"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Greqia kundër për statujën e Aleksandrit të Madh në Maqedoni

Këtu mund të diskutoni për të gjithë fenomenet që shqetësojnë mbarë botën dhe që janë bërë objekt i shtypit dhe medias ndërkombëtare.

Moderator: ALBPelasgian

Post Reply
User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Greqia kundër për statujën e Aleksandrit të Madh në Maqedoni

#1

Post by Adriana » Wed Dec 29, 2010 11:19 am

Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
Arban Blandi
Supreme Member
Supreme Member
Posts: 464
Joined: Sun Apr 25, 2010 12:11 am
Gender: Male
Location: Іllyria, Ukraine
Contact:

Re: Greqia kundër për statujën e Aleksandrit të Madh në Maqe

#2

Post by Arban Blandi » Wed Dec 29, 2010 1:21 pm

Shihni çfarë shkruajnë qarqet ekstremiste të ndyrësirave që i kanë "dhenë" "mendje dhe dituri" botës
[quote2="πανελληνισμός - ose lajthitjet e grekëve të luajtur mendsh edhe në tetor të vitit 2010"]In today's Chaos there is only one way of Order Restoration: Pan-Hellenism.

For these, through your embassies, we give you time until the 31.10.2010 in order to approach us through our representatives and give us guarantees that with our constant observation and participation you will systemize straightway the beneath actions with the maximum possible rates:
....

You will expulse the Albanians from Kosovo where the Albanians genocided the Serbians, and you will bring the lands of Kosovo at the domination of Serbia.
You will expulse the Albanians from Tetovo, and you will bring the domination of Tetovo at Greece, as land of the ancient Greek Macedonia.
You will expulse the Albanians from Northern Epirus and you will bring the domination of Northern Epirus at Greece as land of the ancient Greek Epirus.
You will expulse the Bulgarians from the eastern Skopje and you will bring their domination at Greece, as lands of the ancient Greek Macedonia.
You will expulse the Turks and the Bulgarians from eastern Romulia where the Bulgarians genocided the Greeks and you will bring its domination at Greece as land of the ancient Greek Thrace.
You will expulse the Turks from the eastern Thrace and from the western Turkey where the Turks genocided the Greeks, and you will bring their domination at Greece, as lands of the ancient and Byzantine Thrace and the ancient Greek Ionia (Yunnan) of Asia Minor.[/quote2]
Our Scribd Channel - History was a damn dim candle over a damn dark abyss.

erix77
Star Member
Star Member
Posts: 543
Joined: Sat Aug 14, 2010 8:23 am
Gender: Male
Location: Tirana

Re: Greqia kundër për statujën e Aleksandrit të Madh në Maqe

#3

Post by erix77 » Wed Dec 29, 2010 1:35 pm

I kind of understand them but what i really don't understand is what Greeks they are talking about?Do they still exist?
Dhe e bëmë me besa besën ja të rrojmë ja të vdesëm!

Ishte thënë prej Zotit që të nderohen armët e Shqipërisë!

User avatar
Trojan
Honored Member
Honored Member
Posts: 382
Joined: Fri Jul 30, 2010 9:03 pm
Gender: Male

Re: Greqia kundër për statujën e Aleksandrit të Madh në Maqe

#4

Post by Trojan » Thu Dec 30, 2010 12:05 am

Duhen ndertuar 2 permendore ne Tirane , nje te Pirros se Epirit dhe nje te Aleksandrit te Madh... dhe te shohim nqs do ket zhurme nga pala greke...

erix77
Star Member
Star Member
Posts: 543
Joined: Sat Aug 14, 2010 8:23 am
Gender: Male
Location: Tirana

Re: Greqia kundër për statujën e Aleksandrit të Madh në Maqe

#5

Post by erix77 » Fri Dec 31, 2010 1:27 pm

Jo ne Tirane por nje ne Sarande e nje ne Gjirokaster qe tu beje karshi grekomaneve.
Dhe e bëmë me besa besën ja të rrojmë ja të vdesëm!

Ishte thënë prej Zotit që të nderohen armët e Shqipërisë!

User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: Greqia kundër për statujën e Aleksandrit të Madh në Maqe

#6

Post by Adriana » Wed Jun 15, 2011 3:45 pm

Shkup, mbërrin Aleksandri i Madh


Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!ernestkasapi
Member
Member
Posts: 13
Joined: Sat Jun 18, 2011 8:28 pm
Gender: Male

Re: Greqia kundër për statujën e Aleksandrit të Madh në Maqe

#7

Post by ernestkasapi » Sat Jun 18, 2011 10:01 pm

nuk di pse eshte bo kaq polimike busti i aleksandrit te madh me u vendos ne shkup kur ai dihet qe kushe ka qen aleksandri nuk ka qen ase grek ase sllav por eshte ni potez shum i mire se aty tregon se jan 2 luftetar te medhenj ne shkup eshte aleksandri i madh dhe skenderbeu gjergj kastrioti dhe neser do vendosim edhe mbretereshen teuta agronin ismail be qemajlin ata jan shku ne favorin tone se na jemi dhe ata kemi qen dhe do jemi kurgja te keqe nuk ka nuk kan qka hidherohen shqiptaret atje duhen me qen krenar se po vjen aleksandri i madh i biri shqiptare e jo sllav ai nuk a qen kur.

ernestkasapi
Member
Member
Posts: 13
Joined: Sat Jun 18, 2011 8:28 pm
Gender: Male

Re: Greqia kundër për statujën e Aleksandrit të Madh në Maqe

#8

Post by ernestkasapi » Sat Jun 18, 2011 10:06 pm

paj odisea nuk ka qen grek pse sot greket nuk qesin emra odisea uliksi p.sh apo zeus aferdita greke nuk ka qen aferditus sllavet maqedonas dhe greket jan popull hibrit por ketu i kan fajet historianet tane qe nuk shkrujin enciklopedi dhe nuk lexohet historia me 2 reshta por duhet histori me shkru taman se ka qen dhe eshte per popullin tone

User avatar
Aleksandri I Madh
Member
Member
Posts: 19
Joined: Fri Aug 07, 2015 7:14 pm
Gender: Male

Re: Greqia kundër për statujën e Aleksandrit të Madh në Maqedoni

#9

Post by Aleksandri I Madh » Sat Aug 08, 2015 12:48 am

Aleksandri i madh i perket vetem rraces shqiptare

Post Reply

Return to “Problematika nderkombëtare”