"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Të futet ateizmi si lëndë mësimore nëpër xhami e medrese

Flisni për besime të tjera, mungesën e besimit ose paaftësinë për të kuptuar realitetin.

Moderator: ALBPelasgian

Post Reply
Kolivilor
Senior Member
Senior Member
Posts: 123
Joined: Tue Nov 03, 2009 9:19 pm
Gender: Male

Të futet ateizmi si lëndë mësimore nëpër xhami e medrese

#1

Post by Kolivilor » Wed Nov 04, 2009 2:27 pm

Ky shkrim i dedikohet kërkesës së ateistëve për futjen e ateizmit si lëndë mësimore nëpër medrese dhe xhami të Kosovës.

Të respektuar ateistë!
Arsyet pse po e kërkojmë futjen e lëndës “Ateizmi” nëpër xhamitë tona janë të shumta, por ndër të tjera do t’i theksojmë disa:
- Dëshirojmë që rinia jonë të jetë një rini e shëndoshë, e edukuar në bazë të parimeve shqiptare dhe jo atyre arabe.
- Dëshirojmë që Rinia jonë të jetë sa më larg aksioneve vetëvrasëse, mantilave të mbushur me dinamit dhe avionëve që hidhen në kullat binjake, e ateizmi është ai që mund t’i parandalojë këto dukuri degjeneruese dhe negative.
- Dëshirojmë që fëmijët tanë lirshëm dhe pa kurrfarë imponimi të mësojnë për ateizmin e tyre. Edukata ateiste nëpër xhami e medrese, do të ndikojë pozitivisht në rritën dhe zhvillimin intelektual të tyre.
- Dëshirojmë që me një edukim të mirëfilltë ateist, t’i rikthejmë në një jetë normale të gjithë njerëzit e pashpresë, për t’ua kthyer atyre vetëbesimin e humbur nga vështirësitë e jetës, dhe zhgënjimin që kanë pasur me zotin që nuk u ka ndihmuar.
- Dëshirojmë që Kosova të jetë një oazë paqeje dhe harmonie ndërfetare, e kompromisi më i mirë këtu është ateizmi.
- Dhe në fund, dëshirojmë që të jemi edhe në praktikë, pjesë e qytetërimit evropian dhe botëror, qytetërim i cili bazën e tij do ta ketë në konceptin e laicizmit.

http://vargmal.org/dan5369
Last edited by Aleksandër on Thu Nov 05, 2009 6:48 pm, edited 1 time in total.

Aleksandër
Regular Member
Regular Member
Posts: 62
Joined: Tue Aug 25, 2009 10:53 pm
Gender: Male
Location: Tiranë

Re: Të futet ateizmi si lëndë mësimore nëpër xhami e medrese

#2

Post by Aleksandër » Thu Nov 05, 2009 6:57 pm

Që do të thotë ti japësh një fije shpresë të vdekurit.

Kjo është e pamëshirshme.
Nacionalizmi është vullneti për të dashur vetveten

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Të futet ateizmi si lëndë mësimore nëpër xhami e medrese

#3

Post by alfeko sukaraku » Fri Nov 06, 2009 8:00 am

Kolivilor wrote:Ky shkrim i dedikohet kërkesës së ateistëve për futjen e ateizmit si lëndë mësimore nëpër medrese dhe xhami të Kosovës.

Të respektuar ateistë!
Arsyet pse po e kërkojmë futjen e lëndës “Ateizmi” nëpër xhamitë tona janë të shumta, por ndër të tjera do t’i theksojmë disa:
- Dëshirojmë që rinia jonë të jetë një rini e shëndoshë, e edukuar në bazë të parimeve shqiptare dhe jo atyre arabe.
- Dëshirojmë që Rinia jonë të jetë sa më larg aksioneve vetëvrasëse, mantilave të mbushur me dinamit dhe avionëve që hidhen në kullat binjake, e ateizmi është ai që mund t’i parandalojë këto dukuri degjeneruese dhe negative.
- Dëshirojmë që fëmijët tanë lirshëm dhe pa kurrfarë imponimi të mësojnë për ateizmin e tyre. Edukata ateiste nëpër xhami e medrese, do të ndikojë pozitivisht në rritën dhe zhvillimin intelektual të tyre.
- Dëshirojmë që me një edukim të mirëfilltë ateist, t’i rikthejmë në një jetë normale të gjithë njerëzit e pashpresë, për t’ua kthyer atyre vetëbesimin e humbur nga vështirësitë e jetës, dhe zhgënjimin që kanë pasur me zotin që nuk u ka ndihmuar.
- Dëshirojmë që Kosova të jetë një oazë paqeje dhe harmonie ndërfetare, e kompromisi më i mirë këtu është ateizmi.
- Dhe në fund, dëshirojmë që të jemi edhe në praktikë, pjesë e qytetërimit evropian dhe botëror, qytetërim i cili bazën e tij do ta ketë në konceptin e laicizmit.

