"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Facebook” shton vuajtjet e ndarjes

Flisni për dashurinë si një ndjenjë, për eksperiencat tuaja, ndani me te tjerët njohuritë tuaja.

Moderator: Adriana

Post Reply
User avatar
Sally
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2062
Joined: Tue Jun 09, 2009 2:36 pm
Gender: Female

Facebook” shton vuajtjet e ndarjes

#1

Post by Sally » Sat Sep 22, 2012 9:03 pm

Facebook” shton vuajtjet e ndarjes, shohin profilet e ish-ve të tyre.

Përpara se interneti të shkurtonte distancën midis njerëzve në vetëm një klikim larg, fundi i një marrëdhënie pasionante nënkuptonte ndërprerjen e çdo kontakti midis partnerëve dhe secili vazhdonte jetën e tij.

Por, “Facebook” e ka dëmtuar këtë proces, siç theksoi një studimi i ri, me shumë të sapondarë që mbeten miq dhe në kontakt me jetën e ish-patnerit të tyre.

Si rrjedhojë, kjo tendencë ka ndikuar në krijimin e një problemi të ri social, me rritjen e problemeve emocionale dhe vështirësi për të rifilluar jetën pas një ndarje.

Kërkuesja Tara Marshall, e Universitetit të Londrës, sugjeroi se të paktën një në tre persona kanë pasur probleme emocionale apo i kanë shtuar vuajtjet vetes, pikërisht për të këtë arsye.

Me 900 milionë përdorues të “Facebook” në botë, rrjeti është një mundësi e shkëlqyer njohjesh, por njëkohësisht edhe mundësi për t’u përballur vazhdimisht me ish-të dashur, siç tregoi edhe një anketë në Britani, ku më shumë se gjysma e përdoruesve të anketuar pranuan se shohin profilet e ish-ve të tyre. /TCH/
Nuk jam vrasës, jam student shqipëtar, vrava një tradhtar të Atdheut tim.
(Avni Rustemi)

User avatar
Sally
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2062
Joined: Tue Jun 09, 2009 2:36 pm
Gender: Female

Re: Facebook” shton vuajtjet e ndarjes

#2

Post by Sally » Sat Sep 22, 2012 9:11 pm

Hiqeni ish-in tuaj nga facebook-u


Nese ju doni te harroni ish-in tuaj, ju keni me shume interes te mos shikoni faqen e tij te facebook-ut. Keshtu keshillojne disa studiues ne nje studim.
Ish-I juaj ju ka thyer zemrem? Per te qetesuar dashurine tuaj, evitoni te konsultoni profilin tij te facebook-ut. Pas nje ndarjeje, jeni shume te tunduara te dini se cfare po ndodh me partnerin tuaj te vjeter.Facebook-u eshte menyra me e mire per te hedhur nje sy tek ai. Per tu siguruar… ! Ju dyshoni nga aktualitetet e tija ( miqte e tij, cfare ben, fotot), kjo ju ben keq.
Zgjidhja? Hiqeni nga Facebook-u per te kthyer me mire nje faqe te jetes tuaj- keshtu siguron nje psikolog I Universitetit te Brunel ne Angli. Ky specialist kishte mberritur ne kete perfundim duke analizuar rreth 464 te rinj te rritur. Studimi bente fjale te vleresonin perdorimin e tyre te facebook-ut dhe ndikimi qe mund te kete kjo ceshtjeje sociale mbi sherimin emocional pas nje ndarjeje. Pjesemarresit jane pergjigjur disa pyetje te tipit : “ Sa here e shikoni ju faqen e Facebook-ut te ish-it tuaj ? ; “ A verifikoni me shpesh listen e miqve te tij?” . Gjendja e tyre shpirterore dhe ndjenjat e tyre , perballe me ish te dashurit eshte gjithashtu vleresuar ( jo deshire seksuale, ndjenjat negative si zemerimi , trishtimi etj). Ndryshimi I jetes pas ndarjes eshte marre gjithashtu parasysh.
Rezultati, ato qe shkonin me shpesh tek profili I Facebook-ut te ish-it te tyre kane mbetur te perqendruar mbi ndarjen e tyre, me shume se te tjeret. Dicka tjeter mbi kete veshtiresi, ndjenjat negative te shprehura nga te njejtat persona. Por ka dhe nga ato qe vazhdojne te ndjeken ish-in e tyre ne Facebook kane thene qe nuk ndiejne me zemerim, zhgenjim dhe c’rregullime si pjesemarresit e tjere. Pak moralitet per te kaluar me thjeshte ndarjen. “ Do te ishte me mire te evitoni kontaktet me ish-in, si ne internet dhe ne jeten reale” , permbledh psikologu. Pra a duhet te hiqni ish-in tuaj nga Facebook-un? Nuk eshte dhe aq e nevojshme. Kjo menyre nuk do e bej, qe ta hiqni nga koka juaj. Ne te kundert, heqja nga lista e miqve, rrezikon te idealizoni ish-in tuaj dhe te rrezikoni te jeni perseri e terhequr nga ai person , besojne kerkuesit. Mund te mbeteni miq ne Facebook, por jo shume ?
Nuk jam vrasës, jam student shqipëtar, vrava një tradhtar të Atdheut tim.
(Avni Rustemi)

User avatar
Sally
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2062
Joined: Tue Jun 09, 2009 2:36 pm
Gender: Female

Re: Facebook” shton vuajtjet e ndarjes

#3

Post by Sally » Sun Sep 23, 2012 2:43 pm

-eek- Online ne facebook edhe ne diten e dasmes...Image

Ja c'fare thote nje fotograf:

'Artan Zeneli' Eshte shume e vertet nje gje e tille.
Para dy muajve isha fotograf ne nje dasem dhe per nje moment shikoj nusen qe po shikonte komentet e disa fotove qe kishte vendose me ane te telefonit, ndersa dasma kishte dhe 3 ore per te mbaruar

Nuk jam vrasës, jam student shqipëtar, vrava një tradhtar të Atdheut tim.
(Avni Rustemi)

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4227
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Facebook” shton vuajtjet e ndarjes

#4

Post by Zeus10 » Tue Jul 14, 2015 7:35 pm

Sally wrote:-eek- Online ne facebook edhe ne diten e dasmes...

Ja c'fare thote nje fotograf:

'Artan Zeneli' Eshte shume e vertet nje gje e tille.
Para dy muajve isha fotograf ne nje dasem dhe per nje moment shikoj nusen qe po shikonte komentet e disa fotove qe kishte vendose me ane te telefonit, ndersa dasma kishte dhe 3 ore per te mbaruar

Martesa eshte nje lajm, qe njerezit, sidomos vajzat e reja, nuk mund te durojne dot pa e ndare me gjithe boten :), prandaj jane aq aktive ne diten e dasmes.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

Post Reply

Return to “Dashuria”