"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Mas, Mat dhe maturia jone dhe gjuha PIE.

Diskutim profesional për gjuhën.

Moderators: Mallakastrioti, bardus

Post Reply
Socio
Star Member
Star Member
Posts: 693
Joined: Thu Sep 03, 2009 12:44 pm
Gender: Male

Re: Mas, Mat dhe maturia jone dhe gjuha PIE.

#166

Post by Socio » Wed Feb 15, 2012 11:05 pm

Zeus10 wrote:Socio, po te kthej pergjigje publikisht. Jo, nuk kam abuzuar me citimet e tua. E verteta eshte qe moderatori, i fshiu te gjitha postimet e tua, bile dhe citimet e tua brenda postimit tim. Une i rikrijova ato sa me te ngjashme me ato origjinale, duke mos pretenduar te jene fjale per fjale te njejta por ne thelb te tilla. Sikur moderatori te ishte treguar pak me i permbajtur dhe te mos fshinte postimet origjinale, nuk do abuzoje dot tani duke me akuzuar mua per te njejten gje.

Jo,jo ... i dhe kahje dhe kuptim tjeter citimeve te mia. I nxorre krejtesisht nga konteksti. Sigurisht se nuk e lexove rrjedhen e bisedes para se te perzihesh pa lidhje:

Socio: Gjuha ka baze gjeneaologjike ... popujt jane bashkesi kulturore

Orakulli: Socio, je kontradiktor, ne njeren ane thua qe gjuha s'ka lidhje me kulturen e ne tjetren thua qe popujt jane bashkesi kulturore. Gjuha e percakton nje popull Socio ...

Dmth, gjuha s'ka lidhje me kulturen, sa i perket bazes se saj, origjines se saj. Ashtu ishte edhe konteksti, ashtu ishte dhe kuptimi

.... dhe une vazhdova:

Socio: Po, gjuha sk'a lidhje me kulturen .... perseri pergjigja jepet mbrenda po atij konteksti - qe ishte dmth; origjina e gjuhes, baza e gjuhes ..
Plotesisht e kuptueshme kur flitet mbrenda ketij konteksti ... dhe poashtu e vazhdova: Vetem pseu e sh..... si ti, mendojne se gjuha percakton nje popull.

Dhe ti nderhyn e mi ndan citimet duke u dhane krejtesisht kahje dhe kuptim tjeter, dhe jo vetem kaq por edhe formulon citim krejtesisht te ri e pa kurfarre lidhjeje !

Pra ky ishte abuzimi me ato citime. Nuk nderhyhet ashtu pa kuptuar temen dhe e lexuar postet.
One cannot and must not try to erase the past merely because it does not fit the present

Gardhi i Ondrrave
Senior Member
Senior Member
Posts: 153
Joined: Fri Jan 20, 2012 4:09 pm
Gender: Male

Re: Mas, Mat dhe maturia jone dhe gjuha PIE.

#167

Post by Gardhi i Ondrrave » Wed Feb 15, 2012 11:46 pm

Zeus10 wrote:
Gardhi i Ondrrave wrote:
Jo Gardhi, folja me shku , s'ka asnje lidhje me foljen shoh apo shikoj. Eshte nje folje tjeter ajo ajo qe qendron egzaktesisht midis ketyre dy sinonimeve dhe ajo eshte folja shquaj(me shqu):Persa i perket foljes show, ne anglisht ajo qartazi eshte derivat i foljes see apo sho-h(ne shqip) dhe s'ka te beje fare me ndonje skandinavishte te lashte, qe mund te kete ardhur nga ndonje groenlandishte akoma me e lashte.
Jo nuk naj t'njajtin menim me ty..per mu folja shiku asht i perzgjatim fonetik i foljes ma t'shkurt shku. Edhe ne gegnsiht ka raste qe e shqiptona aq ngjashem sa ngatrrohen me njana tjetren. Per ket jam shum i bindun. E lidh ket me foljen shoh( dhe me variantet e saj shih/sheh) sepse shndrimi shk ne sh asht nji fenomen shum i shpesht ne djalektin geg. Shquj nuk kuptoj si mun me e lidh me shku, nga kuptimi dhe nga forma, ajo rrjedh prej foljes quj, pra me ken i fomshem, me emen. Si e lidh me shku?

User avatar
Orakulli
Star Member
Star Member
Posts: 609
Joined: Sun Jun 14, 2009 5:40 am
Gender: Male
Location: USA

Re: Mas, Mat dhe maturia jone dhe gjuha PIE.

#168

Post by Orakulli » Wed Feb 15, 2012 11:49 pm

Gjitmone ngateresa ndodh tek ato dimensionet e perkembimeve qe Faoni i quan 36 me 9, ndersa une i quaj 36 me cilesite perkatese te cdo rast. Te dy keni te derejte, Onfra edhe Zeus, te marr pak rolin e gjykatesit qe cdokush e ka qejf me e marr, per sa i perket shoh, mendoj une-dola shpejt nga roli i gjykuesit- e cila duhet te kete qene nje Zoh,>Soh>shoh. Ndersa kur vemi tek shkue, kemi nje go?>zgo>zko>sko>shko dhe lidhihet me nje cilesi tjeter te asaj qe Faoni i quan "perkembime nente dimensione e 3-d". Ketu qendron veshtersia e madhe e zberthimit te gjuhes.

