"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Duke studjuar nje harte te ""lashte"".

Sillni harta historike fiziko-politike-etnografike, që pasqyrojnë realitetin etnik dhe politik të një rajoni të caktuar, në një periudhë të caktuar.

Moderator: Hymniarber

Post Reply
User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Duke studjuar nje harte te ""lashte"".

#76

Post by Mallakastrioti » Thu Mar 11, 2010 7:16 pm

elikranon...siç te thashe ne temen per Epirin (tek Historia Shqiptare ne kete forum),ke edhe letrat origjinale te Skenderbeut derguar tarantinit.Tani ne qofte se je i idese qe Skenderbeu ishte grek,prandaj shkroi ato rreshta,ku jo vetem paraqet shqiptaret epirotet e lashte,por edhe Maqedonasit:

Image

kam frike se po flasim kot...po qe se nuk i kupton ato rreshtat e nenvizuara pa merak se i perkthejme.
Image

elikranon
Honored Member
Honored Member
Posts: 373
Joined: Sat Dec 26, 2009 6:05 pm
Gender: Male

Re: Duke studjuar nje harte te ""lashte"".

#77

Post by elikranon » Thu Mar 11, 2010 7:19 pm

Zeus10 wrote:
elikranon wrote:Kur thua grek i lashte, dicka te shkon ne mendje, njerit mund te vej ne mendje lufta e Trojes
Nuk kam degjuar qe ne Luften e Trojes te kene marre pjese greket, gjithmone nese Lufta e Trojes ka ndodhur vertete

tjetrit Homeri,


Eshte e veshtire te provosh qe Homeri ka egzistuar vertete, por dhe ne ka egzistuar ai nuk e ka perdorur fare termin Helenë ne veprat e tij, me perjashtim te nje rasti ku cilesonte nje fis te vogel te cilin ai e quante pellazgjik. Gjithe te tjeret i quante Akej qe kishin si shtepi te tyre ARGOSIN
Ti ve ne dyshim nese ka ekzistuar Homeri,ose nese ka ndodhur Lufta e Trojes, por me sjelle pasazhe nga Iliada, per te argumentuar mbi pellazget. Sikur bejme loje fjalesh. Nuk ke degjuar qe ne luften e Trojes te kene marre pjese greket? Eshte njesoj si te te them une qe nuk kam degjuar qe ne lufterat e Skenderbeut te kene marre pjese Shqiptare. Asgjekundi s`permendet ky term "shqiptar".

elikranon
Honored Member
Honored Member
Posts: 373
Joined: Sat Dec 26, 2009 6:05 pm
Gender: Male

Re: Duke studjuar nje harte te ""lashte"".

#78

Post by elikranon » Thu Mar 11, 2010 7:29 pm

Mallakastrioti wrote:elikranon...siç te thashe ne temen per Epirin (tek Historia Shqiptare ne kete forum),ke edhe letrat origjinale te Skenderbeut derguar tarantinit.Tani ne qofte se je i idese qe Skenderbeu ishte grek,prandaj shkroi ato rreshta,ku jo vetem paraqet shqiptaret epirotet e lashte,por edhe Maqedonasit:
kam frike se po flasim kot...po qe se nuk i kupton ato rreshtat e nenvizuara pa merak se i perkthejme.
Mallakastriot, Zeusi me vuri para nje surprize mund te thosha. Eshte i pari qe le menjane iliret.Ketu ka vend per te debatuar dhe ti.Nuk di italisht, por ato pjese di se cfare shkruajne, i kam lexuar dhe ne shqip.

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Duke studjuar nje harte te ""lashte"".

#79

Post by alfeko sukaraku » Thu Mar 11, 2010 7:43 pm

elikranon wrote:
Ti ve ne dyshim nese ka ekzistuar Homeri,ose nese ka ndodhur Lufta e Trojes, por me sjelle pasazhe nga Iliada, per te argumentuar mbi pellazget. Sikur bejme loje fjalesh. Nuk ke degjuar qe ne luften e Trojes te kene marre pjese greket? Eshte njesoj si te te them une qe nuk kam degjuar qe ne lufterat e Skenderbeut te kene marre pjese Shqiptare. Asgjekundi s`permendet ky term "shqiptar".
Po ta mesosh historin sipas udhezimeve te Anastas Janullatos patjeter qe do kesh njohurit qe ke.J hidhu nje sy ketyre dokumenteve edhe hajde kakaris ketu

Image
Image
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Duke studjuar nje harte te ""lashte"".

