"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Mas, Mat dhe maturia jone dhe gjuha PIE.

Diskutim profesional për gjuhën.

Moderators: Mallakastrioti, bardus

User avatar
Orakulli
Star Member
Star Member
Posts: 609
Joined: Sun Jun 14, 2009 5:40 am
Gender: Male
Location: USA

Re: Mas, Mat dhe maturia jone dhe gjuha PIE.

#226

Post by Orakulli » Tue Mar 06, 2012 6:23 am

Degjo ondra, meqe kam pak kohe te lire sot, po ta dhuroj perseri ne forme paralajmerimi.
Dukesh nga menyra si e perdor gjuhen qe je nje nga ata, qe une po pres edhe ca poste te tjera e te te coj ku e ke vendin, vendin etalon i tipave si ty, prapa fsheses.
Ti mun te respektosh cabejin, ndersa une jo vetem se respektoj, por e quaj nje servil te teorise shterpe latine greke dhe nuk solli asnji gje te re ne gjuhen Shqipe, pervec perforcimeve te armiqve me te medhenj te saj, ku midis tyre hyn edhe pseudogjuhetari sllav Meyer.
Ti mbaje Cabejin fort sa te duash, ndersa une kam kohe qe e kam hedh ne kosh te plehrave. Cka eshte kryesorja eshte qe ti ketu po na provokon, pa na kerkon te na bindesh ke te pelqejme dhe ke te respektojme, pa na thua gjera qe i di shume mire qe ne i kemi injoruar me kohe, sepse ne i kosiderojme bosh, plehra politike reth gjuhesise. Eshte e hapur po punon ne ne menyre te qellimshme ne ate dretjim, e shoqeruar me na ngrit nervat, me na acarue. Nuk e di qe na eshte bere lekura sholle ne Internet nga ato menyra. Nuk na leviz as edhe nje nerv, nga jashte e nga brenda.
Plus qe na sjell gjera qe ne ketu i quajme nje poshterimi i hapur ndaj Shqiptareve. E di pse ne kemi qene dikushi dikur, Ondra? Sepse ne jemi krenar. Jemi ende krenar. Shiko popuj te tjere per te pare ndryshim.
Ndersa per tjetren qe shkruan me poshte, ti nuk kupton ate qe eshte me kryesore ne shkence:qellimin e saj. Eshte qellim i gjuhesise gjetja se si njerezit kane formuar gjuhen. Eshte si cdo shkence tjeter. Njisoj si shkencat e tjera qe kerkojne me zbulue si asht formuar gjithesia, etj, ashtu edhe gjuhesia.
Keshtu edhe ti , nuk te pelqen guri themelor gjuhesor ne njesite shqipes, e na vjen e na ndyt me te njetin jashteqitje. je i thjesht lexueshme ne ate cfare kerkon.
Ne i kuptojme, ondra dhe kemi fuqine dhe kohen qe ti pastrojme plehrat. Ky eshte pastrimi i trete. Pas ketij, do ikesh si ke ikur kurre nuk shkruaje gegenisht te cunguar, por nje Shqipe te caluar.
Nji gje kaq te thjeshte nuk arrin me e kuptue. Nuk je i deshiruar.
Por, gjithashtu mos kujto se jemi aq te dobet, mund te gjesh ndonji sodisfaction duke "na ulur " neve, ashtu sic mendon mendja jote e vogel dhe e semure.
Ondra, eshte qellim i gjuhesie kategorizimi, grupimi i gjuheve sipas vjetersise, cilesive e te tjera. Nuk ka te beje me nacionalizmin . Eshte koka jote , me paragjykimin tend, ose ne menyre te qellimshme qe i ngaterron. Ndoshta nga padija, mundet edhe nga dashtesia, por mua te dyja s'me interesojne. Me intereson vetem mbarevajtja e forumit, dhe kur fillon era e keqe, kuptohet qe une duhet te veproj: te perdor regullin, si polici kur kalon skanin e shpejtesise.
Persa i perket asaj tjetres, eres,ti vjen era nje ore larg Gardhi i Ondrave. Ti vjen me ndy mendimin tone. Ta kam shkruajt edhe nje here. I kemi rilexuar shume here ato qe na sjelle ti. Eshte nje krah i gjuhesise, edhe pse shume vite mbrapa, qe na nuk na hyn ne vesh vare. Nuk kemi nevoje per to. E kupton kete! I dime, i kemi lexuar, dhe nuk kemi nevoje me te vije mendja verdalle dhe me pas dhimbje koke nga idiotizmat e propagandes se gjuhesise politike, dei edhe ne kengen labe jane kopjuar nga kenget e kishave, dhe fjalet jane perhapur me ane te barinjve vllehe. mua me vjen per te vjelle nga ato, dhe nga ato qe pas i kane degjuar fillojne edhe na i thone vend e pavend ne, ketu, pa na pyet njehere qe kemi qejf me i ridegjuar. Ki meshire Ondra. Barku im eshte bere cope nga te vjellat e atij niveli. Shko gjej ndonji liber dhe harxho nja dy jave me te, bej nje pushim ketu ne forum, dhe pastaj hajde. Mundohu te gjesh ndonji Liber me vlere, te atyre qe jane larg cabej dhe Mutiyer.
Vetem Zeusi, per gjetjen e rrenjeve nga greqishtja e vjeter, bile edhe te mashtrimit gjuhesor, sajimit tinzar mbi rrnjet e Shqipes, eshte baraz me gjithe gjuhetaret bashke, edhe me cabejin brenda, qe kane studjuar Shqipen.
Une skam me te mbush mendjen ty reth monogjenezes qe kane nje tufe me gjuhetare qe kane botuar me dhjetra libra, si dhe vendosjen e Shqipes si gjuha me e vjeter, nga e cila degezohen dhe formohen shume gjuhe Indoeuropiane e kane bere shkencetare te degjuar, por ti mesa duket nuk e dike ala.
Sa per teorine time, nuk pres nga ty te me vleresohet.
Ti po e pelqeve mire. po nuk e pelqeve, perseri mire, do kete plot atje jashte te tjere qe do ta pelqejne dhe do ti kushtojne vemendje. Ti je akoma ne nivelin qe nuk lexon dot prapa shkronjave. kaq s'kupton edhe ne debat, qe po kerkon te na ndryshosh mendimin tone personal. kaq nuk kupton qe pa na fut presion te ndryshojme mendje. Nuk e i di regullat e kultures minimale. Kur e shikon qe tjetri ka nje tjeter mendim, jo mety, por me nje krah te gjuhesise , edhe ti kerkon ti ndryshosh mendjen, e di si i thone kesaj apo jo? Si e ka emrin? Pronesim i tjetrit. Kerkon te na pushtosht ondra?

