"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Mas, Mat dhe maturia jone dhe gjuha PIE.

Diskutim profesional për gjuhën.

Moderators: Mallakastrioti, bardus

Post Reply
User avatar
Hymniarber
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1015
Joined: Tue Jun 02, 2009 5:04 am
Gender: Male
Location: Arbëria

Re: Mas, Mat dhe maturia jone dhe gjuha PIE.

#241

Post by Hymniarber » Wed Mar 07, 2012 12:21 am

Gardhi, sa kohe do vazhdojme te shahemi dhe te perziejme dhe gjera qe s'kane lidhje fare me zenken, si krahinat, zakonet dhe karakteret?
Fere libenter homines id quod volunt credunt
Image

User avatar
Strokulli
Poster Grande Member
Poster Grande Member
Posts: 237
Joined: Fri Oct 29, 2010 12:37 am
Gender: Male
Location: Albanìa/Arbani

Re: Mas, Mat dhe maturia jone dhe gjuha PIE.

#242

Post by Strokulli » Wed Mar 07, 2012 12:26 am

[col]
[u]HylliArbenor[/u] wrote:Elementi i dyte esht theksi qe ndryshon totalisht nga greqishtja. Mund ta vesh re ne fjale si ulk - gr.lykos. Shqipja theksin tek rokja e pare, greqishtja tek e dyta. Diferenca esht si tek fjala ngrene-hanger.. etj. ne shqip (variantin gege, shqipe "puro" mund te themi), theksi kish tendenca te qe tek rrokja e pare, greqishtja as ne lashtesi s'ka pasur kurre tendenca te tilla po dihet qe ka pas theks "musikore".
HylliArbenor wrote:Po kam njohuri mor shok, mos te kesh merak.. Po me perforcohet gjithnje e me shume qe ky lloj tinzarelleku baze iu rrjedh thjesht nga smira nacionaliste.. Ki kujdes shok se esht budallallek "alla shqiptarçe". Jam i diplomuar ne gjuhe, studioj filologji prej vite me radhe, flas rrjedhshem 9 gjuhe dhe kuptoj, analizoj dhe di te lexoj me shume se 25 gjuhe indoeuropjane.. Arsyetoj mbi diçka me nje metode akademike (qe.. ma kane mesuar profesore qe derdhin djersen e ballit prej vitesh mbi studimet Albanologjike).. Je ne gjendje te me japesh nje pergjigje llogjiko-shkencore? Metoda krahasimore esht e vetmja menyre.. jo vetem per tu dhene fjaleve vendin e duhur ne "universin" e gjuheve indoeuropjane, po edhe per te pershkruar zhvillimet dhe raportet e mundshme midis tyre. Po se more ne konsideraten e duhur, mendja te pjell vetem "monstra" o "barxoleta".. E para e ka burimin tek "super-ego" e dyta tek dembelizmi o me keq padija. Te tentosh te jesh sa me shkencore nuk esht konformizem.. Pa rregulla çdo gje behet personale. Nese do te "break the rules", behe, veç kujdes se.. Nuk duhet te perdoret vetem semantika per te analizuar fjalet, kuptimi esht diçka "labile" qe ndryshon, "slitton" nga gjuhe ne gjuhe, se esht i varur nga zhvillimet e brendshem te shoqerise. Varet se çfare do te thuash, nje alternim i brendeshem i gjuhes qe krijon fjale me kuptime komplementare o nje paralelizem me "cognate" semantike me gjuhe te tjera europjane.. Çdo gjuhe ka disa karakteristika pekuliare te veten, edhe ne formimin e fjaleve edhe ne "adaptimin" e tyre, gje qe te ben te kuptosh qe jo çdo fjale esht me origjine autoktone. Pastaj huazimet nuk percaktohen vetem nga ndertimi i fjales, po edhe nga konsideracione te tipit historik dhe sociologjik. Mund te rrime ktu e te numerojme shume e shume fjale te tjera, po huazimet latine dhe greke ne shqip jane te shumta, dhe ska motiv pse mos te kete.. Perse ne shqiptaret, poshte influences ushtarake, politike dhe kulturore latine dhe greko-bizantine nuk duhet te kemi huazuar fjale? Personalisht vazhdoj ti jap prioritet struktures se fjales para "ngjasise tingullore" dhe semantikes.. Me duket se do ta shvleresosh kete teori per motive nacionaliste, sepse thjesht nuk te pelqen idea qe greket dhe latinet kane lene ne gjuhen shqipe fjale te tyre. Çfare mund te behen jane vetem supozime, mbase duke krahasuar p.sh. procesin e ndertimeve te fjaleve me ndonje gjuhe tjeter, po prape ne fund ngelet diçka e panjojtur. Ktu nderhyn gjuhesia "rindertuese". Esht shume e veshtire ta percaktosh. Jam kurioz te dij, nga çfare lloj etimologjie "shqipe" alternative mund te nxjerresh kete fjale!!! Mundohu te argumentosh here tjeter. Shtjellimet e mia vijn nga konsiderata te pergjithshme, duke marre parasysh edhe ndikimet kulturore latine mbi popullin shqiptare.. Un bej kete pohim vetem me disa fjale te percaktuara, qe per arsye evidente nuk jane autoktone shqipe. Pushtimet gjithnje lene me pas nje tog fjalesh te pushtuesit.. Nuk e kuptoj perse e keni kaq me seder. Un them ate qe them se besoj esht gjea me evidente. Te tregova qarte si fjalet shqipe qe mbarojne me -et/tet jane me origjine latine. Behemi realist dreqi ta haje, un e di shume mire qe gjuha shqipe dhe shqiptaret jane lene menjane, po mos ta bejme shqipen gjuhe "te kulluar". Nuk ekziston gjuhe ne bote.. Po duhet te konsiderosh kontekstin e ndodhive te ballkanit ne shek. 12-13, ku influenza e kishes ortodokse greke ishte shume e forte.. Un thjesht anesoj me shume per termin greke sesa latin, sepse marre parasysh "kapjen" e forte qe kishte kisha greke mbi Shqiperine e asaj kohe dhe rendesine historike te "shizmes".. Burimeve studimore qe un marre parasysh.. Paresorja jane publikimet e profesoreve te Universitetit te Leidenit ose gazeta zyrtare e universitetit, mbase me i rendesishmi ne Europe.. Per shqipen veprat e brilantit Demiraj, kreu i fakultetit te Albanologjise ne Mynih (ku u regjistrova vjet per te studiuar), Martin Huld, Vladimir Orel dhe "pionieri i gjuhes shqipe" Eqërem Çabej. Veprat e koloseve te gjuhesise indoeuropjane si Pokorny, Brugman, Pedersen, Gustav Meyer.. mendimi i tyre kur flitet per etimologjine e nje fjale peshon.. Arsya qe le kete forum esht thjesht se ne kete forum pjesemarresit nuk flasin aspak per gjuhe. Tentova te argumentoj diçka konstruktive, po u hasa vetem me nje mur shurdherie fanatike, me nje nacionalizem trashanik dhe harbut. Te ndertosh barrikada ideologjike, te mos te dish te djalogosh dhe mos te respektosh idete e te tjereve, esht thjesht nje primitivizem tribal (fatkeqesisht, shume shqiptare). Hoqa dore nga debati ne kete forum per shkak te nacionalizmit.
HylliArbenor wrote:Nuk ka asnje lidhje te drejtperdrejte midis measure dhe mesoj. Esht absuriditet nacionaliste te pohosh te kunderten. Vete fjala "mesoj" ka shume gjase te jete nje semitizem qe rrjedh nga arabishtja "meshuha". Erdha ne kte forum per te patur diskutime shkencore rreth gjuhes po 90% e hulumtimeve duket se ka si qellim veç "hyinizimin" e gjuhes shqipe. Ky absurditet esht i papranushem dhe do vazhdoje te jete nje pengese e madhe per gjithe ata qe duan te kuptojne diçka nga gjuha jone.
|
[u]Gardhi i Ondrrave[/u] wrote:Ne Shqipni tradita qytetare dhe letrare, ajo pak qe na ka arrit, asht kriju dhe udheheq kryesisht nga elementi geg.. Por kur menojm qe greqishtja e vjeten i ngjason, o ma mire, rrjedh nga djalekti geg, kjo na ban me menue kush asht varjanti ma i pasten i shqipes. Po te qis nji shamull, nga pikpamja linguistike ma [?!] ka ran ne sy qe disa fjale ne tosknisht dalin si etimologjikisht "te pasakta" kur pardorin -r- ne vand te -n-se.. Varjanti geg vene asht etimologjikisht ma i sakt.. Varianti tosk.. me -r- etimologjikisht nuk te shpie kurkund. Mun me kene qe gegnishtja asht historikisht mase ma e "sakte"..
Gardhi i Ondrrave wrote:Ne gegt nuk shahena si gra t'liga..
JU NONK PËRFAQËSONI BURRAT e viseve t'GEGËNìSË: ASFARE!
Gardhi i Ondrrave wrote:Shkrimet e ligjet e para ne shqip jane po ne gegnisht, çfare na ban me kuptu qe mazhoranca e shqiptareve ne lashtsi fliste ket dialekt..
1483. «Dramburì te clofto goglie!» (Tommaso de Mezzo, L'Epirota).

