"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Caster Semenya, analizat dëshmojnë: “Është një hermafrodit "

Flisni për sportin ndërkombëtar, lajmet në lidhje me sportin.

Moderator: Tan-Tirana

Post Reply
User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4227
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Caster Semenya, analizat dëshmojnë: “Është një hermafrodit "

#1

Post by Zeus10 » Fri Sep 11, 2009 6:51 pm

Dhe cudirat s'kane te sosur.


Një test gjinie që iu bë adoleshentes afrikane Caster Semenya, kampione e 800 metrave në Kampionatin Botëror të muajit të kaluar në Berlin, dëshmon se ajo është një “hermafrodit”. Ky rezultat pritet te sjellë probleme për atleten që pretendon se është femër.

LONDER-Pyetja që lindi në Kampionat nëse sportistja Caster Semenya ishte burrë, ndërkohë që ajo garoi në garën e femrave, bëri që sportistja ti nënshtrohej testimit. Telegraf bën të ditur sot se nga rezultati u mësua se ajo kishte një anormalitet kromozal që i jep asaj karakteristikat e përbashkëta të një femre dhe një mashkulli nëkohësisht. Kjo gjë do të sjellë probleme për atleten që pretendon se është femër.

Sipas njoftimeve në media australiane, testet mjekësore kanë dëshmuar se ajo nuk ka mitër dhe se ajo gjithashtu ka teste të brendshme - organe seksuale meshkujt përgjegjës për prodhimin e Testosterone.

Shoqata Ndërkombëtare e Federatave të Atletikës ka marrë këtë javë rezultatet e testit verifikimit gjinor të Semenyas këtë ja këtë javë, por ka refuzuar të konfirmojnë rezultatin ndërsa ky rezultat është verifikuar edhe nga një panel i ekspertëve të pavarur shkencore. Ndërkaq edhe atletja ka qenë i informuar personalisht.

Por, Pierre Weiss, sekretar i përgjithshëm IAAF, la të kuptohet fort në rezultatet analizave të se enjtes, kur ai tha: "Është e qartë se ajo është një grua, por ndoshta jo 100 për qind. Ne duhet të shohim nëse ajo ka një avantazh prej ndryshimeve trupore që qëndrojnë mes dy gjinive në krahasim me të tjerët.
IAAF tani do te duhet të vendosë nëse do t'ja heqë apo jo medaljen e arit që atletja fitoi në Kapionatin e Berlinit ne vrap ne stilit 800 metra per femra.
Sic citon sot Telegraf, gjasat janë se Semenya do të lejohet të mbajë medaljen, por se ajo qe eshte e sigurt eshte se ajo do të skualifikohet nga pjesëmarrja në garat me femra.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

Post Reply

Return to “Sporti ndërkombëtar”