"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Anglishtja dhe shqipja, afersia e ketyre gjuheve te largeta

Diskutim profesional për gjuhën.

Moderators: Mallakastrioti, bardus

Arban bArbArian
Regular Member
Regular Member
Posts: 95
Joined: Thu Aug 13, 2015 12:44 am
Gender: Male

Re: Anglishtja dhe shqipja, afersia e ketyre gjuheve te largeta

#31

Post by Arban bArbArian » Tue Nov 22, 2016 8:28 am

Arban bArbArian wrote:gjaku sbahet uj jo , me Gjë Ar pn kurr skena me ec perpara , une e kom than edhe po e thom prap , prej Aristidh Koles kom fillu me pa metoden edhe tverteten prej juve kom msu shum edhe e kom than dikun edhe e falenderoj Zotin qe ju ka dhan dije po problemi qe kini per menimin tem osht menjemadhsia , menoni qe veq ju duhet me dit , menjemadhsia ndije osht per menimin tem ma e keqja , massi folt qka folt at'her un nuk po idhnohna po ma nkt forum nuk hi kurr , po ni sen e kerkoj pi juve , masi erdht nkto perfundime shlyni/shfinin krejt komentet e mija , bonu burra ose pranone qe e kom me ven oshe fshini krejt :D
ps as qe e di qa o spami bile po nejse , per me pa duhet sy e Anglisht synit i thojn 'aj' qe gjenDET n'Det-aj edhe osht shum h-aj
https://youtu.be/wZezkcUKG7s

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4226
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Anglishtja dhe shqipja, afersia e ketyre gjuheve te largeta

#32

Post by Zeus10 » Tue Nov 22, 2016 2:22 pm

Arban bArbArian wrote:gjaku sbahet uj jo , me Gjë Ar pn kurr skena me ec perpara , une e kom than edhe po e thom prap , prej Aristidh Koles kom fillu me pa metoden edhe tverteten prej juve kom msu shum edhe e kom than dikun edhe e falenderoj Zotin qe ju ka dhan dije po problemi qe kini per menimin tem osht menjemadhsia , menoni qe veq ju duhet me dit , menjemadhsia ndije osht per menimin tem ma e keqja , massi folt qka folt at'her un nuk po idhnohna po ma nkt forum nuk hi kurr , po ni sen e kerkoj pi juve , masi erdht nkto perfundime shlyni/shfinin krejt komentet e mija , bonu burra ose pranone qe e kom me ven oshe fshini krejt :D
Ketu askush nuk po demonstron mendjemadhesi. Qellimi i ketij forumi eshte te diskutojme idete dhe jo ti luftojme ato me menyra tinzare, duke e permbytur forumin me ide te marra, pa folur per gjuhen me te cilen ato transmetohen. Ne kemi nevoje te lartesojme racen dhe kulturen tone, por qasja jone duhet te jete e argumentuar me arsye, realiste dhe aspak derdellitje e lodhshme.
Behuni burra dhe pranoni? Çfare prisni prej nesh ju zoti Arban, te na kape deliri dhe cmenduria, duke marre per te mireqene cdo lloj brockulle, qe duket si proshqiptare, por ne thelb eshte kundra tyre. Cdo pjesetar i respektuar I ketij forumi, ne te gjitha prurjet e tyre, perpiqet te jete sa me serioz ne argumenta dhe komunikim, prandaj mos kerko prej nesh te fshijme postimet, por respekto komunitetin qe shkruan dhe meson ne kete forum.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4226
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Anglishtja dhe shqipja, afersia e ketyre gjuheve te largeta

#33

Post by Zeus10 » Tue Nov 22, 2016 2:26 pm

Ja arrite pjeserisht qellimit tend per te devijuar diskutimet nga tema, por karvani do e vazhdoj rrugetimin e tij.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4226
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Anglishtja dhe shqipja, afersia e ketyre gjuheve te largeta