Ntër kaqa:
{Latinoja hapertus - Arbarishtja hapur dhe hapët..}.

1592. E mbësuame e Krështërë (Luca Matranga, Piana dei Greci).


Shëndet e t'ambëlj gljuhe, re Gardh-ō![/col]

User avatar
Mendi
Regular Member
Regular Member
Posts: 68
Joined: Tue Nov 24, 2009 1:03 am
Gender: Male

Re: Mas, Mat dhe maturia jone dhe gjuha PIE.

#243

Post by Mendi » Wed Mar 07, 2012 1:00 am

HylliArbenor wrote:Nuk ka asnje lidhje te drejtperdrejte midis measure dhe mesoj. Esht absuriditet nacionaliste te pohosh te kunderten. Vete fjala "mesoj" ka shume gjase te jete nje semitizem qe rrjedh nga arabishtja "meshuha".
Po fjala sholl kepuce a nuk vjen nga indonezishtja shollin.

User avatar
Orakulli
Star Member
Star Member
Posts: 609
Joined: Sun Jun 14, 2009 5:40 am
Gender: Male
Location: USA

Re: Mas, Mat dhe maturia jone dhe gjuha PIE.

#244

Post by Orakulli » Wed Mar 07, 2012 2:35 am

Image Mesue vjen nga "me zan", e cila ka pefundue ne menxën, qe eshte nxënësi dhe ai e bën te "nxëj" nxënësin, menxuesi, qe ka rjedhur si transformim fonetik deri tek tek Homeri me "muza". Analizojeni semantiken e "Andra moj ene pe moj muza=endra edhe shikohet (ndodh) moj muza(mesuese).
Gordhi vjen nga MT-rat Adrian Vehbirava, eshte po ai lloj MT, te njetat plehra, e njeta ere, qe ne fund ushtrojne edhe dhune psikologjike.

Keta viktima, si faoni dhe ondra-hulli arbenor, madje faoni perdor te njeten fjali copy-paste te xha xhait mbi delirin dhe anadollaken, kane vetem me nje ndryshim me M.Adrian Vehbiu, ai eshte i patinuar, ndersa keta jane t'zbuluar nen.
Faon, dhe ondra, xha xhai mi fshinte dhe manipulonte gjitha postet, sepse ai ishte zot i blogut te tij, i mjere blog me trushplare, ndersa ketu jemi ne zot dhe nuk leme bastardet te lig forumin.
Une ju lashe pa i fshire qe te zbuloheshit vete se kush jeni. Menduat lehte qe do t' percanit dhe shkaterronit forumin , cfare ishte qellimi juaj. Nuk ju eci, njeri nuk po duket me,
duke udhehequr perpara rrugen edhe ju.
Ti cingari, zingari Faon edhe ti gegu fallco Hylli Arbenor-Hera e fundit qe keni me pas nderin te jeni mes burash te vertete. Une kam nxjerre fytyren dhe emrin e vertete ne publik dhe nuk jam uritha si ju. Nese vazhdoni ne ate rruge nuk do te shikoni me post te shkruar ne kete forum. Edhe ato qe keni shkruar jane gati per tu fshire.
Image

User avatar
Orakulli
Star Member
Star Member
Posts: 609
Joined: Sun Jun 14, 2009 5:40 am
Gender: Male
Location: USA

Re: Mas, Mat dhe maturia jone dhe gjuha PIE.

#245

Post by Orakulli » Thu Mar 08, 2012 5:32 am

Para se te shkruani reth ketyre temave, duhet te pakten te kini minimumin e ketyre njohurive te pergjitshme reth origjines se Gjuhes.(http://en.wikipedia.org/wiki/Origin_of_language)

