"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Origjina e emrit Perendi?

Diskutim profesional për gjuhën.

Moderators: Mallakastrioti, bardus

Post Reply
User avatar
Mendi
Regular Member
Regular Member
Posts: 68
Joined: Tue Nov 24, 2009 1:03 am
Gender: Male

Origjina e emrit Perendi?

#1

Post by Mendi » Tue Dec 06, 2011 12:27 am

Do isha shume kurioz nese dikush do te me ndihmonte me origjinen e emrit Perendi.

gtcc1
Member
Member
Posts: 43
Joined: Mon Jan 04, 2010 3:01 am
Gender: Male

Re: Origjina e emrit Perendi?

#2

Post by gtcc1 » Tue Dec 06, 2011 2:27 am

Mendi wrote:Do isha shume kurioz nese dikush do te me ndihmonte me origjinen e emrit Perendi.
Spiro Konda:

Hesychius of Alexandria in his lexicon indicates that “Pellasgians called the deity ‘Dipatyron’ which in today’s Albanian appears as Perendi. Its morphology is explained as follows: If the suffix is dropped dipatyr remains, Dipatyr=Depater=De-at (which in Albanian means father). De pater corresponds to Pater-de (this use is observed in Homer (O Zeus pater… – O father Zeus…), thus, Pater=per, de=di, which join to form Per-di=Perendi. This Pelasgian word would convey the original concept of “the earth is my father”.

User avatar
Orakulli
Star Member
Star Member
Posts: 609
Joined: Sun Jun 14, 2009 5:40 am
Gender: Male
Location: USA

Re: Origjina e emrit Perendi?

#3

Post by Orakulli » Tue Dec 06, 2011 2:35 am

Shtepia e diellit. Eshte e lidhur me teper me vendin ku dielli jeton. Eshte pak a shume njesoj me konceptin e mevonshem te ndertuar "parajsa", paradiso.Eshte koncept pagan, atje ku dielli perfundon rrugen e tij ditore, ne perendim. Eshte transformuar pak shume ne emrin e perendise sot, por emri me thelbesor per ate koncpet eshte zot, i vetmi i pare i lindur qe lindi gjithe te tjerat. Eshte i gjithashtu si koncept tek thot, thor, god. Tek Zeus kemi nje renie, ose prishje te "o"-se se pare. Duhet te kete qene ne dialektin e parashqiptareve te jugut dikur trandformuar ne Z(e)os-Zeus; o-ja ne u dhe "e"-ja e bashtingellores "z".
Eshte edhe ne shume kultura te tjera qe perendimi lidhet me zotin, sepse dielli ishte zoti.
Image

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Origjina e emrit Perendi?

#4

Post by Zeus10 » Tue Dec 06, 2011 1:32 pm

Une mendoj qe tre mundesite me te medha, qe pak a shume i keni permendur dhe ju, jane keto:
1. Perendia ne te gjitha kulturat dhe besimet, konsiderohet si filluesi i jetes, ai qe i PARAPRIN gjithshkaje, pra ai konsiderohet si nje PRIND, fjale qe permban ne vetevete rrenjen prin. Ky PRIN_D, eshte ati, themeluesi, eshte ai qe siguron egzistencen tone, eshte si DI-elli, pa te cilin nuk do jetonim dot as nje sekonde. Jo me kot, ne gjuhet e feve kemi:
Ju-piter = Greek Zeus pater, Zeus father
Sanskrit: Dyaus pitar
Ceshtja eshte, nese PEREN_DI, do te thote PRINDI_ZOT(dia), apo dhe vete fjala PRIN_DI do te thote te njejten gje PRIN_DIA(zoti qe te prin), sepse Prindi eshte si nje hyjni qe te rrit e te drejton.

2. Mundesia e dyte eshte ajo qe PE_RAN_DIA eshte DIA(ZOTI) qe leshon rrufete :

Image

Zeusi, apo DIA,

Image

qe une fort besoj qe ka qene DIELLI

Image
Image

shume i adhuruar ne kulturat parakristiane, ishte ai qe leshonte rrufete:

Δία δ’ οὐ λάθε τερπικέραυνον

Image

Folja RA(ran) gjendet ne strukturen e fjales pe_RAN_DI

3. Mundesia e trete, por pazgjithshmerisht e gershetuar me ato te parat(1 &2), eshte(ajo qe thote Orakulli) PARAJSA(Perendimi), vendi ku "fle" DI-elli, kjo HYJNI e perjetshme ai qe me DRI-ten e tij na jep DI-jen per boten dhe natyrisht siguron gjithe egzistencen tone, si PRIND i perjetshem.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Origjina e emrit Perendi?

#5

Post by Mallakastrioti » Tue Dec 06, 2011 4:54 pm

Image

edben
Member
Member
Posts: 19
Joined: Fri Dec 09, 2011 7:19 am
Gender: Male

Re: Origjina e emrit Perendi?

#6

Post by edben » Fri Feb 03, 2012 2:01 am

Nje diskutim i ngjashen eshte bere ne linkun:

http://www.forumishqiptar.com/showthrea ... 60&page=10


Por do shtoja qe nje mundesi:

Pe-Ren-Dia = Pe (shikoj) Ren (Ra, Rezoj, Bie) Dia (Zoti/Dielli) = shikoj renien e diellit

Kjo perforcohet nga fjala tjeter DIELLI PERENDON.

Pastaj nga fjala REN besoj ka dale fjala RENOJ (shkateroj), RENOJA (te renat e keshtjellave).

Post Reply

Return to “Linguistikë”