"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Pretendimet per "pronesine" e simboleve te lashta.

Arkeologjia dhe antropologjia janë disiplina të rëndësishme në fushën e historise, sillni të dhëna për to dhe zbulimet e bëra për një vështrim të bazuar të historisë.

Moderator: Mallakastrioti

User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Pretendimet per "pronesine" e simboleve te lashta.

#1

Post by Adriana » Wed Jul 29, 2009 10:13 pm

Kam rene ne problem me disa Shqipetar qe jetojn ne Greqi, dhe shumica e tyre hecen me nje propagande qe ka ber Greku per nje simbol qe paraqitet dhe ne ditet e sotme ne Amerike, dhe Greku ka ngritur nje propagande ( video) ku shprehet qe ''TI ΜΑΣ ΕΚΛΕΨΑΝ'' qe do te thote "NA E VODHEN" behet fjale per koronen e statujes se LIRISE ne Amerike, po ama ne Greqi ajo koron egziston me emrin "ΘΕOΣ AΠOΛΛΩNAΣ'' ne muzeun e Korinthos.

Image

Po te shikojme me vemendje simbolin qe Greku ben propagande, ngjan dhe me simbolin tone te Forumit Arberiaonline, aty ku ndodhet flamuri, dhe duke qen tashme ne dijeni qe Greku na ka rrembyer dhe ne shume simbole, mendoj qe duhet ta diskutojme.


http://images.google.nl/images?hl=nl&um ... 63&ndsp=21

http://images.google.nl/images?hl=nl&um ... e&aq=f&oq=
Faleminderit
Last edited by Adriana on Thu Jul 30, 2009 1:45 am, edited 2 times in total.
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Pretendimet per "pronesine" e simboleve te lashta.

#2

Post by Zeus10 » Thu Jul 30, 2009 12:44 am

Se pari dua te them se kjo video patetike, i ben thirrje ndergjegjes "helene" te reagoje, per gjoja pervetsimin e simboleve helene duke keqinterpretuar historine e vertete te ketyre simboleve.
Çfare jane keto simbole, kujt i perkasin, sa te drejte ka popullata kristiano-ortodokse e Greqise Moderne te pretendoje te drejten e trashegimise kulturore te popujve qe krijuan keto simbole? Pergjigja eshte qe Greket e Rinj nuk kane asnje lidhje shpirterore dhe historike me kete kulture.
E verteta eshte, se Ylli i Vergines, simboli i Diellit, qe ndoshta ishte dhe simboli i Apollonit apo Heliosit (fjale sinonime), eshte simbol i pellazgeve, dhe si rrjedhim dhe i deges se tyre te vogel, heleneve te vjeter. Ky popull, pra pellazget, ishte populli qe popullonte gjithe Mesdheun, adhuronte Diellin ose Zeusin, qe kishte si 'shtepi' te tij Dodonen ne Epir, qe eshte atdheu i shqiptareve te sotem ose epirotve te vjeter. Epirotet, ose ndryshe te quajtur shqiptaret, jane populli i vetem me karrakteristika ateisto-natyraliste persa i perket besimit, nje karrakteristike qe perputhet plotesisht me pellazgjiotet, qe sipas te gjitha gjasave jane paraardhesit e tyre, ndersa greket jane nje popullsi religjiose fanatike dhe ortodokse qe eshte antipodi i besimit te siperpermendur. Me poshte duke sjelle shume postime, do te shpjegoj gradualisht se çjane keto simbole dhe kujt i perkasin.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Pretendimet per "pronesine" e simboleve te lashta.

#3

Post by Zeus10 » Thu Jul 30, 2009 12:45 am

DIONE was the titan goddess of the oracle of Dodona in Thesprotia. At the very ancient oracle of Zeus at Dodona, Dione , was the goddess resorted to in the company of Zeus, as many surviving votive inscriptions show. After the Iliad, this goddess was referred to as "Dionaea" or "Dione".

Dione was described as "the temple associate" of Zeus at Dodona. Lets see what they do represent:

SUN & MOON

TIRANA Albania(Artifact found close to Durres)
Image

PHRYGIAN
Image

PERSIA(Artifact found in Afganistan border- honouring Alexander the Great entrance in Persia)
Image

I strongly beleive that only one nation was occupying at least the Mediterranien and the Middle east area. Their principal Gods were Sun & Moon(Zeus and Dione) or Dias & Dionea-Diell & Hone(Alb)
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Pretendimet per "pronesine" e simboleve te lashta.

#4

Post by Zeus10 » Thu Jul 30, 2009 12:47 am

Do we have any confirmation from any academical research that Dioas and Dione is exactly the sun and the moon?
Yes we do:
Image

Image

This is very serious research(Zeus: A Study of Ancient Religion (Zeus, God of the Bright Sky Vol 1)
by Arthur B. Cook) and gives us a great information that Zeus could be identified with Helios and/or Apollo.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Pretendimet per "pronesine" e simboleve te lashta.