#34

Post by Zeus10 » Tue Nov 22, 2016 2:47 pm

Arban bArbArian wrote: un nuk po idhnohna po ma nkt forum nuk hi kurr , ......
Meqe jemi tek gjuha angleze, do te te thosha: 'please' dhe kjo vlen per te gjithe xhelozat, inatcinjte, cmirezinjte, qe kane qene me pare ne kete forum ose mendojne te hyjne.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4226
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Anglishtja dhe shqipja, afersia e ketyre gjuheve te largeta

#35

Post by Zeus10 » Wed Nov 30, 2016 8:07 pm

Folja angleze 'prevent' qe perkthehet parandaloj ne shqipen e sotme, me te drejte thuhet qe e ka nje lidhje me latinishten, por lidhja qendron vetem per pjesen e parafjales pre(prae-lat) dhe kjo jo e drejtperdrejte. Kjo folje eshte e perbere nga dy pjese:

pre----> parafjale e te njejtit kuptim me para ne shqip, qe i eshte bashkengjitur fjales pasardhese(si ne: preface, preassign, predetermined etc)
vent---> pjesa e dyte e fjales qe ploteson gjithe kuptimin, por qe ska fare te beje me rrenjen latine ven(venire), vjen(shqip)

Ajo ne fakt eshte folja shqipe vë(vend-os)

Perkthimi i sakte i prevent eshte ne fakt paravend-os

kemi kalimin e zakonshem d--->t, pra nga nje tingull i zeshem ne ate te pazeshem, qe ndodh brenda dhe midis gjuheve(kemi arsyetuar dhjetera raste te ketij kalimi).
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

Aimilius
Member
Member
Posts: 17
Joined: Sun Nov 13, 2016 3:14 am
Gender: Male

Re: Anglishtja dhe shqipja, afersia e ketyre gjuheve te largeta

#36

Post by Aimilius » Tue Feb 20, 2018 1:32 am

Po shfetoja fjalorin e Daniel Voskopojarit edhe me kapi syri fjalë Turjelë që në të folmen e vjetër thuhej Truell/Druell (me rrënjë fjalën dru)
dmth druell është shumë e ngjashme me fjalën drill,
edhe për më tepër fjala drill ka i ka ruajtur te dyja l-te.

Truell (fjala 560)
http://www.shqipopedia.org/gjuhesi/fjal ... politit/12

Drill (anglisht)
http://anglisht.shqipopedia.org/drill

Poshnjari
Member
Member
Posts: 10
Joined: Thu Jan 02, 2020 12:51 pm
Gender: Male
Contact:

Re: Anglishtja dhe shqipja, afersia e ketyre gjuheve te largeta

#37

Post by Poshnjari » Thu Jan 02, 2020 1:13 pm

Po pse vetem ne do vjedhim nga te tjeret?

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4226
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Anglishtja dhe shqipja, afersia e ketyre gjuheve te largeta

#38

Post by Zeus10 » Thu Jan 02, 2020 3:01 pm

Poshnjari wrote:
Thu Jan 02, 2020 1:13 pm
Po pse vetem ne do vjedhim nga te tjeret?
Cfarë paskemi vjedhur ne nga të tjerët , Poshnjari?
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

Poshnjari
Member
Member
Posts: 10
Joined: Thu Jan 02, 2020 12:51 pm
Gender: Male
Contact:

Re: Anglishtja dhe shqipja, afersia e ketyre gjuheve te largeta

#39

Post by Poshnjari » Sat Jan 18, 2020 12:25 am

Zeus10 wrote:
Thu Jan 02, 2020 3:01 pm
Poshnjari wrote:
Thu Jan 02, 2020 1:13 pm
Po pse vetem ne do vjedhim nga te tjeret?
Cfarë paskemi vjedhur ne nga të tjerët , Poshnjari?
Pse pak fjale te huaja kemi ne? -waiting-
Teknologjia sot

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4226
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Anglishtja dhe shqipja, afersia e ketyre gjuheve te largeta

