"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Zhgenjimi i madh

Flisni për sportin shqiptar në përgjithësi, talentet sportive dhe rezultatet e sportit shqiptar.

Moderator: Tan-Tirana

Post Reply
User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Zhgenjimi i madh

#1

Post by Zeus10 » Thu Dec 11, 2014 9:36 pm

Daniel Godelli, kampion bote për herë të parë në historinë tonë, po shndërrohet në një gënjeshtër të madhe botërore.

Përmirësimet e Godellit nga Europiani i fundit ishin mahnitëse për këdo; një sportist që rikuperon rreth 20 kilogramë brenda 6 muajsh, në të njëjtën kategori gare, është vërtetë e rrallë. Por tashmë po na konfirmohet se vetëm me punë sportive është thuajse e pamundur.

Prej mëse gjashtë muajsh të gjithë anëtarët e skuadrës përfaqësuese, përjashto Erkand Qerimajn, janë stërvitur në Greqi, për të patur kushte dhe metoda më të mira, por njoftimi i Federatës Botërore që rrëzon çdo përpjekje, të paktën në bazë të analizës A.
Se ckam nje pershtypje, qe ketu kemi te bejme me nje prapaskene, per te demtuar imazhin e Shqiperise.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: Zhgenjimi i madh

#2

Post by Adriana » Thu Dec 11, 2014 10:29 pm

Zeus10 wrote:
Se ckam nje pershtypje, qe ketu kemi te bejme me nje prapaskene, per te demtuar imazhin e Shqiperise.Godelli në fb: S’kemi lidhje me dopingun, na mbështesni deri në fund


Përmes faqes së tij zyrtare në fb, Godelli shpreh shqetësimin që ai vetë dhe kolegët e tij kanë pas rezultateve të bëra publike nga Federata Ndërkombëtare e Peshëngritjes, sipas të cilave Romela Begaj, Daniel Godelli dhe Hysen Pulaku kanë rezultuar pozitivë në analizat e anti-dopingut.

“Falenderoj te gjithe njerzit qe me kane mbeshtetur dhe vazhdojn te me mbeshtesin.Flas ne emer te gjith ekipit kombetar te peshengritjes dhe kolegeve te mij qe ndjejn te njejtin siklet. Jemi te vetedijshem qe jemi nje shtet i vogel dhe i varfer,duhet te kuptoni qe nje kampion bote per shtetin tone eshte shume me e madhe se nje investim qe bejn shtetet e tjera dhe jam i merzitur vetem per nje gje,qe ndoshta shume njerez ndjehen te zhgenjyer nga une dhe koleget e mi”.

Medalisti shqiptar në peshëngritje në këto ditë të vështira për të ka vetëm një kërkesë:

“Sot ju bej nje kerkese nga gjithe komuniteti i peshengritjes te na mbeshtesni deri ne momentin e fundit sepse dopingu nuk eshte pjese e jona,keto rezultate i arritem me mund dhe djerse,ju falenderoj dhe dua nje mbeshtetje si kur isha para gares. Mos e beni per mua por per flamurin shqipetar”.

Botërori i Kazakistan po rrezikon të shndërrohet në botërorin e Stanozololit për shqiptarët, pasi është pikërisht e njëjta substancë që u gjet në analizat e tre peshëngritësve tanë./news24/
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
rrëqebull
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1158
Joined: Sat Oct 06, 2012 12:29 pm
Gender: Male

Re: Zhgenjimi i madh

#3

Post by rrëqebull » Fri Dec 12, 2014 2:12 pm

Zeus10 wrote:
Prej mëse gjashtë muajsh të gjithë anëtarët e skuadrës përfaqësuese, përjashto Erkand Qerimajn, janë stërvitur në Greqi, për të patur kushte dhe metoda më të mira
Se ckam nje pershtypje, qe ketu kemi te bejme me nje prapaskene, per te demtuar imazhin e Shqiperise.
Më tej Presidenti i Federatës Shqiptare të Peshëngritjes, Elez Gjoza, tregon se gjatë takimit me trajnerin Luan Shbani i ka kërkuart ë dijë arsyen se si është e mundur që kanë dalë tre sportistë shqiptarë pozitivë dhe pse jo sportistët grekë, të njëjtat vitamina që ka marrë ekipi shqiptar ka marrë dhe ekipi grek.
Dopingu, Gjoza: Përgjegjës për vitaminat,trajneri Luan Shabani


Image

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Zhgenjimi i madh

#4

Post by Arbëri » Sat Dec 13, 2014 7:22 pm

PESHËNGRITËSAT ME DOPING, DYSHOHET PËR `KOMPLOT GREK`
Federata Shqiptare e Peshëngritjes ka vendosur që për momentin të shkarkojë çdo përgjegjësi mbi Luan Shabanin, personin që ka përgatitur Daniel Godellin, Romela Begajn dhe Hysen Pulakun për Botëror.
http://www.rtklive.com/?id=4&r=13372
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

Post Reply

Return to “Sporti shqiptar”