Socio, lere se e qelbe. Mos e nga me ate pune. Une i fshiva te gjitha sepse ishte nje insultim, qe vjen nga "ul. Pra, nje ulje e paramenduar, si hakmarrje ndaj asaj qe te shkruajta kur mbuure, ose ngrite lart Ondren me argumentimin e " ardhjes se fundmi ne forum te zerit te arsyes". Shiko, ndonjihere ne per thene qe jemi te vjeter mburrim hakmarrjen, mirepo duhet te dime qe hakmarrja eshte nje injorancat me te madhe njerezore, qe vjen prej te shkuares.
Ndaj, sic asht parashikue ne regulloren e forumit, u fshine.
Je i mirepritur te bisedosh sa te duash, por mburrje me nenkuptim per me ul te tjeret, ose insultue te tjeret, si dhe sharje si sharlatan, pa piken e lidhjes, nuk lejohen. Me fal ,nese je prekur pak, por regullat jane regulla.
Forumi eshte nje vend ku mbildhen dhe diskutojne por ne baze te tij ka regulla, sic jane regullat e vellazerise; ndryshe mund te kishte nje emen tjeter:kopesht zoologjik, per shembull.
E di qe e kalova pak masen e te drejtes se moderatorit, sic tha Ondra, te bera telef(se cfare ka te lene ky telef-i duhet me u pyet Ondra per me pa andej nga gjuha Turke, duket sikur i kane keput fjales *force dikush gjithcka eshte pas *f-se_) por moderatori per ate eshte vene fundja, megjithese ne rastin tim asht tue punu free, ose asht tuj punu falas.
Image

Gardhi i Ondrrave
Senior Member
Senior Member
Posts: 153
Joined: Fri Jan 20, 2012 4:09 pm
Gender: Male

Re: Mas, Mat dhe maturia jone dhe gjuha PIE.

#169

Post by Gardhi i Ondrrave » Thu Feb 16, 2012 12:07 am

Orakulli wrote:Gjitmone ngateresa ndodh tek ato dimensionet e perkembimeve qe Faoni i quan 36 me 9, ndersa une i quaj 36 me cilesite perkatese te cdo rast. Te dy keni te derejte, Onfra edhe Zeus, te marr pak rolin e gjykatesit qe cdokush e ka qejf me e marr, per sa i perket shoh, mendoj une-dola shpejt nga roli i gjykuesit- e cila duhet te kete qene nje Zoh,>Soh>shoh. Ndersa kur vemi tek shkue, kemi nje go?>zgo>zko>sko>shko dhe lidhihet me nje cilesi tjeter te asaj qe Faoni i quan "perkembime nente dimensione e 3-d". Ketu qendron veshtersia e madhe e zberthimit te gjuhes.
po edhe ket munsi e kam menu. Pra nga s asht ba sh, pra ka ken nji folje e ngjashme me sy, pra me organin e pamjes,sic asht ne anglish see-sight, me shiku o ne gjuht gjermane. Shko-go asht poashtu e munshme sepse e kena plot shqipen me kto dy variante si ngul-shkul etj, po ne ket rast konkret mun me ken folja nga/ngo qe ka zhvillu sh perpara.

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Mas, Mat dhe maturia jone dhe gjuha PIE.

#170

Post by Zeus10 » Thu Feb 16, 2012 12:51 am

Socio wrote:
Zeus10 wrote:Socio, po te kthej pergjigje publikisht. Jo, nuk kam abuzuar me citimet e tua. E verteta eshte qe moderatori, i fshiu te gjitha postimet e tua, bile dhe citimet e tua brenda postimit tim. Une i rikrijova ato sa me te ngjashme me ato origjinale, duke mos pretenduar te jene fjale per fjale te njejta por ne thelb te tilla. Sikur moderatori te ishte treguar pak me i permbajtur dhe te mos fshinte postimet origjinale, nuk do abuzoje dot tani duke me akuzuar mua per te njejten gje.

Jo,jo ... i dhe kahje dhe kuptim tjeter citimeve te mia. I nxorre krejtesisht nga konteksti. Sigurisht se nuk e lexove rrjedhen e bisedes para se te perzihesh pa lidhje:

Socio: Gjuha ka baze gjeneaologjike ... popujt jane bashkesi kulturore

Orakulli: Socio, je kontradiktor, ne njeren ane thua qe gjuha s'ka lidhje me kulturen e ne tjetren thua qe popujt jane bashkesi kulturore. Gjuha e percakton nje popull Socio ...

Dmth, gjuha s'ka lidhje me kulturen, sa i perket bazes se saj, origjines se saj. Ashtu ishte edhe konteksti, ashtu ishte dhe kuptimi

.... dhe une vazhdova:

Socio: Po, gjuha sk'a lidhje me kulturen .... perseri pergjigja jepet mbrenda po atij konteksti - qe ishte dmth; origjina e gjuhes, baza e gjuhes ..
Plotesisht e kuptueshme kur flitet mbrenda ketij konteksti ... dhe poashtu e vazhdova: Vetem pseu e sh..... si ti, mendojne se gjuha percakton nje popull.

Dhe ti nderhyn e mi ndan citimet duke u dhane krejtesisht kahje dhe kuptim tjeter, dhe jo vetem kaq por edhe formulon citim krejtesisht te ri e pa kurfarre lidhjeje !

