"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Turqit kërcënojnë Izraelin me ndërprerje të lidhjeve

Këtu mund të diskutoni për të gjithë fenomenet që shqetësojnë mbarë botën dhe që janë bërë objekt i shtypit dhe medias ndërkombëtare.

Moderator: ALBPelasgian

Post Reply
User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Turqit kërcënojnë Izraelin me ndërprerje të lidhjeve

#1

Post by Adriana » Mon Jul 05, 2010 9:32 pm

Turqit kërcënojnë Izraelin me ndërprerje të lidhjeveTurqia kërcënon për herë të parë se do të ndërprejë marrëdhënjet diplomatike me Izraelin rreth çështjës së bastisjes së flotilës turke me ndihma.
Turqia tani duket se po e përforcon qëndrimin e saj ndaj Izraelit, vetëm pesë ditë pas një takimi të papritur midis Ministrit te jashtem, Ahmet Davutoglu dhe Ministrit izraelit të tregtisë, Benjamin Ben Eliezer në Zvicër.

Ky takim sugjeroi se të dy vendet ishin duke u përpjekur për të filluar rindërtimin e marrëdhënieve të tyre, pas vdekjes së nëntë aktivistëve turk gjatë një bastisje izraelite në anijet që po dërgonin ndihma në Gazë në maj të këtij viti.

Por në komentet e tij të fundit, z. Davutoglu ka paralajmëruar Izraelin se të gjitha lidhjet diplomatike do të ndërpriten nëse kërkesat e Turqisë nuk përmbushen.

Turqia kërkon një falje nga Izraeli, kompensim për viktimat e bastisjes, dhe një hetim ndërkombëtar në këtë incident.

Por z. Davutoglu tha se qeveria e tij do të jetë e kënaqur me një hetim izraelit që është duke u zhvilluar në qoftë se ai konkludon se Izraeli ishte fajtor dhe nëqoftë Tel Avivi kërkon i falje zyrtarisht Ankarasë rreth incidentit.

Kjo nuk duket se ka gjasa të ndodhë pasi qeveria e Izraelit tashmë ka thënë se nuk ka arsye që të kërkojë falje.

Por Z. Davutoglu tha gjithashtu se tani është në fuqi një embrago e plote mbi të gjithë aeroplanët ushtarak të Izraelit për të përdorur hapësirën ajrore turke çfarë paraqet një shqetësim të madh për Izraelin sepse bllokon të gjitha rrugët ajrore në veri të vendit.
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!Post Reply

Return to “Problematika nderkombëtare”