Por me pare duhet te analizosh cfare flet, ende nuk kupton fillistare, qe para 20 mije vjetesh ishin apo nuk ishin 100 mije banore ne gjithe Europen, ose edhe me pak, dhe dikur kishte vetem nje komb meme, dhe ky komb diku e ka lene bethamen e vet.
Ti kujton se Europa ka qene si sot, me nje mije kombe e gjuhe. Kaq te veshtire e ke te lexosh libra se si ka evoluar njerezimi ne sasi numerike. Si ka ardh nga Afrika, si eshte shperndare, sa kane qene ne fillimet, supozime kuptohet. Do te kuptosh qe ne Vincam dhe me vone Anatolia(Thrake edhe Ilrie) i jetonte 90 perqind e popullsise se Europes.
Apo tjetra, qe Europa veriore ka qene e mbuluar nga akullnajat dikur dhe nuk kishte mundesi me banuar njeri. Po nuk di ndonji gjuhe te huaj lexo te pakten Aristidh Kolen se ka nje supozim reth kesaj , si gjithe te tjeret, shume te vlefshem.
Image

faon perrovarri
Honored Member
Honored Member
Posts: 300
Joined: Sat Oct 31, 2009 7:15 pm
Gender: Male

Re: Mas, Mat dhe maturia jone dhe gjuha PIE.

#227

Post by faon perrovarri » Tue Mar 06, 2012 12:29 pm

Une vleresoj shume larte arritjet e tua ne gjuhesine ne pergjithesi dhe per gjuhen shqipe ne vecanti.Por aftesine tende per te komunikuar me njerzit dhe me ate qe eshte e arsyeshme do ta karakterizoja si;
NJE gjendje halucionare diakronike te tipit anadollak.

User avatar
Orakulli
Star Member
Star Member
Posts: 609
Joined: Sun Jun 14, 2009 5:40 am
Gender: Male
Location: USA

Re: Mas, Mat dhe maturia jone dhe gjuha PIE.

#228

Post by Orakulli » Tue Mar 06, 2012 12:50 pm

Ky tjteri dashka te na pushtoka te sjellurin. Po, Faon jam anadollake, e çë?
Une e kam shume te qarte pse eshte ndertuar shteti dhe qellimin e tij. Sepse njerezit ne pergjithesi jane si te natyres se tuaj.
Mundoheni te lexoni ato qe kam shkruar dhe tu hyje ndonji ne koke nese ju pelqen. Nese nuk ju pelqen , pushoni , mos tregoni qe jeni akoma ne boten primitive kafsherore te zhvillimit njerezore, qe dihini vetem te lihni dhe te villni vrer, edhe keto pa piken e sensin, kaotike, me keq sesa qenete , qe sulen dhe lehin kur ju cenohet ai qe ju jep buke, i zoti.
Image

Rina
Honored Member
Honored Member
Posts: 369
Joined: Thu Feb 23, 2012 10:03 pm
Gender: Female

Re: Mas, Mat dhe maturia jone dhe gjuha PIE.

#229

Post by Rina » Tue Mar 06, 2012 1:09 pm

Mire shume -haha- Moti skom lexu qesi debati -haha-

faon perrovarri
Honored Member
Honored Member
Posts: 300
Joined: Sat Oct 31, 2009 7:15 pm
Gender: Male

Re: Mas, Mat dhe maturia jone dhe gjuha PIE.

#230

Post by faon perrovarri » Tue Mar 06, 2012 1:36 pm

Orakulli wrote:Ky tjteri dashka te na pushtoka te sjellurin. Po, Faon jam anadollake, e çë?
Une e kam shume te qarte pse eshte ndertuar shteti dhe qellimin e tij. Sepse njerezit ne pergjithesi jane si te natyres se tuaj.
Mundoheni te lexoni ato qe kam shkruar dhe tu hyje ndonji ne koke nese ju pelqen. Nese nuk ju pelqen , pushoni , mos tregoni qe jeni akoma ne boten primitive kafsherore te zhvillimit njerezore, qe dihini vetem te lihni dhe te villni vrer, edhe keto pa piken e sensin, kaotike, me keq sesa qenete , qe sulen dhe lehin kur ju cenohet ai qe ju jep buke, i zoti.
Qe te mbyllim shpejte kete parade 'maskaradash' te falenderoj per komplimentet ,ne emer te te gjithve atyre qe goldman saaks u ul vleren ''monetare'' kur bisedojne me ty.
Edhe nje here FALEMNDERIT.

Gardhi i Ondrrave
Senior Member
Senior Member
Posts: 153
Joined: Fri Jan 20, 2012 4:09 pm
Gender: Male

Re: Mas, Mat dhe maturia jone dhe gjuha PIE.

