"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Fjalet e "huajtura" ne shqip, prej gjuheve te huaja P2.

Diskutim profesional për gjuhën.

Moderators: Mallakastrioti, bardus

erix77
Star Member
Star Member
Posts: 543
Joined: Sat Aug 14, 2010 8:23 am
Gender: Male
Location: Tirana

Re: Fjalet e "huajtura" ne shqip, prej gjuheve te huaja P2.

#16

Post by erix77 » Sat Dec 10, 2011 9:22 pm

Mos ja fut kot o Tomorr se Stiliani nuk eshte marksist,eshte pak i infektuar nga enverizmi por nuk duket edhe aq pashprese.
Dhe e bëmë me besa besën ja të rrojmë ja të vdesëm!

Ishte thënë prej Zotit që të nderohen armët e Shqipërisë!

User avatar
Stilian
Honored Member
Honored Member
Posts: 323
Joined: Wed Dec 07, 2011 10:57 am
Gender: Male

Re: Fjalet e "huajtura" ne shqip, prej gjuheve te huaja P2.

#17

Post by Stilian » Sun Dec 11, 2011 10:11 am

Tomorr wrote:
Stilian wrote: siç thashe larte, une nuk jame nje eksperte ne etimollogjine, thjeshte mora ato fjale nga libri ku shpiegohej prejardhja e tyre, dhe duke diture italishten me dukeshin te sakta idete e çabejt, por kjo nuk do te thote qe eshte keshtu si thote ai dhe boll.
Kur nuk merr vesh nga te dukeshin te sakta idete e Cabejt, apo te konvenonte si marksist qe je?
ahahah, po fjalet e huaja ne gjuhen shqipe çlidhje kan me marksizmin????? pastaj meso njehere te "lexosh", pastaj komento. Une thashe qe nuk jam "ekspert", jo qe nuk marr vesh, pastaj ato fjale jane te sakta, nga latinishtija e kan prejardhjen!!!
"IN GOLD WE TRUST"

Post Reply

Return to “Linguistikë”