"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Al Kaeda u krijua nga SHBA?

Këtu mund të diskutoni për të gjithë fenomenet që shqetësojnë mbarë botën dhe që janë bërë objekt i shtypit dhe medias ndërkombëtare.

Moderator: ALBPelasgian

Post Reply
User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Al Kaeda u krijua nga SHBA?

#1

Post by Adriana » Tue Jan 03, 2012 4:19 pm
Kjo nuk është një teori e re në fakt, por, në internet është duke qarkulluar një video e sekretares amerikane të Shtetit, Hilari Klinton, në të cilën kjo e fundit pohon se organizata terroriste Al Kaeda është krijuar nga SHBA 20 vite më parë.

“Kujtohuni, njerëzit ndaj të cilëve sot luftojmë, i krijuam para 20 vitesh. Ne e bëmë sepse ishim në telashe me Bashkimin Sovjetik, kur ata pushtuan Afganistanin” ka thënë ajo. Klinton ka vazhduar të flasë edhe më tej, por ende nuk është verifkuar autenticiteti i intervistës së sekretares së Shtetit. Mundësitë më të mëdha janë që video të jetë e montuar, gjithsesi dyshimet do të mbeten.
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Al Kaeda u krijua nga SHBA?

#2

Post by Mallakastrioti » Tue Jan 03, 2012 5:03 pm

Sekretarja e shtetit ketu pohon te verteten, pasi ka qene pikerisht sherbimi Amerikan qe ndihmoi Muhaxhedinet (ku Bin Laden eshte nje nder njerezit e pare qe shfaqen ne videot realizuar ne kohen e konfliktit kunder sovjetikeve ne Afganistan) afgan si ne logjistike (armatime) ashtu edhe ne ndihma financiare.
Image

User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: Al Kaeda u krijua nga SHBA?

#3

Post by Adriana » Sat Jan 07, 2012 10:29 am

Me informacione krejt ndryshe nga ato qe jane dhene ne media per vrasjen e Osama bin Lades ka punuar regjizorja Kathryn Bigelow per filmin Bin Laden, pentagoni ne ankthe...Pentagoni do të hetojë mbi informacionet që i janë kaluar regjisores Kathryn Bigelow mbi operacionin që coi në vrasjen e kryeterroristit Osama bin Laden.
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!Post Reply

Return to “Problematika nderkombëtare”