"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Rexhep Qosja dhe disa "miq" te huaj, rekomandojne copetimin

Sillni artikullin më të fundit që ju ka bërë më shumë përshtypje diskutoni rreth tij, argumentoni qëndrimin tuaj.

Moderator: bardus

Post Reply
User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4226
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Rexhep Qosja dhe disa "miq" te huaj, rekomandojne copetimin

#1

Post by Zeus10 » Fri Jan 20, 2017 3:00 pm

Pikerisht tani, kur pas nje gabimi amatoresk te politikes serbe me trenin e provokimit, i thyhet hunda Serbise ne menyren me te turpshme, mesa duket ajo, nxjerr nga menga "asin" e saj, nje nga investimet me te medha te saj ne Kosove, Rexhep Qosen. Ky "akademik", titulli i te cilit, eshte meshuar aq fort, sa duket sikur eshte i vetmi akademik ne dynja, na rekomandoka nje shkembim territoresh me Serbine, tani kur kurba e pozites serbe eshte ne piken me te ulet te saj dhe opsioni i ndarjes, po hiqen nga tryezat si zgjidhje.

Pyetja ime eshte: "Si mund te shkembejme territore shqiptare, me po territore shqiptare qe per me teper kane pasuri ekonomike te paimagjinueshme?"

Po ashtu : "Pse del pikerisht tani Rexhep Qosja ky "patriot i paepur" dhe na rekomandon zhberjen pikerisht te asaj, per te cilen u investua aq shume, ne momentin kur Serbia morri nje grusht vdekjeprures, ne politikat e saj te destabilizimit dhe sovranitetit mbi Kosoven"

Ky eshte moment shume delikat, qe duhet te kuptojme, qe jo gjithe shqiptaret punojne dhe ju rreh zemra per Kosove e Shqiperi, sidomos kur ata bertasin me shume se te tjeret per te.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

Post Reply

Return to “Artikulli i ditës”