"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Mas, Mat dhe maturia jone dhe gjuha PIE.

Diskutim profesional për gjuhën.

Moderators: Mallakastrioti, bardus

Post Reply
User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Mas, Mat dhe maturia jone dhe gjuha PIE.

#91

Post by Zeus10 » Mon Feb 06, 2012 2:47 pm

faon perrovarri wrote:kete natyralitet e pshtes,po referimin ''gjuhe e kishes apo e kultures'' nuk kuptoj nga pillet.
Lexo keto te meposhtmet, te kuptosh definicionet baze.
  A lingua franca (or working language, bridge language, vehicular language) is a language systematically used to make communication possible between people not sharing a mother tongue, in particular when it is a third language, distinct from both mother tongues.  
  A vernacular is the native language or native dialect of a specific population, as opposed to a language of wider communication that is not native to the population, such as a national language or lingua franca.  
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Hymniarber
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1010
Joined: Tue Jun 02, 2009 5:04 am
Gender: Male
Location: Arbëria

Re: Mas, Mat dhe maturia jone dhe gjuha PIE.

#92

Post by Hymniarber » Mon Feb 06, 2012 3:00 pm

faon perrovarri wrote:
Orakulli wrote:Socio the Faon mos sillnii percarje ne forum.
Ba , baaaaaaaa....!
Mos duhet te ngreme duart larte,apo te perplasim shuplakat per mendimet tuaja.
Baaaaa...percarjen e kujt? Ju zbuat me shkelma cilidoqofte mendim te afte e te pavarurqe u perpoq ti bashkengjitej forumit.Keshtu e konceptoni ju bashkimin kombetar, eshte si them une dhe,bej si dua une.Ahere ligjeroni per ti bere qejfin vetes,lajthitjes tuaj.
Sa per zotin Vehbiu ,zotnia juaj PAGINAVORUS, dallon se zoteron artin e komunikimit,dmth ka kulture komunikimi .Nuk eshte e thene qe ,duhet te bien dakort gjithe bota me mendimin e tij,kjo eshte gjeja me elementare per cilin do qe ligjeron.
Po nuk kuptove dhe shqipen e Socios,ta marrte lumin ,nuk e di gjuhen apo mendjen tone shqiptare.
Do te isha shume mirenjohes te dija, cili "mendim te afte e te pavarur", eshte zbuar nga forumi. Nese ti, gjen qofte dhe nje emer te vetem te larguar, une deshiroj te te transferoj tek ju administrimin e forumit.
Fere libenter homines id quod volunt credunt
Image

faon perrovarri
Honored Member
Honored Member
Posts: 300
Joined: Sat Oct 31, 2009 7:15 pm
Gender: Male

Re: Mas, Mat dhe maturia jone dhe gjuha PIE.

#93

Post by faon perrovarri » Mon Feb 06, 2012 3:34 pm

Hymniarber wrote: Do te isha shume mirenjohes te dija, cili "mendim te afte e te pavarur", eshte zbuar nga forumi. Nese ti, gjen qofte dhe nje emer te vetem te larguar, une deshiroj te te transferoj tek ju administrimin e forumit.
Sigurisht qe nuk nenkuptova adminin.
Nenkuptova klimen e forumit,te cilen disa syresh e kane adoptuar si trashegimi nga koha e sundimit ''osman'',komunist e kudi une tjeter, me paralajmerime per perjashtim etj etj..........se po nuk u menduaka dhe folka me parimin , per te miren e kombit etj etj ......sepse, keta dishepuj te mendimit ,menduakan drejt per te miren shqiptarvet etj etj.....

faon perrovarri
Honored Member
Honored Member
Posts: 300
Joined: Sat Oct 31, 2009 7:15 pm
Gender: Male

Re: Mas, Mat dhe maturia jone dhe gjuha PIE.

#94

Post by faon perrovarri » Mon Feb 06, 2012 3:53 pm

Zeus10 wrote:
faon perrovarri wrote:kete natyralitet e pshtes,po referimin ''gjuhe e kishes apo e kultures'' nuk kuptoj nga pillet.
Lexo keto te meposhtmet, te kuptosh definicionet baze.
  A lingua franca (or working language, bridge language, vehicular language) is a language systematically used to make communication possible between people not sharing a mother tongue, in particular when it is a third language, distinct from both mother tongues.  
  A vernacular is the native language or native dialect of a specific population, as opposed to a language of wider communication that is not native to the population, such as a national language or lingua franca.  

-sipas ketij denfinicioni kreolishtja,kodi mors,gjuha e memecve perfshihen ne LINGUA FRANCA.
jo jo jo keto jane koncepte per te mbuluar origjinen e kodeve te gjuhes universale qe i ruan vetem shqipja.

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Mas, Mat dhe maturia jone dhe gjuha PIE.

#95

Post by Zeus10 » Mon Feb 06, 2012 6:04 pm

faon perrovarri wrote:
Zeus10 wrote:
faon perrovarri wrote:kete natyralitet e pshtes,po referimin ''gjuhe e kishes apo e kultures'' nuk kuptoj nga pillet.
Lexo keto te meposhtmet, te kuptosh definicionet baze.
  A lingua franca (or working language, bridge language, vehicular language) is a language systematically used to make communication possible between people not sharing a mother tongue, in particular when it is a third language, distinct from both mother tongues.  
  A vernacular is the native language or native dialect of a specific population, as opposed to a language of wider communication that is not native to the population, such as a national language or lingua franca.  