#40

Post by Zeus10 » Sat Jan 18, 2020 1:22 pm

Poshnjari wrote:
Sat Jan 18, 2020 12:25 am
Zeus10 wrote:
Thu Jan 02, 2020 3:01 pm
Poshnjari wrote:
Thu Jan 02, 2020 1:13 pm
Po pse vetem ne do vjedhim nga te tjeret?
Cfarë paskemi vjedhur ne nga të tjerët , Poshnjari?
Pse pak fjale te huaja kemi ne? -waiting-
Popujt dhe kulturat, kembejne natyrshem fjale dhe kuptime dhe kjo nuk mund te konsiderohet vjedhje, por ne raport me ate qe kemi dhene, mund te thuhet se kemi marre shume pak.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

Poshnjari
Member
Member
Posts: 10
Joined: Thu Jan 02, 2020 12:51 pm
Gender: Male
Contact:

Re: Anglishtja dhe shqipja, afersia e ketyre gjuheve te largeta

#41

Post by Poshnjari » Sat Jan 25, 2020 9:56 pm

Po pse cfare fjalesh pasi dhene ne tek te tjeret?
Teknologjia sot

Patjoni
Member
Member
Posts: 25
Joined: Wed Sep 09, 2020 6:38 pm
Gender: Male

Re: Anglishtja dhe shqipja, afersia e ketyre gjuheve te largeta

#42

Post by Patjoni » Tue Sep 15, 2020 8:04 pm

Si1ri wrote:
Sat Oct 08, 2016 3:48 pm
Eng-land = toka e Anglezve.

land = toke. Por ne shqip kemi dhe lendine. Lendine - hapesire toke e pa punuar e mbuluar me bare.
land = lendine.

land = ve/a/nd (vatan)? Sa mundesi ka ka rotazioni ose ndryshimi nga "v" ne "l"?
Lend (Gegnisht Land) eshte ashtu sic eshte. Pra ang Land-shqip Land. Perkthehet egzaktesisht s'ke pse ngaterrohesh me Lendine-landine.

Patjoni
Member
Member
Posts: 25
Joined: Wed Sep 09, 2020 6:38 pm
Gender: Male

Re: Anglishtja dhe shqipja, afersia e ketyre gjuheve te largeta

#43

Post by Patjoni » Tue Sep 15, 2020 8:11 pm

Zeus10 wrote:
Sat Nov 19, 2016 4:10 pm
Aimilius wrote:
Zeus10 wrote: Problemi i vetem qe ngelet per te diskutuar eshte nese keto fjale gjenden ne te dyja gjuhet sepse:

