"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Arrestohet Mlladiç, Tadiç: Mbyllet kapitulli i zi

Këtu mund të diskutoni për të gjithë fenomenet që shqetësojnë mbarë botën dhe që janë bërë objekt i shtypit dhe medias ndërkombëtare.

Moderator: ALBPelasgian

User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: Arrestohet Mlladiç, Tadiç: Mbyllet kapitulli i zi

#16

Post by Adriana » Fri May 27, 2011 9:20 am

Por cili ishte Ratko Mlladic?!

Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Arrestohet Mlladiç, Tadiç: Mbyllet kapitulli i zi

#17

Post by Arbëri » Fri May 27, 2011 3:28 pm

Mediat: Mlladic vuan nga kanceri në gjendje të avancuar ;)

Image

SARAJEVË- Në ambientet e gjykimit në Sarajevë qarkullojnë zëra se Ratko Mlladic ish-gjenerali serbo-boshnjak i arrestuar dje në Serbi vuan nga kanceri në një gjendje të avancuar. Lajmi konfirmohet nga Ansa, e cila i referohet burimeve të mediave boshnjake.

Vitet e kaluar shtypi boshnjak kishte raportuar se Mlladic ishte shtruar shumë herë në spitalin Ushtarak të Beogradit për tumor e probleme të rënda në stomak. Mbrëmjen e djeshme, për shkak të problemeve të tij shëndetësore është ndërprerë edhe marrja e tij në pyetje nga Gjykata Speciale e Beogradit, ndërsa mjekët d që e kanë vizituar duhet të dëshmojnë sot nëse është apo jo në gjendje Mlladic t’i nënshtrohet marrjes në pyete, apo të ekstradohet drejt Hagës.
(m.a/BalkanWeb) -waiting-
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: Arrestohet Mlladiç, Tadiç: Mbyllet kapitulli i zi

#18

Post by Adriana » Fri May 27, 2011 4:06 pm

Arbëri wrote:Mediat: Mlladic vuan nga kanceri në gjendje të avancuar ;)

Image

SARAJEVË- Në ambientet e gjykimit në Sarajevë qarkullojnë zëra se Ratko Mlladic ish-gjenerali serbo-boshnjak i arrestuar dje në Serbi vuan nga kanceri në një gjendje të avancuar. Lajmi konfirmohet nga Ansa, e cila i referohet burimeve të mediave boshnjake.

Vitet e kaluar shtypi boshnjak kishte raportuar se Mlladic ishte shtruar shumë herë në spitalin Ushtarak të Beogradit për tumor e probleme të rënda në stomak. Mbrëmjen e djeshme, për shkak të problemeve të tij shëndetësore është ndërprerë edhe marrja e tij në pyetje nga Gjykata Speciale e Beogradit, ndërsa mjekët d që e kanë vizituar duhet të dëshmojnë sot nëse është apo jo në gjendje Mlladic t’i nënshtrohet marrjes në pyete, apo të ekstradohet drejt Hagës.
(m.a/BalkanWeb) -waiting-
-hahaha- -hahaha- -pis- si milloshevici do ta nxjerrin dhe kete nga loja (qe vdiq ne burgun e haages), po per kete po na paralajmerojne -hahaha- -hahaha-
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Arrestohet Mlladiç, Tadiç: Mbyllet kapitulli i zi