-sipas ketij denfinicioni kreolishtja,kodi mors,gjuha e memecve perfshihen ne LINGUA FRANCA.
jo jo jo keto jane koncepte per te mbuluar origjinen e kodeve te gjuhes universale qe i ruan vetem shqipja.
Kodi Mors eshte nje gjuhe e koduar qe percon informacion nepermjet shenjave. Po ashtu eshte dhe gjuha e memeceve qe perdor nga ana e saj gjestet. Te dyja nuk jane gjuhe te folura, qe mund te perdoren ne komunikim verbal. Nderkohe qe gjuha kreole, eshte qartesisht nje gjuhe natyrore.
Analogjia false zakonisht perdoret nga njerez qe sdine per cfare debatojne, ose duan te fitojne nje argument patjeter.
  The definition of a Natural Language varies between scholars, but natural language can broadly be defined in contrast on the one hand to artificial or constructed languages,  
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Mas, Mat dhe maturia jone dhe gjuha PIE.

#96

Post by Mallakastrioti » Mon Feb 06, 2012 9:42 pm

faon perrovarri wrote:
Hymniarber wrote: Do te isha shume mirenjohes te dija, cili "mendim te afte e te pavarur", eshte zbuar nga forumi. Nese ti, gjen qofte dhe nje emer te vetem te larguar, une deshiroj te te transferoj tek ju administrimin e forumit.
Sigurisht qe nuk nenkuptova adminin.
Nenkuptova klimen e forumit,te cilen disa syresh e kane adoptuar si trashegimi nga koha e sundimit ''osman'',komunist e kudi une tjeter, me paralajmerime per perjashtim etj etj..........se po nuk u menduaka dhe folka me parimin , per te miren e kombit etj etj ......sepse, keta dishepuj te mendimit ,menduakan drejt per te miren shqiptarvet etj etj.....
Sigurisht, kur kerkojne me dinakeri te vene kunder njeri-tjetrit shqiptaret ne aspektin krahinor, fetar apo politik, jo vetem behen paralajmerime, por mbi te gjitha kur keta dhelparake (siç duan te paraqiten, pasi dinakeria e tyre tashme as pula koteci nuk ha me) vazhdojne ne kete drejtim mund ta quajne te mbyllur "karrieren" e tyre ketu. Besoj se jam teje i qarte faon, apo jo?

Lidhur analizes se Zeus, i cili jo vetem te dha apo ju dha nje pergjigje me te vertet profesionale dhe shkencore te mirefillte, por do shtoja qe jo vetem ti apo ndonje tjeter ketu nuk do mundni te ja kundershtonit, por ne se ata qe ju i quani "profesore te komunikimit" si p.sh nikilisti Ardian Vehbiu apo ndonje Lubonja &co edhe po ti ftonit ketu (gje te cilen mund ta beni) mendoj se do iknin me bishtin neper shal dhe ti e di fort mire nje gje te tille!
Vehbiu mund ta ftosh faon ketu sigurisht, por vetem me nje keshille te vogel. Ketu nuk behen "pengje dhe te burgosur" ne te tilla rastesh. Ka vetem fitimtare ne kete aspekt!
Image

User avatar
Orakulli
Star Member
Star Member
Posts: 609
Joined: Sun Jun 14, 2009 5:40 am
Gender: Male
Location: USA

Re: Mas, Mat dhe maturia jone dhe gjuha PIE.

#97

Post by Orakulli » Tue Feb 07, 2012 12:16 am

Faon, une nuk kam koh te harxhoj duke u marre me lojën tënde, te vjetër per nivlein tim, te re për injorantet dhe idhtarët e xha xhait dhe xhaxhallareve qe ka harxhuar jetët etyre per tw pwshtyr mbi shqiptare, historinë e tyre, kulturën e tyre dhe ç’do gjëje te dhene prej për rritjen e dijeve njerezore. Qe kur ben krahasimin midis latinishtes dhe gjuhes se maleve zbulohesh qe flet me gjuhen e xha xhait, i cili nga ana e tij flet me mendimin e nje gjuhetari x, te nje shekulli te kaluar, soe shume kaluar. Pastaj fillon e bertet njesoj si xhaxhai. Lind dyshimi I natyrshem . A jeni edhe ju jo shqiptar me origjine si xha xhai? Nese nuk jeni shqiptar, asnjeri nuk te perze nga forumi, por mund te shkosh atje ku te hahet biseda me shumice. Nese do vazhdosh perseri, perseri asnjeri nuk do përzë, por mund te te ndodhi te fshihen postet, njesoj sic ben xha xhai me ata qe jane kunder mendimit e tij. Dhe nese do vazhdosh perseri me te njeten loje te vjeter, e cila ka pas sukses me disa nivel shqiptaresh, por jo ketu, mund te jete edhe koha qe mund te themi nuk kemi nevoje per kesoj zjarresh pa sens kunder cdo gjeje shqiptare, sepse ne me shume se çdo komb fqinje kemi nevoje per Shqiptarine, sepse kemi 1 shekull qe vuajme te perçare ne pese shtete , sii asnje komb tjetër ne botë, nga njerëz qe kanë pasur mëndjen e xhaxhait. Shqiptarët nuk kanë nevojë per xhaxhain. Eshte ai i ngjitur si çiban, jo coban, ne kurrizin e tyre duke kerkuar jo vetëm te fitojë prej tyre ndonji kacidhe, por edhe ti bindi qe luanet jane lepuj.
Image

Gardhi i Ondrrave
Senior Member
Senior Member
Posts: 153
Joined: Fri Jan 20, 2012 4:09 pm
Gender: Male

Re: Mas, Mat dhe maturia jone dhe gjuha PIE.