The origin of language in the human species is a widely discussed topic. Despite this, there is no consensus on ultimate origin or age. Empirical evidence is limited, and many scholars continue to regard the whole topic as unsuitable for serious study. In 1866, the Linguistic Society of Paris went so far as to ban debates on the subject. That prohibition remained influential across much of the western world until late in the twentieth century.[1] Today, there are numerous hypotheses about how, why, when and where language might first have emerged.[2] It might seem that there is hardly more agreement today than there was a hundred years ago, when Charles Darwin's theory of evolution by natural selection provoked a rash of armchair speculations on the topic.[3] Since the early 1990s, however, a growing number of professional linguists, archaeologists, psychologists, anthropologists and others have attempted to address with new methods what they are beginning to consider 'the hardest problem in science'.[4]
Approaches
Approaches to the origin of language can be divided according to their underlying assumptions. 'Continuity theories' are based on the idea that language is so complex that one cannot imagine it simply appearing from nothing in its final form: it must have evolved from earlier pre-linguistic systems among our primate ancestors. 'Discontinuity theories' are based on the opposite idea — that language is so unique a trait that it cannot be compared to anything found among non-humans and must therefore have appeared fairly suddenly during the course of human evolution. Another contrast is between theories that see language mostly as an innate faculty that is largely genetically encoded, and those that see it as a system that is mainly cultural — that is, learned through social interaction.[5]
Noam Chomsky is a prominent proponent of discontinuity theory, and on this issue he stands quite isolated among his academic peers. He argues that a single chance mutation occurred in one individual on the order of 100,000 years ago, triggering the 'instantaneous' emergence of the language faculty (a component of the mind-brain) in 'perfect' or 'near-perfect' form. The philosophical argument runs, briefly, as follows. Firstly, from what is known about evolution: any biological change in a species arises by a random genetic change in a single individual, which then spreads throughout its breeding group. Secondly, from a computational perspective on the theory of language: the only change that was needed was the cognitive ability to construct and process recursive data structures in the mind (the so-called property of "discrete infinity", which appears to be unique to the human mind). This genetic change, which endowed the human mind with the property of discrete infinity, Chomsky argues, essentially amounts to a jump from being able to count up to N, where N is a fixed number, to being able to count indefinitely (i.e. if N can be constructed then so can N+1). It follows from these assertions that the evolution of the human language faculty issaltational since, as a matter of logical fact, there is no way to gradually transition from a mind capable only of counting up to a fixed number, to a mind capable of counting indefinitely. The picture then, by loose analogy, is that the formation of the language faculty in humans is akin to the formation of a crystal; discrete infinity was the seed crystal in a super-saturated primate brain, on the verge of blossoming into the human mind, by physical law, once a single small, but crucial, key stone was added by evolution. [6][7]
Continuity based theories are currently held by a majority of scholars, but they vary in how they envision this development. Among those who see language as being mostly innate, some — notably Steven Pinker[8] — avoid speculating about specific precursors in nonhuman primates, stressing simply that the language faculty must have evolved in the usual gradualistic way.[9] Others in this intellectual camp — notably Ib Ulbaek[10] — hold that language evolved not from primate communication but from primate cognition, which is significantly more complex. Those who see language as a socially learned tool of communication, such as Michael Tomasello, see it developing from the cognitively controlled aspects of primate communication, these being mostly gestural as opposed to vocal.[11][12] Where vocal precursors are concerned, many continuity theorists envisage language evolving from early human capacities for song.[13][14]
Transcending the continuity-versus-discontinuity divide are those who view the emergence of language as the consequence of some kind of social transformation[15] that, by generating unprecedented levels of public trust, liberated a genetic potential for linguistic creativity that had previously lain dormant.[16][17][18] 'Ritual/speech coevolution theory' is an example of this approach.[19][20] Scholars in this intellectual camp point to the fact that even chimpanzees and bonobos have latent symbolic capacities that, in the wild, they rarely if ever use.[21]
Because the emergence of language is located so far back in human prehistory, the relevant developments have left no direct historical traces; nor can comparable processes be observed today. Despite this, the emergence of new sign languages in modern times —Nicaraguan Sign Language, for example — might potentially offer insights into the developmental stages and creative processes necessarily involved.[22] Another approach has been to inspect early human fossils, looking for traces of physical adaptation to language use.[23][24] In some cases, when the DNA of extinct humans can be recovered, the presence or absence of supposedly language-relevant genes — FOXP2 is an example — might prove informative.[25] Another approach, this time archeological, is to invoke symbolic behaviour (such as repeated ritual activity) that may leave an archaeological trace—such as mining and modification of ochre pigments for body-painting—while developing theoretical arguments to justify inferences from symbolism in general to language in particular.[26][27][28]
The time range for the evolution of language and/or its anatomical prerequisites extends, at least in principle, from the phylogenetic divergence of Homo (2.3 to 2.4 million years ago) from Pan (5 to 6 million years ago) to the emergence of full behavioral modernity some 150,000 - 50,000 years ago. Few dispute that Australopithecus probably lacked vocal communication significantly more sophisticated than that of great apes in general,[29] but scholarly opinions vary as to the developments since the appearance of Homo some 2.5 million years ago. Some scholars assume the development of primitive language-like systems (proto-language) as early as Homo habilis, while others place the development of symbolic communication only with Homo erectus (1.8 million years ago) or Homo heidelbergensis (0.6 million years ago) and the development of language proper with Homo sapiens less than 200,000 years ago.
Using statistical methods to estimate the time required to achieve the current spread and diversity in modern languages today, Johanna Nichols — a linguist at the University of California, Berkeley — argues that vocal language must have arisen in our species at least 100,000 years ago.[30] This finding is independently supported by genetic, archaeological, palaeontological and much other evidence suggesting that language probably emerged somewhere in sub-Saharan Africa during the Middle Stone Age, roughly contemporaneous with the speciation ofHomo sapiens.[31]
Linguists agree that there are no existing "primitive" languages: all modern human populations speak languages of at least roughly comparable complexity and expressive power.[32] However, the twentieth century doctrine that the world's spoken languages are and always were identical and invariant in complexity is no longer accepted: much recent scholarship has explored how linguistic complexity varies between and within languages over historical time.
Evolutionary timeline
Primate language
Field primatologists can give us useful insights into great ape communication in the wild.[34] The main finding is that non-human primates, including the great apes, produce calls that are graded, as opposed to categorically differentiated, with listeners striving to evaluate subtle gradations in signallers' emotional and bodily states.[35] The anatomical structure of their larynxes does not enable apes to make many of the sounds that modern humans do. In captivity, apes have been taught rudimentary sign language and the use of lexigrams—symbols that do not graphically resemble their corresponding words—on computer keyboards. Some apes, such as Kanzi, have been able to learn and use hundreds of lexigrams.
The Broca's and Wernicke's areas in the primate brain are responsible for controlling the muscles of the face, tongue, mouth, and larynx, as well as recognizing sounds. Primates are known to make "vocal calls," and these calls are generated by circuits in the brainstem and limbic system.[36] However, modern brain scans of chattering chimpanzees prove that they use Brocas area to chatter [37] and there is evidence that monkeys hearing monkey chatter use the same brain regions as humans hearing speech.[38]
In the wild, the communication of vervet monkeys has been the most extensively studied.[39] They are known to make up to ten different vocalizations. Many of these are used to warn other members of the group about approaching predators. They include a "leopard call", a "snake call", and an "eagle call". Each call triggers a different defensive strategy in the monkeys that hear the call and scientists were able to elicit predictable responses from the monkeys using loudspeakers and prerecorded sounds. Other vocalizations may be used for identification. If an infant monkey calls, its mother turns toward it, but other vervet mothers turn instead toward that infant's mother to see what she will do.[40]
Similarly, researchers have demonstrated that chimpanzees (in captivity) use different "words" in reference to different foods. They recorded vocalizations that chimps made in reference, for example, to grapes, and then other chimps pointed at pictures of grapes when they heard the recorded sound.
Early Homo
Regarding articulation, there is considerable speculation about the language capabilities of early Homo (2.5 to 0.8 million years ago). Anatomically, some scholars believe features of bipedalism, which developed in australopithecines around 3.5 million years ago, would have brought changes to the skull, allowing for a more L-shaped vocal tract. The shape of the tract and a larynx positioned relatively low in the neck are necessary prerequisites for many of the sounds humans make, particularly vowels. Other scholars believe that, based on the position of the larynx, not even Neanderthals had the anatomy necessary to produce the full range of sounds modern humans make.[41][42]Still another view considers the lowering of the larynx irrelevant to the development of speech.[43]
The term proto-language, as defined by linguist Derek Bickerton, is a primitive form of communication lacking:
 a fully developed syntax
 tense, aspect, auxiliary verbs, etc.
 a closed-class (i.e. non-lexical) vocabulary
That is, a stage in the evolution of language somewhere between great ape language and fully developed modern human language. Bickerton (2009) places the first emergence of such a proto-language with the earliest appearance of Homo, and associates its appearance with the pressure of behavioral adaptation to the niche construction of scavenging faced by Homo habilis.[44]
Anatomical features such as the L-shaped vocal tract have been continuously evolving, as opposed to appearing suddenly.[45] Hence it is most likely that Homo habilis and Homo erectus during the Lower Pleistocene had some form of communication intermediate between that of modern humans and that of other primates.[46]
Archaic Homo sapiens
Further information: Archaic Homo sapiens
Steven Mithen proposed the term Hmmmmm for the pre-linguistic system of communication used by archaic Homo, beginning with Homo ergaster and reaching the highest sophistification in the Middle Pleistocene with Homo heidelbergensis and Homo neanderthalensis.Hmmmmm is an acronym for holistic (non-compositional), manipulative (utterances are commands or suggestions, not descriptive statements), multi-modal (acoustic as well as gestural and mimetic), musical, and memetic.[47]
Homo heidelbergensis
See also: Homo heidelbergenis: Language
H. heidelbergensis was a close relative (most probably a migratory descendant) of Homo ergaster. H. ergaster is thought to be the first hominid to vocalize,[48] and that as H. heidelbergensis developed more sophisticated culture proceeded from this point and possibly developed an early form of symbolic language.
Homo neanderthalensis
See also: Neanderthal behavior: Language
The discovery in 2007 of a Neanderthal hyoid bone suggests that Neanderthals may have been anatomically capable of producing sounds similar to modern humans. The hypoglossal nerve, which passes through the canal, controls the movements of the tongue and its size is said to reflect speech abilities. Hominids who lived earlier than 300,000 years ago had hypoglossal canals more akin to those of chimpanzees than of humans.[49][50][51]
However, although Neanderthals may have been anatomically able to speak, Richard G. Klein in 2004 doubted that they possessed a fully modern language. He largely bases his doubts on the fossil record of archaic humans and their stone tool kit. For 2 million years following the emergence of Homo habilis, the stone tool technology of hominids changed very little. Klein, who has worked extensively on ancient stone tools, describes the crude stone tool kit of archaic humans as impossible to break down into categories based on their function, and reports that Neanderthals seem to have had little concern for the final form of their tools. Klein argues that the Neanderthal brain may have not reached the level of complexity required for modern speech, even if the physical apparatus for speech production was well-developed.[52][53]The issue of the Neanderthal's level of cultural and technological sophistication remains a controversial one.