Pra ky ishte abuzimi me ato citime. Nuk nderhyhet ashtu pa kuptuar temen dhe e lexuar postet.
Socio, ku e sheh ti ndryshimin midis ""rikrijimit"" tim:

Po, gjuha nuk ka lidhje me kulturen.

dhe asaj qe vete e pohon qe ke thene:

Socio: Po, gjuha sk'a lidhje me kulturen ....

apo ngaqe ti ke perdorur s' kurse une :'nuk'?
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Mas, Mat dhe maturia jone dhe gjuha PIE.

#171

Post by Zeus10 » Thu Feb 16, 2012 1:07 am

Gardhi i Ondrrave wrote:
Zeus10 wrote:
Gardhi i Ondrrave wrote:
Jo Gardhi, folja me shku , s'ka asnje lidhje me foljen shoh apo shikoj. Eshte nje folje tjeter ajo ajo qe qendron egzaktesisht midis ketyre dy sinonimeve dhe ajo eshte folja shquaj(me shqu):
Persa i perket foljes show, ne anglisht ajo qartazi eshte derivat i foljes see apo sho-h(ne shqip) dhe s'ka te beje fare me ndonje skandinavishte te lashte, qe mund te kete ardhur nga ndonje groenlandishte akoma me e lashte.
Jo nuk naj t'njajtin menim me ty..per mu folja shiku asht i perzgjatim fonetik i foljes ma t'shkurt shku. Edhe ne gegnsiht ka raste qe e shqiptona aq ngjashem sa ngatrrohen me njana tjetren. Per ket jam shum i bindun. E lidh ket me foljen shoh( dhe me variantet e saj shih/sheh) sepse shndrimi shk ne sh asht nji fenomen shum i shpesht ne djalektin geg. Shquj nuk kuptoj si mun me e lidh me shku, nga kuptimi dhe nga forma, ajo rrjedh prej foljes quj, pra me ken i fomshem, me emen. Si e lidh me shku?
Ti mund te mos ndash te njejten mendim me mua, por lexoje pak vleresimin tim per te:
"Kocka" e fjales eshte s(ose sh), kurse "mishi" eshte zanorja o, qe duke qene fluide varion o-->e-->i, pra shoh--sheh---shih(prej nga rrjedh anglishtja see). Ne kete te fundit h-ja, shnderrohet ne k-ë, gjate shqiptimit te shihoj----> shikoj, nje transformim ky i garrantuar fonetik. Ne dialektin geg shikoj=shiqoj dhe zanorja e izoluar ne mes te sh dhe q, ka tendencen te bjere, duke na dhene shiqoj--->shqoj prej nga ka rrjedhur dhe folja shquaj ku o-ja bie ne fonemen e aferme u, nje fenomen ky aq i shpeshte, per shqipen dhe me gjere.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Mas, Mat dhe maturia jone dhe gjuha PIE.

#172

Post by Zeus10 » Thu Feb 16, 2012 1:03 pm

Socio, fatkeqesisht moderatori e fshiu postimin tend, ku provohej katerciperisht qe te ka rrembyer mllefi dhe provohej qe ishe gabim. Po munde risille prape ate, duke e ruajtur besnikerisht.

POr une arrita te ruaja nje pjese te postimit tend.
Socio wrote:Eshte vyrtyt njerezor ta pranosh gabimin.


Ashtu eshte, por eshte me dinjitoze ama, te mos pranosh gabime qe nuk ndjen se i ke bere, sidomos kur shtyhesh ne kete veprim nga dikush qe ti mendon se eshte gabimi vete.
Reputacionin qe more ishte shume i qelluar. Dhe ta dish qe nuk eshte hera e pare qe ke vepruar ne kete menyre, por te kam lene, sic i kam lene edhe shume te tjere.
Mos u bej qesharak tani, ti e di shume mire qe une kam fuqi per reputacion si ne dhjenje edhe marrje shume me te madhe se gjithe te tjeret, bile mund ta vendos sipas deshires, por une nuk e perdor te drejten time sepse nuk jam burracak.


@ Orakulli

Faleminderit per komentin. Te fala te gjithe atyre qe i takon atje ne erresiren e injorances.
Vazhdon te fyesh njerezit, sepse mendon se je me i mencuri. Por une kam lajme per ty: "Ti nuk je me i mencuri dhe as nuk ben pjese tek ajo kategori". Per me teper tani qe po shpendan "rrufe" te maskuara me edukate, une do te te permend vetem nje shprehje te popullit:
"TE PELQEFTE VETJA"
Kjo shpresoj te te kthjelloj pak, se e ke marre shume rrembyer.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
bardus
Star Member
Star Member
Posts: 882
Joined: Mon Jan 30, 2012 3:44 pm
Gender: Male

Re: Mas, Mat dhe maturia jone dhe gjuha PIE.

#173

Post by bardus » Thu Feb 16, 2012 3:02 pm

Zeus10 wrote:As nuk ka dyshim fare qe occhio, eshte emerzimi i foljes o sho, ose oshqo(shquaj). Kjo eshte e vlefshme dhe per "greqishten" bile dhe me e qarte:
[b]οσσoιν[/b] ----qe perkthehet sy, dhe eshte ne rasen kallezore, njesoj si ne shqip syn-i
po keshtu eshte dhe
οσσoις ----o(σσoι)sh~ pak a shume dicka si soysh~sysh.[/typo_quote]
Zeus, besoj ajo forme e "greqishtes" eshte e ndermjetme dhe se ajo me e vjetra eshte AUKSI nga ka ardhur edhe fjala SY .