#98

Post by Gardhi i Ondrrave » Tue Feb 07, 2012 12:32 am

Zeus10 wrote:
Gardhi i Ondrrave wrote:Por tash menoj per asnji gjuhe nuk mun me pat bindje absolute qe asht evolue ne mnyre natyrore. Anglishtja per mu ka marre aq shume fjale t'huja sepse asht si me ken nji "lingua franca" e nji perandorie te re, asaj anglo-saksone, pranaj ka marr fjal nga tana popujt me t'cilet ka ardh ne kontakt o qe ka sundu. Po natyrisht qe asht gjuhe gjermanike se leksiku dhe gramatika e saj jan t'ngjashme me ato te gjuhve te tjera te s'njajtes familje. Tash nese ka pat nji gjuhe "kulture" (qe hala se kam kuptu mire çfare do me thane), un ket nuk e di, po si t'kallzova, arkeologjia mshtet nji vazhdimisi te pasten, sidomos per gjuht skandinave. Merre me men, qe islandezet mujn me lexu tekstet e lashta te mesjets sikur jan tu lexu gazeten e mnjezit. Nejse, kufiri i sakte midis gjuhe natyrore dhe gjuhe kulture ma duket asht i vshtin me u percaktu historikisht. Te pakten jo per tana gjuht.
Nese asnje gjuhe, nuk do te ishte krijuar, qe ne krye te heres, duke u 'gdhendur' spontanisht prane vatres se familjes, atehere nuk do te kishim fare sot gjuhe te folme, aq me teper nuk do kishim krijimin e gjuheve qe ne termin shkencor quhen : Gjuhe Vehikulare, qe kane cuar ne lindjen e shumices derrmuese te gjuheve te sotme evropiane. Krijimi i gjuheve natyrore, ka ardhur bashke me njeriun dhe nevojen e tij per komunikim dhe gdhendja e gjuhes eshte bere e natyrshme, duke nisur qe nga tulla baze qe eshte rrokja. Kete po ta ilustroj me nje shembull. Sic e dime rrokja si qelize elementare ne strukturen e fjales bart ne vetvete nje kuptim elementar. Ajo shfaqet zakonisht si nje kombinim i nje bashketingellore(kocka) me nje zanore(mishi). Nga vete krahasimi qe kam zgjedhur, kocka eshte e pashformueshme dhe ruan formen e saj gjate perdorimit, kurse zanorja zakonsht transformohet, dhe kjo ndodh sidomos gjate zgjedhimit, kur levizim nga dialekti ne dialekt, por dhe gjate kalimit nga nje figure e ligerates ne tjeter. Shembulli i ilustruar eshte ky i meposhtmi i kombinimit c-v:

Image

Por une do te shkoj me tej dhe do te te shpjegoj, sipas idese time zhvillimin e shume fjaleve ne gjuhe te ndryshme, duke u nisur nga keto qeliza elementare. Gjithshka nisi me foljet dhe pikerisht me ato njerrokeshe, sidomos te struktures c-v, pra kombinimin e bashketingellores me zanoren, qe me vone do e zgjeronin strukturen e tyre te thjeshte, duke na dhene nje seri fjalesh me kuptime paksa te ndryshme, por me burim te njejte, nga kjo qelize baze :

lë(lëshoj, liroj, largoj etj)
vë(vendos)
bë(bëj)

Si ndodh kjo? Psh folja , me vu dicka, ka format e saj dialektore vo, va:
Du me e vo ket ketu(Tirane)
ose
Du me e va kete ketu(Elbasan).

Kjo vë, vo, ve ose va do te thote:

VENDOS kal.1.
Vë dikë a diçka në një vend të caktuar; vë diçka në vendin e vet; vë. Vendosi librin në raft. Vendose në (mbi) tryezë! I vendosi njërën mbi tjetrën. Vendosën kurora në varret e dëshmorëve.
2. E çoi dhe e lë dikë a diçka në një vend të caktuar ose në vendin që duhet; e vë në një vend a në një gjendje të caktua; i gjej vendin e përshtatshëm, e rregulloj si duhet; vë. I vendosi drutë stivë. I vendosi të ardhurit nëpër dhoma. I vendosi nxënësit në rresht i rreshtoi nxënësit.
3. E vë dikë në një vend me punë a me një detyrë të caktuar. I vendosi njerëzit në punë.
4. Bëj një shenjë me laps a me bojë në diçka, shënoj; shkruaj; vë. Vendos shenjat e pikësimit. Vendos theksin.
5. Ngre në një vend një aparat, një makinë etj. Dhe e bëj të punojë, e mbërthej a e lidh si duhet, në mënyrë që të punojë; vë. Vendosën një aparat (një makineri). Vendosi një radio në veturë.
6. Bëj që diçka të vejë ashtu si duhet, ndërhyj e krijoj kushte të përshtatshme për diçka (për rregull, për disiplinë etj.); vë. Vendos rregull (disiplinë).
7. Vë themelet e diçkaje; vë në fuqi, jap fuqi; nis, filloj një veprim; kryej a mbaroj diçka. Vendosëm pushtetin popullor. Vendosëm marrëdhënie diplomatike. Vendosi lidhje me të. Vendosëm pronën shoqërore mbi mjetet e prodhimit. Vendosëm marrëdhëniet socialiste në prodhim.
8. Arrij, siguroj diçka. Vendosi një rekord të ri. sport.
9. Caktoj përfundimisht diçka, përcaktoj; vë në jetë a në praktikë diçka; zbatoj. Vendosën çmime të reja. Vendosi norma të reja (më të larta).
10. Bëj të mundshëm zhvillimin e mëtejshëm të diçkaje, ndikoj shumë në përfundimin e diçkaje, përcaktoj. Vendos fatin tim përcakton të ardhmen time. Vendos fatin e diçkaje ndikon në mënyrë të theksuar, vendimtare për përfundimin e saj. Ngjarje që do të vendosë për të ardhmen.
11. let. Bëj që të veprojë në një mjedis të caktuar (në romane, në drama etj.).
E ka vendosur heroin e tij në rrethana tipike

.

