te Romes( sipas Varrone-s ne vitin 753 para Krishtit).

Ne shekullin e dyte para Krishtit filloi te zhvillohet latinishtja letrare. mbi te gjitha me vepren e Marco Porcio Catone, gjithsesi kjo latinishte letrare ishte disi e ashper dhe kishte influkse dialektore.

Por vetem ne shekullin e pare para Krishtit me zgjerimin e dhenies se shtetesise romake te gjithe banoreve te gadishullit italik filloi preokupimi i Romes per pastertine e gjuhes, pra kemi krijimin e latinishtes klasike(ate qe ti e quan u krijua artificialisht)....por mos harro Leka, ekzistonte nje shumellojshmeri dialektesh ne latino volgare ku u mbeshtet latino clasico....te duhet te vertetosh me pare qe dialektet italike fliteshin shqip dhe jo dialekte te latino volgare...
une vet di kaq, qe popujt me te cilet ishte ne kontakt Roma( perfshi gjithe ilirikun) paten nje influks gjuhesor mbi latinishten.

per kuriozitet...latinishtja ngjan me gjuhen(dialektin) sard per nga shqiptimi, me italishten per leksikun, me rumanishten per nga struktura gramatikore(deklinimin)...te gjitha keto jane gjuhe bija te latinishtes.

sot ekziston akoma latino ecclesiastico qe eshte gjuha liturgjike dhe zyrtare e vatikanit.
"They are Nietzsche's over-men, these primitive Albanians — something between kings and tigers."
- Henry Noel Brailsford

Leka SHQIP
Regular Member
Regular Member
Posts: 92
Joined: Mon Apr 12, 2010 6:43 pm
Gender: Male

Re: Mikenet=Pellazget, Greqia ose zgjidhja e nje enigme

#15

Post by Leka SHQIP » Thu Feb 10, 2011 6:55 pm

po Hesychi nga e kishte marre gjithe gjuhen e fjalet e fjalorit te tij qe jane te gjitha fjale shqipe. per kete shikoni dhe temen shqipthenia albanologjia dhe grekologjia!

nga i mori ai pra fjalet qe jane shqip. i degjoi nga populli i greqise se kohes se tij rreth vitit 600 te eres sone apo dite dhe e njifte ai jonishten qe ishte dialekt pellazg dhe qe shkruhej dhe perdorej ne te gjithe boten e ashtuquajtur greke para krijimit te greqishtes artificiale ne vitin 400 p e s. por jonishtja vazhdoi te shkruhej per shume kohe edhe pas krijimit te greqishtes artificiale. sepse per tu folur nga poulli jonishtja vazhdoi gjithmone. greqishtja nuk edhte folur kurre nga populli i se ashtuquajtures greqi sepse populli fliste pellazgjisht dhe e shkruante ne kohet klasike te herodotit dhe perikliut vetem pellazgjisht. herodoti dhe perikliu nuk rane kurre ne jeten e tyre ne kontakt me greqishten e krijuar me 400 p e s sepse ata jetuan dhe vdiqen perpara se ne athine te krijohej greqishtja artificiale. fjalori i Hesychit ka shume fjale te bukura shqipe.

Post Reply

Return to “Histori boterore”