Mendoj se nga kjo fjale rrodhen te dy format OCC dhe Sy pasoje e transformimeve fonetike te diftongut AU>O ne fillim te fjales,pra
AUKSI>OKKSI>OKK,OSSIN>SIN>SY.Kuptimi e vertete i AUK eshte K_OKEL,kokerr,gogel ,ku K eshte prefix i gjermano_shqiptar.


Folja SHOH besoj eshte e njejte me foljen SEE te anglishtes.

SEE (v.)
O.E. seon (contracted class V strong verb; past tense seah, pp. sewen), from P.Gmc. *sekhwanan (cf. O.S., O.H.G. sehan, M.H.G., Ger. sehen, O.Fris. sia, M.Du. sien, O.N. sja, Goth. saihwan)]. Thus see could originally mean "follow with the eyes." Used in M.E. to mean "behold in the imagination or in a dream" (c.1200), "to recognize the force of (a demonstration)," also c.1200, "often with ref. to metaphorical light or eyes" [OED], and "to learn by reading" (early 15c.). Past tense saw developed from O.E. pl. sawon
Forma e vjeter e foljes SHOH ka qene SEO>shoh, ku zhvillimet e mevonshme te shqipes dhane S>SH dhe EO>OH.

Per mendimin tim kalimi nga AUKSI>SY ka vlere te madhe sepse i ve vulen fonetike shqip kesaj fjale.Aresyeja qe e theksova eshte me poshte:

Ne mitologjine e Vedave thuhet:
Surya is frequently referred to as "the eye of Mitra, Varuna, and Agni" (RV 1.115.1, RV 6.51.1, RV 7.63.1, WYV 4.35, WYV 7.42, WYV 13.46, AV 13.2.35). This bears striking similarities to Zoroastrian scriptures, where the Sun is described as "the eye of Ahura Mazda"
pra Syrja quhej dielli qe ishte syri me te cilin perendite veshtronin token.


Ne mitologjine Egjyptiane:
In one myth Horus made a gift of the eye to Osiris to help him rule the netherworld. Osiris ate the eye and was restored to life. As a result, it became a symbol of life and resurrection. Offerings are sometimes called "the Eye of Horus" because it was thought that the goods offered became divine when presented to a god.
pra Osiris personifikohej me fjalen sy o_siris.Edhe hieroglifi i tij ishte:
Image

A eshte rastesi ?.S`ma merr mendja.

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Mas, Mat dhe maturia jone dhe gjuha PIE.

#174

Post by Zeus10 » Thu Feb 16, 2012 3:14 pm

Nuk e di Bardus, por une mendoj se veprimi vjen para cdo perkufizimi. Une jam i sigurte qe fjala ""greke"":

οσσoις eshte e njejte me fjalen shqipe shojsh(qe eshte varianti dialektor i: 'shohesh')

Pra: syri perdoret të shohësh , οσσoις=osht per te pare( o shojsh).
Me te gjitha te tjerat jam dakort.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

Socio
Star Member
Star Member
Posts: 693
Joined: Thu Sep 03, 2009 12:44 pm
Gender: Male

Re: Mas, Mat dhe maturia jone dhe gjuha PIE.

#175

Post by Socio » Thu Feb 16, 2012 4:10 pm

Zeus10 wrote:Socio, fatkeqesisht moderatori e fshiu postimin tend, ku provohej katerciperisht qe te ka rrembyer mllefi dhe provohej qe ishe gabim. Po munde risille prape ate, duke e ruajtur besnikerisht.

POr une arrita te ruaja nje pjese te postimit tend.
Socio wrote:Eshte vyrtyt njerezor ta pranosh gabimin.


Ashtu eshte, por eshte me dinjitoze ama, te mos pranosh gabime qe nuk ndjen se i ke bere, sidomos kur shtyhesh ne kete veprim nga dikush qe ti mendon se eshte gabimi vete.
Reputacionin qe more ishte shume i qelluar. Dhe ta dish qe nuk eshte hera e pare qe ke vepruar ne kete menyre, por te kam lene, sic i kam lene edhe shume te tjere.
Mos u bej qesharak tani, ti e di shume mire qe une kam fuqi per reputacion si ne dhjenje edhe marrje shume me te madhe se gjithe te tjeret, bile mund ta vendos sipas deshires, por une nuk e perdor te drejten time sepse nuk jam burracak.


@ Orakulli

Faleminderit per komentin. Te fala te gjithe atyre qe i takon atje ne erresiren e injorances.
Vazhdon te fyesh njerezit, sepse mendon se je me i mencuri. Por une kam lajme per ty: "Ti nuk je me i mencuri dhe as nuk ben pjese tek ajo kategori". Per me teper tani qe po shpendan "rrufe" te maskuara me edukate, une do te te permend vetem nje shprehje te popullit:
"TE PELQEFTE VETJA"
Kjo shpresoj te te kthjelloj pak, se e ke marre shume rrembyer.
Une mendoj se e lexove shume mire tere postin tim, perndryshe nuk do ti kishe mbajtur ne mend vetem keto fjali te vecanta. Arsyen pse nuk u pergjigje e di vetem ti. Por s'ka lidhje !
Poashtu, moderatorin qe ke ketu fyen vete te tjeret vazhdimisht (apo mos po e fyej tani duke e quajtur edhe fyes) megjithate postimet e veta nuk i fshin ! por s'ka lidhje perseri !

Poashtu, nuk kam dyshim se ke fuqi te besh cka te duash ne kete forum e edhe ta ndryshosh reputacionin tend e cdo gje tjeter, por dyshoj se mund ta ndryshosh veten ndonjehere e edhe demin e madh qe ke shkaktuar e po e shkakton. Mendimin e sinqerte per ty nuk po e jap, se druaj moderatori yt do ta shlyej perseri. Por, ska lidhje.


