"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Falsifikimi i historise.

Flisni për historinë e kombeve dhe racave të ndryshme, me analiza dhe dokumente.

Moderator: Strokulli

Post Reply
User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4225
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Falsifikimi i historise.

#1

Post by Zeus10 » Sat Sep 17, 2011 3:04 pm

Ajo qe ne kemi mesuar ne shkolla dhe librat e historise, per historine e njerezimit, ka mundesi te jete nje genjeshter e madhe, e pergatitur me mjeshteri, ne menyre te atille qe njerezit dhe popujt te besojne, se ata meritojne sundimtaret dhe pushtuesit e ndryshem, vuajtjet dhe persekutimin.
Une besoj fort se historia e Greqise dhe Romes(qe dhe kemi pasur rastin ti studjojme me detaje) dhe ndoshta gjithe historite e kulturave te "ndritura", jane zhvendosur para ne kohe, sipas interesit politik dhe ekonomik te sunduesve te tanishem, qe fillon qe ne Mesjeten historike, jo te larget deri ne ditet tona:

Image

Miku yne Arban Blandi, me solli ne vemendje, nje dokumentar rus per kete problem, i cili konfirmon dyshimet e mija, se "gabimet" e bera ne studimin e historise, metodat "shkencore" per percaktimin e kronologjise, te ngjarjeve, kulturave dhe popujve, jane bere me qellim, qe te paraqisin para publikut, nje histori te ndryshme nga ajo e verteta. Ju lutem ndiqni kete video dhe do te keni nje tablo me te qarte, qe ne nuk duhet te besojme, ne ate qe na serviret, por te mbrojme te verteten, e cila po te zbulohej do te sillte benefite te medha per historine tone dhe te ardhmen e kombit shqiptar.

http://vimeo.com/28085647
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

erix77
Star Member
Star Member
Posts: 543
Joined: Sat Aug 14, 2010 8:23 am
Gender: Male
Location: Tirana

Re: Falsifikimi i historise.

#2

Post by erix77 » Sat Sep 17, 2011 4:26 pm

Fomenko eshte thjesht nje tjeter charlatan.Eshte e vertete qe historia e lashte ka shume te panjohura dhe fallsifikime por ato qe pretendon Fomenko jane idiotesira totale.
Fomenko is a supporter of drastically revising historical chronology. He has created his own revision called New Chronology, based on statistical correlations, dating of zodiacs, and by examining the mathematics and astronomy involved in chronology. Fomenko claims that he has discovered that many historical events do not correspond mathematically with the dates they are supposed to have occurred on. He asserts from this that all of ancient history (including the history of Greece, Rome, and Egypt) is just a reflection of events that occurred in the Middle Ages and that all of Chinese and Arab history are fabrications of 17th and 18th century Jesuits.

He also claims that Jesus lived in the 12th century A.D. and was crucified on Joshua's Hill; that the Trojan war and the Crusades were the same historical event; and that Genghis Khan and the Mongols were actually Russians
Antikiteti ndodhi ne mesjete,Jezusi jetoj ne shekulllin e 12 ,lufta e trojes dhe kryqezatat jane e njejta gje dhe Xhenxhis ishte Rus.
Merreni me mend cfare idioti.
Dhe e bëmë me besa besën ja të rrojmë ja të vdesëm!

Ishte thënë prej Zotit që të nderohen armët e Shqipërisë!

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4225
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Falsifikimi i historise.

#3

Post by Zeus10 » Sat Sep 17, 2011 5:04 pm

Jo erix, aspak nuk mendoj qe ai eshte gabim, te pakten parimisht. Une nuk jam ne dijeni, te saktesise se metodave te tij statistikore, por eshte mese e qarte qe ka nje mosperputhje thelbesore mes historise te vertete dhe asaj qe na ofrohet ne ne ditet e sotme.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

erix77
Star Member
Star Member
Posts: 543
Joined: Sat Aug 14, 2010 8:23 am
Gender: Male
Location: Tirana

Re: Falsifikimi i historise.

#4

Post by erix77 » Sat Sep 17, 2011 5:06 pm

per kete edhe une kam shume dyshime dhe pikepyetje por megjithate Fomenko nuk eshte zgjidhja e enigmes.
Dhe e bëmë me besa besën ja të rrojmë ja të vdesëm!

Ishte thënë prej Zotit që të nderohen armët e Shqipërisë!

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4225
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Falsifikimi i historise.

