"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Pas 30 vjetësh përfunduam në Beograd

Flisni për politikën shqiptare, ndikimi i saj në jetën tuaj, mund të diskutoni për partitë politike shqiptare dhe frymën e to lerances ne politikën shqiptare.

Moderator: Mallakastrioti

Post Reply
User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Pas 30 vjetësh përfunduam në Beograd

#1

Post by Adriana » Sun Dec 22, 2019 6:25 pm

Në kuadër të të ashtuquajturit “Samiti i Mini-Shengenit Ballkanik” u zhvillua një takim (21/12/2019) mes Ramës, Vuçiç dhe Zaev në ambientet e një hoteli në Tiranë. Kujtojmë këtu se, Kosova e ka refuzuar pjesëmarrjen në këtë samit, për shkak të deklarateve të Vuçiç për masakrën serbe të Reçakut, duke e mohuar këtë ngjarje, të cilën e cilësoi si “trillim”.

Gazetari, Aulon Kalaja, përmes një njoftimi në rrjetet sociale, e cilëson këtë nismë si krijimin e një “Jugosllavie të re”.
Artan Fuga gjithashtu përmes një njoftimi në rrjetet sociale, e cilëson këtë nismë si një fitore e shkëlqyer e diplomacisë të Serbisë!

STATUSI I PLOTË I ARTAN FUGËS

Minishengeni ballkanik – një fitore e shkëlqyer e diplomacisë të Serbisë!
—————-
Ne shqiptarët në vitin e largët ’90 u nisëm për Bruksel e Strasburg dhe ja tani pas 30 vjetësh përfunduam në Beograd!

E kemi në fis!

U nisëm me Gjergjin për në Napoli përfunduam në Stamboll!

U nisëm për në Moskë përfunduam në Beograd!

U nisëm nga Moska përfunduam në Pekin!

Si është e mundur?

Ore mos jemi budallenj ne?!!!

Eshtë njësoj si të nisesh me tren për në Pogradec dhe të përfundosh prapa Malit të Dajtit!

Nejse, më vonë, pas disa orësh, do ta them çfarë mendoj se tani po nisem për Durrës të bëj një lojë domino me shokët aty ulur te bordurat buzë detit te Hekurudha!

Gjeopolitikë e madhe kjo!

Po Nako Spiru kur do ta vrasi veten???

Kam ethe për domino se radhën e kaluar Lomi kishte fut në lojë dy dopja gjashta që më ngecën mua në dorë!

Eshtë hilecak dreqi, por gjatë dominos trajtojmë edhe çështje gjeopolitike dhe kështu do jem më i përgatitur!

Ishalla nuk ka shumë ballë deti, nuk fryn shumë erë dhe nuk bie ndonjë nga ky bukëshkali i paturpshëm, imoral që na vika nga përplasja e Afrikës me Europën!

Cfarë viti 2019!

Nuk e them kot te libri im Shoqëria Piramidale si viti më i çuditshëm i historisë sonë!

Na la pa shtet, na hodhi tërmet, na tani edhe minishengenin prej gjasme!

Dopjogjashtë!

Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!Post Reply

Return to “Politikë shqiptare”