"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Kenge kushtuar trojeve shqiptare

Shkruani për muzikën tonë, bukurinë e saj, sillni pjesë prej saj.

Moderators: uck_aksh, ALBPelasgian

User avatar
Sally
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2062
Joined: Tue Jun 09, 2009 2:36 pm
Gender: Female

Re: Kenge kushtuar Shqiperis/Kosoves

#16

Post by Sally » Fri Sep 04, 2009 1:55 pm

Nuk jam vrasës, jam student shqipëtar, vrava një tradhtar të Atdheut tim.
(Avni Rustemi)

User avatar
Sally
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2062
Joined: Tue Jun 09, 2009 2:36 pm
Gender: Female

Re: Kenge kushtuar Shqiperis/Kosoves

#17

Post by Sally » Tue Sep 29, 2009 12:43 pm

Nuk jam vrasës, jam student shqipëtar, vrava një tradhtar të Atdheut tim.
(Avni Rustemi)

User avatar
Sally
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2062
Joined: Tue Jun 09, 2009 2:36 pm
Gender: Female

Re: Kenge kushtuar Shqiperis/Kosoves

#18

Post by Sally » Fri Oct 09, 2009 5:27 pm

Kenge dedikuar gjithe trevave shqiptare kenduar nga: Artistet e Jugut "grupi shqipja master"


Nuk jam vrasës, jam student shqipëtar, vrava një tradhtar të Atdheut tim.
(Avni Rustemi)

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Kenge kushtuar Shqiperis/Kosoves

#19

Post by Arbëri » Sun May 09, 2010 10:19 pm

“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Kenge kushtuar Shqiperis/Kosoves

#20

Post by Arbëri » Tue May 11, 2010 11:06 pm

Vaj e Mall Per Camerin

“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Kenge kushtuar Shqiperis/Kosoves

#21

Post by Arbëri » Sun May 16, 2010 10:52 pm

“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Kenge kushtuar Shqiperis/Kosoves

#22

Post by Arbëri » Tue Jul 20, 2010 10:48 pm

Besa-Bese

“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Sally
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2062
Joined: Tue Jun 09, 2009 2:36 pm
Gender: Female

Re: Kenge kushtuar Shqiperis/Kosoves

#23

Post by Sally » Tue Dec 06, 2011 5:21 pmS'mi merr gjumi amanetet

Shqiptaria quhet trolli
qe nuk vdes nen zinxhir tanku.
Shqiptaria quhet deti
jo me uje, por me vale gjaku.
Shqiptaria quhet zemra
qe nuk tutet para krajlit.
Shqiptaria e ka cerdhen
ne cdo zemer te shqiptarit.

Nuk flen shpata e Skenderit,
nuk flen syri i shqiptarit,
s'mi merr gjumi amanetet
ne asnje zemer t'kosovarit.
Se atehere na e qartin kullen
hasmi trojeve i ban dam,
ba me flejte, atehere nanlokja
s'do te na e beje qumeshtim hallall.

Shqiptaria quhet fjala
qe ngre zemrat ne kushtrim.
Shqiptaria quhet feja
qe beson ne Shqiperine.
Shqiptaria quhet flaka
qe do te djege roberine e gjate.
Shqiptaria quhet pushka
qe Kosova ne dore ka mbajte.

Nuk flen shpata e Skenderit,
nuk flen syri i shqiptarit,
s'mi merr gjumi amanetet
ne asnje zemer t'kosovarit.
Se atehere na e qartin kullen
hasmi trojeve i ban dam,
ba me flejte, atehere nanlokja
s'do te na e beje qumeshtim hallall.
Nuk jam vrasës, jam student shqipëtar, vrava një tradhtar të Atdheut tim.
(Avni Rustemi)

User avatar
Morrison
Regular Member
Regular Member
Posts: 65
Joined: Tue Jun 09, 2009 2:28 pm
Gender: Male

Re: Kenge kushtuar Shqiperis/Kosoves

#24

Post by Morrison » Thu Dec 08, 2011 3:31 pm

QE NGA PLAVA E GUSIJA NGA KOSOVA E QAMERIA ESHTE TERE SHQIPERIA


User avatar
arianmarku
Regular Member
Regular Member
Posts: 67
Joined: Wed Jul 21, 2010 9:44 pm
Gender: Male
Location: Finland