Homo sapiens
See also: Anatomically modern humans and Behavioral modernity
Anatomically modern humans first appear in the fossil record 195,000 years ago in Ethiopia. But while they were modern anatomically, the archaeological evidence available leaves little indication that they behaved any differently from the earlier Homo heidelbergensis. They retained the same Acheulean stone tools and hunted less efficiently than did modern humans of the Late Pleistocene.[54] The transition to the more sophisticated Mousterian takes place only about 120,000 years ago, and is shared by both H. sapiens and H. neanderthalensis.
The development of fully modern behavior in H. sapiens, not shared by H. neanderthalensis or any other variety of Homo, is dated to some 70,000 to 50,000 years ago.
The development of more sophisticated tools, for the first time constructed out of more than one material (e.g. bone or antler) and sortable into different categories of function (such as projectile points, engraving tools, knife blades, and drilling and piercing tools), is often taken as proof for the presence of fully developed language, assumed to be necessary for the teaching of the processes of manufacture to offspring.[52][55]
The greatest step[dubious – discuss] in language evolution would have been the progression from primitive, pidgin-like communication to acreole-like language with all the grammar and syntax of modern languages.[39]
Some scholars believe that this step could only have been accomplished with some biological change to the brain, such as a mutation. It has been suggested that a gene such as FOXP2 may have undergone a mutation allowing humans to communicate.[dubious – discuss] However, recent genetic studies have shown that Neandertals shared the same FOXP2 allele with H. sapiens.[56] It hence does not have a mutation unique to H. sapiens. Instead, it indicates this genetic change predates the Neandertal - H. sapiens split.
There is still considerable debate as to whether language developed gradually over thousands of years or whether it appeared suddenly.
The Broca's and Wernicke's areas of the primate brain also appear in the human brain, the first area being involved in many cognitive and perceptual tasks, the latter lending to language skills. The same circuits discussed in the primates' brain stem and limbic system control non-verbal sounds in humans (laughing, crying, etc.), which suggests that the human language center is a modification of neural circuits common to all primates. This modification and its skill for linguistic communication seem to be unique to humans, which implies that the language organ derived after the human lineage split from the primate (chimps and bonobos) lineage. Plainly stated, spoken language is a modification of the larynx that is unique to humans.[36]
According to the Out of Africa hypothesis, around 50,000 years ago[57] a group of humans left Africa and proceeded to inhabit the rest of the world, including Australia and the Americas, which had never been populated by archaic hominids. Some scientists[58] believe that Homo sapiens did not leave Africa before that, because they had not yet attained modern cognition and language, and consequently lacked the skills or the numbers required to migrate. However, given the fact that Homo erectus managed to leave the continent much earlier (without extensive use of language, sophisticated tools, nor anatomical modernity), the reasons why anatomically modern humans remained in Africa for such a long period remain unclear.
Language origin hypotheses
Early speculations
I cannot doubt that language owes its origin to the imitation and modification, aided by signs and gestures, of various natural sounds, the voices of other animals, and man’s own instinctive cries.
— Charles Darwin, 1871. The Descent of Man, and Selection in Relation to Sex.[59]
In 1861, historical linguist Max Müller published a list of speculative theories concerning the origins of spoken language:[60]
 Bow-wow. The bow-wow or cuckoo theory, which Müller attributed to the German philosopher Johann Gottfried Herder, saw early words as imitations of the cries of beasts and birds.
 Pooh-pooh. The Pooh-Pooh theory saw the first words as emotional interjections and exclamations triggered by pain, pleasure, surprise and so on.
 Ding-dong. Müller suggested what he called the Ding-Dong theory, which states that all things have a vibrating natural resonance, echoed somehow by man in his earliest words.
 Yo-he-ho. The yo-he-ho theory saw language emerging out of collective rhythmic labour, the attempt to synchronise muscular effort resulting in sounds such as heave alternating with sounds such as ho.
 Ta-ta. This did not feature in Max Müller's list, having been proposed in 1930 by Sir Richard Paget.[61] According to the ta-ta theory, humans made the earliest words by tongue movements that mimicked manual gestures, rendering them audible.
Most scholars today consider all such theories not so much wrong—they occasionally offer peripheral insights—as comically naïve and irrelevant.[62][63] The problem with these theories is that they are so narrowly mechanistic. They assume that once our ancestors had stumbled upon the appropriate ingenious mechanism for linking sounds with meanings, language automatically evolved.
Problems of reliability and deception
From the perspective of modern Darwinian science, the main obstacle to the evolution of language-like communication in nature is not a mechanistic one. Rather, it is the fact that symbols — arbitrary associations of sounds or other perceptible forms with corresponding meanings — are unreliable and may well be false.[64] As the saying goes, 'words are cheap.'[65] The problem of reliability was not recognised at all by Darwin, Müller or the other early evolutionist theorists.
Animal vocal signals are for the most part intrinsically reliable. When a cat purrs, the signal constitutes direct evidence of the animal's contented state. We can 'trust' the signal not because the cat is inclined to be honest, but because it just can't fake that sound. Primate vocal calls may be slightly more manipulable, but they remain reliable for the same reason — because they are hard to fake.[66] Primate social intelligence is Machiavellian—self-serving and unconstrained by moral scruples. Monkeys and apes often attempt to deceive one another, while at the same time constantly on guard against falling victim to deception themselves.[67] Paradoxically, it is precisely primates' resistance to deception that blocks the evolution of their signalling systems along language-like lines. Language is ruled out because the best way to guard against being deceived is to ignore all signals except those that are instantly verifiable. Words automatically fail this test.[68]
Words are easy to fake. If they frequently turned out to be lies, listeners would adapt by ignoring them. For language to work, then, listeners must be confident that speakers are generally honest.[69] A peculiar feature of language is 'displaced reference', which means reference to topics outside the currently perceptible situation. This property prevents utterances from being corroborated in the immediate 'here' and 'now'. Language, for that reason, presupposes unusual levels of trust. A theory of its origins must therefore explain why humans could begin trusting one another in ways that other animals apparently cannot (see signalling theory).
The 'mother tongues' hypothesis
The 'mother tongues' hypothesis was proposed in 2004 as a possible solution to this problem.[70] W. Tecumseh Fitch suggested that the Darwinian principle of 'kin selection'[71] — the convergence of genetic interests between relatives — might be part of the answer. Fitch suggests that languages were originally 'mother tongues'. If language evolved initially for communication between mothers and their own biological offspring, extending later to include adult relatives as well, the interests of speakers and listeners would have tended to coincide. Fitch argues that shared genetic interests would have led to sufficient trust and cooperation for intrinsically unreliable signals — words — to become accepted as trustworthy and so begin evolving for the first time.
Critics of this theory point out that kin selection is not unique to humans. Ape mothers also share genes with their offspring, as do all animals, so why is it only humans who speak? Furthermore, it is difficult to believe that early humans restricted linguistic communication to genetic kin: the incest taboo must have forced men and women to interact and communicate with non-kin. So even if we accept Fitch's initial premises, the extension of the posited 'mother tongue' networks from relatives to non-relatives remains unexplained.[72]
The 'obligatory reciprocal altruism' hypothesis
Ib Ulbaek[73] invokes another standard Darwinian principle — 'reciprocal altruism'[74] — to explain the unusually high levels of intentional honesty necessary for language to evolve. 'Reciprocal altruism' can be expressed as the principle that if you scratch my back, I'll scratch yours. In linguistic terms, it would mean that if you speak truthfully to me, I'll speak truthfully to you. Ordinary Darwinian reciprocal altruism, Ulbaek points out, is a relationship established between frequently interacting individuals. For language to prevail across an entire community, however, the necessary reciprocity would have needed to be enforced universally instead of being left to individual choice. Ulbaek concludes that for language to evolve, early society as a whole must have been subject to moral regulation.
Critics point out that this theory fails to explain when, how, why or by whom 'obligatory reciprocal altruism' could possibly have been enforced. Various proposals have been offered to remedy this defect.[75] A further criticism is that language doesn't work on the basis of reciprocal altruism anyway. Humans in conversational groups don't withhold information to all except listeners likely to offer valuable information in return. On the contrary, they seem to want to advertise to the world their access to socially relevant information, broadcasting it to anyone who will listen without thought of return.[76]
The gossip and grooming hypothesis
Gossip, according to Robin Dunbar, does for group-living humans what manual grooming does for other primates — it allows individuals to service their relationships and so maintain their alliances on the basis of the principle, if you scratch my back, I'll scratch yours. As humans began living in larger and larger social groups, the task of manually grooming all one's friends and acquaintances became so time-consuming as to be unaffordable. In response to this problem, humans invented 'a cheap and ultra-efficient form of grooming' — vocal grooming. To keep your allies happy, you now needed only to 'groom' them with low-cost vocal sounds, servicing multiple allies simultaneously while keeping both hands free for other tasks. Vocal grooming then evolved gradually into spoken language — initially in the form of 'gossip'.[77]
Critics of this theory point out that the very efficiency of 'vocal grooming' — the fact that words are so cheap — would have undermined its capacity to signal commitment of the kind conveyed by time-consuming and costly manual grooming.[78] A further criticism is that the theory does nothing to explain the crucial transition from vocal grooming — the production of pleasing but meaningless sounds — to the cognitive complexities of syntactical speech.
Ritual/speech coevolution
The ritual/speech coevolution theory was originally proposed by the distinguished social anthropologist Roy Rappaport[79] before being elaborated by anthropologists such as Chris Knight,[80] Jerome Lewis,[81] Nick Enfield,[82] Camilla Power[83] and Ian Watts.[84] Cognitive scientist and robotics engineer Luc Steels[85] is another prominent supporter of this general approach, as is biological anthropologist/neuroscientist Terrence Deacon.[86]
These scholars argue that there can be no such thing as a 'theory of the origins of language'. This is because language is not a separate adaptation but an internal aspect of something much wider — namely, human symbolic culture as a whole.[87] Attempts to explain language independently of this wider context have spectacularly failed, say these scientists, because they are addressing a problem with no solution. Can we imagine a historian attempting to explain the emergence of credit cards independently of the wider system of which they are a part? Using a credit card makes sense only if you have a bank account institutionally recognised within a certain kind of advanced capitalist society—one where electronic communications technology and digital computers have already been invented and fraud can be detected and prevented. In much the same way, language would not work outside a specific array of social mechanisms and institutions. For example, it would not work for an ape communicating with other apes in the wild. Not even the cleverest ape could make language work under such conditions.
Lie and alternative, inherent in language...pose problems to any society whose structure is founded on language, which is to say all human societies. I have therefore argued that if there are to be words at all it is necessary to establish The Word, and that The Word is established by the invariance of liturgy.
— Roy Rappaport, 1979. Ecology, Meaning and Religion, pp. 210-11.[88]