''Rrufeja'' ime perfundoi ketu.I derguari i Allahut te ndimofte ty e tere shqiptareve ...


@ Hymniarber

Mund ta fshish edhe kete postim po deshe, se vetem ti e di cka do te thote ''forumi sekular'' ;)Lamtumire Zeus.
Last edited by Socio on Thu Feb 16, 2012 5:23 pm, edited 1 time in total.
One cannot and must not try to erase the past merely because it does not fit the present

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Mas, Mat dhe maturia jone dhe gjuha PIE.

#176

Post by Zeus10 » Thu Feb 16, 2012 5:09 pm

Socio wrote: Une mendoj se e lexove shume mire tere postin tim, perndryshe nuk do ti kishe mbajtur ne mend vetem keto fjali te vecanta. Arsyen pse nuk u pergjigje e di vetem ti. Por s'ka lidhje !
Po e lexova dhe po te ktheja pergjigje, nderkohe moderatori e fshiu postimin tend, duke bere te pavlefshem gjithe pergjigjen tende. Kurse fjalite e vecanta, une nuk i mbajta mend, per ato une dhashe komanden copy, qe tu pergjigjesha ne nje postim tjeter, ashtu sic edhe bera.
Poashtu, moderatorin qe ke ketu fyen vete te tjeret vazhdimisht (apo mos po e fyej tani duke e quajtur edhe fyes) megjithate postimet e veta nuk i fshin ! por s'ka lidhje perseri !
Moderatori, ka te drejte te fshij postimet e kujtdo, qe gjykon se kane te nevojshme moderimin, ndersa nuk do te kishte kuptim te fshinte dhe postimet e tij, sepse nuk do i shkruante fare qe ne krye te heres, nese do kishte nderment ti fshinte. Por sic e ke thene dhe vete: "S'ka lidhje perseri". Une personalisht mendoj se moderatori, ka qene shume i permbajtur ne shprehjen e zemerimit te tij. Une nuk gjej asnje postim te tij, qe te jete ofendues, ose nese ti di ndonje, na e sill ketu.
Poashtu, nuk kam dyshim se ke fuqi te besh cka te duash ne kete forum e edhe ta ndryshosh reputacionin tend e cdo gje tjeter, por dyshoj se mund ta ndryshosh veten ndonjehere e edhe demin e madh qe ke shkaktuar e po e shkakton. Mendimin e sinqerte nuk po e jap, moderatori yt do ta shlyej perseri. Por, ska lidhje.
Po flet shume gjera pa lidhje dhe sic e ke thene dhe vete, jo te sinqerta, por une nuk do te te shtyj ti "sinqerizosh" ato.
Persa i perket moderatorit, ai nuk eshte i imi, por i ketij forumi dhe fuqite virtuale, qe kushdo ka ne te, duke perfshire dhe mua, jane fare te parendesishme. Te rendesishem jane komunikimi njerezor dhe ruajtja e etikes ne ndarjen e mendimeve, gje qe se fundmi ti e ke humbur plotesisht.
''Rrufeja'' ime perfundoi ketu.

I derguari i Allahut te ndimofte ty e tere shqiptareve ...
Dhe ty qe te qetesohesh pak dhe te qartesosh gjykimin.

@ Hymniarber

Mund ta fshish edhe kete postim po deshe, se vetem ti e di cka do te thote ''forumi sekular'' ;)

Secularity (adjective form secular) is the state of being separate from religion, or not being exclusively allied to any particular religion

& qe ka per sinonim laik:

laic also la·i·cal . adj. Of or relating to the laity; secular

Lamtumire Zeus.
Mbeç shendoshe Socio.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Orakulli
Star Member
Star Member
Posts: 609
Joined: Sun Jun 14, 2009 5:40 am
Gender: Male
Location: USA

Re: Mas, Mat dhe maturia jone dhe gjuha PIE.