#231

Post by Gardhi i Ondrrave » Tue Mar 06, 2012 3:04 pm

Orakulli wrote:Degjo ondra, meqe kam pak kohe te lire sot, po ta dhuroj perseri ne forme paralajmerimi.
Dukesh nga menyra si e perdor gjuhen qe je nje nga ata, qe une po pres edhe ca poste te tjera e te te coj ku e ke vendin, vendin etalon i tipave si ty, prapa fsheses.
Ti mun te respektosh cabejin, ndersa une jo vetem se respektoj, por e quaj nje servil te teorise shterpe latine greke dhe nuk solli asnji gje te re ne gjuhen Shqipe, pervec perforcimeve te armiqve me te medhenj te saj, ku midis tyre hyn edhe pseudogjuhetari sllav Meyer.
Ti mbaje Cabejin fort sa te duash, ndersa une kam kohe qe e kam hedh ne kosh te plehrave. Cka eshte kryesorja eshte qe ti ketu po na provokon, pa na kerkon te na bindesh ke te pelqejme dhe ke te respektojme, pa na thua gjera qe i di shume mire qe ne i kemi injoruar me kohe, sepse ne i kosiderojme bosh, plehra politike reth gjuhesise. Eshte e hapur po punon ne ne menyre te qellimshme ne ate dretjim, e shoqeruar me na ngrit nervat, me na acarue. Nuk e di qe na eshte bere lekura sholle ne Internet nga ato menyra. Nuk na leviz as edhe nje nerv, nga jashte e nga brenda.
Plus qe na sjell gjera qe ne ketu i quajme nje poshterimi i hapur ndaj Shqiptareve. E di pse ne kemi qene dikushi dikur, Ondra? Sepse ne jemi krenar. Jemi ende krenar. Shiko popuj te tjere per te pare ndryshim.
Ndersa per tjetren qe shkruan me poshte, ti nuk kupton ate qe eshte me kryesore ne shkence:qellimin e saj. Eshte qellim i gjuhesise gjetja se si njerezit kane formuar gjuhen. Eshte si cdo shkence tjeter. Njisoj si shkencat e tjera qe kerkojne me zbulue si asht formuar gjithesia, etj, ashtu edhe gjuhesia.
Keshtu edhe ti , nuk te pelqen guri themelor gjuhesor ne njesite shqipes, e na vjen e na ndyt me te njetin jashteqitje. je i thjesht lexueshme ne ate cfare kerkon.
Ne i kuptojme, ondra dhe kemi fuqine dhe kohen qe ti pastrojme plehrat. Ky eshte pastrimi i trete. Pas ketij, do ikesh si ke ikur kurre nuk shkruaje gegenisht te cunguar, por nje Shqipe te caluar.
Nji gje kaq te thjeshte nuk arrin me e kuptue. Nuk je i deshiruar.
Por, gjithashtu mos kujto se jemi aq te dobet, mund te gjesh ndonji sodisfaction duke "na ulur " neve, ashtu sic mendon mendja jote e vogel dhe e semure.
Ondra, eshte qellim i gjuhesie kategorizimi, grupimi i gjuheve sipas vjetersise, cilesive e te tjera. Nuk ka te beje me nacionalizmin . Eshte koka jote , me paragjykimin tend, ose ne menyre te qellimshme qe i ngaterron. Ndoshta nga padija, mundet edhe nga dashtesia, por mua te dyja s'me interesojne. Me intereson vetem mbarevajtja e forumit, dhe kur fillon era e keqe, kuptohet qe une duhet te veproj: te perdor regullin, si polici kur kalon skanin e shpejtesise.
Persa i perket asaj tjetres, eres,ti vjen era nje ore larg Gardhi i Ondrave. Ti vjen me ndy mendimin tone. Ta kam shkruajt edhe nje here. I kemi rilexuar shume here ato qe na sjelle ti. Eshte nje krah i gjuhesise, edhe pse shume vite mbrapa, qe na nuk na hyn ne vesh vare. Nuk kemi nevoje per to. E kupton kete! I dime, i kemi lexuar, dhe nuk kemi nevoje me te vije mendja verdalle dhe me pas dhimbje koke nga idiotizmat e propagandes se gjuhesise politike, dei edhe ne kengen labe jane kopjuar nga kenget e kishave, dhe fjalet jane perhapur me ane te barinjve vllehe. mua me vjen per te vjelle nga ato, dhe nga ato qe pas i kane degjuar fillojne edhe na i thone vend e pavend ne, ketu, pa na pyet njehere qe kemi qejf me i ridegjuar. Ki meshire Ondra. Barku im eshte bere cope nga te vjellat e atij niveli. Shko gjej ndonji liber dhe harxho nja dy jave me te, bej nje pushim ketu ne forum, dhe pastaj hajde. Mundohu te gjesh ndonji Liber me vlere, te atyre qe jane larg cabej dhe Mutiyer.
Vetem Zeusi, per gjetjen e rrenjeve nga greqishtja e vjeter, bile edhe te mashtrimit gjuhesor, sajimit tinzar mbi rrnjet e Shqipes, eshte baraz me gjithe gjuhetaret bashke, edhe me cabejin brenda, qe kane studjuar Shqipen.
Une skam me te mbush mendjen ty reth monogjenezes qe kane nje tufe me gjuhetare qe kane botuar me dhjetra libra, si dhe vendosjen e Shqipes si gjuha me e vjeter, nga e cila degezohen dhe formohen shume gjuhe Indoeuropiane e kane bere shkencetare te degjuar, por ti mesa duket nuk e dike ala.
Sa per teorine time, nuk pres nga ty te me vleresohet.
Ti po e pelqeve mire. po nuk e pelqeve, perseri mire, do kete plot atje jashte te tjere qe do ta pelqejne dhe do ti kushtojne vemendje. Ti je akoma ne nivelin qe nuk lexon dot prapa shkronjave. kaq s'kupton edhe ne debat, qe po kerkon te na ndryshosh mendimin tone personal. kaq nuk kupton qe pa na fut presion te ndryshojme mendje. Nuk e i di regullat e kultures minimale. Kur e shikon qe tjetri ka nje tjeter mendim, jo mety, por me nje krah te gjuhesise , edhe ti kerkon ti ndryshosh mendjen, e di si i thone kesaj apo jo? Si e ka emrin? Pronesim i tjetrit. Kerkon te na pushtosht ondra?

