"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Hunza, Kalasha and Pamiri with Albanian roots

Ky është forumi ku mund të diskutoni per historinë e gjithë kontinteve, racave që kanë jetuar në to, luftrat, dinastitë, pushtimet, perandorite, organizimet sociale politike etj.
Post Reply
User avatar
Arta
Sun Member
Sun Member
Posts: 1515
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:44 pm
Gender: Female
Location: USA

Hunza, Kalasha and Pamiri with Albanian roots

#1

Post by Arta » Fri Dec 18, 2009 6:51 pmIn this video u can learn about real descedants of Alexander the Great. If we looking with carefulness these populations u can convince urself that Alexander and his army was not greek, neither slavicmacedonian. I guess that Greeks will be shocked when they watching this video. It's a message for all of them: Stop ur liars about greekness of Alexander the Great. Alexander the Great wasn't Greek, He was clearly Illyrian/Macedonian.

Alb I found one of your videos, and was really interesting!
"I never gave anybody hell! I just told the truth and they thought it was hell."~Harry S. Truman

User avatar
Arta
Sun Member
Sun Member
Posts: 1515
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:44 pm
Gender: Female
Location: USA

Re: Hunza, Kalasha and Pamiri with Albanian roots

#2

Post by Arta » Fri Dec 18, 2009 6:54 pmLook at the way of the dance and the womens clothes with xhubleta, the dreses look like Arberesh almost!Look at the eagle dance....WOW
Do greeks still dance this dances, cause all I have noticed is the ciftedeli?!
"I never gave anybody hell! I just told the truth and they thought it was hell."~Harry S. Truman

User avatar
Arta
Sun Member
Sun Member
Posts: 1515
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:44 pm
Gender: Female
Location: USA

Re: Hunza, Kalasha and Pamiri with Albanian roots

#3

Post by Arta » Fri Dec 18, 2009 7:02 pmWOW, look at the flutes they are using. Look at the two men in the beginning dancing the eagle dance just like we dance it today in Albania!
"I never gave anybody hell! I just told the truth and they thought it was hell."~Harry S. Truman

User avatar
Arta
Sun Member
Sun Member
Posts: 1515
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:44 pm
Gender: Female
Location: USA

Re: Hunza, Kalasha and Pamiri with Albanian roots

#4

Post by Arta » Fri Dec 18, 2009 7:09 pmAlsmost the same as malosre dance!Look at this Kalashi singing and dancing with flute and cifteli! And even the way they sing is very close to how we have our polyphonic or ballad songs.
"I never gave anybody hell! I just told the truth and they thought it was hell."~Harry S. Truman

User avatar
ALBPelasgian
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2113
Joined: Sun Jun 28, 2009 7:57 pm
Gender: Male
Location: Prishtinë (Prima Justiniana)
Contact:

Re: Hunza, Kalasha and Pamiri with Albanian roots

#5

Post by ALBPelasgian » Sat Dec 19, 2009 11:08 am

Degjojeni me kujdes ne minuten e 2:34 kur ne sfond degjohet nje melodi popullore pamiriane e ngjashme cifteline dhe sharkine tone:

http://www.youtube.com/watch?v=mwvEMj0WSqM
Ne sot po hedhim faren me emrin Bashkim,
Qe neser te korrim frutin me emrin Bashkim!

Kolivilor
Senior Member
Senior Member
Posts: 123
Joined: Tue Nov 03, 2009 9:19 pm
Gender: Male

Re: Hunza, Kalasha and Pamiri with Albanian roots

#6

Post by Kolivilor » Sat Dec 19, 2009 11:21 pm

Kam një vërejtje për tek videoja e dytë, se është shumë e ngjashme me muzikën e Gazmend Ramës, një magjup që e ka infektuar muzikën shqiptare në Dardani.

Pra ideja është që ajo muzikë është shqip me elemente magjupe, dhe që muzika magjupe e ka influencuar njësoj sikur muzikën shqiptare këtu, sikur muzikën shqiptare atje.

User avatar
ALBPelasgian
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2113
Joined: Sun Jun 28, 2009 7:57 pm
Gender: Male
Location: Prishtinë (Prima Justiniana)
Contact:

Re: Hunza, Kalasha and Pamiri with Albanian roots

#7

Post by ALBPelasgian » Sun Dec 20, 2009 11:18 pm

Kolivilor wrote:Kam një vërejtje për tek videoja e dytë, se është shumë e ngjashme me muzikën e Gazmend Ramës, një magjup që e ka infektuar muzikën shqiptare në Dardani.

Pra ideja është që ajo muzikë është shqip me elemente magjupe, dhe që muzika magjupe e ka influencuar njësoj sikur muzikën shqiptare këtu, sikur muzikën shqiptare atje.
Kolivlor, une e solla videon e dyte jo sebeti i muzikes qe eshte ne fillim, por e minutes 2:34 ku ne sfond fillon nje melos vendor i Pamirit. Nuk e di a e degjova muziken gjer ne fund? :P
Ne sot po hedhim faren me emrin Bashkim,
Qe neser te korrim frutin me emrin Bashkim!

