"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Propagande rreth prejardhjes shqiptare!!!

Në këtë forum do të gjeni blogje ose website te krijuara prej anetareve te forumit, përmbajtja e të cilave do të përkojë me misionin e forumit, dhe do të sjellë këndvështrimet personale të ketyre anetarëve.

Moderators: Mallakastrioti, ErjonH.

Lynkest
Member
Member
Posts: 29
Joined: Fri Jul 09, 2010 8:18 am
Gender: Male

Propagande rreth prejardhjes shqiptare!!!

#1

Post by Lynkest » Sat Jan 15, 2011 7:12 pm

Berber languages are quite suitable for comparison with the Albanian because among the Berbers E haplogroup (similar subgroup as Albanians) is prevalent,they belong to North Africa and have preserved their distinctiveness despite the influence of Arabic and French.

I give the example of comparing Albanian words with languages Berbers of Morocco and Algeria (first part) and the language of the Tuareg (part two), the Tuareg language seems more suitable because it had less Arab and French influence, due to the greater isolation of the population.

It is worth exploring, and non-Arab languages, Somalia, Sudan and Egypt.


English, Berbers, Albanian


1. Tamazight and Taqbaylit

say (eng.), timena (berb.), them (alb.)

my (eng.), inu (berb.), im, ime (alb.)

we (eng.), nekni (berb.), ne (alb.)

than (eng.), zi (berb.), se (alb.)

meat (eng.), aksum (berb.), ushqim (alb.) (q no pronounciation in English, as soft ch)

fat (eng.), lidam (berb.), dhjam (alb.)

father (eng.), baba (berb.), baba (alb

thread (eng.), ifili, ifilu (berb.), fill (alb.) (ll pronounced as english l)

elephant (eng.), ifil (berb.), fil (alb.) (l no pronounciation in English, as ly)2. Tamasheq

black (eng.), әzzәf (berb.), e zezë (alb.) (ë pronounced as english ә, the: δә)

do (eng.), ja (berb.), a (alb.)

rotate (eng.), kәrukәr (berb.), qarkulloj (alb.)

boast (eng.), baraj (berb.), mburrje (alb.)

want (eng.), durhәn (berb.), dua (alb.)

carry (eng.), babb (berb.), mbaj (alb.)

eat (eng.), әkshen (berb.), ushqehem (alb.)

fly (eng.), ffurrәt (berb.), fluturoj (alb.)

health (eng.), sehet (berb.), shëndet (alb.)

Albanian national costume from Northern Albania

Image

and Berber costume

Image

SOURCE: Forum eupedia.com: http://www.eupedia.com/forum/showthread ... post363472

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4226
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Propagand reth Prejardhjes Shqiptare!!!

#2

Post by Zeus10 » Sat Jan 15, 2011 7:33 pm

Nga ana gjuhesore, shume argumentim i dobet, vetem disa fjale te perkthyera dhe zgjedhur keq, lidheza dhe terma onomatopeike per krahasim. Perdoret dhe termi elefant ne fund, qe i ve vulen diletantizmit te personit qe ka parashtruar ngjashmerine.
Persa i perket ngjashmerise midis, mbeshtjelljes se kokes, ajo sperben asnje argument, sepse mbeshtjellja e kokes me fasha(ndaj te ftohtit apo te ngrohtit dhe ererave te dheut), eshte ajo qe perdorej nga gjithe njerezimi, para se te perdoreshin metodat moderne:

Image

Per me teper, shqiptaret kane qene ushtare te Perandorise Otomane per shekuj, keshtu qe nuk eshte cudi qe ajo mbeshtjellje te jete huazuar gjate viteve te gjata te sherbimit, ne hapesirat e pafundme te shkretetirave.

Image

Albanian Prayer in the Desert 1864
by Gerome Jean Leon Oil on cradled panel


Image
Egyptian recruits crossing the Desert and Albanian Officers in the front 1857 oil on panel
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

erix77
Star Member
Star Member
Posts: 543
Joined: Sat Aug 14, 2010 8:23 am
Gender: Male
Location: Tirana

Re: Propagand reth Prejardhjes Shqiptare!!!

#3

Post by erix77 » Sat Jan 15, 2011 10:51 pm

edhe duke u lutur me arme ne brez,po deshi zoti le te mos e degjoje lutjen se pastaj e di vete ai!
Dhe e bëmë me besa besën ja të rrojmë ja të vdesëm!

Ishte thënë prej Zotit që të nderohen armët e Shqipërisë!

User avatar
Patush
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1360
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:12 pm
Gender: Male
Location: With my loved ones, where I belong!