Por me pare duhet te analizosh cfare flet, ende nuk kupton fillistare, qe para 20 mije vjetesh ishin apo nuk ishin 100 mije banore ne gjithe Europen, ose edhe me pak, dhe dikur kishte vetem nje komb meme, dhe ky komb diku e ka lene bethamen e vet.
Ti kujton se Europa ka qene si sot, me nje mije kombe e gjuhe. Kaq te veshtire e ke te lexosh libra se si ka evoluar njerezimi ne sasi numerike. Si ka ardh nga Afrika, si eshte shperndare, sa kane qene ne fillimet, supozime kuptohet. Do te kuptosh qe ne Vincam dhe me vone Anatolia(Thrake edhe Ilrie) i jetonte 90 perqind e popullsise se Europes.
Apo tjetra, qe Europa veriore ka qene e mbuluar nga akullnajat dikur dhe nuk kishte mundesi me banuar njeri. Po nuk di ndonji gjuhe te huaj lexo te pakten Aristidh Kolen se ka nje supozim reth kesaj , si gjithe te tjeret, shume te vlefshem.
Ktij mesazhi te marre un nuk do ti jap nji pargjigje sepse ti thjesht nuk e meriton. Faoni u pargjigh shkelqyshem per mue. Kam tentu ne cdo mnyre me arsyetu po m'dukesh ti ke trashgu paranojen politike e "xhaxhait" tat Enver Hoxha (qe tash kuptova pse t'pelqen me parserit ket emen), qi tash e kam kuptu je nji gjak me te, prototipi i toskut magjyp me kaos shpirtnore dhe moral, qe nuk don me nigju gja tjeter veq bindjet e tij politike dhe ideologjike. Kjo asht semunje tipike shqiptare, dhe, ma vjen keq per tosket ne ket forum, zanafillen e ka n'jug. Ska gja, prej dones tuj ne kena vujt ne shekuj, ne gegt i kena jetu kto gjana dhe ne t'kalumen e afert, ti je veq nji ner nji milion. Shqypnia asht e mush plot me anadollak si zotnia juj, dhe cdo gja qe ti din (ose menon qi din) per mu nuk ka asnji vlere para marrzise tate qe asht ma se evidente. Cfare don ti mor i marre, qi un t'ngrihem n'kam dhe te lavdnoj, nryshe t'bie nuri!!? Jam shume i zhgenjy, kisha menu qe ktu mun me ba debat pa paragjykime por ti e ke t'pamundun me na politiken prej shkences. Pranaj po t'sugjeroj me shku e themelu nji parti politike dhe leni debatet e lira per njarzit qi e kan tret komunizmin me kohe prej trupit!!!

User avatar
pirro
Senior Member
Senior Member
Posts: 162
Joined: Sat Jun 20, 2009 11:36 am
Gender: Male

Re: Mas, Mat dhe maturia jone dhe gjuha PIE.

#232

Post by pirro » Tue Mar 06, 2012 3:42 pm

Gardhi i Ondrrave wrote:
Orakulli wrote:Degjo ondra, meqe kam pak kohe te lire sot, po ta dhuroj perseri ne forme paralajmerimi.
Dukesh nga menyra si e perdor gjuhen qe je nje nga ata, qe une po pres edhe ca poste te tjera e te te coj ku e ke vendin, vendin etalon i tipave si ty, prapa fsheses.
Ti mun te respektosh cabejin, ndersa une jo vetem se respektoj, por e quaj nje servil te teorise shterpe latine greke dhe nuk solli asnji gje te re ne gjuhen Shqipe, pervec perforcimeve te armiqve me te medhenj te saj, ku midis tyre hyn edhe pseudogjuhetari sllav Meyer.
Ti mbaje Cabejin fort sa te duash, ndersa une kam kohe qe e kam hedh ne kosh te plehrave. Cka eshte kryesorja eshte qe ti ketu po na provokon, pa na kerkon te na bindesh ke te pelqejme dhe ke te respektojme, pa na thua gjera qe i di shume mire qe ne i kemi injoruar me kohe, sepse ne i kosiderojme bosh, plehra politike reth gjuhesise. Eshte e hapur po punon ne ne menyre te qellimshme ne ate dretjim, e shoqeruar me na ngrit nervat, me na acarue. Nuk e di qe na eshte bere lekura sholle ne Internet nga ato menyra. Nuk na leviz as edhe nje nerv, nga jashte e nga brenda.
Plus qe na sjell gjera qe ne ketu i quajme nje poshterimi i hapur ndaj Shqiptareve. E di pse ne kemi qene dikushi dikur, Ondra? Sepse ne jemi krenar. Jemi ende krenar. Shiko popuj te tjere per te pare ndryshim.
Ndersa per tjetren qe shkruan me poshte, ti nuk kupton ate qe eshte me kryesore ne shkence:qellimin e saj. Eshte qellim i gjuhesise gjetja se si njerezit kane formuar gjuhen. Eshte si cdo shkence tjeter. Njisoj si shkencat e tjera qe kerkojne me zbulue si asht formuar gjithesia, etj, ashtu edhe gjuhesia.
Keshtu edhe ti , nuk te pelqen guri themelor gjuhesor ne njesite shqipes, e na vjen e na ndyt me te njetin jashteqitje. je i thjesht lexueshme ne ate cfare kerkon.
Ne i kuptojme, ondra dhe kemi fuqine dhe kohen qe ti pastrojme plehrat. Ky eshte pastrimi i trete. Pas ketij, do ikesh si ke ikur kurre nuk shkruaje gegenisht te cunguar, por nje Shqipe te caluar.
Nji gje kaq te thjeshte nuk arrin me e kuptue. Nuk je i deshiruar.
Por, gjithashtu mos kujto se jemi aq te dobet, mund te gjesh ndonji sodisfaction duke "na ulur " neve, ashtu sic mendon mendja jote e vogel dhe e semure.
Ondra, eshte qellim i gjuhesie kategorizimi, grupimi i gjuheve sipas vjetersise, cilesive e te tjera. Nuk ka te beje me nacionalizmin . Eshte koka jote , me paragjykimin tend, ose ne menyre te qellimshme qe i ngaterron. Ndoshta nga padija, mundet edhe nga dashtesia, por mua te dyja s'me interesojne. Me intereson vetem mbarevajtja e forumit, dhe kur fillon era e keqe, kuptohet qe une duhet te veproj: te perdor regullin, si polici kur kalon skanin e shpejtesise.
Persa i perket asaj tjetres, eres,ti vjen era nje ore larg Gardhi i Ondrave. Ti vjen me ndy mendimin tone. Ta kam shkruajt edhe nje here. I kemi rilexuar shume here ato qe na sjelle ti. Eshte nje krah i gjuhesise, edhe pse shume vite mbrapa, qe na nuk na hyn ne vesh vare. Nuk kemi nevoje per to. E kupton kete! I dime, i kemi lexuar, dhe nuk kemi nevoje me te vije mendja verdalle dhe me pas dhimbje koke nga idiotizmat e propagandes se gjuhesise politike, dei edhe ne kengen labe jane kopjuar nga kenget e kishave, dhe fjalet jane perhapur me ane te barinjve vllehe. mua me vjen per te vjelle nga ato, dhe nga ato qe pas i kane degjuar fillojne edhe na i thone vend e pavend ne, ketu, pa na pyet njehere qe kemi qejf me i ridegjuar. Ki meshire Ondra. Barku im eshte bere cope nga te vjellat e atij niveli. Shko gjej ndonji liber dhe harxho nja dy jave me te, bej nje pushim ketu ne forum, dhe pastaj hajde. Mundohu te gjesh ndonji Liber me vlere, te atyre qe jane larg cabej dhe Mutiyer.
Vetem Zeusi, per gjetjen e rrenjeve nga greqishtja e vjeter, bile edhe te mashtrimit gjuhesor, sajimit tinzar mbi rrnjet e Shqipes, eshte baraz me gjithe gjuhetaret bashke, edhe me cabejin brenda, qe kane studjuar Shqipen.
Une skam me te mbush mendjen ty reth monogjenezes qe kane nje tufe me gjuhetare qe kane botuar me dhjetra libra, si dhe vendosjen e Shqipes si gjuha me e vjeter, nga e cila degezohen dhe formohen shume gjuhe Indoeuropiane e kane bere shkencetare te degjuar, por ti mesa duket nuk e dike ala.
Sa per teorine time, nuk pres nga ty te me vleresohet.
Ti po e pelqeve mire. po nuk e pelqeve, perseri mire, do kete plot atje jashte te tjere qe do ta pelqejne dhe do ti kushtojne vemendje. Ti je akoma ne nivelin qe nuk lexon dot prapa shkronjave. kaq s'kupton edhe ne debat, qe po kerkon te na ndryshosh mendimin tone personal. kaq nuk kupton qe pa na fut presion te ndryshojme mendje. Nuk e i di regullat e kultures minimale. Kur e shikon qe tjetri ka nje tjeter mendim, jo mety, por me nje krah te gjuhesise , edhe ti kerkon ti ndryshosh mendjen, e di si i thone kesaj apo jo? Si e ka emrin? Pronesim i tjetrit. Kerkon te na pushtosht ondra?