Re: Kenge kushtuar Shqiperis/Kosoves

#25

Post by arianmarku » Mon Jun 17, 2013 10:03 pm

Guri Rrokaj - Isuf Be Te zente mali https://www.youtube.com/watch?v=gzc2xDXYXTc

User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: Kenge kushtuar Shqiperis/Kosoves

#26

Post by Adriana » Fri Sep 13, 2013 9:15 pm

Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Kenge kushtuar trojeve shqiptare

#27

Post by Mallakastrioti » Fri Oct 04, 2013 6:20 am

Image

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4226
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Kenge kushtuar trojeve shqiptare

#28

Post by Zeus10 » Fri Oct 04, 2013 11:47 am

E mrekullueshme Mallakastrioti, falemnderit per prurjen. Tradita te farketuara me shekuj, e vetmja gje qe mungonte veshjet tradicionale.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Sally
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2062
Joined: Tue Jun 09, 2009 2:36 pm
Gender: Female

Re: Kenge kushtuar trojeve shqiptare

#29

Post by Sally » Mon Oct 14, 2013 6:06 pmNje Komb Nje Flamur

Ne te kater anet
Kuq e zi mbuluar
Shqiperi moj xhane
Kush te ka bekuar

Gjaku rrjedh nder breza
E nuk shuhet kurre
E kuqja e zeza
Ndrisin ne flamure

Sot e gjithe Kosova
Me mua kendon
Se gjysm' e shqiponjes
Eshte ne anen tone

Te nje gjaku jemi
Nuk u tretem kurre
Se shume shpejt do t'kemi
Nje Komb Nje Flamur

Kur u ngrit flamuri
Kthehu historia
Foli me ze burri
E gjithe Shqiperia

Isa Boletini prane
Ismail Qemalit
Si syri prane syrit
Si mali prane malit

Gjithe Shqipetaret
Nje bese e nje rrenje
Gjitone te pare
Per dyfek e kenge

Bukes i thone buke
Fjales i thone fjale
Gjemon gjuha shqipe
Si deti me vale

Gjuha gjak i kombit
Na ka rrjedh gjithe jeten
Fustanella labe
Moter me xhubleten

Nje simbol ne kemi
Shqipen permbi gur
Se shume shpejt do t'kemi
Nje Komb Nje Flamur

Kur u ngrit flamuri
Kthehu historia
Foli me ze burri
E gjithe Shqiperia

Isa Boletini prane
Ismail Qemalit
Si syri prane syrit
Si mali prane malit

(FJALIM)
Po do vije nje dite
Kufiri do tretet
Dhe per te gjithe Shqipetaret
Nje atdhe do mbetet
Shqiponja do gdhendet
ne cdo shkemb e gur
Do valoj ne shekuj
Vetem ky flamur

Kur u ngrit flamuri
Kthehu historia
Foli me ze burri
E gjithe Shqiperia

Isa Boletini prane
Ismail Qemalit
Si syri prane syrit
Si mali prane malit
Nuk jam vrasës, jam student shqipëtar, vrava një tradhtar të Atdheut tim.
(Avni Rustemi)

User avatar
rrëqebull
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1158
Joined: Sat Oct 06, 2012 12:29 pm
Gender: Male

Re: Kenge kushtuar trojeve shqiptare

#30

Post by rrëqebull » Sun Jun 01, 2014 4:38 pm

Kur e pashë këtë mu bë zemra mal! Krenaria lind natyrshëm për këta shqiptarushë të Shqipërisë Veriore!
Nuk ka mbëhi për përshkrime të mëtejshme, por kjo vidjo veç na kujton se sa të dëmshme dhe të gabuara janë politikat bolshevike multikulturaliste, multi-etnike dhe abrahamike/fetare që po kërkojnë t'ua mallkojnë të ardhmen shqiptarushëve tanë, duke u mohuar që të jenë ashtu siç zemrat e tyre të kulluara duan që ata të jenë: shqiptarë bir e bija shqiptarësh, me Traditat dhe Kulturën Tonë të stërlashtë dhe tejet të bukur!


Gëzuar `1 Qershorin` të gjithë shqiptarushëve!
O SA MIRË ME QEN' SHQIPTAR O HEJ! O HEJ!
https://www.youtube.com/watch?v=XpwQdTkH898

Post Reply

Return to “Muzikë Shqiptare”