Advocates of this school of thought point out that words are cheap. As digital hallucinations, they are intrinsically unreliable. Should an especially clever ape, or even a group of articulate apes, try to use words in the wild, they would carry no conviction. The primate vocalisations that do carry conviction—those they actually use—are unlike words, in that they are emotionally expressive, intrinsically meaningful and reliable because they are relatively costly and hard to fake.
Language consists of digital contrasts whose cost is essentially zero. As pure social conventions, signals of this kind cannot evolve in a Darwinian social world — they are a theoretical impossibility.[89] Being intrinsically unreliable, language works only if you can build up a reputation for trustworthiness within a certain kind of society — namely, one where symbolic cultural facts (sometimes called 'institutional facts') can be established and maintained through collective social endorsement.[90] In any hunter-gatherer society, the basic mechanism for establishing trust in symbolic cultural facts is collective ritual.[91] Therefore, the task facing researchers into the origins of language is more multidisciplinary than is usually supposed. It involves addressing the evolutionary emergence of human symbolic culture as a whole, with language an important but subsidiary component.
Critics of the theory include Noam Chomsky, who terms it the 'non-existence' hypothesis — a denial of the very existence of language as an object of study for natural science.[92] Chomsky's own theory is that language emerged in an instant and in perfect form,[93], prompting his critics in turn to retort that only something that doesn't exist—a theoretical construct or convenient scientific fiction—could possibly emerge in such a miraculous way.[94] The controversy remains unresolved.
Gestural theory
The gestural theory states that human language developed from gestures that were used for simple communication.
Two types of evidence support this theory.
1. Gestural language and vocal language depend on similar neural systems. The regions on the cortex that are responsible for mouth and hand movements border each other.
2. Nonhuman primates can use gestures or symbols for at least primitive communication, and some of their gestures resemble those of humans, such as the "begging posture", with the hands stretched out, which humans share with chimpanzees.[95]
Research has found strong support for the idea that verbal language and sign language depend on similar neural structures. Patients who used sign language, and who suffered from a left-hemisphere lesion, showed the same disorders with their sign language as vocal patients did with their spoken language.[96] Other researchers found that the same left-hemisphere brain regions were active during sign language as during the use of vocal or written language.[97]
The important question for gestural theories is why there was a shift to vocalization. Various explanations have been proposed:
1. Our ancestors started to use more and more tools, meaning that their hands were occupied and could no longer be used for gesturing.[98]
2. Manual gesturing requires that speakers and listeners be visible to one another. In many situations, they might need to communicate, even without visual contact—for example after nightfall or when foliage obstructs visibility.
3. A composite hypothesis holds that early language took the form of part gestural and part vocal mimesis (imitative 'song-and-dance'), combining modalities because all signals (like those of apes and monkeys) still needed to be intrinsically convincing. In that event, each multi-media display would have needed not just to disambiguate an intended meaning but also to inspire confidence in the signal's reliability. The suggestion is that only once community-wide contractual understandings had come into force could trust in communicative intentions be automatically assumed, at last allowing Homo sapiens to shift to an ultra-efficient, high-speed — digital as opposed to analog — default format. Since vocal distinctive features (sound contrasts) are ideal for this purpose, it was only at this point — when intrinsically persuasive body-language was no longer required to convey each message — that the decisive shift from manual gesture to our current primary reliance on digitally encoded spoken language occurred.[99][100]
Humans still use hand and facial gestures when they speak, especially when people meet who have no language in common.[101] There are also, of course, a great number of sign languages still in existence, commonly associated with Deaf communities; it is important to note that these signed languages are equal in complexity, sophistication, and expressive power, to any spoken language—the cognitive functions are similar and the parts of the brain used are similar. The main difference is that the "phonemes" are produced on the outside of the body, articulated with hands, body, and facial expression, rather than inside the body articulated with tongue, teeth, lips, and breathing.
Critics of gestural theory note that it is difficult to name serious reasons why the initial pitch-based vocal communication (which is present in primates) would be abandoned in favour of the much less effective non-vocal, gestural communication. Other challenges to the "gesture-first" theory have been presented by researchers in psycholinguistics, including David McNeill.
Self-domesticated ape theory
According to a study investigating the song differences between white-rumped Munias and its domesticated counterpart (Bengalese finch), the wild munias use a highly stereotyped song sequence, whereas the domesticated ones sing a highly unconstrained song. In wild finches, song syntax is subject to female preference - sexual selection - and remains relatively fixed. However, in the Bengalese finch, natural selection is replaced by breeding, in this case for colorful plumage. Thus decoupled from selective pressures, stereotyped song syntax is allowed to drift. It is replaced, within 1000 generations, by a variable and learned sequence. Wild finches, moreover, are incapable of learning song sequences from other finches. [102] In the field of bird vocalization, brains capable of producing only an innate song have very simple neural pathways: the primary forebrain motor center, called the robust nucleus of arcopallium (RA), connects to midbrain vocal outputs, which in turn project to brainstem motor nuclei. By contrast, in brains capable of learning songs, the RA receives input from numerous additional forebrain regions, including those involved in learning and social experience. Control over song generation has become less constrained, more distributed, and more flexible.
When compared with other primates, whose communication system is restricted to a highly stereotypic repertoire of hoots and calls, humans have very few prespecified vocalizations, extant examples being laughter and sobbing. Moreover, these remaining innate vocalizations are generated by restricted neuronal pathways, whereas language is generated by a highly distributed system involving numerous regions of the human brain.
A salient feature of language is that while language competency is inherited, the languages themselves are transmitted via culture. Also transmitted via culture are understandings, such as technological ways of doing things, that are framed as language-based explanations. Hence one would expect a robust co-evolutionary trajectory between language competency and culture: proto-humans capable of the first, and presumably rudimentary, versions of protolanguage would have better access to cultural understandings, and cultural understandings, conveyed in protolanguages that children's brains could readily learn, were more likely to be transmitted, thereby conferring the benefits accrued.
Hence proto-humans indubitably engaged in, and continue to engage in, what is called niche construction, creating cultural niches that provide understandings key to survival, and undergoing evolutionary changes that optimize their ability to flourish in such niches. Selection pressures that operated to sustain instincts important for survival in prior niches would be expected to relax as humans became increasingly dependent on their self-created cultural niches, while any innovations that facilitated cultural adaptation—in this case, innovations in language competency—would be expected to spread.
One useful way to think about human evolution is that we are self-domesticated apes. Just as domestication relaxed selection for stereotypic songs in the finches—mate choice was supplanted by choices made by the aesthetic sensibilities of bird breeders and their customers—so might our cultural domestication have relaxed selection on many of our primate behavioral traits, allowing old pathways to degenerate and reconfigure. Given the highly indeterminate way that mammalian brains develop—they basically construct themselves "bottom up," with one set of neuronal interactions setting the stage for the next round of interactions—degraded pathways would tend to seek out and find new opportunities for synaptic hookups. Such inherited de-differentiations of brain pathways might have contributed to the functional complexity that characterizes human language. And, as exemplified by the finches, such de-differentiations can occur in very rapid timeframes.[103][104]
Communication, speech and language
See also: Animal communication and Animal language
Many scientists make a distinction between speech and language. They believe that language (as a context for communication, and primarily as a cognitive ability to form concepts and communicate them) was developed earlier in human evolution, and speech (one of the forms of communication) was developed much later. The presence of speech (without language) is also possible in some cases of human mental retardation or learning disabilities (like Specific Language Impairment) and is also known in the animal kingdom. For instance, talking birdsare able to imitate human speech with varying ability. However, this ability to mimic human sounds is very different from the acquisition ofsyntax. Likewise, the production of speech sounds is not necessary for language use, as evidenced by modern sign languages, which use manual symbols and facial grammar as a basis for language rather than speech. Morse coding system, and the system of the Marine Signal Flags are other forms of communication, but not necessarily language.
It has been claimed that the key feature distinguishing human language from non-human communication systems is recursion.[105] This linguistic sense of the term recursion involves the insertion (or embedding) of phrases within phrases as exhibited in the complex sentenceThe man with the old crusty eyepatch he wore since WWII walked to the store that burned down before his uncle had put down the downpayment, or the less informative The man walked to the store which the man who walked to the store walked to. Many researchers still believe this, but some evidence calls it into question. Experimenters at the University of Chicago found that starlings (Sturnus vulgaris) can acquire a grammar with recursion.[106] The experimenters trained starlings on a context-free, center-embedding grammar. They report that starlings were able to recognize utterances that were grammatically acceptable and reject those that were not. Moreover, Daniel Everettclaims that Pirahã is a human language that does not exhibit recursion.[107]
It has been also suggested that the key feature of human language is the ability to ask questions.[108] Some animals (notably bonobos andchimpanzees), who learned to communicate with their human trainers (using mostly visual forms of communication), demonstrated that they have the ability to correctly respond to complex questions and requests, but they failed to ask even the simplest questions themselves. Conversely, human children are able to ask their first questions (using only question intonation) at the babbling period of their development, long before they start using syntactic structures. It is crucially important that although babies from different cultures acquire native languages from their social environment, all languages of the world without exception – tonal, non-tonal, intonational and accented – use similar rising “question intonation” for yes-no questions.[109][110] This fact is a strong proof of the universality of question intonation. It should also be noted that arbitrary expressions of joyful excitement, regardless of the language or nationality of the speaker, generally have falling intonation and this may also be universal.
Cognitive development and language
One of the intriguing abilities that language users have is that of high-level reference, or the ability to refer to things or states of being that are not in the immediate realm of the speaker. This ability is often related to theory of mind, or an awareness of the other as a being like the self with individual wants and intentions. According to Chomsky, Hauser and Fitch (2002), there are six main aspects of this high-level reference system:
 Theory of mind
 Capacity to acquire nonlinguistic conceptual representations, such as the object/kind distinction
 Referential vocal signals
 Imitation as a rational, intentional system
 Voluntary control over signal production as evidence of intentional communication
 Number representation
Theory of mind
Simon Baron-Cohen (1999) argues that theory of mind must have preceded language use, based on evidence of use of the following characteristics as much as 40,000 years ago: intentional communication, repairing failed communication, teaching, intentional persuasion, intentional deception, building shared plans and goals, intentional sharing of focus or topic, and pretending. Moreover, Baron-Cohen argues that many primates show some, but not all, of these abilities. Call and Tomasello’s research on chimpanzees supports this, in that individual chimps seem to understand that other chimps have awareness, knowledge, and intention, but do not seem to understand false beliefs. Many primates show some tendencies toward a theory of mind, but not a full one as humans have. Ultimately, there is some consensus within the field that a theory of mind is necessary for language use. Thus, the development of a full theory of mind in humans was a necessary precursor to full language use.
