"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Ju pershendes

Ky seksion është krijuar për anëtarët e rinj të komunitetit, për të prezantuar me pak fjalë veten dhe qëllimin e bashkimit në këtë forum.

Moderator: ALBPelasgian

Post Reply
Gazmend
Senior Member
Senior Member
Posts: 100
Joined: Sun Feb 24, 2013 8:40 pm
Gender: Male

Ju pershendes

#1

Post by Gazmend » Mon Feb 25, 2013 12:36 am

Ju pershendes.

Jam Gazi, student i vitit te dyte, dega gjuhe dhe letersi angleze, universiteti i Prishtines.

Me pelqyen shume tema ne kete forum, prandaj vendosa te behem anetar dhe sipas mundesise te kontriboj edhe une.

Kalofshim sa me mire se bashku

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Ju pershendes

#2

Post by Arbëri » Mon Feb 25, 2013 1:39 am

Mire se erdhe Gazmend !
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

Gazmend
Senior Member
Senior Member
Posts: 100
Joined: Sun Feb 24, 2013 8:40 pm
Gender: Male

Re: Ju pershendes

#3

Post by Gazmend » Mon Feb 25, 2013 10:23 am

Mire se t'gjeta Arberi. Qenke burre i Ilirides ti !

User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: Ju pershendes

#4

Post by Adriana » Mon Feb 25, 2013 12:57 pm

Mire se erdhe Gazmend, te uroj sukese me studimet ne Prishtine, si dhe me kontributin qe do dhurosh ne kete forum.
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
bardus
Star Member
Star Member
Posts: 882
Joined: Mon Jan 30, 2012 3:44 pm
Gender: Male

Re: Ju pershendes

#5

Post by bardus » Mon Feb 25, 2013 4:00 pm

Gazmend wrote:Ju pershendes.

Jam Gazi, student i vitit te dyte, dega gjuhe dhe letersi angleze, universiteti i Prishtines.

Me pelqyen shume tema ne kete forum, prandaj vendosa te behem anetar dhe sipas mundesise te kontriboj edhe une.

Kalofshim sa me mire se bashku

Gaz miresevjen, te uroj ta kalosh sa me kendshem ketu!

User avatar
CERMENIKASI
Star Member
Star Member
Posts: 721
Joined: Fri Dec 31, 2010 9:51 pm
Gender: Male

Re: Ju pershendes

#6

Post by CERMENIKASI » Mon Feb 25, 2013 10:12 pm

"Oj Kosovë e dashtun" mir se ke ardhë këtu ku flitet dhe mendohet vetëm shqip!
Jam Gegë por mos ma shajë kush Toskërinë!

Gazmend
Senior Member
Senior Member
Posts: 100
Joined: Sun Feb 24, 2013 8:40 pm
Gender: Male

Re: Ju pershendes

#7

Post by Gazmend » Mon Feb 25, 2013 11:16 pm

Mirese ju gjeta dhe faleminderit per urimin Adriana, vajze tironse. Faleminderit dhe mirese ju gjej edhe juve zoteri Bardus dhe zoteri Cermenikas. Ju deshiroj te gjitha te mirat.

Post Reply

Return to “Prezantohuni ne komunitetin e forumit”