"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Gjetan Keta fiton duelin me turkun dhe shpallet kampion Interkontinental

Flisni për sportin shqiptar në përgjithësi, talentet sportive dhe rezultatet e sportit shqiptar.

Moderator: Tan-Tirana

Post Reply
User avatar
Sally
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2062
Joined: Tue Jun 09, 2009 2:36 pm
Gender: Female

Gjetan Keta fiton duelin me turkun dhe shpallet kampion Interkontinental

#1

Post by Sally » Sat Feb 20, 2016 8:37 am

  Boksieri turk ka pasur si trategji që të mbrohet gjithë kohën dhe me dinakëri të gjuaj në befasi Ketën.  


Nuk hoqi dore kjo rrace nga ''dinakerite''....
19/02/2016:Gjetan keta është shpalllur nën/kampion bote në për titullin Interkontinental për federatën WBC pasi ak mundur boksierin turk Tugaj Uzun i cili është dorëzuar në raundin e 4.

Mbrëmja spektakolare në “Asllan Rusi” është mbyllur me ndeshjen e shumë pritur Gjetan Keta dhe turkut Tugaj Uzun.

Gjatë këndimit të himnit tonë kombëtar është shpalosur edhe një flamur gjigand kuq e zi.

Ndeshja me 12 raunde nga 3 minuta për titullin Interkontinental për federatën WBC ka nisur mirë nga boksieri Keta që është hedhur me njëherë në sulm.

Por turku Uzun qendroi gjatë gjithë kohës në mbrojtje duke detyruar Ketën që gjuante nga jashtë dhe poshtë kokës.

Gjatë raundit të dytë është hedhur përsëri në sulm që në disa ratse ka gjetur hapsirën e dhe ka kryer disa gjuatje të pastra në fytyrë.

Boksieri turk ka pasur si trategji që të mbrohet gjithë kohën dhe me dinakëri të gjuaj në befasi Ketën.

Image

Image

Image
Nuk jam vrasës, jam student shqipëtar, vrava një tradhtar të Atdheut tim.
(Avni Rustemi)

Post Reply

Return to “Sporti shqiptar”