#177

Post by Orakulli » Fri Feb 17, 2012 6:16 am

"Si eshte forma e emrit te Tzamerishtes dhe forma e shquar eshte *Siri. Forma standarte qe duhet te jete marre nga genishtja eshte *Sy.
Le te shkojme tek pictogramat egjyptiane ku Osir-is, qe eshte forma me tri shtesa kuptimore *O+siri+is, ku *i e fundit bie gjate bashkimit. Egjyptianet kuptonin zotin me te . Thone qe kuptonin zotin e tokes, ose te njerezeve, sepse ai i qiellit quhej ndryshe, *seti me duket, kush ishte vellai i osiris, por, mesa del nga cka eshte zberthyer dhe njihet tashme, eshte qe Egjyptianet e lashte nuk kuptonin syrin, por nje forme abstrakte mendimore, nje forme *zoti. Nga ajo mund te kuptojme, nese eshte vertete percaktimi i gjuhetareve per ate term, qe tek ata kishte humbur kuptimi i pare, origjina e formimit te konceptit abstrakt Zot, megjithese ne piktogramat e tyre jepet qarte figura e syrit. Po te shkojme tek greqishtja e vjeter, e vetmja forme e saj qe i afrohet forme Shqipe eshte forma *syn, qe eshte forma kallzore e emerit sy; syri, e syrit, srin, ose syn, syrit, synit, dhe kahorja qe gjuhetaret e medhenj shqiptare e kane zhduk; kah, nga syri, e cila duhet te dallohet si koncept gramatikor ne gjuhen Shqipe, sepse megjithese eshte e njejte si ndertim me emeroren ka kuptim te ndryshem dhe vendosje te ndryshme ne strukturen gramatikore te emrave (lakimi), si ne semantiken e saj ne vendosjen strukturore ne fjali, ose ne mendimin kuptimore te lidhur me lementet e tjere gramatikore. Pra, ne Greqisht prape esht nje forme na vjen nje abstrakte, e cila asht me teper koncepti matematikor i syve, por nuk kupton syrin konkret. *Syn i GR.VJ ka vetem nje dimension, si zakonisht shendrohet gjerat kur simbolizohen matematikisht. Eshte gjithashtu nje sttatuje e nje koke etruske, e nje vajze qe i qeshin syte ku eshte shkruar ne balle, mbi syte e saj mbishrimi TVSVRISA, ose mund te kthehet edhe TY-SYRI-SA, sepse V-te kane pk me te zgjatur nje krah , qe qe cudirisht vertetohet edhe nga ligjet e fonetikes. Ca nacionaliste gjuhetar latine e kane cuar tek dhembi i tyre, duke e perkthyer , ose deshifruar me njesine buzeqeshje. Por, fatekeqesisht eshte e vetmja buzeqeshje e shkruar mbi balle ne lashtesi, e cila pa ju gjet edhe disa te tjra mbishkrime, ose disa te ndohi shkrimore me te njeten kuptim, mund te themi qe eshte nje kocidence, sic thone ata per shume njesi te gjuhes Sqhipe, meqe nuk ka qene e shkruar, te cilat ne fakt nuk kane aspak lidhje me thelbim e problemit gjuhesor : zberthimin e njesise se gjuhes Shqipe *sy. Te tjerat te shkruara: kane figuren e syrit ne Osiris, ose konceptin e dy e me shume gjera bashke, dhe nuk kane buzeqeshjen e Latine-italiane. Ndersa ne Shqipe ne kemi *si dhe *sy, ne dy dialektet baze, te cilat kane mberrrit deri ne ate forme. Ardhur ne ditet tona pothuaj te njete me ate lashtesise. Qe te jene bere vone duke kopjuar nga Egjyptinet shkrimet e tyre, supozojme se dinin te lexonin e kendonin, dhe shkonin e venin ne egjypt gjaye koherave sic shkojme sot nga fieri ne Tirane, gje qe duke perdorur ligjet e llogjikes nuk mnd te kete ndodhur sepse Egjyptianet e kishin humbur shpejt konceptin konkret baze, e kishin leviz tek nje mene tjeter, tek Zoti, ose nje lloj zoti. Ta kete marre nga Greqishtja e vjeter, e supozojme prape qe te paret tane dini shkrim e kendim, sepse ndryshe nuk mund ta mirrnin, nuk ak mundesi sepse *sy kupton shume gjera bashke dhe jo syte.
Nga ana tjeter, mendoj une, qe kjo fjale eshte nje nga fjalet me te vjetra njerezore, qe hyn ne mos tek 10 te parat fjale te ndertuar, tek 10 e dytat duhet ete kishte lindur.
Gjithashtu mendimi im eshte qe duke qene se syri eshte nje nga receptoret kryesore te njeriut, me i fuqishme, ai ka pas nje rendesi te jashtezakonshme ne formimin gjuhesor , si nga jashte drejt brenda nesh, ashtu edhe nga brenda nesh drejt jashte nesh.
Pra, une mendoj qe syri eshte jo vetem tek syri, por elementet e tij , ose 9 dimensionet e faonit, jane edhe ne shume e shume fjale te tjera te ndertuara me pas, natyrisht te fshehura, sepse 9-, por une them me shume.
Keshtu , si perfundim, forma *sy-si nuk vjen nga nje transformim i jashtezakonshme fonetik, nga fjale me 10 elemente ne nje fjale nje rrokje, sic shume here mendojne gabim gjuhetaret, por na vjen ndoshta vetem nga nje renie e nje O-je te vendosur para tij. Pra duhet te kete qene Osi-Osy, ose te dy format bashke, ku e para ishte njejes, qe e ka sot Tzamerishtja, dhe e dyta ishte shumes qe ka sot Gegenishtja.
Image

User avatar
ALBPelasgian
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2113
Joined: Sun Jun 28, 2009 7:57 pm
Gender: Male
Location: Prishtinë (Prima Justiniana)
Contact:

Re: Mas, Mat dhe maturia jone dhe gjuha PIE.

#178

Post by ALBPelasgian » Fri Feb 17, 2012 11:45 am

Doren ne zemer, une nuk e perkrah aspak vendimin e Socio-s per terheqje nga forumi, kur ai eshte pjese vitale e tij. Qe nga aktivizimi i tij ne fillimet e "Arberia", faqet e tmeat u begatuan mrekullisht me materiale te dores se pare, dokumente origjinale (qe mbase jane publikuar per here te pare) e pasazhe te jashtezakonshme librash te rralle. Prandaj, sherbimet e tij ndaj "Arberia" kane qene te rralla, aq me shume kur dihet qe enkas nga 'British National Library' ka sjelle dokumente kaq te vyera per historine tone, qe perndryshe nuk do t'i njihmin kurre, mbase....