Por me pare duhet te analizosh cfare flet, ende nuk kupton fillistare, qe para 20 mije vjetesh ishin apo nuk ishin 100 mije banore ne gjithe Europen, ose edhe me pak, dhe dikur kishte vetem nje komb meme, dhe ky komb diku e ka lene bethamen e vet.
Ti kujton se Europa ka qene si sot, me nje mije kombe e gjuhe. Kaq te veshtire e ke te lexosh libra se si ka evoluar njerezimi ne sasi numerike. Si ka ardh nga Afrika, si eshte shperndare, sa kane qene ne fillimet, supozime kuptohet. Do te kuptosh qe ne Vincam dhe me vone Anatolia(Thrake edhe Ilrie) i jetonte 90 perqind e popullsise se Europes.
Apo tjetra, qe Europa veriore ka qene e mbuluar nga akullnajat dikur dhe nuk kishte mundesi me banuar njeri. Po nuk di ndonji gjuhe te huaj lexo te pakten Aristidh Kolen se ka nje supozim reth kesaj , si gjithe te tjeret, shume te vlefshem.
Ktij mesazhi te marre un nuk do ti jap nji pargjigje sepse ti thjesht nuk e meriton. Faoni u pargjigh shkelqyshem per mue. Kam tentu ne cdo mnyre me arsyetu po m'dukesh ti ke trashgu paranojen politike e "xhaxhait" tat Enver Hoxha (qe tash kuptova pse t'pelqen me parserit ket emen), qi tash e kam kuptu je nji gjak me te, prototipi i toskut magjyp me kaos shpirtnore dhe moral, qe nuk don me nigju gja tjeter veq bindjet e tij politike dhe ideologjike. Kjo asht semunje tipike shqiptare, dhe, ma vjen keq per tosket ne ket forum, zanafillen e ka n'jug. Ska gja, prej dones tuj ne kena vujt ne shekuj, ne gegt i kena jetu kto gjana dhe ne t'kalumen e afert, ti je veq nji ner nji milion. Shqypnia asht e mush plot me anadollak si zotnia juj, dhe cdo gja qe ti din (ose menon qi din) per mu nuk ka asnji vlere para marrzise tate qe asht ma se evidente. Cfare don ti mor i marre, qi un t'ngrihem n'kam dhe te lavdnoj, nryshe t'bie nuri!!? Jam shume i zhgenjy, kisha menu qe ktu mun me ba debat pa paragjykime por ti e ke t'pamundun me na politiken prej shkences. Pranaj po t'sugjeroj me shku e themelu nji parti politike dhe leni debatet e lira per njarzit qi e kan tret komunizmin me kohe prej trupit!!!
o grdhi ondrave amon se per pak na e hodhe... per pak na u mbyll mendja dhe tu pergjigjem me te njetin budallik...
po kjo eshte hisoti e vjeter mo... kur beheshin keto gjera jo vetem qe ti nuk ishe akoma te topet e plakut tat por dhe plaku jot nuk ishte te topet e plakut te vet dhe keshtu me radhe shko mbrapa per disa breza..
ca kujton ti, se erdhe ketu shajte tosket dhe pjestaret tosk do fillojne te shajne ata geg???