http://vargmal.org/dan5369
Qellimi i kesaj ceshtjeje nuk me duket forte i keq,ndersa menyra se si e shtroni kerkon disa permisime..p sh

A munde ti thuash nje myslimani besimtare sote se "nuk ekzistoj kurre muhameti"?

A munde ti mbushesh mendjen atij se : "myslimanizmi,ashtu si krishterimi,jane fe te ngritura per te asimiluar gjuhera e popuj"?

Jo!! Kurre nuk ke per tja mbushur mendjen nje besimtari me menyra te tilla.

Ateher ne qe mundemi ta kuptojm Pashko Vason-o moj shqypni-.Ne qe mundemi te lexojm te shkuaren edhe te nxjerrim mesime prej saj.Ne qe nuk jemi infektuar nga virusi fetare,ne duhet te gjejme nje rruge per te mos i lejuar me shqiptaret (arvanitet e camet ortodoks) te quhen greke sepse jane ortodoks,edhe as myslimanet nuk duhet ti lejojm te mvaren nga turqe e arab.

C duhet te bejme?????

Njera eshte rruga e vetme edhe e pademshme per momentin:

"TE RRISIM NDERGJEGJIEN KOMBETARE TE FETARVE SHQIPTARE-TI KTHEJM ATA NE NAIMER E GJERGJ FISHTA-TE STIMBULOJM VETEM FETARET QE I SHKRUAJN ATDHEUT SI NJE FISHTE EDHE JO FETARET QE MVAREN NGA ATHINA E STAMBOLLI.NE SE FETARI I SHKRUAN ATDHEUT ME DASHURIN E FISHTES..NE SE FETARI CJERRE ZEMREN E VETE EDHE THOTE SE "PER TRADHETIN QE I BEHET KOMBIT-PASHA ZOTIN NE QIELL ,NUK I SHERBEJ ME KUJT",ATEHER NE E KEMI FITUAR LUFTEN NE PAQE.PORDHET E KADARES E B BLUSHEVE E KOMPANI NUK COJN UJE NE MULLIRIN TONE.JO PERCARJES FETARE.PRO MBARSHKUARJES FETARE ,POR ME KUSHTIN QE FETARET ME PARE SE GJITHCKA TE JENE ATDHETARE EDHE TE MOS I FALEN NJE SHENJTORI SI KOZMA ETOLIANI EDHE AS TE SHAJN GJ KASTRIOTIN SEPSE DO ERDOGANI....SEPSE KUR I KRYEJN KETO VEPRIME NE KOHE PAQE,NE KOHE LUFTE ATA DO KTHEHEN NE SPIUNER E GJAKATARER KUNDRA VELLEZRVE...ah re Pashko Vaso ,sa mire e sa embel na i tregove rrugen"
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

Kolivilor
Senior Member
Senior Member
Posts: 123
Joined: Tue Nov 03, 2009 9:19 pm
Gender: Male

Re: Të futet ateizmi si lëndë mësimore nëpër xhami e medrese

#4

Post by Kolivilor » Fri Nov 06, 2009 4:36 pm

Që t'iu fus pak në rrjedha se ku qëndron qëllimi i kësaj kërkese.

Kohëve të fundit Bashkësia Islame e Kosovës kërkon që të futet feja si lëndë mësimore nëpër shkolla fillore, dhe kjo është një kundërpërgjigje mjaft e mirë.

Pra në vazhdën e pyetjeve të Alfekos, shtrojmë edhe pyetje tjera:

1. A mund t'i thuash shqiptarit se Skenderbeu isht armik i joni?
2. A mund t'i thuash nxënësit se njerëzit e kanë prejardhjen nga Ademi e Hava?
3..... qindra pyetje e çështje tjera.

Post Reply

Return to “Ateizëm, agnosticizëm, besime të tjera.”