#19

Post by Arbëri » Sat May 28, 2011 10:06 pm

Mlladiç, muratori që punonte në Zrenjanin për 13 Euro në ditë

Beograd, 28 maj 2011, NOA – Ratko Mlladiç, ish-udhëheqësi i ushtrisë serbe dhe një nga kriminelët më të kërkuar ndaj njerëzimit punonte vitet e fundit si murator pranë një kantieri ndërtimi në Zrenjanin, dhjetë kilometra larg Lazarevos.
Ai punonte si murator për 1300 dinarë serbë në ditë, që janë pak më shumë se 13 Euro.
Punëtorët e këtij kantieri e njihnin me emrin Milorad Komadiç.
Njëri prej punëtorëve i pyetur nga gazeta beogradase Blic rrëfeu se ai kishte rreth katër ditë që punonte në atë kantier, ku kishte ardhur si punëtor me ditë.
“Fillimisht nuk e kisha vënë re, por të gjithë thoshin se i ngjante tejet shumë Ratko Mlladiç. E në këtë pikë edhe unë nisa ta besoj” tregoi për gazetën e Beogradit një student 20-vjeçar me iniciale R.R., i cili nuk deshi të identifikohej, por që kishte punuar me Mlladiç në korrikun e vitit 2010 në zonën industriale të Zrenjanin.
Ai vijoi rrëfimin e tij duke u shprehur se asokohe Milorad Komadiç hapte vrimat për instalimin e tubave nëpër mure.
“Mlladiç ishte tejet diskret, fliste pak, e i anashkalonte përgjigjet për pyetjet që i drejtonin. Askush nuk kishte vënë re probleme të shëndetit të tij. Ai punonte veçanërisht me skavator. Dhe të gjithë vërenin tek Komadiç ngjashmërinë tejet të madhe me Ratko Mlladiç”, tha i riu.
I riu thotë se sa më shumë i sheh foton arrin të ndërmendet se Komadiç që punonte në kantierin e ndërtimit, ishte vërtet ai i tmerrshmi dhe i shumëkërkuari Ratko Mlladiç.
“Është e tmerrshme, gati gati e pabesueshme se sa shumë është plakur vetëm në një vit”, tha me habi studenti i ri.
mit/NOA

http://www.noa.al/2011/05/mlladic-murat ... o-ne-dite/
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Arrestohet Mlladiç, Tadiç: Mbyllet kapitulli i zi

#20

Post by Arbëri » Mon May 30, 2011 10:00 pm

WikiLeaks: Serbia nuk donte t’i arrestonte kriminelët e luftës

Zagreb, 28 maj – “Jutarnji list: ka transkriptet e WikiLeaks të cilat detajisht zbulojnë se autoritete ë Serbi që nga viti 2006 e kishin ditur se ku fshiheshin kriminelët e luftës Ratko Mladiq dhe Goran Haxhiq porse nuk kishin ndërmarrë asnjë hap për t’i arrestuar. Nga transkriptet vërehet qartë se këtë politikë e përkrahte kryeministri i atëhershëm Vojislav Koshtunica. Por, që është dhe më interesantja, WikiLeaks zbulon edhe kontaktet e bashkëpunëtorëve të Mladiqit me vetë kreun shtetëror në Rusi!
Transkriptet dëshmojnë se Serbia vetëm pas vitit 2009 ka treguar qëllimin e vërtetë për t’i zërë kriminelët e luftës kur dhe nisi të ndërmerret hapat e duhur.
“Më herët nuk kishte vullnet por kishte informata. Më vonë kishte shumë vullnet, por të artisuri ishte vështirë të gjendeshin” e kishin përkufizuar diplomatët amerikanë problemin serb me Hagën.
Gjatë bisedave me diplomatë amerikanë në vitin 2009, kryetari Tadiq kishte akuzuar partinë e ish-kryeministrit Koshtunica se kishte pasur informata ku gjendeshin të arratisurit porse ato ishin fshehur për shkak se nuk ishte bërë gjë për arrestimin e tyre
E para këtij viti, diplomatët amerikanë duke dërguar informata për Mladiqin kishin shkruar se Rusia nuk kishte plotësuar kërkesat serbe për bashkëpunim për gjetjen e vendndodhjes që së Mladiqit. Kështu u kishte thënë amerikanëve Miki Rakiq 25 gusht 2009, kur ishte biseduar rreth për vizitën zyrtare të Medvedevit në Beograd.
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

Post Reply

Return to “Problematika nderkombëtare”