"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Kjo është gafa më e madhe e ndodhur në futboll? (video)

Flisni për futbollin ndërkombëtar, talentet e tij, ngjarjet më të spikatura nga bota e sportit.

Moderator: Tan-Tirana

Post Reply
User avatar
Sally
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2062
Joined: Tue Jun 09, 2009 2:36 pm
Gender: Female

Kjo është gafa më e madhe e ndodhur në futboll? (video)

#1

Post by Sally » Thu Feb 23, 2012 9:07 pm

Gabim i më i madhe në futbollin botëror është shënuar në ndeshjen mes Vasço da Game dhe Flamengo e çila u zhvillua në kampionatin rajonal të shtetit brazilian Rio de Janeiro…
Vasço më në fund iu gëzua fitores (2-1), por kjo ndeshje mund të kishte edhe një rezultat tjetër, po që se mesfushor i i skuadrës ë Flamengos, Deivid nuk do ishte turpëruar. Ish futbollist i i skuadrës së Bordeaux, Sporting Lisbonë dhe Fenerbahçe, për një moment ishte i vetmuar para portës kundërshtare.
Në vend se nga 2-3 metra topin ta vendosë në rrjetë a i e qëllo i shtyllën dhe me këtë konkurron për çmimin gabim i vitit.


Nuk jam vrasës, jam student shqipëtar, vrava një tradhtar të Atdheut tim.
(Avni Rustemi)

Post Reply

Return to “Futbolli ndërkombëtar”