"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Turneu Nderkombetar i Xhudos ne Shkoder 2012

Flisni për sportin shqiptar në përgjithësi, talentet sportive dhe rezultatet e sportit shqiptar.

Moderator: Tan-Tirana

Post Reply
User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Turneu Nderkombetar i Xhudos ne Shkoder 2012

#1

Post by Adriana » Sat Sep 15, 2012 6:54 pm

Turneu Nderkombetar i Xhudos

Sot ne kuadrin e 100 vjetorit te pavaresise se shtetit shqiptar, u zhvillua ne Shkoder Turneu Nderkombetar i Xhudos per kadete dhe te rinj me pjesemarrjen e 10 ekipeve nga Shqiperia, Mali i Zi, Kroacia dhe Kosova.

Aktiviteti u zhvillua nen kujdesin e Bashkise Shkoder dhe me mbeshtetjen e kampionit kombetar te xhudos Ylli Ujka, president i kompanise “Likata-Grental”.
Aktivitetin e pershendeti perfaqesuesi i ambasades USA z.Paul Romeo.
Aktivitetin e drejtoi Anton Shkoza, president i Akademise Shqiptare te Xhudos.
Ne perfundim te turneut Shqiperia mori 12 medalje, Mali i Zi 11 medalje, Kroacia 7 medalje dhe Kosova 6 medalje.
Indrit Cullhaj i ekipit Tirana mori 2 medalje te arta ne peshen 60 kg duke konkuruar per kadete dhe per te rinj. Medalje ari mori dhe Lurjan Kaci i ekipit Vllaznia.

Per femra vendet e para i fituan xhudistet nga Mali i Zi, Kroacia dhe Kosova.
Xhudistet me te mire u vleresuan Indrit Cullhaj(fitues i vendit te trete ne kampionatin ballkanik per kadete) i cili fitoi 6 ndeshje, Arso Miric i Malit te Zi ( fitues i vendit te trete ne kampionatin evropian per te rinj) dhe Ivana Shunjevic e Malit te Zi.


Lajmi buron nga: President i Federates Shqiptare te Xhudos Xhelil Cibaku 15 Shtator
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!Post Reply

Return to “Sporti shqiptar”