Haha.. lol!!!! sa her qe nje handikapat si puna jote do vije e do kerkoje te na percaje.. me shume ka per t'na u rrit dashuria per vllezrit tan geg, dhe anasjelltash!!!

User avatar
pirro
Senior Member
Senior Member
Posts: 162
Joined: Sat Jun 20, 2009 11:36 am
Gender: Male

Re: Mas, Mat dhe maturia jone dhe gjuha PIE.

#233

Post by pirro » Tue Mar 06, 2012 3:45 pm

faon perrovarri wrote:Une vleresoj shume larte arritjet e tua ne gjuhesine ne pergjithesi dhe per gjuhen shqipe ne vecanti.Por aftesine tende per te komunikuar me njerzit dhe me ate qe eshte e arsyeshme do ta karakterizoja si;
NJE gjendje halucionare diakronike te tipit anadollak.
pra ti po ofendon orakullin dhe ne te njejten kohe i ben moral!!???? lol je ne vete ti???

User avatar
pirro
Senior Member
Senior Member
Posts: 162
Joined: Sat Jun 20, 2009 11:36 am
Gender: Male

Re: Mas, Mat dhe maturia jone dhe gjuha PIE.

#234

Post by pirro » Tue Mar 06, 2012 3:47 pm

nejse moderatoret nuk duehte te harojne qellimin e kesaj teme, qe njerez si faon perrovari dhe gardhi i ondrava mesa duket duan ta devijojne..

User avatar
Patush
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1360
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:12 pm
Gender: Male
Location: With my loved ones, where I belong!

Re: Mas, Mat dhe maturia jone dhe gjuha PIE.

#235

Post by Patush » Tue Mar 06, 2012 4:32 pm

Gardhi i Ondrrave wrote:
Orakulli wrote:Degjo ondra, meqe kam pak kohe te lire sot, po ta dhuroj perseri ne forme paralajmerimi.
Dukesh nga menyra si e perdor gjuhen qe je nje nga ata, qe une po pres edhe ca poste te tjera e te te coj ku e ke vendin, vendin etalon i tipave si ty, prapa fsheses.
Ti mun te respektosh cabejin, ndersa une jo vetem se respektoj, por e quaj nje servil te teorise shterpe latine greke dhe nuk solli asnji gje te re ne gjuhen Shqipe, pervec perforcimeve te armiqve me te medhenj te saj, ku midis tyre hyn edhe pseudogjuhetari sllav Meyer.
Ti mbaje Cabejin fort sa te duash, ndersa une kam kohe qe e kam hedh ne kosh te plehrave. Cka eshte kryesorja eshte qe ti ketu po na provokon, pa na kerkon te na bindesh ke te pelqejme dhe ke te respektojme, pa na thua gjera qe i di shume mire qe ne i kemi injoruar me kohe, sepse ne i kosiderojme bosh, plehra politike reth gjuhesise. Eshte e hapur po punon ne ne menyre te qellimshme ne ate dretjim, e shoqeruar me na ngrit nervat, me na acarue. Nuk e di qe na eshte bere lekura sholle ne Internet nga ato menyra. Nuk na leviz as edhe nje nerv, nga jashte e nga brenda.
Plus qe na sjell gjera qe ne ketu i quajme nje poshterimi i hapur ndaj Shqiptareve. E di pse ne kemi qene dikushi dikur, Ondra? Sepse ne jemi krenar. Jemi ende krenar. Shiko popuj te tjere per te pare ndryshim.
Ndersa per tjetren qe shkruan me poshte, ti nuk kupton ate qe eshte me kryesore ne shkence:qellimin e saj. Eshte qellim i gjuhesise gjetja se si njerezit kane formuar gjuhen. Eshte si cdo shkence tjeter. Njisoj si shkencat e tjera qe kerkojne me zbulue si asht formuar gjithesia, etj, ashtu edhe gjuhesia.
Keshtu edhe ti , nuk te pelqen guri themelor gjuhesor ne njesite shqipes, e na vjen e na ndyt me te njetin jashteqitje. je i thjesht lexueshme ne ate cfare kerkon.
Ne i kuptojme, ondra dhe kemi fuqine dhe kohen qe ti pastrojme plehrat. Ky eshte pastrimi i trete. Pas ketij, do ikesh si ke ikur kurre nuk shkruaje gegenisht te cunguar, por nje Shqipe te caluar.
Nji gje kaq te thjeshte nuk arrin me e kuptue. Nuk je i deshiruar.
Por, gjithashtu mos kujto se jemi aq te dobet, mund te gjesh ndonji sodisfaction duke "na ulur " neve, ashtu sic mendon mendja jote e vogel dhe e semure.
Ondra, eshte qellim i gjuhesie kategorizimi, grupimi i gjuheve sipas vjetersise, cilesive e te tjera. Nuk ka te beje me nacionalizmin . Eshte koka jote , me paragjykimin tend, ose ne menyre te qellimshme qe i ngaterron. Ndoshta nga padija, mundet edhe nga dashtesia, por mua te dyja s'me interesojne. Me intereson vetem mbarevajtja e forumit, dhe kur fillon era e keqe, kuptohet qe une duhet te veproj: te perdor regullin, si polici kur kalon skanin e shpejtesise.
Persa i perket asaj tjetres, eres,ti vjen era nje ore larg Gardhi i Ondrave. Ti vjen me ndy mendimin tone. Ta kam shkruajt edhe nje here. I kemi rilexuar shume here ato qe na sjelle ti. Eshte nje krah i gjuhesise, edhe pse shume vite mbrapa, qe na nuk na hyn ne vesh vare. Nuk kemi nevoje per to. E kupton kete! I dime, i kemi lexuar, dhe nuk kemi nevoje me te vije mendja verdalle dhe me pas dhimbje koke nga idiotizmat e propagandes se gjuhesise politike, dei edhe ne kengen labe jane kopjuar nga kenget e kishave, dhe fjalet jane perhapur me ane te barinjve vllehe. mua me vjen per te vjelle nga ato, dhe nga ato qe pas i kane degjuar fillojne edhe na i thone vend e pavend ne, ketu, pa na pyet njehere qe kemi qejf me i ridegjuar. Ki meshire Ondra. Barku im eshte bere cope nga te vjellat e atij niveli. Shko gjej ndonji liber dhe harxho nja dy jave me te, bej nje pushim ketu ne forum, dhe pastaj hajde. Mundohu te gjesh ndonji Liber me vlere, te atyre qe jane larg cabej dhe Mutiyer.
Vetem Zeusi, per gjetjen e rrenjeve nga greqishtja e vjeter, bile edhe te mashtrimit gjuhesor, sajimit tinzar mbi rrnjet e Shqipes, eshte baraz me gjithe gjuhetaret bashke, edhe me cabejin brenda, qe kane studjuar Shqipen.
Une skam me te mbush mendjen ty reth monogjenezes qe kane nje tufe me gjuhetare qe kane botuar me dhjetra libra, si dhe vendosjen e Shqipes si gjuha me e vjeter, nga e cila degezohen dhe formohen shume gjuhe Indoeuropiane e kane bere shkencetare te degjuar, por ti mesa duket nuk e dike ala.
Sa per teorine time, nuk pres nga ty te me vleresohet.
Ti po e pelqeve mire. po nuk e pelqeve, perseri mire, do kete plot atje jashte te tjere qe do ta pelqejne dhe do ti kushtojne vemendje. Ti je akoma ne nivelin qe nuk lexon dot prapa shkronjave. kaq s'kupton edhe ne debat, qe po kerkon te na ndryshosh mendimin tone personal. kaq nuk kupton qe pa na fut presion te ndryshojme mendje. Nuk e i di regullat e kultures minimale. Kur e shikon qe tjetri ka nje tjeter mendim, jo mety, por me nje krah te gjuhesise , edhe ti kerkon ti ndryshosh mendjen, e di si i thone kesaj apo jo? Si e ka emrin? Pronesim i tjetrit. Kerkon te na pushtosht ondra?

