"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Serbia: do ti tregojmë maqedonasve se si bëhet tifo

Flisni për futbollin ndërkombëtar, talentet e tij, ngjarjet më të spikatura nga bota e sportit.

Moderator: Tan-Tirana

Rina
Honored Member
Honored Member
Posts: 369
Joined: Thu Feb 23, 2012 10:03 pm
Gender: Female

Re: Serbia: do ti tregojmë maqedonasve se si bëhet tifo

#16

Post by Rina » Tue Oct 16, 2012 9:16 pm

Arbëri wrote:
Rina wrote:Marun tu honger dajak prej shqiptareve kta fare pakurrizoresh -haha-
Me mire qe si ke pa LIVE oj Rine , se vertet t'kish ardhun gjyna pre tyne ;)


Ishalla llom i bojne -haha-


btw, urime fitorja e Shqiperise nga tjere sllave, sllovenet :mrgreen:

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Serbia: do ti tregojmë maqedonasve se si bëhet tifo

#17

Post by Arbëri » Tue Oct 16, 2012 10:51 pm

Serisht rahen tifozet Sërb , njeri në gjendje kritike
Ngjarja ka ndodhur diku në orën 23.20 minuta tek sheshi Skenderbeu në Shkup.
Tashmë e kanë zënë forcat e shtuara policore, të cilat ta krijojnë përshtypjen thuajse në vend është duke mbretëruar “ora policore”
Policia ka arritur të shpërndaj grupet duke hedhur gaz lot sjellës .
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Serbia: do ti tregojmë maqedonasve se si bëhet tifo

#18

Post by Arbëri » Thu Oct 18, 2012 1:50 pm

Ambasada serbe kërkon sqarime për incidentet në Shkup

Image

Shkup, 18 tetor – Ambasada e Serbisë në Shkup ka kërkuar informacione nga organet kompetente në Maqedoni për sulmin ndaj tifozëve serbë para ndeshjes së futbollit në mes të reprezentacionit të Serbisë dhe Maqedonisë, ka bërë të ditur nga Ministria e Punëve të Jashtme të Serbisë, njofton “Tanjug”.

Policia e Maqedonisë dje bëri të ditur se në incidentet në Shkup, para dhe pas ndeshjes së futbollit me Serbinë, kanë qenë të lënduar 24 persona.

Mediat serbe e transmetojnë deklaratën e zëdhënësit të Ministrisë së Punëve të Brendshme të Maqdonisë, Ivo Kotevski i cili në konferencën për shtyp deklaroi se kanë ndodhur disa incidente të ndara në afërsi të Urës së Gurit në hyrje të Çarshisë së Vjetër në Shkup.
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Serbia: do ti tregojmë maqedonasve se si bëhet tifo

#19

Post by Arbëri » Thu Oct 18, 2012 9:33 pm

Pandeli Majko : Huliganët serb paralajmëruar “rrahjen” e shqiptarëve, RREGULLI NR 1 mos “lyp” sherr me shqiptarët!

Image
MPB-ja, duke marrë parasysh obligimet ligjore të cilat të gjitha ndeshjet ndërkombëtare të reprezentacioneve i trajton si ndeshje me rrezik të lartë, edhe në këtë rast, para ndeshjes mes Maqedonisë dhe Serbisë të caktuar për në ora 20:30 në Arenën kombëtare “Filipi i Dytë”, do t’i ndërmerr të gjitha masat dhe aktivitetet e domosdoshme për sigurimin e rendit publik dhe qetësisë, dhe në mënyrë të papenguar të organizimit dhe zhvillimit të ndeshjes, si lidhur me pengimin e incidenteve më serioze, ashtu edhe lidhur me zhvillimin e sigurtë të komunikacionit.
Ashtu siç kishin paralajmëruar, ditë më parë mediat maqedonase, huliganët serb, me brohoritje kundër shqiptarëve, kanë tentuar të futen në Çarshinë e Vjetër të Shkupit për të rrahur shqiptarët. Por, shqiptarë të revoltuar nga brohoritjet fyese që kishin dëgjuar, kanë rrahur dhjetra huliganët serb pas çka ata kanë ikur në drejtim të Qendrës së kryeqytetit.
Politikani Pandeli Majko për incidentin e sotëm në Shkup, në FB ka shkruar: “huliganët serb kanë paralajmëruar sipas medias serbe se do “zbresin” në Shkup për të “rrahur” shqiptarët… RREGULLI NR 1 në marrëdhënie me shqiptarët është të mos “lypësh” sherr ndaj tyre… Pasi ata në këtë punë janë NJESHA!”./Almakos.com
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
AgrianShigjetari
Senior Member
Senior Member
Posts: 188
Joined: Wed Dec 23, 2009 5:13 pm
Gender: Male

Re: Serbia: do ti tregojmë maqedonasve se si bëhet tifo

#20

Post by AgrianShigjetari » Sun Oct 21, 2012 4:49 pmhahhahah sa kam qesh me narrativen e kesaj videoje, sidomos me zerin e terbuar ne fund :lol:

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Serbia: do ti tregojmë maqedonasve se si bëhet tifo

#21

Post by Arbëri » Sun Oct 21, 2012 8:37 pm

Pamje nga vendgjarja (pas ndeshjes kjo) : http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... VtAhTWQ8QU

MPB e Maqedonise flet per tre te therrur dhe disa ne gjendje kritike qe gjendet akoma neper spiatalet e Shkupit !
Njejte shkruajne edhe gazetata Serbe e Kroate :
http://www.tportal.hr/sport/nogomet/220 ... IRbQa6POVV
http://sport.blic.rs/Fudbal/Svetski-fud ... h-navijaca

Porosia e te rinjeve Shqiptare te Shkupit -haha-

Image
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

Post Reply

Return to “Futbolli ndërkombëtar”