Re: Propagand reth Prejardhjes Shqiptare!!!

#4

Post by Patush » Sun Jan 16, 2011 1:46 am

Lynkest wrote:Berber languages are quite suitable for comparison with the Albanian because among the Berbers E haplogroup (similar subgroup as Albanians) is prevalent,they belong to North Africa and have preserved their distinctiveness despite the influence of Arabic and French.

I give the example of comparing Albanian words with languages Berbers of Morocco and Algeria (first part) and the language of the Tuareg (part two), the Tuareg language seems more suitable because it had less Arab and French influence, due to the greater isolation of the population.

It is worth exploring, and non-Arab languages, Somalia, Sudan and Egypt.


English, Berbers, Albanian


1. Tamazight and Taqbaylit

say (eng.), timena (berb.), them (alb.)

my (eng.), inu (berb.), im, ime (alb.)

we (eng.), nekni (berb.), ne (alb.)

than (eng.), zi (berb.), se (alb.)

meat (eng.), aksum (berb.), ushqim (alb.) (q no pronounciation in English, as soft ch)

fat (eng.), lidam (berb.), dhjam (alb.)

father (eng.), baba (berb.), baba (alb

thread (eng.), ifili, ifilu (berb.), fill (alb.) (ll pronounced as english l)

elephant (eng.), ifil (berb.), fil (alb.) (l no pronounciation in English, as ly)2. Tamasheq

black (eng.), әzzәf (berb.), e zezë (alb.) (ë pronounced as english ә, the: δә)

do (eng.), ja (berb.), a (alb.)

rotate (eng.), kәrukәr (berb.), qarkulloj (alb.)

boast (eng.), baraj (berb.), mburrje (alb.)

want (eng.), durhәn (berb.), dua (alb.)

carry (eng.), babb (berb.), mbaj (alb.)

eat (eng.), әkshen (berb.), ushqehem (alb.)

fly (eng.), ffurrәt (berb.), fluturoj (alb.)

health (eng.), sehet (berb.), shëndet (alb.)

Albanian national costume from Northern Albania

Image

and Berber costume

Image

SOURCE: Forum eupedia.com: http://www.eupedia.com/forum/showthread ... post363472

Can some one who compares those pictures and claim to have similarities be taken serious?
Liri-A-Vdekje
Qui tacet consentit
Heshtja eshte Hjeksi!

land
Poster Grande Member
Poster Grande Member
Posts: 257
Joined: Wed Sep 30, 2009 4:30 pm
Gender: Male

Re: Propagande rreth prejardhjes shqiptare!!!

#5

Post by land » Sun Jan 16, 2011 11:34 am

Lynkest wrote:Berber languages are quite suitable for comparison with the Albanian because among the Berbers E haplogroup (similar subgroup as Albanians) is prevalent,they belong to North Africa and have preserved their distinctiveness despite the influence of Arabic and French.

I give the example of comparing Albanian words with languages Berbers of Morocco and Algeria (first part) and the language of the Tuareg (part two), the Tuareg language seems more suitable because it had less Arab and French influence, due to the greater isolation of the population.

It is worth exploring, and non-Arab languages, Somalia, Sudan and Egypt.


English, Berbers, Albanianwe (eng.), nekni (berb.), ne (alb.)
noi (it) dhe italianet berbere jane hahahaha
than (eng.), zi (berb.), se (alb.)
se (it)= se (alb) prefiks qe perdoret ne shqip, ne latinisht, italisht etc...perseri italianet berbere...than( engl)=sesa (alb)....kurse zi ne shqip eshte fjala per ngjyren, psh ky racmuti(jo ti qe ke ke postuar ketu, ai i forumit tjeter) qe ka shkruar kete postim eshte i zi...pra nuk eshte berberisht hahahahahahahaha

thread (eng.), ifili, ifilu (berb.), fill (alb.) (ll pronounced as english l)
filum(lat), filo (it) dhe romaket dhe italianet, po ashtu dhe shqiptaret jane berbere hahahahahaha ca trapi ky qe e ka shkruar.
elephant (eng.), ifil (berb.), fil (alb.) (l no pronounciation in English, as ly)


e !@#$% elefanti kte qe e ka shkruar hahahahaha, ky paska ikur per lesh fare, ca debilash ka kjo bote....me fjalet e tjera s'po merrem, te harxhoj kohe kot me kta rac muter.

sa per haplogroup-et, i di mir haplogroup-et e shqiptareve ky palla mer
"They are Nietzsche's over-men, these primitive Albanians — something between kings and tigers."
- Henry Noel Brailsford

User avatar
Patush
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1360
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:12 pm
Gender: Male
Location: With my loved ones, where I belong!