Number representation
In one particular study, rats and pigeons were required to press a button a certain number of times to get food: The animals showed very accurate distinction for numbers less than four, but as the numbers increased, the error rate increased (Chomsky, Hauser & Fitch, 2002). Matsuzawa (1985) attempted to teach chimpanzees Arabic numerals. The difference between primates and humans in this regard was very large, as it took the chimps thousands of trials to learn 1-9 with each number requiring a similar amount of training time; yet, after learning the meaning of 1, 2 and 3 (and sometimes 4), children easily comprehend the value of greater integers by using a successor function (i.e. 2 is 1 greater than 1, 3 is 1 greater than 2, 4 is 1 greater than 3; once 4 is reached it seems most children have an "a-ha!" moment and understand that the value any integer n is 1 greater than the previous integer). Put simply, other primates learn the meaning of numbers one by one similar to their approach to other referential symbols while children first learn an arbitrary list of symbols (1,2,3,4...) and then later learn their precise meanings.[111] These results can be seen as evidence for the application of the "open-ended generative property" of language in human numeral cognition.[112]
Linguistic structures
Universal grammar
Main article: Universal grammar
Noam Chomsky and the school of linguistics that he has founded argues that humans are born with a universal grammar hardwired into their brains. They argue that this is the only way to explain how children are able to acquire any language with the minimal amount of exposure that they receive. They argue that this universal grammar must consist of a certain grammatical models that include all the grammatical systems of the world's languages. The default settings of this universal grammar are represented by the similarities apparent in creole languages. These default settings are overridden during the process of language acquisition by children to match the local language. When children learn language, they first learn the creole-like features more easily than the features that conflict with creole grammar.[39]
Lexical-phonological principle
Hockett (1966) details a list of features regarded as essential to describing human language. In the domain of the lexical-phonological principle, two features of this list are most important:
 Productivity: users can create and understand completely novel messages.
 New messages are freely coined by blending, analogizing from, or transforming old ones.
 Either new or old elements are freely assigned new semantic loads by circumstances and context. This says that in every language, new idioms constantly come into existence.
 Duality (of Patterning): a large number of meaningful elements are made up of a conveniently small number of independently meaningless yet message-differentiating elements.
The sound system of a language is composed of a finite set of simple phonological items. Under the specific phonotactic rules of a given language, these items can be recombined and concatenated, giving rise to morphology and the open-ended lexicon. A key feature of language is that a simple, finite set of phonological items gives rise to an infinite lexical system wherein rules determine the form of each item, and meaning is inextricably linked with form. Phonological syntax, then, is a simple combination of pre-existing phonological units. Related to this is another essential feature of human language: lexical syntax, wherein pre-existing units are combined, giving rise to semantically novel or distinct lexical items.
Certain elements of the lexical-phonological principle are known to exist outside of humans. While all (or nearly all) have been documented in some form in the natural world, very few co-exist within the same species. Birdsong, singing apes, and the songs of whales all display phonological syntax, combining units of sound into larger structures devoid of enhanced or novel meaning. Certain species of primate do have simple phonological systems with units referring to entities in the world. However, in contrast to human systems, the units in these primates' systems normally occur in isolation, betraying a lack of lexical syntax. There is new evidence to suggest that Campbell's monkeys also display lexical syntax, combining two calls (a predator alarm call with a "boom", the combination of which denotes a lessened threat of danger), however it is still unclear whether this is a lexical or a morphological phenomenon.
Pidgins and creoles
Main articles: Creole language and pidgin
Pidgins are significantly simplified languages with only rudimentary grammar and a restricted vocabulary. In their early stage pidgins mainly consist of nouns, verbs, and adjectives with few or no articles, prepositions, conjunctions or auxiliary verbs. Often the grammar has no fixedword order and the words have no inflection.[39]
If contact is maintained between the groups speaking the pidgin for long periods of time, the pidgins may become more complex over many generations. If the children of one generation adopt the pidgin as their native language it develops into a creole language, which becomes fixed and acquires a more complex grammar, with fixed phonology, syntax, morphology, and syntactic embedding. The syntax and morphology of such languages may often have local innovations not obviously derived from any of the parent languages.
Studies of creole languages around the world have suggested that they display remarkable similarities in grammar and are developed uniformly from pidgins in a single generation. These similarities are apparent even when creoles do not share any common language origins. In addition, creoles share similarities despite being developed in isolation from each other. Syntactic similarities include subject–verb–objectword order. Even when creoles are derived from languages with a different word order they often develop the SVO word order. Creoles tend to have similar usage patterns for definite and indefinite articles, and similar movement rules for phrase structures even when the parent languages do not.[39]
Biological scenarios for language evolution
Further information: Evolutionary linguistics
All human populations possess language. This includes populations, such as the Tasmanians and the Andamanese, who may have been isolated from the Old World continents for as long as 40,000 years.
Linguistic monogenesis is the hypothesis that there was a single proto-language, sometimes called Proto-Human, from which all other vocal languages spoken by humans descend. (This does not apply to sign languages, which are known to arise independently rather frequently.)
According to the Out of Africa hypothesis, all humans alive today are descended from Mitochondrial Eve, a woman estimated to have lived in Africa some 150,000 years ago. This raises the possibility that the Proto-Human language could date to approximately that period.[113] There are also claims of a population bottleneck, notably the Toba catastrophe theory, which postulates human population at one point some 70,000 years ago was as low as 15,000 or even 2,000 individuals.[114] If it did indeed transpire, such a bottleneck would be an excellent candidate for the date of Proto-Human, which also illustrates the fact that Proto-Human would not necessarily date to the first emergence of language.
The multiregional hypothesis would entail that modern language evolved independently on all the continents, a proposition considered implausible by proponents of monogenesis.[115][116]
Biological foundations for human speech
The descended larynx was formerly viewed as a structure unique to the human vocal tract and essential to the development of speech and language. However, it has been found in other species, including some aquatic mammals and large deer (e.g. Red Deer), and the larynx has been observed to descend during vocalizations in dogs, goats, and alligators. In humans, the descended larynx extends the length of the vocal tract and expands the variety of sounds humans can produce. Some scholars claim that the ubiquity of nonverbal communication in humans stands as evidence of the non-essentiality of the descended larynx to the development of language.
The descended larynx has non-linguistic functions as well, possibly exaggerating the apparent size of an animal (through vocalizations with lower than expected pitch). Thus, although it plays an important role in speech production, expanding the variety of sounds humans can produce, it may not have evolved specifically for this purpose, as has been suggested by Jeffrey Laitman, and as per Hauser, Chomsky, and Fitch (2002), could be an example of preadaptation.
History
In religion and mythology
Main article: Mythical origins of language
See also: Divine language and Adamic language
The search for the origin of language has a long history rooted in mythology. Most mythologies do not credit humans with the invention of language but speak of a divine language predating human language. Mystical languages used to communicate with animals or spirits, such as the language of the birds, are also common, and were of particular interest during the Renaissance.
Historical experiments
Main article: Language deprivation experiments
History contains a number of anecdotes about people who attempted to discover the origin of language by experiment. The first such tale was told by Herodotus (Histories 2.2). He relates that Pharaoh Psammetichus (probably Psammetichus I, 7th century BC) had two children raised by a shepherd, with the instructions that no one should speak to them, but that the shepherd should feed and care for them while listening to determine their first words. When one of the children cried "bekos" with outstretched arms the shepherd concluded that the word was Phrygian because that was the sound of the Phrygian word for bread. From this Psammetichus concluded that the first language was Phrygian. King James V of Scotland is said to have tried a similar experiment: his children were supposed to have spoken Hebrew.[117] Both the medieval monarch Frederick II and Akbar are said to have tried similar experiments; the children involved in these experiments did not speak.[118]
]History of research
Main article: Evolutionary linguistics
Late 18th to early 19th century European scholarship assumed that the languages of the world reflected various stages in the development from primitive to advanced speech, culminating in the Indo-European languages, seen as the most advanced.[citation needed]
Modern linguistics does not begin until the late 18th century, and the Romantic or animist theses of Johann Gottfried Herder and Johann Christoph Adelung remained influential well into the 19th century. The question of language origins seemed inaccessible to methodical approaches, and in 1866 the Linguistic Society of Paris famously banned all discussion of the origin of language, deeming it to be an unanswerable problem. An increasingly systematic approach to historical linguistics developed in the course of the 19th century, reaching its culmination in the Neogrammarian school of Karl Brugmann and others.
However, scholarly interest in the question of the origin of language has only gradually been rekindled from the 1950s on (and then controversially) with ideas such as universal grammar, mass comparison and glottochronology.
The "origin of language" as a subject in its own right emerged out of studies in neurolinguistics, psycholinguistics and human evolution. TheLinguistic Bibliography introduced "Origin of language" as a separate heading in 1988, as a sub-topic of psycholinguistics. Dedicated research institutes of evolutionary linguistics are a recent phenomenon, emerging only in the 1990s.
Genesis of Nicaraguan Sign Language
Beginning in 1979, the recently installed Nicaraguan government initiated the country's first widespread effort to educate deaf children. Prior to this there was no deaf community in the country. A center for special education established a program initially attended by 50 young deaf children. By 1983 the center had 400 students. The center did not have access to teaching facilities of any of the sign languages that are used around the world; consequently, the children were not taught any sign language. The language program instead emphasized spoken Spanish and lipreading, and the use of signs by teachers limited to fingerspelling (using simple signs to sign the alphabet). The program achieved little success, with most students failing to grasp the concept of Spanish words.
The first children who arrived at the center came with only a few crude gestural signs developed within their own families. However, when the children were placed together for the first time they began to build on one another's signs. As more and younger children joined, the language became more complex. The children's teachers, who were having limited success at communicating with their students, watched in awe as the children began communicating amongst themselves.
Later the Nicaraguan government solicited help from Judy Kegl, an American sign-language expert at Northeastern University. As Kegl and other researchers began to analyze the language, they noticed that the younger children had taken the pidgin-like form of the older children to a higher level of complexity, with verb agreement and other conventions of grammar (but no recursion).[119]
Image