Sigurisht kjo folje eshte burimi i emrit vend:

VEND m.1. Hapësirë a sipërfaqe tokësore, tokë e kufizuar a pjesë toke që ka veçori të caktuara fizike e gjeografike; truall; zonë. Vend malor (shkëmbor, fushor, moçalor). Vend i sheshtë (i ngritur, i thyer, i hapët). Vende të ulëta (të larta). Vend i bukur
(i butë, klimaterik). Vend i thatë (i zhveshur). Vend djerr. Vendet e nxehta.
2. Pjesë toke a pjesë e sipërfaqes tokësore (fushë, pyll, fshat, krahinë etj.), që ka diçka të veçantë ose që përdoret për diçka, hapësirë a sipërfaqe që shërben për një qëllim të caktuar, truall që caktohet për një punë; pjesë hapësire ose sipërfaqeje tokësore ku është një njeri a një send, ku ka ndodhur diçka, për ku ka marrë drejtimin një lëvizje etj. Vend historik. Vendi i lojës (i takimit). Vendi i burimit. Vendi i ngjarjes. Vendi i nisjes (i mbërritjes). Vendi i shërbimit. Vend për ndërtim (për banesë, për strehim). Vend për kullotë. Vend për fushë sporti. Emra vendesh. gjuh. Ndajfolje vendi. gjuh. Rrethanor vendi. gjuh. Në vendin e aksionit. Në vendin e sulmit (e goditjes). Në një vend të caktuar. Në çdo vend. Në vende publike. Në vende kyç. Në vende të dukshme. Në një vend afër (larg). Në këtë vend ka ndodhur. U nisëm për në një vend të panjohur. Vajtëm deri në një farë vendi. Zgjodhëm një vend të përshtatshëm. E studioi (e zgjidhi) në vend.
3. Hapësirë a sipërfaqe ku është a ku duhet të jetë një njeri, një send etj., pjesë e një hapësire që zë dikush a diçka; pjesa e hapësirës a e sendit ku rri dikush a mbahet diçka. Vendi i plaçkave. Rri (qëndron) në vend. S'lëviz nga vendi. I ndërroi vendin.
E çoi nga një vend në një tjetër. Është në të njëjtin vend. S'rri në një vend lëviz shumë. E mbaj në vend e ndal, nuk e lë të ikë a të largohet. Çdo gjë ka vendin e vet. I vuri gjërat (orenditë) në vendet e tyre. E çoi kockën në vend.

Pra vë+ nd(ë), pra vend quhet ajo njesi(toke, apo cfaredo) qe eshte vendosur nden te.
Nganjehere, folja elementare transmeton kuptim te menjehershem, duke krijuar nje figure tjeter te ligjerates, pa e ndryshuar grafiken e saj. Folja ka lindur emrin ve:

VE f.Vezë. Ve pule (rose, pate). Ve zogu. Një kokërr ve. Bën ve.
* Lule veje (veze) bot. shih te LUL/E,~JA.

dhe kjo e ka marre kuptimin pikerisht nga vënja. Nuk do ndalem gjate ketu, per te mos ta shperndare debatin.
Sic e permenda dhe me larte, vë-ja shfaqet si vo, ve ose va per shkak te fluiditetit te zanores, prandaj termi vajze shfaqet ne dialekt dhe vojze. Ky emer ka lindur pikerisht nga fjala ve(vezë), pra vajze do te thote vezë dhe kuptimi eshte njeriu-veze. Ne te vertete, femra eshte ajo qe mban vezen, qenja veze. Prandaj dhe fjala korrespondente ne anglisht, bart te njejtin kuptim:
Woman= wo(ve)+man(njeri)
Ne fakt anglishtja e ka marre WO-n nga latinishtja : 'ovum', nepermjet nje forme tranzicionale te saj, ndoshta prej frengjishtes: "œuf", qe ne italisht ben: "uovo", por ajo qe eshte e padiskutueshme eshte qe folja vë(me vu), eshte e pranishme ne strukture pavaresisht transformimit qe i eshte bere te njejtes fjale, nga gjuha ne gjuhe, per shkak te devijimeve spontane te pashmangshme fonetike:

ovum
œuf
uovo

dhe te gjitha te mesipermet jane forma te mevonshme, te devijuara te shqipesve(veze).

keto devijime, kane sjelle fjale ne dukje te ndryshme, por nuk ka dyshim, qe ajo qe eshte f-ë ne frengjisht, ka korrespondente v-ënë ne latinisht, shqip dhe italisht. Prandaj fjala female me orgjine latine FEMINA, eshte ne fakt e njejta gje me WOman:
female=fe +male, ashtu si woman=wo+ man. Ne kete ekuacion fe=wo dhe male=man. Ne te vertete:

fe <=ve=vo> wo

Pra i gjithe ky arsenal fjalesh, qe eshte shume me i gjere se ato qe paraqita une ketu, ka lindur prej nje foljeje elementare te shqipes, duke ndjekur te gjitha rruget, ato natyrore me heret dhe ato artificiale me vone, rruge qe jane te komplikuara dhe detyra jone eshte ti zbulojme.
Falemners per shpjegimin e qarte. Argumenti yt asht vartet treks dhe inteligjent, dmth nga njisi elementare te gjuhs t'folna nga njerez "primitiv" kan rrjedh dhe jan formu gjuh ma komplekse. Ma duket e llogjikshme. Po tash lind pytja. Veç gjuha shqipe ka zhvillu kto njisi elementare t'gjuhs? po ato gjuhe qe kan folje veç me nji a dy rrokje, jane natyrale? Nase jo, athere çfare duhet me menu per elementin shqiptare, jena nji tip "elementi nartus" i natyres njerzore? se tash jam tu kall friken vedit :D. Edhe vet kam menu shpesh qe fjala Vajze/vashe asht disi e ngjashme me wo-man, por etimologjia e "woman" asht e prezantu si "wifa-man" do me thane, "njeri gru", sepse ne gjermanishten e vjeten man asht veç njeriu ne pergjithsi, pa percaktim seksual. Po nuk ma kishte shku menja tek "veza" o folja va. Ne gegnisht ne i thona vo, dhe man mun me u lidh me mand, dmth me menjen, se ne lashtsi kuptimi i "man" ka kene "ai qe menon". Femina ma duket ma mire me e lidh me fjalen famije o familje, dmht ajo qe kujdeset per famijen o familjen (fjal me t'njajtat rranje), por edhe Fe-ve duket e munshme. Por me ket metodike ama ka nji problem. Si mun me ken kaq t'bindun qe tana fjalt o konceptet kane lind prej shqiptarvet?.psh, kam negju per fjalen italiane "fellone" qe i kan dhane shpjegimin Fe-lane, dmth ai qe ka lane fen. Problemi asht qe fjala Fe nuk asht nji "shpikje" shqiptare, po asht latine, dmth asht fjale e kishes. Ne kena te njajten fjale, po ajo asht "besa" qe besoj e ka rranjen ne "be" jo fe. Dmth, mun me luj kat loj per tana fjalt e munshme pa pat rrezik me ngatrru çfare asht shqip me çfare nuk asht?? se m'duket e vshtin.

