"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Genesi del linguaggio, natura del cervello umano

Në këtë nën-frorum do të hidhen të gjithë ato artikuj apo shkrime që marrin në analizë historine kulturën dhe gjuhën tonë. Në të nuk do të mungojnë dhe shkrime të tjera lidhur me aspekte te tjera të jetës dhe botës qe na rrethon.

Moderator: Hymniarber

Post Reply
Phoenix
Supreme Member
Supreme Member
Posts: 476
Joined: Thu Sep 24, 2009 3:12 am
Gender: Male

Genesi del linguaggio, natura del cervello umano

#1

Post by Phoenix » Fri Dec 04, 2009 7:50 pm

Për mos me hapur një temë tjetër, po sjell këtu një file që kam përgatitur rreth gjuhës shqipe. Me 27 nëntor 2009, këtu në FI. ITA. studentët shqiptarë ishin ftuar të flisnin rreth gjuhës shqipe. Ishte hera e parë që kishim mundësi me folur rreth gjuhës shqipe dhe për këtë më është dashur me thënë vetëm gjërat kryesore. Koha ishte e shkurtër, rreth 30 min, prandaj jam përpjekur më përmbledhur thelbin. Gjithmonë duke pasur parasysh se kaq ishin njohuritë e mia modeste.
Paraqitja u prit mirë nga studentët. Madje kishte nga ata që shprehen habi për gjërat që dëgjuan rreth gjuhës shqipe.
Si përfundim dua me falënderuar Zeus10 për bashkëpunimin dhe këshillat e çmuara!
Faleminderit!
p.s File është në formatin PDF dhe mund ta shihni në lidhjen më poshtë. Jam përpjekur me përdorë "pdfview", por nuk mundet me e hapë këtë file.

http://docs.google.com/fileview?id=0B-g ... NzUw&hl=it

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4226
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Genesi del linguaggio, natura del cervello umano!

#2

Post by Zeus10 » Fri Dec 04, 2009 10:48 pm

Falemnderit dhe ti, qe bere te mundur prezantimin e nje fragmenti te kultures sone, ndoshta me te cmuarin, gjuhen, dhe kete e bere si profesionist i vertete megjithe njohurite modeste.
Ndihma ime, ishte ndaj nje personi qe e meritonte gjeresisht ate.
Puna jote do te botohet tek artikujt e forumit.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Arta
Sun Member
Sun Member
Posts: 1515
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:44 pm
Gender: Female
Location: USA

Re: Genesi del linguaggio, natura del cervello umano

#3

Post by Arta » Sat Dec 05, 2009 1:13 am

Phoenix po e shikoja pak kete presantim, dhe me pelqeu. Nuk e kutpoj mire Italishten mbasi kam kohe qe nuk e kam ushtruar, por me aq sa e kuptoj, me pelequ puna qe kishe bere! Nuk e di nqs e ke hedhur edhe ne video kete presantim, do ishte mjaft mire. Nqs ke mundesi ta perkthesh ne shqip, dhe e perkthejme ne ne anglisht, do te ishte mjaft me mire. Pa disktuim, nqs keni kohe!
"I never gave anybody hell! I just told the truth and they thought it was hell."~Harry S. Truman

User avatar
Orakulli
Star Member
Star Member
Posts: 609
Joined: Sun Jun 14, 2009 5:40 am
Gender: Male
Location: USA

Re: Genesi del linguaggio, natura del cervello umano

#4

Post by Orakulli » Sun Dec 06, 2009 1:19 am

Te lumte phoenix!
Pune shume e pjekur dhe per habine time te madhe,shume profesionale.Vazhdojeni kete rruge.Ishte e mrekullueshme,Pa nacionalizem fyes,pa dale nga tema,pa sulmuar dike tjeter,pa u mburur.Vetem evidentim te dhenash dhe analize shkencore.Sa me shume te dhena,aq me mire del konkluzioni.Cdo shkence ka ne baze metoden.Ju kishit gjetur metoden.Edhe nje here,u gezova pa mase dhe ju uroj te punoni fort ne kete menyre ne rrugen te munduemshme dhe te gjate te zbulimit te ri shkencor.Ne kete ballfaqim me mediokritetin e sotem te Linguistikes Europiane duhen shume punime te kesaj natyre.Dhe nga ne qe njohim gjuhen Shqipe,mundte nxirret shume material.Nga ju,te cilet keni plus energjine e moshes ne krah te tuaj,duhet dhe pritet qe te vije nje nje cilesi e tille.
Thyeni metodat dhe regullat e tyre te mbuluara me vellon fallse shkencore.Shkenca ecen,thellohe dhe ndryshon.Ju,jeni brezi qe duhet ta ngrini ate nga llumi ku e kane futur me qellim gjuhetaro-historianet politike te Europes.Europa eshte e ndenjur.Njesoj si "uji qe rri ne nje vend,i ndenjur,-thuhet ne diomat e shqipes-qelbet".Shkarkoni,derdheni tutje, kete uje te ndenjur.Ka me shume se nje shekull qe qelbet ere.Zevendesoheni ate me kete lloj uji te fresket si i ketij prezantimi.
Mos u ndikoni nga dogma zyrtare.Studjoheni ate,por ruajeni veten nga ajo menyre infektive te menduari.Mos besoni ne asnje resht te saj.Vetem merrni kuptimin baze kryesor,thelbin dhe vereni ne syrin e mikroskopit te gjuhes Shqipe.Ketu eshte dhe duhet te synoje zgjuarsia e punes suaj.Mos futni politike ne mes.Mos futni histori ne mes.Mos permendni emra si gjuha greke dhe latine.Trajtoheni ato gjuhe ne nje rang te barabarte me cdo gjuhe europiane gjate procesit te analizes.
Gjuha Shqipe ka nje veti te jashtezakonshme.Ajo te tregon vete rrugen,ose te jep te gatshme metoden.Vetem duhet ta shtrini ate me ane te gjuhes profesionale te profesionit kerkuesit dhe ne specifik,ate te gjuhetarit.
Image

User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: Genesi del linguaggio, natura del cervello umano

#5

Post by Adriana » Fri Feb 12, 2010 6:40 pm

Phoenix wrote:Për mos me hapur një temë tjetër, po sjell këtu një file që kam përgatitur rreth gjuhës shqipe. Me 27 nëntor 2009, këtu në FI. ITA. studentët shqiptarë ishin ftuar të flisnin rreth gjuhës shqipe. Ishte hera e parë që kishim mundësi me folur rreth gjuhës shqipe dhe për këtë më është dashur me thënë vetëm gjërat kryesore. Koha ishte e shkurtër, rreth 30 min, prandaj jam përpjekur më përmbledhur thelbin. Gjithmonë duke pasur parasysh se kaq ishin njohuritë e mia modeste.
Paraqitja u prit mirë nga studentët. Madje kishte nga ata që shprehen habi për gjërat që dëgjuan rreth gjuhës shqipe.
Si përfundim dua me falënderuar Zeus10 për bashkëpunimin dhe këshillat e çmuara!
Faleminderit!
p.s File është në formatin PDF dhe mund ta shihni në lidhjen më poshtë. Jam përpjekur me përdorë "pdfview", por nuk mundet me e hapë këtë file.

http://docs.google.com/fileview?id=0B-g ... NzUw&hl=it


Urime, nje pune me cilesi te larte dhe shume profesionale.
Do deshironja qe kete dokument dhe gjithashtu videon ne gjuhen Shqip=Italisht ta vendosim dhe ne forumin e italishtes.
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!Post Reply

Return to “Arberiaonline, artikuj dhe analiza”