a. te dyja gjuhet kane burim te perbashket
b. shqipja e ka huazuar nga greqishtja
c. greqishtja e ka huazuar nga shqipja
Deri ketu jam 100% dakort me ty. Pasi jane faktet ato qe flasin, dhe fjalet jane aty...
Te bejme hapat nje nga nje. Bejme listen e perbashket. Pranojme huazimin nga ata, pasi si gjuhe ata kane autoritet, jo ne. Dhe per cdo fjale te bejme lufte guerrilase -pis-
(Nuk diplomehet dikush ne universitet pa kaluar klasen e pare)
Kjo nuk eshte ceshtje autoriteti gjuhe dhe sa e famshme eshte ajo, ne po diskutojme origjinen e gjuheve dhe relacionin midis tyre. Fatkeqesisht duhet te shkojme mbrapa ne kohe, ku e verteta behet me e mjergullt dhe e manipuluar. Nuk duhet te veshtrojme gjuhen tone me inferioritet, sepse dikujt jashte dhe brenda Shqiperise, i intereson ta paraqese historine dhe kulturen tone, si te paperfillshme dhe te parendesishme ne nje kuader me te gjere se shqiptaret.
Aimilius wrote:
Zeus10 wrote: Kjo nuk ka nje pergjigje te thjeshte. Une mendoj se greqishtja nuk ka qene asnjehere gjuhe etnike, qe ne krye te heres, por ne momentin qe u krijua per ti sherbyer liturgjise dhe mesimeve fetare, shfrytezoi leksikun e ethneve rreth saj, per te krijuar ate te sajin. Ky eshte kendveshtrimi im per ceshtjen.
Per mendimin tim ka arbitra qe e gjykojne lojen, ne jemi lojtaret, sepse po ta lesh ne dore te sejciles pale, te gjithe jane te prirur ta terheqin nga ana e tyre te drejten.
Greqishtja eshte nje nga gjuhet me te fuqishme ne bote, dhe se bashku me latinishten jane te pakapshme. E them kete dhe se luan topi, sepse jane fakte dhe e pranon gjithe bota. Që para lindjes se Krishtit dhe krishterimit dhe akoma me pas, me mesimet fetare qe qene negreqisht, greqishtja ka dominuar boten ne shume fusha me gjuhen e saj.
Tani lind pyetja, po shqipja?
Jam dakort me ty. Nuk eshte e thjeshte. Pike se pari se ne cdo gje e kemi "te pabaze" ngaqe nuk kemi mundesi te vertetojme gje.
Sipas mendimit tim
Dy skenare jane, ose shqipja ka dale nga greqishtja, ose greqishtja nga shqipja(dhe kur themi ka dale, behet fjale per arketipin e gjuhes, para 2500-3000 vjeteve. Jo ca "etimologji" qe nxirrnin ca trima dhe ilirishtja ishte bere me theks tirone...)
Dhe puna eshte se sido qe te jete muhabeti, nese ata jane dege e jona ose ne dege e tyre, i bie qe ne te jemi gjithsesi popull vella (i larget) me ta. Gje qe eshte e besueshme, sepse edhe njerezit ne nje fshat kane te bejne. Ballkani eshte nje fshat i madh.
Po, greqishtja dhe latinishtja, kane QENE gjuhe te fuqishme, te dyja gjuhe te vdekura, por edhe sikur te gjalla, analizoi me vemendje fjalet e tua: GJUHE E MESIMEVE FETARE....para dhe mbas krishtit, pra nje gjuhe qe ska dimension etnik dhe si e tille, ka lindur vetem per qellime fetare dhe sipas te gjitha gjasave, eshte krijuar nga elita fetare, qe sado e ditur, nuk mund te krijoje nje gjuhe me elegancen, zhdervjelltesine, natyrshmerine dhe spontanitetin e nje gjuhe etnike.
Per me teper, shumekush beson, qe gjuha greke eshte gjuhe e heleneve. Duke lene menjane, faktin qe merret per e mireqene nje letersi shume pak e besueshme, me karrakter mitologjik dhe e shkruajtur nga kleri dhe per klerin, ne nje periudhe shume me te vonet nga ngjarjet e pretenduara historike, shume pak njerez kane studjuar mundesine, qe e ashtequajtura gjuha e heleneve te lashte:

1. Ka lindur bashke me Krishtin dhe sduhet ti atribohet nje kulture sekulare.

edhe sikur kjo te mos jete plotesisht e vertete ka nje mundesi tjeter, qe une e kam bindje dhe kete bindje e kam formuar, duke lexuar pothuajse gjithe literaturen ""klasike"" romako-greke, per te dhene nje mendim te pavarur prej opinionit te gjithepranuar.

2. Gjuha "greke" nuk eshte gjuha e etnise Helene, ajo eshte : GJUHA E PARE E ROMANEVE, PERPARA SE TE KRIJONIN LATINISHTEN.

Sipas te gjitha gjasave, ROMA nuk ka filluar ne Rome, ajo ka filluar ne Bizant dhe Lindjen e Mesme. Gjuha e Romes se Lindjes i ka paraprire asaj te Perendimit dhe kjo ka ndodhur para Konstandinit te Madh dhe para shnderrimit te monoteizmit roman natyror ne monoteizem abstrakt.