#5

Post by Zeus10 » Sat Sep 17, 2011 5:19 pm

Nuk duhet ndonje sy eksperti, per te dalluar qe kjo skulpture e gjasme 2000 vjeteve me pare a Apollonit:

Image

me kete te vetem 500 vjeteve me pare e Davidit:

Image

i perkasin te njejtes tradite dhe stili dhe si rrjedhim duke perdorur standartet e arkeologjise moderne, i perkasin te njejtes kohe.
Ky eshte vetem nje shembull grafik minimal, per te gjykuar per kronologjine e historise, por mjafton vetem tu hedhesh nje sy librave te "antikitetit", per te kuptuar se me ç'antikitet behet fjale.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Strokulli
Poster Grande Member
Poster Grande Member
Posts: 237
Joined: Fri Oct 29, 2010 12:37 am
Gender: Male
Location: Albanìa/Arbani

Re: lloj prrallash? qyshdo që ka të jetë, yshqym për trunin.

#6

Post by Strokulli » Sat Sep 17, 2011 7:28 pm

erix77 wrote:Fomenko eshte thjesht nje tjeter charlatan. Eshte e vertete qe historia e lashte ka shume te panjohura dhe fallsifikime por ato qe pretendon Fomenko jane idiotesira totale.
erix77 wrote:..Fomenko nuk eshte zgjidhja e enigmes.

«We are all agreed that your theory is crazy. The question that divides us is whether it is crazy enough to have a chance of being correct».

De omnibus dubitandum. Me thonë të drejtën, me i besue kurrë s’i besoj, pa edhe vetëm porsí prrallë - e cilla shembët më të parin vështrim prej së vërtetës historí që nxôjmë në shkollë - thom se, të bôn me u thellue mô t'epër, me t'u rrye dyshimi, dyke parë si luajnë ku rrêjnë si lajthitin ku kapën: kapën kot, a ka arësye kund. Shkollë dyshimi.
I ëmi mendim. Kush merret me këso punësh, thom se vetëm u shôndoshët arësyeja dyke humbulluar me «të pathyeshme vërtetësí» çâ u hanë mendja kësi soj «rrênacakësh».
Kush vërtetazë zëhet për historínë, do mirë asaj; prej mosgjô drohet.

«Doublethink: believing two contradictory ideas at the same time. The test of a first rate intelligence is the ability to hold two opposed ideas in the mind at the same time, and still retain the ability to function». «Almost all people are hypnotics. The proper authority saw to it that the proper belief should be induced, and the people believed properly». «Truth is more important than public belief, and any man who feels the need to adjust his knowledge so as to receive public approval is a man unworthy of trust». «Believe nothing, no matter where you read it, or who said it, no matter if I have said it, unless it agrees with your reason and your own common sense».


User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4225
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Falsifikimi i historise.

#7

Post by Zeus10 » Sun Oct 18, 2015 11:03 pm

Image

Une jam shume dakort me kete konkluzion te Antolit.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Falsifikimi i historise.

#8

Post by Mallakastrioti » Mon Jul 04, 2016 11:27 am

Fqinjet tane jugor bejne mire te krenohen me ate trup luftarak qe njihet si "Evzones", por do benin edhe me mire qe ne historikun e ketij trupi luftarak te shkruanin edhe diçka tjeter, pikerisht qe: ne gjyqin e Norimbergut kunder hierarkeve nazist, ne te vertet, sipas deshmive te disa hierarkeve nazist, "Evzonet" ishin ne sherbim te gjermaneve si forca paraushtarake dhe ne te njejtin nivel me "Ustasha-t" kroat sikurse "Cetniket-Kosta Pecanac" serb. Gjithashtu duhet te shkruajne ne historikun e ketij trupi luftarak qe ne Norimberg u hodh akuza qe nje prej ketyre grupimeve luftarake paraushtarake ne sherbim te gjermaneve, nder te tjera, u akuzuan pikerisht edhe "Evzonet/Ezonet" per nje masaker (varje ne litar) te 50 roberve.
---
"In others, it is not specifically shown that at the tie these crimes were committed, the organizations involved were acting with the Army in achieving a specific aim but it does appear that they were committing their atrocities within the area of a given Army Division and that they were sending constant reports to that Division on the nature and location of their activities. In both cases, however, the defendants disavow any responsibility for acts committed by these units.
But they go further than this in their disclaimer of responsibility. A third class of reports exists. In these, a given Army division merely reports to its corps headquarters that 50 hostages have been hanged in a given locality within the divisional area. Nothing more is said. In every case where the daily report does not fit with certainty the company or battalion or regiment which pulled the trigger or tied the hangman’s knot, the defendants have argued that these things were probably done by the SS or the SD or the Police or the Ustacha or the Kosta Pecanac Chetnicks or the Ezones or by some other unit which was either not subordinate to the Army or else was subordinate only for "tactical" purposes."

Image
Image

Post Reply

Return to “Histori boterore”