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Mas, Mat dhe maturia jone dhe gjuha PIE.

#99

Post by Zeus10 » Tue Feb 07, 2012 1:30 am

Komenti yt permban shume pyetje dhe diskutimi mund te degezohet ne shume drejtime, por une po e copezoj disi duke i dhene pergjigje njehere asaj qe mendoj se jam me gati dhe me vone, po gjeta kohe do pergjigjem per te tjerat.
Problemi asht qe fjala Fe nuk asht nji "shpikje" shqiptare, po asht latine, dmth asht fjale e kishes. Ne kena te njajten fjale, po ajo asht "besa" qe besoj e ka rranjen ne "be" jo fe.
Duke qene se une e pelqej shume studimin e tingujve dhe prezantimin e tyre ne shkronja, dua te them qe fe dhe be, mund te jene e njejta fjale qe fillimisht ishte ashtu sic ne e kemi rendom be duke u shnderruar ne fe, per shkak te transmetimit te tingujve te ngjashem nga goja ne goje, nga goja ne leter, nga letra ne goje dhe perseri nga goja ne goje . Pra fenomeni ka shkuar keshtu shqiptar-->shqiptaro-latin---->latin standart------> latin vernakular---->shqiptar. Kjo per arsyen sepse tingulli b ka nje evolucion te tille:

b---->bʰ--->pʰ--->ph---->φ ose f----v

Image

Prandaj fe dhe be mund te jene e njejta gje ne kaperxime reciproke:

[col]

BE f.1. Pohim a mohim i vërtetësisë së diçkaje para një tjetri, duke përmendur një njeri a një gjë që e quajmë të shenjtë ose të shtrenjtë; fjalët ose shprehja për këtë pohim a mohim. Be e madhe (e fortë, e rëndë). Be e rreme. Be për nderin. Be me djalin. Bëj (zë) be betohem. Them një be. E bëj me be pohoj duke bërë be. E vë (e shtie) në be e detyroj të betohet.
2. bised. Betim. I jap benë. E mbajti (e prishi, e shkeli, e theu) benë. E lidhi me be.
E hëngri me be. Bëri be mbi flamur.
3. etnogr. Dëshmi e një grupi njerëzish, që betoheshin për fajësinë e dikujt, i cili akuzohej për një krim a për një faj. Be për derë një betar për çdo familje.
Be pastruese be për ta nxjerrë të larë dikë. I zoti i besë ai që akuzohej. Pleqtë e besë ata që dëshmonin. Guri i besë gur, mbi të cilin betoheshin. Bëri be në rrenë. E qiti në be e vuri në be. E lau me be e nxori veten të larë duke bërë be. E përjashtuan nga beja.
* Asnjë për be asnjë fare, as edhe një. Bëj be se... (që)... jam krejt i sigurt, nuk kam asnjë dyshim. Bëj be për dikë kam nderim të madh për dikë, e nderoj shumë.
Ia ka bërë benë shih te BËJ. Bën be e rrufe
a) betohet duke përmendur gjithçka të shenjtë;
b) iron. betohet me të madhe për të mbuluar diçka të rreme. Lëshoi be për diçka shih te LËSHOJ. I lëshoi (i qiti) be shih te LËSHOJ. U bë një be (beja e dheut) u bë turpi i botës. Rrahu benë vjet. shih te RRAH.

|

FE f.Besimi i verbër se gjithçka në botë përcaktohet e drejtohet gjoja nga forca të mbinatyrshme, hyjnore, i cili ka lindur qysh në kohë shumë të hershme dhe është i papajtueshëm me botëkuptimin shkencor, materialist; tërësi dogmash që japin një botëkuptim fund e krye idealist e reaksionar, i cili është armik i betuar i përparimit e i shkencës, dhe përdoret nga klasat sunduese për të mashtruar e për të nënshtruar masat punonjëse; besimi te zoti. Feja e krishterë (ortodokse, katolike, myslimane). Origjina (përhapja) e fesë. Lufta kundër fesë. Ndërroi fenë. Mohoj (luftoj) fenë. Feja është opium për popullin

[/col]
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

Gardhi i Ondrrave
Senior Member
Senior Member
Posts: 153
Joined: Fri Jan 20, 2012 4:09 pm
Gender: Male

Re: Mas, Mat dhe maturia jone dhe gjuha PIE.