Ndoshta dikush mund te pretendoje se gjithe keto materiale e prurje cilesore, megjithate jane te denuara te jene te mbyllura ne levozhgen e botes virtuale. Une s'ndaj te njejtin mendim: sepse, "Arberia" dhe materialet e sjella ketu (ku vend te spikatur zene edhe ato te Socio-s) kane revolucionarizuar mahnitshem njohurite e shqiptareve per veteveten. Nese me pare, kishim debatues shqiptar qe humbisnin rregullisht ne debate me te huaj ose me fqinjte tane (si pasoje e mos-pergatitjes dhe c'organizimit te plote), tani debatuesi shqiptar ka permiresuar cilesisht menyren e arsyetimit, mbeshtetur ne nje arsenal te pafundme provash. Me e rendesishmja eshte krijimi i mendesise se citimit dhe mbeshtetjes ne burime, sepse kesisoj fitohet besueshmeria dhe serioziteti ne syte e opinionit perendimor.

Te frymezuar sigurisht nga Arberia dhe duke ndjekur modelin e saj e materialet e pafundme, ne rrjetet sociale verej qe jane hapur me dhjetera faqe te rinjesh, ku hidhen pasazhe qe ndricojne njeren apo tjetren periudhe te se kaluares shqiptare. Nje rast i spikatur eshte dhe 'Thenie per shqiptaret', etj, etj.

Packa se nje pjese e madhe prej nesh nuk jemi historianë a gjuhetare me diplome, kjo asnjehere s'na ka penguar qe te konstruktojme argumente bindese, qe per nga saktesia ua tejkalojne edhe dogmave zyrtare, prej te cileve mjerisht nuk mund te shqitet mendimi 'shkencor' i akademikeve tane 'zyrtarë'. Te kemi parasysh qe shume prej nesh vime nga profesione te ndryshme: megjithate, krejtve na pershkon gjakimi i perbashket qe eshte, rikthimi i aureoles se dinjitetit te humbur te shqiptareve, kultures sone unike, gjuhes dhe karkateristikave tona etnike.

Natyrisht qe boteveshtrimet tona rreth gjuhes, kombit dhe historise dallojne shpesh njera nga tjetra. Per fat te mire, tek asnjeri s'kam verejtur nje perqasje te vjeteruar ideologjike, qe do te kufizonte vajtueshem mbareshtrimin e nje problemi te caktuar.

Eshte me se e kuptueshme qe nje dukuri e caktuar ne gjuhe nuk shihet nga e e njejta perspektive prej syrit te nje gjuhetari, nje sociologu apo edhe te nje gazetari. Heterodoksine e mendimeve, une dhe secili duhet ta ndjesojme si nje lloj pasurie te pacmueshme qe ndikon cilesisht ne shtjellimin shumedimensional te problemeve.

Socio, ne qofte se nuk jam gabim, duket se ka me shume afinitet ndaj shkencave sociale e sociologjise, me nje fjale. Ne anen tjeter, forumiste te tjere kane nje pergatitje tjeter diciplinore qe dallon thekshem nga qasja sociologjike ndaj linguistikes, ne kete rast.

Nuk dua ne asnje menyre qe ky postim imi te tingelloje me tone qortimi. Jo ne asnje menyre! Une i besoj pjekurise dhe modestise te secilit anetar: andaj e shoh mjaft te pavend nje perpjekje per thirrje per qetesim gjakrash a lenie anash smirash. Kjo sepse heterodoksia ne qasje vjen si pasoje e profesioneve dhe pergatitjeve tona te ndryshme; dhe kurrsesi nga ndonje motiv i ngushte krahinor, politik apo ideologjik.

Une edhe me tutje do te vazhdoj bashkepunimin me secilin ndaj ju. Perderisa, materialet e vazhdueshme qe hidhen ketu grishin pyetje e pergjigjje te reja, une jam sall nje nxenes, njohurite e te cilit do te jene te mangeta me mungesen e cdonjerit nga ne.

E di qe ky postim nuk e ka vendin ketu, perderisa synimi i temes eshte katerciperisht i ndryshem. Por, vetem dua te pahetoj cilesite e Socios, pergatitjen e tij intelektuale dhe vezhgimin e mbrehte te problemeve shoqerore, reflektim ky i drejteperdrejte i shkollimit ne mjedise te denja unversitare ne perendim. Nenvizimi i nje cilesie te caktuar tek nje anetar s'eshte nenvleresim i tjetrit; perkundrazi, une ne vijimesi i kam dhene perparesi virtyteve dhe talenteve te secilit. Mundet edhe te mos e marre parasysh sugjerimin tim qe buron nga thellesia e zemres, por Socio le te jete ne dijeni te faktit thjeshtesisht te qarte se ai eshte pjese vitale e 'Arberia' - ndaj cdo mungese do te ndikonte negativisht ne komunitetin tone, ndihma per te cilin asnjehere s'eshte e panevojshme perderisa ka nje mision kaq fisnik.

