"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Zbulime Arkeologjike.

Arkeologjia dhe antropologjia janë disiplina të rëndësishme në fushën e historise, sillni të dhëna për to dhe zbulimet e bëra për një vështrim të bazuar të historisë.

Moderator: Mallakastrioti

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Zbulime Arkeologjike.

#16

Post by Zeus10 » Fri Mar 20, 2015 4:10 pm

TeuAL wrote:
Zeus10 wrote:
TeuAL wrote: The archaeological site of Butrint preserves structures and artifacts spanning nearly three thousand years of history. Located in southwestern Albania, the city was an ancient Greek settlement and later a Roman colony and has been named a UNESCO World Heritage Site.
Qe te jem i sinqerte me ju Teuta, mua ma vrasin syrin komente te tilla. . . . Eshte per te ardhur keq, qe perpjekjet tona, per te permbysur klishete, si kjo e mesipermja nuk po kane sukses, bile dhe mes nesh.

Me keni keqkuptuar, 100%. Nuk kam bere asnje koment dhe kam shkruajtur vetem Shqip. Adresa web qe kam dhene per "Nje video per Butrintin:"
http://www.youtube.com/watch?v=aDDqqDTjLj4.permban videon sebashku me nje 'summary' nga autori dhe postuesi i videos. Une bera "copy-paste" te komplet cfare eshte shkruar nga autori-postuesi i videos per te shmangur ndonje ankese nga autori-postuesi.
Te me falesh Teuta, por nuk ishte ai qellimi im. Jam shume I qarte qe ai nuk ishte komenti juaj, ato jane klishete e dijetareve perendimore, si ai arkeologu ne video.


Verejtja juaj eshte adresuar jo tek autori i tekstit te videos !!!

Une jam plotesisht dakord me verejtjen tuaj por te adresuar tek autori - Hernandez. Eshte per te ardhur keq qe tanet nuk kane asnje botim(prej disa vitesh) rreth germimeve arkeologjike ne Butrint. Jo vetem kaq, por postimet-botimet e te tjereve, si kjo video ne fjale, ku ka deklarata te 'pafaktuara dhe jo te sakta', postohen dhe askush nuk ju pergjigjet. Heshtet! . Nqse ndonje ekspert nga tanet do i pergjigjej videos, atehere qellimi i postimit tim do te ishte arritur plotesisht.


Po, eshte adresuar ndaj tij dhe idese se pergjithshme, qe kultura buron vetem prej ketyre "racash" te lashta, duke hequr kontributin e kujtdo tjeter ne pergjithesi dhe ne rastin tone shqiptareve .
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Zbulime Arkeologjike.

#17

Post by Mallakastrioti » Sun May 17, 2015 3:37 pm

Ne kundershtim me boten e lashte greke (dhe me gjere), femrat si ne Epir dhe Iliri ( diçka qe tashme eshte deshmuar) , jo vetem kishin te drejte pronesie, pra qe ta administronin ate sikurse te kishin te drejte per marrjen e vendimeve, por me zbulimet e reja arkeologjike (ne mbishkrime/epigrafi), po dalin ne drite aspekte te tjera ku femra Epirote kishte te drejte, sikurse meshkujt, te ishte deshmitare neper gjykime, pra ne ndihme te magistrateve te shtetit (strategut dhe prostatit) Pra femrat Epirote, sikurse meshkujt, mund te punonin si specialiste administrate.
Ne imazh nje epigrafi (mbishkrim) gjetur ne Finiq. Perkthimi sipas epigrafistit shqiptar F. Drini si me poshte:
"Fatit të mirë. Kur ishte strateg i epirotëve Menandri ..rkatos dhe prostat i kaonëve ————
——— (filani) i ka kushtuar Poseidonit Dazon, skllavin e vet, i shpallur i paprekshëm ; Nikarhos i biri i Nikomahut, Arbaios dhe Nikomahos dhe Mnasareta dhe Pamfila dhe Ksenotima, duke qënë, sipas ligjit, dëshmitarë nga arkontët."
Femrat Epirote ne fjale quheshin perkatesisht: Mnsareta, Pamfila dhe Ksenotima. Nuk kemi te dhena qe ne boten greke te perdoreshin praktika te tilla, pra ku roli i femres ishte i rendesishem ne jeten publike.
---
Shkeputur prej :F. DRINI.
"ARKONTË DHE SYNARKONTË NË EPIR
DHE NË ILIRINË E JUGUT
KARAKTERI I FUNKSIONEVE DHE PËRBËRJA E TYRE" - Iliria XXXIII, f.189.
finiq.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Image

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Zbulime Arkeologjike.