#80

Post by Zeus10 » Thu Mar 11, 2010 7:47 pm

elikranon wrote: Ti ve ne dyshim nese ka ekzistuar Homeri,ose nese ka ndodhur Lufta e Trojes,
(sikur e kaperxyem kete faze me duket)

Jo vetem une, por cdo mendje e arsyeshme e ve ne pikepyetje Homerin dhe Iliaden/Odisene per shume arsye. Me te rendesishmet jane karrakteri epik-mitologjik i saj, mungesa e fakteve historike, mungesa e dokumenteve te kohes etj.
por me sjelle pasazhe nga Iliada, per te argumentuar mbi pellazget Sikur bejme loje fjalesh..


Nese nuk do ti sillja faktet direkt nga ajo qe quhet iliade/odise, ne te ashtequajturen "greqishte", si do te rrezoja ndryshe pandehmat e tua?
Nuk ke degjuar qe ne luften e Trojes te kene marre pjese greket?

Ja ku e ke tekstin ne """greqisht"". Verifikoje vete sa here eshte perdorur termi helene ne to.
http://www.sacred-texts.com/cla/homer/greek/index.htm
Eshte njesoj si te te them une qe nuk kam degjuar qe ne lufterat e Skenderbeut te kene marre pjese Shqiptare. Asgjekundi s`permendet ky term "shqiptar".
Ti dhe mund te thuash, por ndryshe nga Iliada dhe Odisea ku emri helene nuk figuron asgjekundi, ne historine e Skenderbeut te shkruar ne gjuhe te ndryshme dhe nga autore me kombesi te ndryshme, emri i shqiptareve eshte ne cdo faqe duke filluar qe nga kopertina:

VITI 1596

Image

Image
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Duke studjuar nje harte te ""lashte"".

#81

Post by alfeko sukaraku » Thu Mar 11, 2010 7:48 pm

po nuk te mjaftuan hidhi nje sy edhe Thukididit "Historia e luftrave te Peleponezit" hyrja.

Image

ne se je njohes i historis ateher duhet te dish se veprat e homerit u permblodhen ne shek 6-5 p e s=500-400 pes.

edhe perse u permblodhen ne kete kohe ato prap nuk e permenden krenarin e te qenit greke..ja c te thote Thukididi:
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Duke studjuar nje harte te ""lashte"".

#82

Post by Zeus10 » Thu Mar 11, 2010 8:00 pm

elikranon wrote: Mallakastriot, Zeusi me vuri para nje surprize mund te thosha. Eshte i pari qe le menjane iliret.Ketu ka vend per te debatuar dhe ti..
Natyrisht qe do i le menjane iliret. Ata dhe helenet ishin te harruar nga historia, nuk egzistonin ne memorjen kolektive te popujve respektive. Por ndersa shqiptaret nuk spekuluan me ate emer(iliret), greket jo vetem qe adoptuan emrin helene si identitet te tyrin, por oreksi i tyre erdhi duke u shtuar, me vone ata kerkuan edhe emrin epirot dhe maqedon.
Nuk di italisht, por ato pjese di se cfare shkruajne, i kam lexuar dhe ne shqip
Atje thote: "nga keta(maqedone dhe epirote te lashte) origjinojne keta shqiptare qe ti i krahasove me delet'
dhe Skenderbeu nuk ka asnje medyshje per kete.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Duke studjuar nje harte te ""lashte"".

#83

Post by Mallakastrioti » Thu Mar 11, 2010 8:16 pm

elikranon...si une edhe Zeus po te themi te njejten gje dhe eshte e kote te kerkosh thana atje ku nuk mbijne,kam fjalen-nga momenti qe si iliret,epirotet dhe maqedonasit ishin e njejta rrace dhe fare dhe dokumente ke me bollek per kete, kam frike se juve nuk ju pelqen ti lexoni keto fakte sepse ngaterroni siç ta kam perseritur:ethnicitetin me qyteterimin-apo moden e kohes dhe i gjykoni gjerat me matesin kohor ku tjetri sot mema i flet shqip apo vllahisht kur lind....dhe thote jam grek i lashte se keshtu me mesojne neper shkolla dhe katekizma kishtare
Image

elikranon
Honored Member
Honored Member
Posts: 373
Joined: Sat Dec 26, 2009 6:05 pm
Gender: Male

Re: Duke studjuar nje harte te ""lashte"".