Re: Propagande rreth prejardhjes shqiptare!!!

#6

Post by Patush » Sun Jan 16, 2011 4:27 pm

Landi kujdes fjalorin t'lutem.
Liri-A-Vdekje
Qui tacet consentit
Heshtja eshte Hjeksi!

land
Poster Grande Member
Poster Grande Member
Posts: 257
Joined: Wed Sep 30, 2009 4:30 pm
Gender: Male

Re: Propagande rreth prejardhjes shqiptare!!!

#7

Post by land » Sun Jan 16, 2011 6:20 pm

Te kerkoj ndjese Patush, ke te drejte.
"They are Nietzsche's over-men, these primitive Albanians — something between kings and tigers."
- Henry Noel Brailsford

Lynkest
Member
Member
Posts: 29
Joined: Fri Jul 09, 2010 8:18 am
Gender: Male

Re: Propagande rreth prejardhjes shqiptare!!!

#8

Post by Lynkest » Sun Jan 16, 2011 7:16 pm

Land. prandaj e cela ket teme qe dikush ti demantoje keto argumente jo per gje tjeter :)

land
Poster Grande Member
Poster Grande Member
Posts: 257
Joined: Wed Sep 30, 2009 4:30 pm
Gender: Male

Re: Propagande rreth prejardhjes shqiptare!!!

#9

Post by land » Sun Jan 16, 2011 7:34 pm

E kuptova Lynkest, nuk ishin per ty sharjet, e cilesova mire qe ishin per ate qe e ka shkruar, por sharja ashtu si e bej une eshte gabim. mjafton vetem hedhja poshte me fakte e pacavureve qe shkruajne.
Last edited by land on Sun Jan 16, 2011 7:35 pm, edited 1 time in total.
"They are Nietzsche's over-men, these primitive Albanians — something between kings and tigers."
- Henry Noel Brailsford

User avatar
Hellassoldier
Member
Member
Posts: 28
Joined: Sun Aug 02, 2009 12:55 am
Gender: Male

Re: Propagande rreth prejardhjes shqiptare!!!

#10

Post by Hellassoldier » Sun Jan 16, 2011 7:35 pm

It looks like your language is anything but Illyrian who were speaking Greek. If you don't trust me watch their inscriptions on the coins and elsewhere.

land
Poster Grande Member
Poster Grande Member
Posts: 257
Joined: Wed Sep 30, 2009 4:30 pm
Gender: Male

Re: Propagande rreth prejardhjes shqiptare!!!

#11

Post by land » Sun Jan 16, 2011 7:38 pm

Illyrian who were speaking Greek????!!!
damn it's so funny

go bed lil kid
"They are Nietzsche's over-men, these primitive Albanians — something between kings and tigers."
- Henry Noel Brailsford

User avatar
Hellassoldier
Member
Member
Posts: 28
Joined: Sun Aug 02, 2009 12:55 am
Gender: Male

Re: Propagande rreth prejardhjes shqiptare!!!

#12

Post by Hellassoldier » Sun Jan 16, 2011 7:41 pm

land wrote:Illyrian who were speaking Greek????!!!
damn it's so funny

go bed lil kid
That's correct sir, watch the video.


land
Poster Grande Member
Poster Grande Member
Posts: 257
Joined: Wed Sep 30, 2009 4:30 pm
Gender: Male

Re: Propagande rreth prejardhjes shqiptare!!!

#13

Post by land » Sun Jan 16, 2011 7:44 pm

helikranon kete video qe sollle ketu e postove dhe tek forumi i albo bythqirit..Che palle,ma perche non te ne vai a fanculo.....fuckin' gayreek...your origin is fuckin' sirian
"They are Nietzsche's over-men, these primitive Albanians — something between kings and tigers."
- Henry Noel Brailsford

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Propagande rreth prejardhjes shqiptare!!!

#14

Post by Mallakastrioti » Sun Jan 16, 2011 7:46 pm

Hellassoldier wrote:
land wrote:Illyrian who were speaking Greek????!!!
damn it's so funny

go bed lil kid
That's correct sir, watch the video.

Can you translate some of them, sir. So ,what's the meaning of the scripts in those coins?
Thank's
Image

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Propagande rreth prejardhjes shqiptare!!!

#15

Post by Arbëri » Sun Jan 16, 2011 7:51 pm

Your language Hellassoldier


Turkish and Greek words


“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

Post Reply

Return to “Blogje dhe website”