#18

Post by Mallakastrioti » Sun Nov 08, 2015 8:23 am

Shkeputur prej revistes arkeologjike greke ΕΦΗΜΕΡΙΣ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΗ, publikuar ne Athine ne janar te vitit 1853, Nr. 32, prej Κ. Σ. Πιττάκης,

Revista arkeologjike "Efimeris Arkaiologiki" nis te publikoje gjithe epigrafite ne greqishten e lashte te gjetura kryesisht ne territoret e shtetit te sapoformuar grek dhe kryesisht ne territoret e Atike apo dhe Beotise (shumica).
Mbishkrimi i meposhtem eshte gjetur ne Atike dhe sjell disa te dhena interesante pasi gjejme emrat e disa fiseve (apo popujsh) ku bie ne sy njeri prej tyre dhe pikerisht Dardanet (Δαρδανείς). Mbishkrimi eshte ne stilin i cili njihet si "stoikedon " ( στοιχηδόν) tipik i periudhes klasike, sikurse numrat perpara çdo etnonimi jane tipike te atij qe njihet si numerimi atik.
Per shembull shkronja "H" perpara etnonimit "Dardanet" eshte ekuivalent i numrit 100 (njeqind). Sipas studiueseve ky numerim shkon prej shek. V p.Kr., e deri ne shek. I m. Kr. Ne se diçka e tille eshte e pranueshme atehere edhe mbishkrimi si datim i perket te njejtave periudha me perjashtimin e faktit qe, ne se eshte nje mbishkrim i cili lidhet me lojrat olimpike (Oropos) atehere si datim duhet te marrim ate deri ne shek. I p.Kr., pikerisht sepse lojrat anulohen prej romakeve kur keta pushtuan ate qe njihet si Greqi e lashte.
Por, edhe en se mbishkrimi i perket shek. V p.Kr, atehere nuk duhet te shfaqen Dardanet (apo Trojanet) te cilet banonin ne brigjet e Azise se Vogel, pikerisht sepse Dardanet e periudhes homerike nuk ekzistonin me ne ate qe njihet si periudhe historike.
Per cilet Dardane na sjell informacione kjo epigrafi atehere?

Image
Image

User avatar
Bylliones
Member
Member
Posts: 10
Joined: Tue Jul 28, 2015 7:59 pm
Gender: Male

Re: Zbulime Arkeologjike.

#19

Post by Bylliones » Sun Apr 03, 2016 11:50 am

Perpara Santa Klaus:
"...Miti sjell qe Apolloni çon degen (e dafines) prej ultesires se Tempe (Τέμπη), ne Thesali, pergjate gjithe rruges deri ne Delfi, per te inauguruar lojrat Pitike, por kulti i Apollonit "daphnephòros" eshte shume me i perhapur [...], sipas Pindarit ne kenget dedikuar Apollonit Ismenio te Tebes, dega e dafines duket se eshte zevendesuar prej nje lloji "peme e majit" ose njohur si pema e Lindjes: ka te beje me nje trung ulliri dhe na sillet si i zbukuruar me dege dafine, sfera metalike qe shkelqejne dhe kordele te purpurta. Ne nje pikture vazoje apuleje (Puglia), shohim Dionizin qe mban nje peme te tille, duke vrapuar mbi nje karroce qe ne fakt eshte ajo e Apollonit e cila terhiqet prej dreresh ku jane sjell si figura sfera te arta, nje kembane dhe ne doren e majte perkulet nje shirit prej pemes..." -Walter Burkert, Mito e rituale in Grecia, Biblioteca Universitaria Laterza, 1991, ff. 214-215.

Image

Imazhi shoqerues: Krater prej Puglia, Dionizi ne nje karroce e cila terhiqet prej dreresh, Muzeu Arkeologjik i Madridit

GaniB
Member
Member
Posts: 25
Joined: Thu Jan 12, 2017 6:26 pm
Gender: Male

Re: Zbulime Arkeologjike.

#20

Post by GaniB » Thu Feb 02, 2017 10:11 am

Terpsikora (greq. Terpsichore, lat. Terpsichora)

Muza.jpg
Gjetur në vitet ‘50 të shekullit të kaluar në qytetin e Mitrovicës dhe thuhet se u takon shekujve II-III të erës sonë. Është e punuar në plumb, në gjatësi rreth 12 centimetra dhe ruhet në Muzeun e Qytetit në Mitrovicë.
Në afërsi të qytetit ndodhet (që nga kohët e lashta) vendbanimi dhe miniera e plumbit dhe zinkut Trepça. Në dokumentet e mesjetës (sipas prof. F. Hajrizit) zihet në gojë si Tripza, Tripça, Treipça,Trepça etj.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Post Reply

Return to “Arkeologji, antropologji”