#84

Post by elikranon » Thu Mar 11, 2010 10:08 pm

Mallakastrioti wrote:elikranon...si une edhe Zeus po te themi te njejten gje dhe eshte e kote te kerkosh thana atje ku nuk mbijne,kam fjalen-nga momenti qe si iliret,epirotet dhe maqedonasit ishin e njejta rrace dhe fare dhe dokumente ke me bollek per kete, kam frike se juve nuk ju pelqen ti lexoni keto fakte sepse ngaterroni siç ta kam perseritur:ethnicitetin me qyteterimin-apo moden e kohes dhe i gjykoni gjerat me matesin kohor ku tjetri sot mema i flet shqip apo vllahisht kur lind....dhe thote jam grek i lashte se keshtu me mesojne neper shkolla dhe katekizma kishtare
Nuk me thoni te njejten gje,pasi edhe vete nuk thua te njejten gje. Shpreheni sipas rastit dhe as qe ka vazhdimesi ne mendimin tuaj. Flasim kaq kohe, dhe mos me thuaj se thua te njeten gje qe tha Zeusi. Ai u shpreh qarte s`kam pune me iliret, jam epirot dhe me te do diskutoj ne kete pike.
Qe nga momenti qe iliret, epirotasit dhe maqedonasit ishin e njeta race(?)....ku e ke gjetur ti kete? Cfare dokumente dhe fakte me thua? Dhjetra autore te lashte te kene thene dicka , nje te kete thene te kunderten, ju kapeni pas atij njeshit. Nje autor te kete bere nje cilesim per nje fis ta lashte "barbar", ju menjehere me ate logjiken tuaj te mprehte thoni dmth "shqiptar". Logjika juaj e thjeshte eshte kjo: cdo gje qe s`eshte e sigurt se ka qene greke, ka qene shqiptare.
Ta kam thene dhe here tjeter, vete i thoni, vete i besoni.
"ku tjetri sot mema i flet shqip apo vllahisht kur lind....dhe thote jam grek i lashte", Pse cuditesh ti??? Ketu thone shqiptaret e Shqiperise qe jane me grek se greket(nder ta edhe ti), s`do ta thone ata?

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Duke studjuar nje harte te ""lashte"".

#85

Post by Mallakastrioti » Thu Mar 11, 2010 10:27 pm

elikranon wrote:
Mallakastrioti wrote:elikranon...si une edhe Zeus po te themi te njejten gje dhe eshte e kote te kerkosh thana atje ku nuk mbijne,kam fjalen-nga momenti qe si iliret,epirotet dhe maqedonasit ishin e njejta rrace dhe fare dhe dokumente ke me bollek per kete, kam frike se juve nuk ju pelqen ti lexoni keto fakte sepse ngaterroni siç ta kam perseritur:ethnicitetin me qyteterimin-apo moden e kohes dhe i gjykoni gjerat me matesin kohor ku tjetri sot mema i flet shqip apo vllahisht kur lind....dhe thote jam grek i lashte se keshtu me mesojne neper shkolla dhe katekizma kishtare
Nuk me thoni te njejten gje,pasi edhe vete nuk thua te njejten gje. Shpreheni sipas rastit dhe as qe ka vazhdimesi ne mendimin tuaj. Flasim kaq kohe, dhe mos me thuaj se thua te njeten gje qe tha Zeusi. Ai u shpreh qarte s`kam pune me iliret, jam epirot dhe me te do diskutoj ne kete pike.
Qe nga momenti qe iliret, epirotasit dhe maqedonasit ishin e njeta race(?)....ku e ke gjetur ti kete? Cfare dokumente dhe fakte me thua? Dhjetra autore te lashte te kene thene dicka , nje te kete thene te kunderten, ju kapeni pas atij njeshit. Nje autor te kete bere nje cilesim per nje fis ta lashte "barbar", ju menjehere me ate logjiken tuaj te mprehte thoni dmth "shqiptar". Logjika juaj e thjeshte eshte kjo: cdo gje qe s`eshte e sigurt se ka qene greke, ka qene shqiptare.
Ta kam thene dhe here tjeter, vete i thoni, vete i besoni.
"ku tjetri sot mema i flet shqip apo vllahisht kur lind....dhe thote jam grek i lashte", Pse cuditesh ti??? Ketu thone shqiptaret e Shqiperise qe jane me grek se greket(nder ta edhe ti), s`do ta thone ata?
Degjo tani...ne qofte se ke ardhur ketu te besh llogje, e te thashe e te them,kam frike se ke ngaterruar forum.Mos u kap mbas nje citimi qe ndoshta eshte shume me i thelle seç mendon ti(ai i Zeus)...ketu mendimi shkon me larg,sepse hap nje debat qe eshte vazoja e Pandores,pra ceshtja Pellazge ku tek shqiptaret eshte e ruajtur shume me mire kjo gje e ke sidomos ne fjalet shqipe dhe Homerike ...por jo vetem edhe ne quota te historianeve te ndryshem.
Persa i perket ethnicitetit te njejte te epirotasve,ilireve dhe maqedonasve shoh qe nuk para te pelqen te lexosh ato qe ky forum ka mbledhur,pa problem-kur te argumentosh kunderpergjigjen tende me fakte,qe thone te kunderten,atehere do flasim per kete te fundit...
Tani sa per kete gjene tjeter qe te kem thene te jem me grek se greket?....nuk ta morra vesh?...se nuk di akoma cilet jane greket e nuk mendoj te kem thene kete gje,jo se kam ndonje gje kunder grekeve-por personalisht mendoj se nuk ekzistojne me prandaj!
Image

