"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Gezuar 100-Vjetorin e Pavaresise

Këtu mund të përshëndesni anëtarët e tjerë të forumit, miq dhe të dashur, mund të uroni personat që ju dëshironi për ngjarje të caktuara si festa, martesa ditëlindje etj.

Moderator: bardus

Post Reply
User avatar
Sally
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2062
Joined: Tue Jun 09, 2009 2:36 pm
Gender: Female

Gezuar 100-Vjetorin e Pavaresise

#1

Post by Sally » Tue Nov 27, 2012 11:55 pm

Gezuar 100-Vjetorin e Pavaresise, se shpejti me nje Shqiperi Etnike.

Falenderoj forumin arberiaonline qe me dha mundesine te jem prane historise se Kombit tim.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Nuk jam vrasës, jam student shqipëtar, vrava një tradhtar të Atdheut tim.
(Avni Rustemi)

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3819
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Gezuar 100-Vjetorin e Pavaresise

#2

Post by Arbëri » Wed Nov 28, 2012 12:00 am

Urime çdo shqiptari kudo që gjindet në rruzullin tokësor. Këtë festë kombëtare shumë popuj të botës mund vetëm ta ëndrrojnë. Për këtë ju kemi borxh të parëve tonë që Tju çojmë deri në fund amanetin e tyre: Bashkimin kombëtar nën flamurin kuq e zi!
Urime!!!'

Image
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

erix77
Star Member
Star Member
Posts: 543
Joined: Sat Aug 14, 2010 8:23 am
Gender: Male
Location: Tirana

Re: Gezuar 100-Vjetorin e Pavaresise

#3

Post by erix77 » Wed Nov 28, 2012 7:38 am

100 vjet PAVARESI!

Shume pak njerez mund ta besonin me 12 nendor 1912 por endrra e tyre sot eshte realitet.

Urime Shqiperi ,gezoni Shqiptare kudo qe te ndodheni,sot eshte dita juaj.
Dhe e bëmë me besa besën ja të rrojmë ja të vdesëm!

Ishte thënë prej Zotit që të nderohen armët e Shqipërisë!

User avatar
CERMENIKASI
Star Member
Star Member
Posts: 721
Joined: Fri Dec 31, 2010 9:51 pm
Gender: Male

Re: Gezuar 100-Vjetorin e Pavaresise

#4

Post by CERMENIKASI » Wed Nov 28, 2012 8:35 am

Image
Urime për qindvjetorin e pamvarësisë
Paçi gëzim dhe hare në ketë ditë të shënueme
në Shqipni,në Kosovë,në Camëri,në viset shqiptare në Maqedoni,në viset shqiptare në Malin e Zi,në luginën e Preshevës
në Tregun e Ri në Sanxhak,në viset arbëreshe n'Itali dhe në mbarë diasporën shqiptare
Perendia e bekoftë ARBERINE.
Jam Gegë por mos ma shajë kush Toskërinë!

Post Reply

Return to “Përshëndetje dhe urime”