Nderkaq, verejtja ime e vetme do te ishte mohimi apo pohimi i vlerave intelektuale te nje anetari, te mos behet nga asnje anetare ketu, por nga nje pale e trete, paanshmeria e te ciles eshte e vetekuptueshme.Ai eshte pikerisht publiku! Eshte nje pjese e konsiderueshme e publikut lexues, i cili gjate tere kohes eshte pasiv ne kuptimin e pjesmarrjes. Kjo eshte me e se e pritshme duke rikujtuar faktin, qe jo te gjithe kane pergatitjen apo luksin e kohes per te shtjelluar nje problematike te caktuar. Gjykimi me i sakte, ne kete kuptim, i perket edhe se ardhmes: atehere dhe vetem atehere te provohet saktesia apo pasaktesia e seciles pikepamje. Meqe i apostrofuari i vetem, ketu eshte Socio, atehere une shpreh bindjen time per profilin e tij te admirueshem intelektual, te cilen te gjithe paperjashtim e kemi cmuar aq shume. Bindja ime mbetet e tille, anipse me sembon zemren shume fakti i terheqjes se tij. Duke shpresuar qe keta rreshta te mos tingellojne moralizues, une gjykoj qe modeli i debatit - per te cilin kemi aq shume nevoje, jo vetem si forum por edhe si shoqeri - eshte ai ku ne rast perplasjesh (qe eshte n'fakt edhe thelbi i tij) te mos hapet nje debat tjeter i pakuptimte, objekt i te cilit behen individet e gjera tjera tretesore. Ky lloj debati eshte ne te vertete e kunderta e tij: diskutohen vlerat personale dhe jo ato ideore.

Me e dhimbshmja eshte qe publiku (qofshin shikues apo lexues) behen spektatore pasiv, e madje nuk mungojne as brohoritjet per njeren ose tjetren pale. Por ka raste kur gjithnje e me shume rritet pavemendshmeria dhe mos-interesimi i publikut, i cili ndjen neveri per te. Ne asnje rrethane kjo s'do te ishte ne interesin tone, ngase vlera e debatit (tash po i drejtohem forumit si forum) qendron me teper ne PYETJET qe shtrohen, sesa PERGJIGJJET (pavaresisht cilesise se tyre dhe permbajtjes se tyre faktike). Te behem me i qarte: jane pikerisht pyetjet intriguese, provokuese e majeutike, ato qe premtojne nje emancipim te ri, per te cilin kemi kaq shume nevoje.
Ne sot po hedhim faren me emrin Bashkim,
Qe neser te korrim frutin me emrin Bashkim!

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Mas, Mat dhe maturia jone dhe gjuha PIE.

#179

Post by Zeus10 » Fri Feb 17, 2012 1:42 pm

Alb, komenti yt eshte i mrekullueshem dhe une vertete te falenderoj per kete. Do preferoja qe komentet e mia per Socion, te mos ishin publike, se pavaresisht divergjencave, ai mbetet nje mik per ne. Te them te verteten, une nuk e kuptoj pse Socio e mbylli zemren, pas debateve qe patem ne temen per serbet, duke e personalizuar gjithe debatin. Nje autokrat i mire si ai, me njohje te gjithanshme ne fusha te ndryshme, nuk duhet ta lejoje te rrembehet nga mllefi dhe tu kundervihet miqve dhe shokeve, por duhet te bashkoje forcat me ta, sepse koha ka provuar qe se bashku patem rezultate impresionuese, qe ashtu sic e thoni dhe ju, nderruan menyren e te menduarit per nje gjenerate te tere shqiptaresh, duke i bere ata me te mencur, me te forte dhe me krenare per ate qe ata jane. Ketu nuk duhet te kete pozim force, ne te gjithe mesojme nga njeri-tjetri dhe ai qe mendon se i di te gjitha ka hyre ne nje varferi intelktuale te rrezikshme. Dhe une publikisht i bej thirrje, te mos mbaj meri dhe te hape zemren.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

Gardhi i Ondrrave
Senior Member
Senior Member
Posts: 153
Joined: Fri Jan 20, 2012 4:09 pm
Gender: Male

Re: Mas, Mat dhe maturia jone dhe gjuha PIE.

#180

Post by Gardhi i Ondrrave » Fri Feb 17, 2012 3:55 pm

Zeus10 wrote:
Ti mund te mos ndash te njejten mendim me mua, por lexoje pak vleresimin tim per te:
"Kocka" e fjales eshte s(ose sh), kurse "mishi" eshte zanorja o, qe duke qene fluide varion o-->e-->i, pra shoh--sheh---shih(prej nga rrjedh anglishtja see). Ne kete te fundit h-ja, shnderrohet ne k-ë, gjate shqiptimit te shihoj----> shikoj, nje transformim ky i garrantuar fonetik. Ne dialektin geg shikoj=shiqoj dhe zanorja e izoluar ne mes te sh dhe q, ka tendencen te bjere, duke na dhene shiqoj--->shqoj prej nga ka rrjedhur dhe folja shquaj ku o-ja bie ne fonemen e aferme u, nje fenomen ky aq i shpeshte, per shqipen dhe me gjere.
Procesi qe pershkrove asht i njajti me ate qe thash dhe vet: Shiku-shku, vec ti e lidh me foljen quj. Quj mase mund me e lidh me foljen qit/qe t'cilin e perdorim per foljen shoh. Po m'duket qe quj i parket nji rranje gjuhsore tjeter. Nji here ka ken Kluj(si tana foljet shqip qe fillojn me Q), me t'njajten form e gjerm. Hlaud-i fomshem qe sot asht ba loud-me za t'lart, o i greqishtes/trakishtes kleus-me nigju, me ken i fomshem, qe sot ne anglisht asht ba listen nga Hlisten, pra i ka ran H/K qe ka pat perpara. Pra rranjt nigju-shiku personalisht un i naj prej njana tjetres. Per shku ma trek propozimi i Orakullit per nga/ngo qe mun ket dhan i shka/shko/shku, por mun me ken tana t'lidhuna, nga-shku-shiku.

Post Reply

Return to “Linguistikë”