elikranon
Honored Member
Honored Member
Posts: 373
Joined: Sat Dec 26, 2009 6:05 pm
Gender: Male

Re: Duke studjuar nje harte te ""lashte"".

#86

Post by elikranon » Thu Mar 11, 2010 10:30 pm

Zeus10 wrote:
elikranon wrote: Mallakastriot, Zeusi me vuri para nje surprize mund te thosha. Eshte i pari qe le menjane iliret.Ketu ka vend per te debatuar dhe ti..
Natyrisht qe do i le menjane iliret. Ata dhe helenet ishin te harruar nga historia, nuk egzistonin ne memorjen kolektive te popujve respektive. Por ndersa shqiptaret nuk spekuluan me ate emer(iliret), greket jo vetem qe adoptuan emrin helene si identitet te tyrin, por oreksi i tyre erdhi duke u shtuar, me vone ata kerkuan edhe emrin epirot dhe maqedon.
Nuk di italisht, por ato pjese di se cfare shkruajne, i kam lexuar dhe ne shqip
Atje thote: "nga keta(maqedone dhe epirote te lashte) origjinojne keta shqiptare qe ti i krahasove me delet'
dhe Skenderbeu nuk ka asnje medyshje per kete.
Shqiptaret nuk spekuluan me iliret? Edhe vete thenia jemi pasardhes te ilireve, po ta marrim nga ana e fakteve provuese eshte spekullim(ndoshta mund te jene, une ate besoj, po hajde provoje). Te pakten greket kane gjuhen, qe s`mund ta mohoje asnje njeri serioz, qe eshte vazhdimesi e greqishtes se lashte.Edhe zbulimet arkeologjike ate pohojne. Coj Enveri, Hrushovin ne Butrint dhe ky i fundit i tha lerini Helenet dhe Romaket ne kohen e tyre. Sa idiot paska qene, perderisa nuk dinte te dallonte qyteterimin ilir.
Sa per Skenderbeun(pa dyshim figure e madhe), nuk ishte dhe historian. Ketu veme ne pikepyetje Herodotin dhe autore te tjere te lashte qe lane shkrimet e tyre dhe jo me Kastriotin. Pastaj ne mesjete prijesa te ndryshem e quanin veten pasardhes te nje figure te madhe historike. Ke tjeter mund te permendte Skenderbeu?

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Duke studjuar nje harte te ""lashte"".