#100

Post by Gardhi i Ondrrave » Tue Feb 07, 2012 1:50 am

Orakulli wrote:Gardhi i Ondrave , mireseqeke ardh para se gjithash. C'ka flet zeusi, jo se kemi dy vite ne kete forum, por per hir te se vertetes kane pas vetes nje llogjike te thelle dhe nje argumentim te gjate.
Do kisha deshire te beja disa pyetje:
*A eshte ndertuar gjuha natyrore ne fillim nga populli apo nga elita?
*.Vazhdonte te ndertohej gjuha ne fazat e mepas, pas fillimit nga populli apo nga elita?
*.A eshte ndertuar gjuha e shkruar nga populli apo nga elita?
*.A eshte ndertuar gjuha e shkruar duke si,bolizuar gjuhen e folur, apo eshte ndjegur ndonji rruge tjter?
*.A eshte perdur gjate periudhes me te madhe historike gjuha e shkruar nga populli apo nga elita?
*.Kur elita perdortre gjuhen e shkruar ajo fliste te njeten gjuhe si gjuha e shkruar apo fliste gjuhe tjter?
*.Kur elita perdorte gjuhen e shkruar , populli cfare gjuhe perdorte?
*A tendence natyrore gjuha e folur te ndryshoje ne kohe deri sa vjen nje moment kalon ne nje set te ri te pakuptueshem me ate te fillimit?
*Ku te conkontradikta qe gjuha natyrore e popullit qe nuk njihte gjuhen e shkruar ndryshonte, gjuha e shkruar nuk ndryshonte, ne vdekjen e gjuhes se shkruar?
*Pse vdiq gjuha e shkruar latine dhe greke e vjeter?
*Pse Anglishtja qe filloi te shkruhet vone dhe s'kishte gjuhe te shkruar te meparshme por vetem gjuhe te folur ka aq latinisht brenda?
*Mos valle anglezet flisnin nje set te ndryshuar ne kohe te nje gjuhe te pare te perbashket, e cila u zhduk nga vendosja e gjuhes se shkruar nga shteti si gjuhae e anglezeve?
*A kamundesi qe kisha bente realizmin e procesit te kundert duke bere mesimin e gjuhes se shkruar te vendosur nga elita tek populli?
*Kur filloi populli te mosnte gjuhen e shkruar dhe kur mbaroi mesimi i gjuhes se shkruar me ate mekanizmit ligjeryes cdo javor Kisha?


*. Ka mundesi te kete ndodhur procesi i kundert i mesimit te nje gjuhe nga gjuha e shkruar ne gjuhen e folur?
*. Gjate ketij procesi te kundert nese ka ndodhur a ka mundesi qe ka ndodhur edhe ndryshimi i gjuhes ne disa popuj, nga gjuha e meparshme e folur ne ate te mesuar me ane te gjuhes se shkruar?
*. Kur ekziston mundesia e nodhjes se se procesit te kundert nga gjuha e shkruar ne ate te folur?
*. Cfare forcash shtrenguese jane perdorur per te mesuar njerezit gjuhen e re?
*. Ne duar e kujt ka qene shteti kur kjo ndodhur?
*. Cfare roli detyrues ka pasur kisha ne kete proces?
*. Si eshte justifikuar mesimin e gjuhes se re ne popull, si gjuhe e standartit, e bashkimit te kombit, e zotit, tregtare, apo zyrtare e shtetit?
*.Cfare ndryshimi ka pas per nje person kur ka kaluar nga gjuha qe po e quajme anglishte e vjeter tek anglishtja shteterore krahasuar me ate qe meson nje gjuhe te re te huaj?
I nderum, te falemners per mikpritjen, po me ke ba shume pytje. Po munohem me u pergjigj ma t'ransishmvet. Tash idete qe ti je tu qit jane shume t'thella, dhe besoj shkojn partej munsive tona, disa shtjellojne ideologjine marksiste o hedhen ne anen e kundert. Por un muj me dhane opinionin tem. Gjuht lindin dhe jane te folna nga tan popullsia sepse ato jane gjenetike, domethane jane t'folna na t'njajtan menyre prej tan pjestarvet te komunitetit etnik o racor te nji veni t'percaktum. Por zhvillimet e gjuhs besoj jane poashtu natyrale. Nuk asht e mundun per nji gjuhe me najt gjithmone statike sepse shoqnite zhvillohen dhe nryshojn, asht ligj i natyrs. Nase nji gjuhe asht statike o primitive, edhe shoqnia qe e flet asht statike dhe primitive. Nryshimet jan merit e individvet, pra i elitave, asht individi heroik qe sjell rrymn e nryshimevet, shpesh na mnyre traumatike. Pa "elita" o individualitete, komet nuk shkojne perpara po rrin si t'sakatum per shekuj me radhe!! çfare do ish Shqypnia pa Skenderbeun? Isa boletinin? Ismail Qemalin? po gjuha shqipe pa Naim Frasherin? Migjenin? Ismail Kadaren? keta njerz kan nryshu dhe pasuru natyren e shqiptarit.
Ne tana shoqnite europjane kisha ka pat meriten me shkollu popullin, me msu shkrim e kenim, po nuk menoj se ka "shpik" nji gjuhe tjeten per arsyen e thjesht se populli nuk do e kish negju. Nuk asht se shqiptaret flitshin nji gjuhe tjeten para mesharit t'Gjon Buzukut, ai thjesht vuni n'shkrim ungjillin ne gjuhn e popullit, apo jo. Kishat kishin per detyre me kristianizu popujt dhe per ket arsye flitshin domosdoshmarisht t'njajten gjuhe t'popullit, nryshe populli s'kishte munsi me kuptu asgja. Dmth kisha ka msu njarzit me shkrujt gjanat qe ai flitshe çdo dite. Ne rastin e gjuhve gjermanike, kjo asht evidente. Izlandezet ( me vazhdu me shemullin), dhe tan popujt skandinave dhe gjermane kan perdor runat para alfabetit latin, dhe kur ky alfabet u ba zyrtar, athere ata vazhduan me shkrujt t'njajtat gjana tu perdor garma te tjera. Gjuha asht deshifru, dhe asht konfirmu qe asht e njajta. Natyrisht latinishtja, si gjuhe e elits t'kulturume, influenzoj tana gjuht e popullit, si n'rastin e franko-normanishtes me anglishten (sepse mretnia ish franceze), po nuk besoj se i ka zvensu o i ka nertu ajo vet nga e para. T'pakten per kat, me sa di vet, nuk di se ku mun me u bazu.