Por me pare duhet te analizosh cfare flet, ende nuk kupton fillistare, qe para 20 mije vjetesh ishin apo nuk ishin 100 mije banore ne gjithe Europen, ose edhe me pak, dhe dikur kishte vetem nje komb meme, dhe ky komb diku e ka lene bethamen e vet.
Ti kujton se Europa ka qene si sot, me nje mije kombe e gjuhe. Kaq te veshtire e ke te lexosh libra se si ka evoluar njerezimi ne sasi numerike. Si ka ardh nga Afrika, si eshte shperndare, sa kane qene ne fillimet, supozime kuptohet. Do te kuptosh qe ne Vincam dhe me vone Anatolia(Thrake edhe Ilrie) i jetonte 90 perqind e popullsise se Europes.
Apo tjetra, qe Europa veriore ka qene e mbuluar nga akullnajat dikur dhe nuk kishte mundesi me banuar njeri. Po nuk di ndonji gjuhe te huaj lexo te pakten Aristidh Kolen se ka nje supozim reth kesaj , si gjithe te tjeret, shume te vlefshem.
Ktij mesazhi te marre un nuk do ti jap nji pargjigje sepse ti thjesht nuk e meriton. Faoni u pargjigh shkelqyshem per mue. Kam tentu ne cdo mnyre me arsyetu po m'dukesh ti ke trashgu paranojen politike e "xhaxhait" tat Enver Hoxha (qe tash kuptova pse t'pelqen me parserit ket emen), qi tash e kam kuptu je nji gjak me te, prototipi i toskut magjyp me kaos shpirtnore dhe moral, qe nuk don me nigju gja tjeter veq bindjet e tij politike dhe ideologjike. Kjo asht semunje tipike shqiptare, dhe, ma vjen keq per tosket ne ket forum, zanafillen e ka n'jug. Ska gja, prej dones tuj ne kena vujt ne shekuj, ne gegt i kena jetu kto gjana dhe ne t'kalumen e afert, ti je veq nji ner nji milion. Shqypnia asht e mush plot me anadollak si zotnia juj, dhe cdo gja qe ti din (ose menon qi din) per mu nuk ka asnji vlere para marrzise tate qe asht ma se evidente. Cfare don ti mor i marre, qi un t'ngrihem n'kam dhe te lavdnoj, nryshe t'bie nuri!!? Jam shume i zhgenjy, kisha menu qe ktu mun me ba debat pa paragjykime por ti e ke t'pamundun me na politiken prej shkences. Pranaj po t'sugjeroj me shku e themelu nji parti politike dhe leni debatet e lira per njarzit qi e kan tret komunizmin me kohe prej trupit!!!

Te gjeneralizosh dhe te shash nje krahine te plote a paftyrsi e shkalles ma te nalte dhe po ashtu kto jane tipare te antiShqiptareve qe perdorin gjithmone per me kriju grindje nder krahinore nmesin e Shqiptarve!
Tosket jane gjalle, te forte dhe falemners Zoti ne numer shume te madh prandaj nuk duhet ti vije keq kerkujte per to kur ato jetojne dhe zotnojne token nen kambet e tyne! Njirit i vjen keq per te vdekunit dhe jo te gjallit se i gjalli e ka nafaken zotni!
Liri-A-Vdekje
Qui tacet consentit
Heshtja eshte Hjeksi!

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Mas, Mat dhe maturia jone dhe gjuha PIE.

#236

Post by Mallakastrioti » Tue Mar 06, 2012 5:44 pm

Do u kujtoja zoterinjeve, Faon Perrovari si dhe Gardhi i Ondrrave, qe ne menyre jo te drejte jo vetem jane duke devijuar kete teme, por mbi te gjitha edhe duke sulmuar stafin apo moderatoret e ketij Forumi. Ne baze te ligjeve te ketij Forumi, dhe mbi te gjitha ne baze te se drejtes time si Administrator i ketij Forumi, u kujtoj zoterinjeve qe ne se do vazhdojne me kete menyre, ky eshte nje paralajmerim per perjashtim prej ketij Forumi. Gjithashtu do shtoja se arsyet lidhur ketij paralajmerimi, jane jo vetem ofendimet tuaja karshi moderatoreve, por mbi te gjitha ofendimet pergjithesuese me baza perçarese krahinore (duke ofenduar nje krahine te tere te Shqiperise, si ajo e Toskerise).