User avatar
Hymniarber
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1015
Joined: Tue Jun 02, 2009 5:04 am
Gender: Male
Location: Arbëria

Re: Mas, Mat dhe maturia jone dhe gjuha PIE.

#246

Post by Hymniarber » Thu Mar 08, 2012 3:42 pm

Gardhi i Ondrrave wrote:.......... nuk desha me ba komente negative mi tosket, veq thash qe ky njeri ka trashgu paranojen e komunizmit toske. Asht gja tjeter!! ............
Pikerisht kete po ben, dhe une te bej thirrje ta terheqesh fjalen me burreri. Komunizmi nuk kishte karrakter klanor, ai ishte po aq tosk sa dhe geg. Ai ishte nje semundje mbarekombetare, qe u stimulua nga serbet dhe qe pati figura te urryera si ne Jug dhe ne Veri. Mjafton te te kujtoj dy figura kyce te komunizmit:
Ramiz Alia dhe Nexhmije Xhuglini qe ja kaluan vete Enverit nga bemat, bile e nxisnin ate nen rrogoz, qe njerezit ta fajesonin.
Fere libenter homines id quod volunt credunt
Image

User avatar
bardus
Star Member
Star Member
Posts: 882
Joined: Mon Jan 30, 2012 3:44 pm
Gender: Male

Re: Mas, Mat dhe maturia jone dhe gjuha PIE.