#5

Post by Zeus10 » Thu Jul 30, 2009 12:53 am

Ja ku eshte Zeusi-DIELL me dy shqiponjat e tij lindje-perendim( kulti i te cilit eshte pleksur keq me ate te Apollonit, qe ndoshta ishte "Zeusi" delfik).
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Pretendimet per "pronesine" e simboleve te lashta.

#6

Post by Zeus10 » Thu Jul 30, 2009 12:56 am

Ja ku eshte ky simbol ne qytetin ""grek""" te Apollonise:

Image
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Pretendimet per "pronesine" e simboleve te lashta.

#7

Post by Zeus10 » Thu Jul 30, 2009 12:58 am

Ja ku eshte simboli ne mburojat Ilire:

Image
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Pretendimet per "pronesine" e simboleve te lashta.

#8

Post by Zeus10 » Thu Jul 30, 2009 1:03 am

Ja ku eshte tek Trojanet ose pasardhesit e tyre Italike:

Image
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Pretendimet per "pronesine" e simboleve te lashta.

#9

Post by Zeus10 » Thu Jul 30, 2009 1:06 am

Ja ku eshte ne Troje duke shetitur mbi kupen qiellore, dhe i adhuruar poshte prej trojaneve dhe argjiveve:

Image
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Pretendimet per "pronesine" e simboleve te lashta.

#10

Post by Zeus10 » Thu Jul 30, 2009 1:09 am

Ja ku eshte simboli i tij ne helmeten e atij qe e shpallte veten epirot ose albanez:

Image
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Pretendimet per "pronesine" e simboleve te lashta.

#11

Post by Zeus10 » Thu Jul 30, 2009 1:19 am

Mire amerikanet e vodhen nga greket, po greket nga kush e vodhen?

Image
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Pretendimet per "pronesine" e simboleve te lashta.

#12

Post by Zeus10 » Thu Jul 30, 2009 1:31 am

Skenderbeu ky shqiptar i madh, perdori te njejtat simbole si paraardhesit e tij epirote-maqedonas te cilet i perkisnin te gjithe races pellazgjike, qe adhuronte Zeusin dhe simbolet e tij diellin dhe shqiponjen:

Image

Image
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Pretendimet per "pronesine" e simboleve te lashta.

#13

Post by Zeus10 » Thu Jul 30, 2009 1:34 am

Sa per shqiponjen, ka disa tema ne kete forum qe vertetojne katerciperisht se shqiptaret e trasheguan kete simbol nga hyu i tyre i sterlashte: ZEU.
Lexo temen: Zeus' symbols and Albanian_Epirotes
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

omygod
Junior Member
Junior Member
Posts: 3
Joined: Wed Jul 22, 2009 1:06 pm
Gender: Female

Re: Pretendimet per "pronesine" e simboleve te lashta.

#14

Post by omygod » Thu Jul 30, 2009 3:09 am

Zeus falemnderit shume per kete informacion kaq te cmuar dhe bindes.

User avatar
ALBPelasgian
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2113
Joined: Sun Jun 28, 2009 7:57 pm
Gender: Male
Location: Prishtinë (Prima Justiniana)
Contact:

Re: Pretendimet per "pronesine" e simboleve te lashta.

#15

Post by ALBPelasgian » Fri Jul 31, 2009 5:57 pm

Dielli 16 cepesh (rrezesh) i gjetur ne Vergjina (Kutlesh) te Maqedonise Egjeane eshte nje nga simbolet me te keqperdorura si nga greket ashtu edhe nga sllavomaqedonasit te cilet per interesa glorifikimi dhe uzurpimi te nje tye shkuare qe s'u takon asnjeres pale, e kane stampsur madje edhe ne flamujt e tyre respektiv. S'pari IRJM-ja e pat stamposur ne origjinal kete simbol te Vergjines, gje qe u pat pritur me egersi nga Greqia. Pason emgargoja, edhe IRJM-ja terhiqet, duke bere nje 'redaktim' dhe kete diell duke e ndryshuar ca, ndryshim i cili ruhet ne flamurin e IRJM te sotem.

E verteta eshte se ky simbol nuk ka te beje dhe nuk mund ti mveshet helenizmit. Parasegjithash, sic e veren me te drejte ilirologu Aleksander Stipceqvic, simboli i diellit ka qene i perdorur gjeresisht nga Paionet.

Duke u nisur nga ky perfundim i sakte i Stipceviqit duhet te themi, se ky simbol u takon shqiptareve. Madje, sipas nje shkrimi te Filip Bogajt ky simbol ruhet ende ne cengelet e veshjeve te Lunxherise.
Ne sot po hedhim faren me emrin Bashkim,
Qe neser te korrim frutin me emrin Bashkim!

Post Reply

Return to “Arkeologji, antropologji”