"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Nuri Seferi mund kampionin e botës në ringun e Hamburgut

Flisni për sportin shqiptar në përgjithësi, talentet sportive dhe rezultatet e sportit shqiptar.

Moderator: Tan-Tirana

Post Reply
User avatar
Aida Taullaj
Member
Member
Posts: 20
Joined: Tue Dec 17, 2013 7:28 pm
Gender: Female
Location: Mallakastër

Nuri Seferi mund kampionin e botës në ringun e Hamburgut

#1

Post by Aida Taullaj » Fri Dec 20, 2013 10:44 pm

Image

Nuri Seferi ka arritur ta mposhtë ish kampionin e botës, Steve Hernelius sot në ndeshjen e cila përfundoi disa minuta më parë.

Arena ishte e mbushur me simpatizantë të zviceranit me nënshtetësi shqiptare, por duhet theksuar së në atë arenë dukej vetëm flamuri Kuq e Zi.

Seferi fitoi qysh në raundin e 7-të kur i çau vetullën kundërshtarit që edhe shkaku i sjelljes jo të mirë e humbi ndeshjen.

Nuri Seferi pas fitores festoi me flamurin e kombit shqiptar .

Post Reply

Return to “Sporti shqiptar”