Kolivilor
Senior Member
Senior Member
Posts: 123
Joined: Tue Nov 03, 2009 9:19 pm
Gender: Male

Re: Hunza, Kalasha and Pamiri with Albanian roots

#8

Post by Kolivilor » Sun Dec 20, 2009 11:51 pm

Jo unë thashë për atë videon që ka sjellë Arta, në postin e dytë. Magjupllëku na ka mbulu si këtu si atje. Nejse, offtopic.

User avatar
Arta
Sun Member
Sun Member
Posts: 1515
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:44 pm
Gender: Female
Location: USA

Re: Hunza, Kalasha and Pamiri with Albanian roots

#9

Post by Arta » Mon Dec 21, 2009 12:24 am

Kolivilor wrote:Jo unë thashë për atë videon që ka sjellë Arta, në postin e dytë. Magjupllëku na ka mbulu si këtu si atje. Nejse, offtopic.
Ok vetem po te degjosh ne fillim ka melodi me fyell e cila eshte e ngjashme me ato tonat. Gjithashtu e kam bere komnet ne anglsiht qe te shikoni me vemnedje kostumet e femrave qe kane xhubleten, por edhe nje te meshkujve e cila ka te beje shume me ato te Ballkanit. Shikoje edhe nje here me kujdes!
"I never gave anybody hell! I just told the truth and they thought it was hell."~Harry S. Truman

Kolivilor
Senior Member
Senior Member
Posts: 123
Joined: Tue Nov 03, 2009 9:19 pm
Gender: Male

Re: Hunza, Kalasha and Pamiri with Albanian roots

#10

Post by Kolivilor » Mon Dec 21, 2009 1:15 am

Nuk është ndonjë vërejtje për ju, por është për t'u vu re, se muzikë më shqip se që ke sjellë, nga ato anë nuk mund të sjellësh. Me gjithë se të rrethuem me jevgjit, edhe i kanë ruajt shumë ato tradita është për të admirua.

User avatar
Ar Rumi
Junior Member
Junior Member
Posts: 4
Joined: Mon May 24, 2010 6:45 pm
Gender: Male
Location: Schweiz

Re: Hunza, Kalasha and Pamiri with Albanian roots

#11

Post by Ar Rumi » Fri Aug 13, 2010 10:05 pm


Më bëri përshtypje kjo video me keto instrumente muzikore dhe me veshje kombetare , keta jane nga Persia , kush jane keta?
[b]Kur ka lidh besën burri i Shqipnisë
I ka shti dridhën gjithë Rumelisë[/b]

User avatar
Trojan
Honored Member
Honored Member
Posts: 382
Joined: Fri Jul 30, 2010 9:03 pm
Gender: Male

Elamite!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

#12

Post by Trojan » Sat Aug 14, 2010 8:41 am

Shikoni pak nje figure Elamite

3d millenium bc

Image

A ju kujton dike nga historia shqiptare ??????!!!!!!!!!!!!!!Flm Ar Rumi per videon e "Lorestanit"... duhet me kontrrollu ndonje lidhje me Hittitet dhe Babilonasit......

User avatar
Trojan
Honored Member
Honored Member
Posts: 382
Joined: Fri Jul 30, 2010 9:03 pm
Gender: Male

Re: Hunza, Kalasha and Pamiri with Albanian roots

#13

Post by Trojan » Sat Aug 14, 2010 11:19 am

Kapelja Kalash dhe kapelja Maqedone (kausia)

300 BC
Image


KALASH!!!!!

Image

User avatar
ALBPelasgian
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2113
Joined: Sun Jun 28, 2009 7:57 pm
Gender: Male
Location: Prishtinë (Prima Justiniana)
Contact:

Re: Hunza, Kalasha and Pamiri with Albanian roots

#14

Post by ALBPelasgian » Sat Aug 14, 2010 1:17 pm

Trojan wrote:Kapelja Kalash dhe kapelja Maqedone (kausia)

300 BC
Image


KALASH!!!!!

Image
Pikerisht ashtu eshte Trojan! Per me teper, kemi provuar se gjithashtu Kausia eshte perdore nga iliret me ne brendesi: p.sh fisi i daorseve ilire e ka perdore kete lloj kesule, ashtu sic e ka perdorur edhe mbreti Gent.
Ne sot po hedhim faren me emrin Bashkim,
Qe neser te korrim frutin me emrin Bashkim!

User avatar
ALBPelasgian
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2113
Joined: Sun Jun 28, 2009 7:57 pm
Gender: Male
Location: Prishtinë (Prima Justiniana)
Contact:

Re: Elamite!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

#15

Post by ALBPelasgian » Sat Aug 14, 2010 1:19 pm

Trojan wrote:Shikoni pak nje figure Elamite

3d millenium bc

Image

A ju kujton dike nga historia shqiptare ??????!!!!!!!!!!!!!!
Ndonje gje me teper rreth historikut te kesaj figure?

P.S: Sigurisht dy-brireshi shquhet ne te aq me teper qe ne shume raste mund te vertetohet qe ky simbol te jete bartur pikerisht prej iliro-maqedoneve ne ato ane.
Ne sot po hedhim faren me emrin Bashkim,
Qe neser te korrim frutin me emrin Bashkim!

Post Reply

Return to “Histori e përgjithshme botërore”