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Mas, Mat dhe maturia jone dhe gjuha PIE.

#101

Post by Zeus10 » Tue Feb 07, 2012 1:50 am

Pra dhe nga ana kuptimore: be---bese---besim---fe
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

Socio
Star Member
Star Member
Posts: 693
Joined: Thu Sep 03, 2009 12:44 pm
Gender: Male

Re: Mas, Mat dhe maturia jone dhe gjuha PIE.

#102

Post by Socio » Tue Feb 07, 2012 7:25 am

Gardhi i Ondrrave wrote:
Orakulli wrote:Gardhi i Ondrave , mireseqeke ardh para se gjithash. C'ka flet zeusi, jo se kemi dy vite ne kete forum, por per hir te se vertetes kane pas vetes nje llogjike te thelle dhe nje argumentim te gjate.
Do kisha deshire te beja disa pyetje:
*A eshte ndertuar gjuha natyrore ne fillim nga populli apo nga elita?
*.Vazhdonte te ndertohej gjuha ne fazat e mepas, pas fillimit nga populli apo nga elita?
*.A eshte ndertuar gjuha e shkruar nga populli apo nga elita?
*.A eshte ndertuar gjuha e shkruar duke si,bolizuar gjuhen e folur, apo eshte ndjegur ndonji rruge tjter?
*.A eshte perdur gjate periudhes me te madhe historike gjuha e shkruar nga populli apo nga elita?
*.Kur elita perdortre gjuhen e shkruar ajo fliste te njeten gjuhe si gjuha e shkruar apo fliste gjuhe tjter?
*.Kur elita perdorte gjuhen e shkruar , populli cfare gjuhe perdorte?
*A tendence natyrore gjuha e folur te ndryshoje ne kohe deri sa vjen nje moment kalon ne nje set te ri te pakuptueshem me ate te fillimit?
*Ku te conkontradikta qe gjuha natyrore e popullit qe nuk njihte gjuhen e shkruar ndryshonte, gjuha e shkruar nuk ndryshonte, ne vdekjen e gjuhes se shkruar?
*Pse vdiq gjuha e shkruar latine dhe greke e vjeter?
*Pse Anglishtja qe filloi te shkruhet vone dhe s'kishte gjuhe te shkruar te meparshme por vetem gjuhe te folur ka aq latinisht brenda?
*Mos valle anglezet flisnin nje set te ndryshuar ne kohe te nje gjuhe te pare te perbashket, e cila u zhduk nga vendosja e gjuhes se shkruar nga shteti si gjuhae e anglezeve?
*A kamundesi qe kisha bente realizmin e procesit te kundert duke bere mesimin e gjuhes se shkruar te vendosur nga elita tek populli?
*Kur filloi populli te mosnte gjuhen e shkruar dhe kur mbaroi mesimi i gjuhes se shkruar me ate mekanizmit ligjeryes cdo javor Kisha?


*. Ka mundesi te kete ndodhur procesi i kundert i mesimit te nje gjuhe nga gjuha e shkruar ne gjuhen e folur?
*. Gjate ketij procesi te kundert nese ka ndodhur a ka mundesi qe ka ndodhur edhe ndryshimi i gjuhes ne disa popuj, nga gjuha e meparshme e folur ne ate te mesuar me ane te gjuhes se shkruar?
*. Kur ekziston mundesia e nodhjes se se procesit te kundert nga gjuha e shkruar ne ate te folur?
*. Cfare forcash shtrenguese jane perdorur per te mesuar njerezit gjuhen e re?
*. Ne duar e kujt ka qene shteti kur kjo ndodhur?
*. Cfare roli detyrues ka pasur kisha ne kete proces?
*. Si eshte justifikuar mesimin e gjuhes se re ne popull, si gjuhe e standartit, e bashkimit te kombit, e zotit, tregtare, apo zyrtare e shtetit?
*.Cfare ndryshimi ka pas per nje person kur ka kaluar nga gjuha qe po e quajme anglishte e vjeter tek anglishtja shteterore krahasuar me ate qe meson nje gjuhe te re te huaj?
I nderum, te falemners per mikpritjen, po me ke ba shume pytje. Po munohem me u pergjigj ma t'ransishmvet. Tash idete qe ti je tu qit jane shume t'thella, dhe besoj shkojn partej munsive tona, disa shtjellojne ideologjine marksiste o hedhen ne anen e kundert. Por un muj me dhane opinionin tem. Gjuht lindin dhe jane te folna nga tan popullsia sepse ato jane gjenetike, domethane jane t'folna na t'njajtan menyre prej tan pjestarvet te komunitetit etnik o racor te nji veni t'percaktum. Por zhvillimet e gjuhs besoj jane poashtu natyrale. Nuk asht e mundun per nji gjuhe me najt gjithmone statike sepse shoqnite zhvillohen dhe nryshojn, asht ligj i natyrs. Nase nji gjuhe asht statike o primitive, edhe shoqnia qe e flet asht statike dhe primitive. Nryshimet jan merit e individvet, pra i elitave, asht individi heroik qe sjell rrymn e nryshimevet, shpesh na mnyre traumatike. Pa "elita" o individualitete, komet nuk shkojne perpara po rrin si t'sakatum per shekuj me radhe!! çfare do ish Shqypnia pa Skenderbeun? Isa boletinin? Ismail Qemalin? po gjuha shqipe pa Naim Frasherin? Migjenin? Ismail Kadaren? keta njerz kan nryshu dhe pasuru natyren e shqiptarit.
Ne tana shoqnite europjane kisha ka pat meriten me shkollu popullin, me msu shkrim e kenim, po nuk menoj se ka "shpik" nji gjuhe tjeten per arsyen e thjesht se populli nuk do e kish negju. Nuk asht se shqiptaret flitshin nji gjuhe tjeten para mesharit t'Gjon Buzukut, ai thjesht vuni n'shkrim ungjillin ne gjuhn e popullit, apo jo. Kishat kishin per detyre me kristianizu popujt dhe per ket arsye flitshin domosdoshmarisht t'njajten gjuhe t'popullit, nryshe populli s'kishte munsi me kuptu asgja. Dmth kisha ka msu njarzit me shkrujt gjanat qe ai flitshe çdo dite. Ne rastin e gjuhve gjermanike, kjo asht evidente. Izlandezet ( me vazhdu me shemullin), dhe tan popujt skandinave dhe gjermane kan perdor runat para alfabetit latin, dhe kur ky alfabet u ba zyrtar, athere ata vazhduan me shkrujt t'njajtat gjana tu perdor garma te tjera. Gjuha asht deshifru, dhe asht konfirmu qe asht e njajta. Natyrisht latinishtja, si gjuhe e elits t'kulturume, influenzoj tana gjuht e popullit, si n'rastin e franko-normanishtes me anglishten (sepse mretnia ish franceze), po nuk besoj se i ka zvensu o i ka nertu ajo vet nga e para. T'pakten per kat, me sa di vet, nuk di se ku mun me u bazu.
Sa bukur !

