"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

"Brazil 2014"

Flisni për futbollin ndërkombëtar, talentet e tij, ngjarjet më të spikatura nga bota e sportit.

Moderator: Tan-Tirana

Post Reply
User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4227
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

"Brazil 2014"

#1

Post by Zeus10 » Fri Dec 06, 2013 6:37 pm

Group A
•Brazil
•Croatia
•Mexico
•Cameroon


Group B
•Spain
•Netherlands
•Chile
•Australia


Group C
•Colombia
•Greece
•Côte d’Ivoire
•Japan


Group D
•Uruguay
•Costa Rica
•England
•Italy


Group E
•Switzerland
•Ecuador
•France
•Honduras


Group F
•Argentina
•Bosnia-Herzegovina
•Iran
•Nigeria


Group G
•Germany
•Portugal
•Ghana
•USA


Group H
•Belgium
•Algeria
•Russia
•Korea Republic
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

"Brazil 2014"

#2

Post by Adriana » Fri Jul 04, 2014 10:16 am

Serbët: Zvicra le ta bëjë himnin në shqip: Mora mandolinën….

BEOGRAD-E përditshmja serbe ‘Blic’, duke përdorur një karikaturë të lojtarëve të Zvicrës, shkruan se këta të fundit duhet të ndërrojnë tekstin e himnit dhe ta bëjnë në shqip. Kjo sipas ‘Blic” falë 5 lojëtarëve shqiptarë që spikatën në skuadrën e futbollit svicerian.

Përfaqësuesja e Zvicrës në futboll, në përbërjen e së cilës ishin pesë shqiptarë, në Kampionatin Botëror në Brazil, arriti të kalojë fazën e grupeve, ndërsa në 1/8 e finales, gati sa nuk eliminoi dy herë kampionin e botës Argjentinën.Madje tekst i himnit propozohet teksti i këngës “Mora mandolinën dola carshi, ti moj vajzë e vogël mos ma bëj me sy…”.

Por karikaturat për ekipin zviceran nuk kanë të sosur. Pak kohë më parë mediat në Zvicër publikuan një karikaturë tjetër duke iu kënduar në shqip futbollistëve të përfaqësueses, për t’i zgjuar nga gjumi pas humbjes së thellë nga Franca.

Karikaturen nuk munda ta shkarkoj ketu, mund ta shikoni ne kete link: http://www.pakufije.com/2014/07/04/serb ... inen-foto/
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!Post Reply

Return to “Futbolli ndërkombëtar”