#87

Post by Mallakastrioti » Thu Mar 11, 2010 10:38 pm

elikranon wrote:
Zeus10 wrote:
elikranon wrote: Mallakastriot, Zeusi me vuri para nje surprize mund te thosha. Eshte i pari qe le menjane iliret.Ketu ka vend per te debatuar dhe ti..
Natyrisht qe do i le menjane iliret. Ata dhe helenet ishin te harruar nga historia, nuk egzistonin ne memorjen kolektive te popujve respektive. Por ndersa shqiptaret nuk spekuluan me ate emer(iliret), greket jo vetem qe adoptuan emrin helene si identitet te tyrin, por oreksi i tyre erdhi duke u shtuar, me vone ata kerkuan edhe emrin epirot dhe maqedon.
Nuk di italisht, por ato pjese di se cfare shkruajne, i kam lexuar dhe ne shqip
Atje thote: "nga keta(maqedone dhe epirote te lashte) origjinojne keta shqiptare qe ti i krahasove me delet'
dhe Skenderbeu nuk ka asnje medyshje per kete.
Shqiptaret nuk spekuluan me iliret? Edhe vete thenia jemi pasardhes te ilireve, po ta marrim nga ana e fakteve provuese eshte spekullim(ndoshta mund te jene, une ate besoj, po hajde provoje). Te pakten greket kane gjuhen, qe s`mund ta mohoje asnje njeri serioz, qe eshte vazhdimesi e greqishtes se lashte.Edhe zbulimet arkeologjike ate pohojne. Coj Enveri, Hrushovin ne Butrint dhe ky i fundit i tha lerini Helenet dhe Romaket ne kohen e tyre. Sa idiot paska qene, perderisa nuk dinte te dallonte qyteterimin ilir.
Sa per Skenderbeun(pa dyshim figure e madhe), nuk ishte dhe historian. Ketu veme ne pikepyetje Herodotin dhe autore te tjere te lashte qe lane shkrimet e tyre dhe jo me Kastriotin. Pastaj ne mesjete prijesa te ndryshem e quanin veten pasardhes te nje figure te madhe historike. Ke tjeter mund te permendte Skenderbeu?
Na fol pak te lutem per greket e sotem etnikisht...cilet jane nga etnosi te ashtuquajturit greke te rinj...merri me zona,qe nga ai i ashtuquajturi Vorio Epir e deri ne Azi te Vogel-eshte Populli yt dhe duhet ta njohesh shume me mire se ne.
Image

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Duke studjuar nje harte te ""lashte"".

#88

Post by Mallakastrioti » Thu Mar 11, 2010 10:43 pm

Cilet jane Minoritare greke ne "Vorio Epir"?...cili eshte ethniciteti i tyre?...cfare lloj dialekti te greqishtes flasin?....romaiko-gjuha e kishes?...apo ndonje tjeter?...cne qenkan minoritet ne Epir keta?...mos valle Tosket nuk jane vendas,apo Camet apo Labet?
Cilet jane banoret ne Cameri sot?
Po ne Thesali?
Image

elikranon
Honored Member
Honored Member
Posts: 373
Joined: Sat Dec 26, 2009 6:05 pm
Gender: Male

Re: Duke studjuar nje harte te ""lashte"".

#89

Post by elikranon » Thu Mar 11, 2010 10:57 pm

Mallakastrioti wrote:Cilet jane Minoritare greke ne "Vorio Epir"?...cili eshte ethniciteti i tyre?...cfare lloj dialekti te greqishtes flasin?....romaiko-gjuha e kishes?...apo ndonje tjeter?...cne qenkan minoritet ne Epir keta?...mos valle Tosket nuk jane vendas,apo Camet apo Labet?
Cilet jane banoret ne Cameri sot?
Po ne Thesali?
Minoritaret grek flasin "dimotiki". Dhe ketu qendron dhe "budallalleku" juaj (me fal per shprehjen) kur thoni qe e mesuan gjuhen me ane te fese(p.sh. himariotet qe flasin greqisht), pasi gjuha kishtare eshte e pakuptueshme per ne, pasi liturgjite behen ne te njejten gjuhe qe beheshin edhe para 10 shekujsh a me shume. Po te flasim per Epirin e vjeter (gjiri i Ambrakise-malet Qeravnie)asnjehere nuk ishin minoritet greket. Dhe une per ate Epir te flas. Zbritjen e shqiptareve ne sh.12-13 as qe e prekni fare, mos me thuaj nuk e hasur asgjekundi kete gje neper libra. Ndoshta ju intereson qe te thoni se edhe arvanitet jane autokton, se Shqiptaret ishin ne Greqine e lashte dhe krijonin qyteterim.

elikranon
Honored Member
Honored Member
Posts: 373
Joined: Sat Dec 26, 2009 6:05 pm
Gender: Male

Re: Duke studjuar nje harte te ""lashte"".