Me ne fund nje ze i arsyes ne forum.

Mireserdhe bashkeatdhetar !
One cannot and must not try to erase the past merely because it does not fit the present

faon perrovarri
Honored Member
Honored Member
Posts: 300
Joined: Sat Oct 31, 2009 7:15 pm
Gender: Male

Re: Mas, Mat dhe maturia jone dhe gjuha PIE.

#103

Post by faon perrovarri » Tue Feb 07, 2012 11:14 am

Zeus10 wrote: Kodi Mors eshte nje gjuhe e koduar qe percon informacion nepermjet shenjave. Po ashtu eshte dhe gjuha e memeceve qe perdor nga ana e saj gjestet. Te dyja nuk jane gjuhe te folura, qe mund te perdoren ne komunikim verbal. Nderkohe qe gjuha kreole, eshte qartesisht nje gjuhe natyrore.
Analogjia false zakonisht perdoret nga njerez qe sdine per cfare debatojne, ose duan te fitojne nje argument patjeter.
  The definition of a Natural Language varies between scholars, but natural language can broadly be defined in contrast on the one hand to artificial or constructed languages,  
Atehere zoteria juej ZEUS ,ju perdorni koncepte te huazuara dhe qe jane perdorur per te argumentuar zhvillime te tjera ,dhe, ia adoptoni mendimit tuaj ,apo jeni ne kerkim te adoptimit te mendimit tuaj concepteve ekzistuse.
Ne kete pike dua paraqes konceptimin tim mbi termin LIGJERATE,
LIGJERATA eshte imponimi i dhunshem(me pamje engjellore ,me nota gazmore) dredharak ,manipulus i dijes se individit,unit,njeshit ndaj bashkesie,dhe,ka per qellim te pershtate jo njeriun ndaj bashkesise,natyres ,por ,te kunderten te pershtase natyren ndaj njeriut.
Arsyetimi i Gardhit eshte nje shembull i gjalle per shumkush qe ka per qellim te arrije te DIJA,NJOHJA E VERTETA, vetem ne kete menyre mund te vihesh ne kerkim te se vertetes.

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Mas, Mat dhe maturia jone dhe gjuha PIE.

#104

Post by Zeus10 » Tue Feb 07, 2012 2:12 pm

"It's not about me", keshtu do i pergjigjesha une ne anglisht asaj qe ju po thoni Faon. Nese kerkon qe te dalesh me nje konkluzion te sakte, eshte e mira qe ti shohesh te gjithe kendveshtrimet. Kete po bej tashme dhe konkluzioni eshte qe gjuha shqipe, eshte gjuhe e krijuar nga nje mendje shume e fuqishme. Foljet e saj primitive, jane kode primitive qe krijuesi, i ka ndertuar paralel me natyren. Une thjeshte, habitem me magjine e saj dhe kuptoj qe asgje nuk eshte e rastesishme. Ne gjuhen shqipe ka vene dore dikush shume me i ditur se gjithe murgjit qe krijuan greqishten, latinishten dhe sllavishten te marre se bashku. Gjuha shqipe, eshte nje art tingujsh dhe kombinimesh te tyre, i kryer me nje finese te jashtezakonshme.
Pak postime me pare postova nje skeme te thjeshte te afinitetit te tingujve:
b---->bʰ--->pʰ--->ph---->φ ose f---->v
Une bashkova skajet e ketij vargu dhe vendosa elementet qe mungonin. Skema pastaj ne menyre te natyrshme me shpjegoi ate qe ne fakt ndodh vertete si dhe ate qe shqipja eshte para dhe ne baze te te gjithave gjuheve te tjera:

Image
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

Gardhi i Ondrrave
Senior Member
Senior Member
Posts: 153
Joined: Fri Jan 20, 2012 4:09 pm
Gender: Male

Re: Mas, Mat dhe maturia jone dhe gjuha PIE.

#105

Post by Gardhi i Ondrrave » Tue Feb 07, 2012 7:26 pm

Socio wrote:
Sa bukur !

Me ne fund nje ze i arsyes ne forum.

Mireserdhe bashkeatdhetar !
Te falemners, asht kenaqsi me debatu ne kat forum. Shqypnia ka nevoj per njarz te arsysham dhe t'kulturm.

Post Reply

Return to “Linguistikë”