#247

Post by bardus » Fri Apr 06, 2012 12:24 pm

Ne kete teme me pare kam trajtuar prejardhjen e disa emrave te perendive te Egjiptit te lashte nga gjuha shqipe Osiris, Hapi, Maat etj.
Desha te permend ketu disa nga keto interpretime te mijat ne lidhje me keto emra paskan qene trajtuar me pare nga persona te tjere dhe qe mos ua marr
autoresine po i vendos ketu.Ne linkun e meposhtem,

http://www.pelazgianstudies-al.com/konf ... llazgjike/
gjeta nje artikull te autorit Lirim Muhaj titulluar "Shqipja", e shkruar Fier,Nentor 2006, pra shume kohe me pare se une.


Image
Image

Desha te theksoj se persa i perket emrit te perendise THOT i qendroj idese time qe kam thene me pare se vjen nga DIJE_IOTI.

faon perrovarri
Honored Member
Honored Member
Posts: 300
Joined: Sat Oct 31, 2009 7:15 pm
Gender: Male

Re: Mas, Mat dhe maturia jone dhe gjuha PIE.

#248

Post by faon perrovarri » Fri Apr 06, 2012 5:24 pm

bardus wrote:Ne kete teme me pare kam trajtuar prejardhjen e disa emrave te perendive te Egjiptit te lashte nga gjuha shqipe Osiris, Hapi, Maat etj.
Desha te permend ketu disa nga keto interpretime te mijat ne lidhje me keto emra paskan qene trajtuar me pare nga persona te tjere dhe qe mos ua marr
autoresine po i vendos ketu.Ne linkun e meposhtem,

http://www.pelazgianstudies-al.com/konf ... llazgjike/
gjeta nje artikull te autorit Lirim Muhaj titulluar "Shqipja", e shkruar Fier,Nentor 2006, pra shume kohe me pare se une.
Historite ,historira do mbeten ,por per ata profesorat etimologe dua te them qe, para se te na shpjegojne hyjno-teorite ,te na thone si u nertua nje ,vetem nji,dua une fjale shqipe, prej tyre.Te me japin nje shembull bindes te evolucionit struktural te nji fjale shqipe.

User avatar
Orakulli
Star Member
Star Member
Posts: 609
Joined: Sun Jun 14, 2009 5:40 am
Gender: Male
Location: USA

Re: Mas, Mat dhe maturia jone dhe gjuha PIE.

#249

Post by Orakulli » Fri Apr 06, 2012 11:02 pm

Image

User avatar
bardus
Star Member
Star Member
Posts: 882
Joined: Mon Jan 30, 2012 3:44 pm
Gender: Male

Re: Mas, Mat dhe maturia jone dhe gjuha PIE.

#250

Post by bardus » Sat Jul 07, 2012 10:43 am

Disa perendi ETRUSKE.

PERTUNDA - Goddess of sexual love and pleasure--vjen nga folja tundoj, qe eshte folje e toskerishtes sepse ne gegerisht nuk gjendet.Problemi eshte se kjo fjale ka ardhur nga zgjerimi semantik i foljes tund,kund dhe perdorimi i saj si tundoj, eshte specifike e dialektit toske.

JANA - Goddess of the Moon--HANA,skam dyshim kemi te bejme me fjale hene.

MENRVA - Etruscan Goddess of Wisdom and the Arts-MENDJE-RUAJ.
Ne disa mbishkrime te tjera eshte gjetur si MENERUA-mendje -ruaj.Si perendeshe e mencurise, ruante cdo te dhene ne mendje.Latinet e moren nga etrusket dhe e kthyen ne MINERVA pas U > V.

MURCIDA - Etruscan Goddess to make a person extremely inactive,e ardhur nga MERZITJA.

UMBRIA - Goddess of the shadows and of things which are hidden or secret.
Origjina e kesaj fjale lidhet me rrenjen e vjeter te gjuhes shqipe, ῡb-uub nga e cila erdhen ,

ῡb → hup → humb → hum ,(futja e H-se para fjaleve me zanore te zhveshur ne fillim te fjales eshte zhvillim teper spektakolar i fonetikes se gjuhes shqipe,dhe qe ka vene vulen e Shqipes tek qindra fjale neper gjuhet e tjera).

Kuptimi i saj eshte nje hapesire e mbyllur,e poshtme.
Derivate te tjera jane kub -- k`ube ; tub--t`ube; korube --kor`ube; Anubis nga ane-humb, etj.Kjo rrenje e vjeter eshte nje nga kolonat e gjuhes shqipe mjaft e vjeter dhe gjendet edhe ne sumerishte.

User avatar
Orakulli
Star Member
Star Member
Posts: 609
Joined: Sun Jun 14, 2009 5:40 am
Gender: Male
Location: USA

Re: Mas, Mat dhe maturia jone dhe gjuha PIE.

#251

Post by Orakulli » Sun Oct 06, 2013 11:15 pm

Image

Patjoni
Member
Member
Posts: 20
Joined: Wed Sep 09, 2020 6:38 pm
Gender: Male

Re: Mas, Mat dhe maturia jone dhe gjuha PIE.

#252

Post by Patjoni » Tue Sep 15, 2020 10:45 pm

Nuk duhet te kenaqemi me pak, duhet gjithmone te pyesim pse. Psh nuk mund te kenaqemi me faktin se "Mat" dmth "measure" (qe eshte nje nga ato fjalet anglishte-shqip por ti rrim temes) dhe mnqs "Mat" eshte njerrokshe ja nxorrem kuptimin. Jo. Gjuha shqipe nuk ndalet as tek njerrokshet eshte akoma me e thelle. Nqs gjuhet e reja europiane ndalen tek fjala, dhe sot shqipja ndalet tek rrokja dhe kjo na ben qe ti ndajme fjalet e gjuheve te tjera ne rrokje qe i japin kuptimin fjaleve te tyre per ate qe ata vete pershkruajne une kam jo vetem bindjen por e kam provuar tashme tek vetja ime qe shume germa jan ne fakt kuptimi dhe kodi bazik i gjuhes dhe jo rrokjet. Zanoret nuk jan aty per te mbeshtetur bashketingelloren... Jo aspak ato kan rolin e tyre.
C'dryshim kan U nga O? Dhe pse? Cndryshim ka A nga E dhe pse?
Mat pra nuk dmth thjesht "measure" por pse pikerisht i themi aktit te te maturit te dickaje "mat" dhe a ka lidhje kjo me fjale te tjera ne gjuhen shqipe? Pse pikerisht keto tre germa per te pershkruar kete aktivitet te caktuar? Cfar roli individual kan keto tre germa ne kete fjal? Cili eshte roli i M-s i A-s dhe i T-s dhe pse? Kur te fillojme ta shtjellojme ne kete menyre gjuhen shqipe do te kuptojme se germat ne te folur kan te gjitha nje rol te caktuar per te pershkruar veprimtarine dhe dukurite. Dhe nqs arrijme te kuptojme kete dhe te kemi nje skeme alfabetike do te kuptojme shume me shume edhe se si jan zhvilluar gjuhet e tjera Europiane psh dhe te bejme lidhjen me ane te sinonimeve se si dhe pse mund ti thote nje gjuhe europiane numrit gjashte "Sheshi" dhe c'lidhje ka kjo me gjuhen shqipe?

Post Reply

Return to “Linguistikë”