#90

Post by elikranon » Thu Mar 11, 2010 11:04 pm

Mallakastrioti wrote:
elikranon wrote:
Mallakastrioti wrote:elikranon...si une edhe Zeus po te themi te njejten gje dhe eshte e kote te kerkosh thana atje ku nuk mbijne,kam fjalen-nga momenti qe si iliret,epirotet dhe maqedonasit ishin e njejta rrace dhe fare dhe dokumente ke me bollek per kete, kam frike se juve nuk ju pelqen ti lexoni keto fakte sepse ngaterroni siç ta kam perseritur:ethnicitetin me qyteterimin-apo moden e kohes dhe i gjykoni gjerat me matesin kohor ku tjetri sot mema i flet shqip apo vllahisht kur lind....dhe thote jam grek i lashte se keshtu me mesojne neper shkolla dhe katekizma kishtare
Nuk me thoni te njejten gje,pasi edhe vete nuk thua te njejten gje. Shpreheni sipas rastit dhe as qe ka vazhdimesi ne mendimin tuaj. Flasim kaq kohe, dhe mos me thuaj se thua te njeten gje qe tha Zeusi. Ai u shpreh qarte s`kam pune me iliret, jam epirot dhe me te do diskutoj ne kete pike.
Qe nga momenti qe iliret, epirotasit dhe maqedonasit ishin e njeta race(?)....ku e ke gjetur ti kete? Cfare dokumente dhe fakte me thua? Dhjetra autore te lashte te kene thene dicka , nje te kete thene te kunderten, ju kapeni pas atij njeshit. Nje autor te kete bere nje cilesim per nje fis ta lashte "barbar", ju menjehere me ate logjiken tuaj te mprehte thoni dmth "shqiptar". Logjika juaj e thjeshte eshte kjo: cdo gje qe s`eshte e sigurt se ka qene greke, ka qene shqiptare.
Ta kam thene dhe here tjeter, vete i thoni, vete i besoni.
"ku tjetri sot mema i flet shqip apo vllahisht kur lind....dhe thote jam grek i lashte", Pse cuditesh ti??? Ketu thone shqiptaret e Shqiperise qe jane me grek se greket(nder ta edhe ti), s`do ta thone ata?
Degjo tani...ne qofte se ke ardhur ketu te besh llogje, e te thashe e te them,kam frike se ke ngaterruar forum.Mos u kap mbas nje citimi qe ndoshta eshte shume me i thelle seç mendon ti(ai i Zeus)...ketu mendimi shkon me larg,sepse hap nje debat qe eshte vazoja e Pandores,pra ceshtja Pellazge ku tek shqiptaret eshte e ruajtur shume me mire kjo gje e ke sidomos ne fjalet shqipe dhe Homerike ...por jo vetem edhe ne quota te historianeve te ndryshem.
Persa i perket ethnicitetit te njejte te epirotasve,ilireve dhe maqedonasve shoh qe nuk para te pelqen te lexosh ato qe ky forum ka mbledhur,pa problem-kur te argumentosh kunderpergjigjen tende me fakte,qe thone te kunderten,atehere do flasim per kete te fundit...
Tani sa per kete gjene tjeter qe te kem thene te jem me grek se greket?....nuk ta morra vesh?...se nuk di akoma cilet jane greket e nuk mendoj te kem thene kete gje,jo se kam ndonje gje kunder grekeve-por personalisht mendoj se nuk ekzistojne me prandaj!
Ok, s`do ju lodh shume, do terhiqem. Do ju le vete ti thoni, vete ti besoni. Ata njerez qe mbajten gjalle ate gjuhe(greke), ata jane greket. Dhe me nje te tille flet. Nuk jam as vllah se nuk kam qofte edhe nje ne farefis te jete i tille, nuk jam as shqiptar se ne familjen time gjeneratat e kaluara nuk dinin fare shqip. Atehere me ndihmo pak, me thuaj cfare jam? Crregjistroje pergjigjen me lart i perserita dy here

Post Reply

Return to “Harta historike”