"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Atletja Jone Luiza Gega

Flisni për sportin shqiptar në përgjithësi, talentet sportive dhe rezultatet e sportit shqiptar.

Moderator: Tan-Tirana

Post Reply
User avatar
TeuAL
Star Member
Star Member
Posts: 673
Joined: Tue Mar 10, 2015 3:28 am
Gender: Female

Atletja Jone Luiza Gega

#1

Post by TeuAL » Mon Sep 30, 2019 8:07 pm

Atletja Luiza Gega sapo e ka perfunduar me sukses garen e atletikes 3000m me pengesa dhe u rendit nder 10 atletet me te mira te botes per kete gare. Te lumte Luiza !
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
TeuAL
Star Member
Star Member
Posts: 673
Joined: Tue Mar 10, 2015 3:28 am
Gender: Female

Re: Atletja Jone Luiza Gega ne Tokio 2020

#2

Post by TeuAL » Sun Aug 01, 2021 4:09 am

Luiza Gega garoi sot ne baterine e dyte dhe doli e pesta(ne kete bateri) ne garen 3000m me pengesa("Women's 3000m Steeplechase"). Po ashtu Luiza u kualifikua per ne finale qe do te jete ne 4 Gusht.

https://olympics.com/tokyo-2020/olympic ... 00100-.htm

vijon . . .
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
TeuAL
Star Member
Star Member
Posts: 673
Joined: Tue Mar 10, 2015 3:28 am
Gender: Female

Re: Atletja Jone Luiza Gega ne Tokio 2020

#3

Post by TeuAL » Sun Aug 01, 2021 4:15 am

TeuAL wrote:
Sun Aug 01, 2021 4:09 am
Luiza Gega garoi sot ne baterine e dyte dhe doli e pesta(ne kete bateri) ne garen 3000m me pengesa("Women's 3000m Steeplechase"). Po ashtu Luiza u kualifikua per ne finale qe do te jete ne 4 Gusht.

https://olympics.com/tokyo-2020/olympic ... 00100-.htm

vijon . . .
Tabela e finalisteve vijon. Suksese Luiza!
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
TeuAL
Star Member
Star Member
Posts: 673
Joined: Tue Mar 10, 2015 3:28 am
Gender: Female

Re: Atletja Jone Luiza Gega

#4

Post by TeuAL » Sun Aug 21, 2022 7:15 am

Luiza Gega shkruan historinë në Mynih, shpallet kampione e Europës dhe vendos rekord kontinental
20 Gusht, 2022 22:45

Luiza Gega nuk di të ndalet duke shkruar historinë për sportin shqiptar. Atletja shqiptare sot ka bërë një paraqitje fantastike në finalen e 3000 metrave me pengesa, duke u shpallur Kampione e Europës në aktivitetin që po zhvillohet në Mynih.

Kampionia shqiptare shkoi në finale me kohën më të mirë të regjistruar në fazën kualifikuese dhe ishte pretendente kryesore për të fituar këtë garë. Këtë e tregoi më së miri duke diktuar ritmin dhe duke marrë kryesimin që pas 100 metrave të parë, për të lënë pas të gjithë rivalet që kërkonin t’i rrëmbenin nga duart një medalje që e ndiqte prej shumë kohësh.

Askush nuk mbajti ritmin fantastik të Luiza Gegës në këtë garë dhe sportistja shqiptare ia doli të kalonte finishin e vetme me kohën 9.11.31, që u bë rekordi i ri i Kampionatit Europian, duke thyer me 6 sekonda atë të vendosur në vitin 2010 nga rusja Zaripova.

Sigurisht që kjo kohë e regjistruar nga Gega është edhe rekordi i ri kombëtar në këtë disipline, pasi atletja përmirësoi kohën që kishte vendosur në Lojërat Mesdhetare pak javë më parë.

https://www.balkanweb.com/luiza-gega-sh ... ntinental/
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Post Reply

Return to “Sporti shqiptar”