"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Donald Trump dhe Kosova

Sillni artikullin më të fundit që ju ka bërë më shumë përshtypje diskutoni rreth tij, argumentoni qëndrimin tuaj.

Moderator: bardus

Post Reply
User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4226
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Donald Trump dhe Kosova

#1

Post by Zeus10 » Thu Nov 10, 2016 2:22 pm

Kohet e fundit, per interesa politike, eshte portretizuar presidenti i sapozgjedhur amerikan, si nje jombeshtetes i nderhyrjes ne Kosove dhe mbeshtetes i Serbise. Le ta sjellim te perkthyer deklaraten e vetme publike te tij per kete ceshtje:

Do të veproja ndryshe, edhe pse e di se do të tringëlloj çuditshëm te shumëkush. Shiko kaosin që kemi shkaktuar në Kosovë. Unë mendoj që ne mund të themi se kemi humbur vetëm disa njerëz. Padyshim se ne ishim 10 mijë metra larg me aeroplanë prej ku po hidhnim bomba. Por shiko çfarë i bëmë atij vendi, atyre njerëzve; sa shumë vdekje dhe vuajtje u kemi shkaktuar. Ne do të duhej të shkonim atje me trupa tokësore, do të kishte vrasje edhe në këtë opsion por më pak. Nuk do të ishte situata kaq kaotike sa është tash. Njerëzit u përzunë nga tokat e tyre, nga territoret e tyre, çdokush po ikën kah po mundet dhe askush nuk po e di se çfarë po ndodh. Janë me mijëra të vrarë”.Per mendimin tim, deklarata e Trump ne ligjerate te drejte, jo vetem, qe nuk eshte kunder nderhyrjes ushtarake, por e tejkalon ate, duke theksuar, qe kjo nderhyrje, duhej te ishte intensifikuar me futjen e trupave ne terren, qe detyrimisht do te sillte, nje clirim te plote dhe jo te pjesshem, qe realisht ndodhi. Futja e trupave ushtarake, do te ishte opsioni me i mire i mundshem, per te larguar barbaret dhe kriminelet me force njehere e pergjithmone, per te mos pasur me te drejte te diskutojne per Kosoven, si humbes te plote . Kosova nuk do te kalonte peripecite e kompromiseve politike dhe diplomatike qe kalon sot, nese ajo sugjeronte Trump do te ishte bere realitet. Kosova nuk gezon dot sot nje pavaresi te plote, ajo eshte e detyruar te bej kompromise me xhelatet e saj, kompromise qe fillojne qe nga simbolet e shtetit te ri dhe mbarojne me ato qe ndikojne ne jeten e qytetareve te saj, duke i cuar ca prej tyre dhe te luftojne per djajte ne toka te huaja.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4226
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Donald Trump dhe Kosova

#2

Post by Zeus10 » Thu Nov 10, 2016 3:04 pm

Perkthimi nuk eshte bere nga une. Per hir te se vertetes po ta degjosh me vemendje deklaraten, ai nuk duket se thote : 'Njerezit u perzune nga tokat e tyre' por kjo nuk ja heq thelbin komentit te tij, qe terrori dhe kaosi, qe sundoi atje do te ishte ndalur nese, do te ishin futur trupa tokesore.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

Post Reply

Return to “Artikulli i ditës”