Tezat e mia sfiduese, une jam gati ti mbroj me argumenta te mbeshtetur ne arkeologji dhe gjuhesi, si dhe ne konkluzionet llogjike qe burojne nga gjithe tabloja e provave per kete problem.
Gjuha greke dhe latine, mund te jene te fuqishme, por ato qendrojne para shqipes, si i vdekuri para te gjallit. Akili, ky personazh mitologjik, luftetari me i fuqishem nder te gjallet, kur kaloi ne boten e te vdekurve, ne te cilen u zgjodh mbret, ju shpreh keshtu Uliksit, kur ky i fundit e vizitoi atje: " Do preferoja te isha me i perbuzuri dhe i fundit nder te gjallet, se sa mbret ne Hades". Keshtu eshte dhe puna e greqishtes dhe latinishtes, mbreteresha ne boten e gjuheve te vdekura, kurse shqipja sado e vogel dhe e perbuzur, gjallon dhe ju jep krenari dhe disave qe se kane pare kurre Shqiperine, por qe prinderit e tyre ju kane kenduar shqip ne djep.
Latinishtja te pakten ne fjale sinonime mund te thuhet se eshte komplet shqip e dialektit geg. Gjithashtu greqishtja e vjeter.

Patjoni
Member
Member
Posts: 25
Joined: Wed Sep 09, 2020 6:38 pm
Gender: Male

Re: Anglishtja dhe shqipja, afersia e ketyre gjuheve te largeta

#44

Post by Patjoni » Tue Sep 15, 2020 8:18 pm

Zeus10 wrote:
Wed Nov 30, 2016 8:07 pm
Folja angleze 'prevent' qe perkthehet parandaloj ne shqipen e sotme, me te drejte thuhet qe e ka nje lidhje me latinishten, por lidhja qendron vetem per pjesen e parafjales pre(prae-lat) dhe kjo jo e drejtperdrejte. Kjo folje eshte e perbere nga dy pjese:

pre----> parafjale e te njejtit kuptim me para ne shqip, qe i eshte bashkengjitur fjales pasardhese(si ne: preface, preassign, predetermined etc)
vent---> pjesa e dyte e fjales qe ploteson gjithe kuptimin, por qe ska fare te beje me rrenjen latine ven(venire), vjen(shqip)

Ajo ne fakt eshte folja shqipe vë(vend-os)

Perkthimi i sakte i prevent eshte ne fakt paravend-os

kemi kalimin e zakonshem d--->t, pra nga nje tingull i zeshem ne ate te pazeshem, qe ndodh brenda dhe midis gjuheve(kemi arsyetuar dhjetera raste te ketij kalimi).
Pse mundoheni hiq ketu e vi aty? Kuptimi eshte shume i drejteperdrejte. Pre-vent(d). Pre-ndalo -vend. Pre dhe para jan dy fjale te ndryshme me rrenje dhe kuptim te ndryshem shprehimor.

Patjoni
Member
Member
Posts: 25
Joined: Wed Sep 09, 2020 6:38 pm
Gender: Male

Re: Anglishtja dhe shqipja, afersia e ketyre gjuheve te largeta

#45

Post by Patjoni » Tue Sep 15, 2020 8:20 pm

Aimilius wrote:
Tue Nov 22, 2016 1:26 am
Zeus10 wrote:
Une mendoj dhe jam i bindur per kete me fakte, qe gjuha e ashtequajtur greke, ishte qe ne krye te heres gjuhe e romakeve, shume perpara se ata te krijonin latinishten.
Nese kuptova mire, do te thuash qe greqishtja dhe latinishtja jane e njejta gjuhe? Hm, interesante.


Persa i perket greqishtes se lashte ESHTE FAKT qe nuk flitej dhe lexoj si ajo e sotmja, keshtuqe mund te kete shteg per te thene nese eshte e njejta apo jo.
Nuk ka fare pike dyshimi qe jan e njejta gjuhe... te dyja bija te shqipes.

Post Reply

Return to “Linguistikë”