"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Thjesht nje 'pajkudesi', apo dicka me shume?

Sillni artikullin më të fundit që ju ka bërë më shumë përshtypje diskutoni rreth tij, argumentoni qëndrimin tuaj.

Moderator: bardus

Post Reply
User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Thjesht nje 'pajkudesi', apo dicka me shume?

#1

Post by Adriana » Sun Nov 30, 2014 11:33 am

Çfarë po ndodh me Shkodrën?
Një gafë e tillë ndodhi pas një tjetër gafe kur vendosi flamurin kuq e zi në sheshin qëndror me kokë anash. Kjo mund të quhesh edhe ''thjesht një pakujdesi'' por...
Absurdi arrin kulmin kur në krye të listës janë emra të tillë si Pashko Vasa, Migjeni,dhe Luigj Gurakuqi, të cilët vërtet janë figura historike për Shqipërinë por nuk kanë lidhje me LANÇ.


1-Shkodër (28-11-2014) Flamuri i Shqipërisë i vendosur në të djathtë të bustit ishte vendosur me kokën e shqiponjës dykrenare anash dhe jo me kokën lart siç vendoset gjithmonë.

2-Shkodër (29-11-2014) Shkoder- Festat e Nentorit të këtij viti për bashkinë e Shkodrës mjaft mirë mund të quhen Nëntori i Gafave.Migjeni, Pashko Vasa, dhe Luigj Gurakuqi kryesojnë listën e emrave të dëshmorëve të LANÇ. Bashkia e Shkodrës bëri rikonstruksionin e Varrezave të Dëshmorëve, dhe pjesë e tyre ishte dhe një tabelë ku renditeshin emrat e dëshmorëve të Shkodrës që kanë rënë në Luftën Antifashiste Nacional Çlirimtare. Veteranët kërkuan korigjimin e kësaj gafe, ndërsa prefekti Paulin Radovani tregoi ngatërresen që ishte bërë por dhe nënvizoi se nuk duhej që figura e Enver Hoxhës të errësonte rolin e dëshmorëve të vërtetë të LANÇ.

You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!Post Reply

Return to “Artikulli i ditës”