"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Basketboll

Flisni për sportin ndërkombëtar, lajmet në lidhje me sportin.

Moderator: Tan-Tirana

Post Reply
User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Basketboll

#1

Post by Arbëri » Thu Aug 19, 2010 10:54 pm

Basketboll: Greqia-Serbia, rrahje mes lojtarëve – VIDEOTurniri “Kupa Akropolis” ka përfunduar në mënyrën më të turpshme të mundur, pasi që basketbollistët e Serbisë kanë sulmuar lojtarët e Greqisë, duke i goditur edhe me karrige.
Ndeshja finale të enjten në Athinë ndërmjet Greqisë dhe Serbisë është ndërprerë për shkak të rrahjes së të dyja ekipeve, dy minuta para përfundimit, kur rezultati ishte 74:73 për Greqinë.
Takimi është ndërprerë pas përleshjes së basketbollistit serb Teodosiq dhe Fotsis nga Greqia.
Në debat janë përfshirë pothuajse të gjithë lojtarët e të dyja ekipeve. Qendra e skuadrës së Serbisë Nenad Krstiq në gjithë këtë tollovi ka tentuar ta godasë me karrige basketbollistin shtatlartë grek Sofoklis Skorcianitis, por në vend të tij ka goditur Janis Burusis.
Gjithashtu, nervozes në këtë takim i ka “kontribuuar” edhe përjashtimi i trajneri Dushan Ivkoviq, për shkak të dy gabimeve teknike.
Lojtari më efikas për Serbinë ishte Teodosiq me 17 pikë, derisa në radhët e grekëve më efikasi u tregua qendra e re e Makabit Skorcianitis me 18 pikë.
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

Post Reply

Return to “Sporti ndërkombëtar”