"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Erkand Qerimaj, shkodrani shqiponje.

Flisni për sportin shqiptar në përgjithësi, talentet sportive dhe rezultatet e sportit shqiptar.

Moderator: Tan-Tirana

Post Reply
User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Erkand Qerimaj, shkodrani shqiponje.

#1

Post by Zeus10 » Sat Apr 14, 2012 4:48 pm

Ky djalosh i ri nga qyteti i lavdishem i Shkodres, na beri te ndihemi krenare per disa kohe.

Image

Ky eshte sporti i vetem, ku nuk ka rasterira dhe fat, aty fiton me i forti dhe ne kete rast, me i fuqishmi per peshen e vet ishte Erkand Qerimaj.
Asnje sportist tjeter shqiptar, nuk i ka sjelle vendit te tij kaq medalje sa ky luan i ri. Suksese dhe shpresoj qe per nderin qe na beri te shperblehet dhe financiarisht.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Sally
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2062
Joined: Tue Jun 09, 2009 2:36 pm
Gender: Female

Re: Erkand Qerimaj, shkodrani shqiponje.

#2

Post by Sally » Mon Apr 16, 2012 6:00 pm

Përlotet kampioni i Europës Erkand Qerimaj, kur dëgjoi himnin kombëtar (video)

Peshëngritësi shqiptarë, Erkand Qerimaj, i cili pak ditët më parë bëri të gjithë shqiptarët të krenohen me të, pasi ai doli Kampion i Europës në stilin e shtytjes në 190 kg si dhe zuri vendin e dytë në shkëputje duke marrë kështu medaljen e artë.

Peshëngritësi ynë i dashur, këtë herë mallëngjeu gjithkënd, pasi lotët e tij shprehën me mënyrën më të mirë dashurin e tij për atdheun dhe sportin, kur në sallë u dëgjua himni ynë kombëtarë…
Sapo himni kombëtar, fillojë të tingëllojë ëmbël, kampioni ynë u ngadhënjye dhe nuk i rezistojë dot emocioneve të fuqishme të çasteve më të bukura të jetës së tij, e sigurisht nga çastet më të bukura për gjithë shqiptarët.


Nuk jam vrasës, jam student shqipëtar, vrava një tradhtar të Atdheut tim.
(Avni Rustemi)

User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: Erkand Qerimaj, shkodrani shqiponje.

#3

Post by Adriana » Tue Apr 17, 2012 10:41 am

Rikthehet historia..
Erkand Qerimaj sfidon Dhimen, Shabanin e te tjere....

Paske qene e shkruajtur qe sporti i peshengritjes te jet nje triumf per Shqiptaret.

Dikur shqiperia rriti ne gjirin e saj ''disa peshengrites'' qe shume shpjet per disa te ardhura shiten flamurin,
kombesine,historine, e tyre si Dhima, Shabani etj,etj.
Por ja qe Nena Shqiperi nuk pushon se linduri bijte e saj te cilet rikthejne perseri triumfin Shqiptare, duke valvitur flamurin tone Kuq e Zi !!

Po ju kujtoj nje fragment te shkeputur nga: «Sportit popullor»,botuar me 29 prill 1991, Nr. 34: shkruan në aperturë si artikullin e parë (Peshëngritje – Fatmir Bushi më i miri):

«Për të patur një mendim të kualifikuar, biseduam me kryetarin e Federatës Shqiptare të Peshëngritjes, Vojo Dervishi, i cili na tha se megjithate eksodi më tepër se çdo sport goditi peshëngritjen, kam besim për suksese të reja».

Pirro Dhima kishte emigruar midis janarit dhe marsit 1991, por peshëngritja shqiptare vazhdonte të kishte suksese.
Tash prër tash mund të them vetëm se gjatë Kampionatit të 70-të Evropian (Wladyslawowo, Poloni, 24-31 maj 1991), Shqipëria pa Dhimën, Shabanin e të tjerë, arriti vendin e 8-të (167 pikë), Greqia ishte e 12-ta (92 pikë), dhe Italia e 13-ta (91 pikë)...
Me kete raste falenderoj Erkand Qerimaj i cili na dhuroj nje gezim te vecant, jo vetem fitoren, por kthimin e historise te ketij sporti!!


( artikulli & foto punuar nga Adriana )
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Erkand Qerimaj, shkodrani shqiponje.

#4

Post by Zeus10 » Tue Apr 08, 2014 6:58 pm

Pasi ja hoqen medaljen turneun e kaluar, per perdorim substancash te gabuara, Erkand Qerimaj ja doli te shpallet perseri kampion. Kesaj rradhe nuk mund t'ja heq medaljet as vete Perendia:
Erkand Qerimaj shpallet kampion Europe, ndërsa Daniel Godeli renditet i dyti! Rezultat i mrekullueshëm i peshëngritësit shkodran, që ka ngritur 194 kg në stilin e shtytjes, duke merituar kësisoji medaljen e artë. Po ashtu, Qerimaj ka ngritur 325 kg në dygarësh dhe ka marrë një tjetër medalje ari. Rikthehet në këtë mënyrë bindshëm, me dy medalje ari dhe një bronzi, peshëngritësi ynë i mirënjohur, pas atij pezullimi. Daniel Godelli i dyti, teksa ngriti 192 kg dhe mori medalje argjendi në shtytje. Godelli fitoi tre medalje argjendi, në shkëputje, shtytje dhe dygarësh.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

Phoenix
Supreme Member
Supreme Member
Posts: 476
Joined: Thu Sep 24, 2009 3:12 am
Gender: Male

Re: Erkand Qerimaj, shkodrani shqiponje.

#5

Post by Phoenix » Tue Apr 08, 2014 10:24 pm

Zeus10 wrote:Pasi ja hoqen medaljen turneun e kaluar, per perdorim substancash te gabuara, Erkand Qerimaj ja doli te shpallet perseri kampion. Kesaj rradhe nuk mund t'ja heq medaljet as vete Perendia:
Erkand Qerimaj shpallet kampion Europe, ndërsa Daniel Godeli renditet i dyti! Rezultat i mrekullueshëm i peshëngritësit shkodran, që ka ngritur 194 kg në stilin e shtytjes, duke merituar kësisoji medaljen e artë. Po ashtu, Qerimaj ka ngritur 325 kg në dygarësh dhe ka marrë një tjetër medalje ari. Rikthehet në këtë mënyrë bindshëm, me dy medalje ari dhe një bronzi, peshëngritësi ynë i mirënjohur, pas atij pezullimi. Daniel Godelli i dyti, teksa ngriti 192 kg dhe mori medalje argjendi në shtytje. Godelli fitoi tre medalje argjendi, në shkëputje, shtytje dhe dygarësh.


http://youtube.com/watch?v=2GNiiNMyND0

Post Reply

Return to “Sporti shqiptar”