Zoterinje te nderuar, ju jo vetem nuk mund te arrini te perçani shpitaret krahinisht, por mbi te gjitha nuk mund te beni lojen e vjeter te Kalit Trojan!

E perseris edhe njehere, ky eshte nje pralajmerim per perjashtim prej ketij Forumi, i cili do hyje ne fuqi ne se ju do vazhdoni lojen tuaj!

Faleminderit per mirekuptimin!

(Ka zot shtepia ketu!)
Image

faon perrovarri
Honored Member
Honored Member
Posts: 300
Joined: Sat Oct 31, 2009 7:15 pm
Gender: Male

Re: Mas, Mat dhe maturia jone dhe gjuha PIE.

#237

Post by faon perrovarri » Tue Mar 06, 2012 6:33 pm

Mallakastrioti wrote:Do u kujtoja zoterinjeve, Faon Perrovari si dhe Gardhi i Ondrrave, qe ne menyre jo te drejte jo vetem jane duke devijuar kete teme, por mbi te gjitha edhe duke sulmuar stafin apo moderatoret e ketij Forumi. Ne baze te ligjeve te ketij Forumi, dhe mbi te gjitha ne baze te se drejtes time si Administrator i ketij Forumi, u kujtoj zoterinjeve qe ne se do vazhdojne me kete menyre, ky eshte nje paralajmerim per perjashtim prej ketij Forumi. Gjithashtu do shtoja se arsyet lidhur ketij paralajmerimi, jane jo vetem ofendimet tuaja karshi moderatoreve, por mbi te gjitha ofendimet pergjithesuese me baza perçarese krahinore (duke ofenduar nje krahine te tere te Shqiperise, si ajo e Toskerise).

Zoterinje te nderuar, ju jo vetem nuk mund te arrini te perçani shpitaret krahinisht, por mbi te gjitha nuk mund te beni lojen e vjeter te Kalit Trojan!

E perseris edhe njehere, ky eshte nje pralajmerim per perjashtim prej ketij Forumi, i cili do hyje ne fuqi ne se ju do vazhdoni lojen tuaj!

Faleminderit per mirekuptimin!

(Ka zot shtepia ketu!)
Gjete ti fillin e logjikes ne mendim, por te vene ne djalle te gjitha.
Per shqiptaret eshte fitore ,jemi ne terezi njeher me shume .Une tani do te flijohem i qete.Ja arrita qellimit.

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Mas, Mat dhe maturia jone dhe gjuha PIE.

#238

Post by Mallakastrioti » Tue Mar 06, 2012 6:53 pm

faon perrovarri wrote:
Mallakastrioti wrote:Do u kujtoja zoterinjeve, Faon Perrovari si dhe Gardhi i Ondrrave, qe ne menyre jo te drejte jo vetem jane duke devijuar kete teme, por mbi te gjitha edhe duke sulmuar stafin apo moderatoret e ketij Forumi. Ne baze te ligjeve te ketij Forumi, dhe mbi te gjitha ne baze te se drejtes time si Administrator i ketij Forumi, u kujtoj zoterinjeve qe ne se do vazhdojne me kete menyre, ky eshte nje paralajmerim per perjashtim prej ketij Forumi. Gjithashtu do shtoja se arsyet lidhur ketij paralajmerimi, jane jo vetem ofendimet tuaja karshi moderatoreve, por mbi te gjitha ofendimet pergjithesuese me baza perçarese krahinore (duke ofenduar nje krahine te tere te Shqiperise, si ajo e Toskerise).

Zoterinje te nderuar, ju jo vetem nuk mund te arrini te perçani shpitaret krahinisht, por mbi te gjitha nuk mund te beni lojen e vjeter te Kalit Trojan!

E perseris edhe njehere, ky eshte nje pralajmerim per perjashtim prej ketij Forumi, i cili do hyje ne fuqi ne se ju do vazhdoni lojen tuaj!

Faleminderit per mirekuptimin!

(Ka zot shtepia ketu!)
Gjete ti fillin e logjikes ne mendim, por te vene ne djalle te gjitha.
Per shqiptaret eshte fitore ,jemi ne terezi njeher me shume .Une tani do te flijohem i qete.Ja arrita qellimit.

Zoteri edhe njehere, mos abuzo me tolerancen apo lirine e fjales dhe te shprehurit qe te jep ky Forum! Mos merr tolerimin per dobesi!
Image

faon perrovarri
Honored Member
Honored Member
Posts: 300
Joined: Sat Oct 31, 2009 7:15 pm
Gender: Male

Re: Mas, Mat dhe maturia jone dhe gjuha PIE.

#239

Post by faon perrovarri » Tue Mar 06, 2012 7:26 pm

Te perqafosh logjiken ,aresyen zoteri, eshte virtyt dhe jo dobesi.

Gardhi i Ondrrave
Senior Member
Senior Member
Posts: 153
Joined: Fri Jan 20, 2012 4:09 pm
Gender: Male

Re: Mas, Mat dhe maturia jone dhe gjuha PIE.

#240

Post by Gardhi i Ondrrave » Tue Mar 06, 2012 10:55 pm

Zotni Mallakastrioti kush asht tu sha un apo Orakulli?? Lexoj mire komentet dhe pastaj gjuko vet..ky i marre m'ka sulmu pa llogjike qekur kam hyj forumit, tamam si shpellare i prapametun qi asht. Cfare i kam than un atij?? Un i bana veq nji pytje mi ate qi ai tha po me fol me ket njeri nuk asht e mundun sepse thjesht ka lujt menç!!! M'vjen keq per komentet mi toskt, sdesha me ofenu, veq me nanvizu nji sjellje qe asht tipike e mentalitetit komunist tosk, t'cilen ky individ i pshtym e ka trashegu krejt prej Hoxhes tij te dashtun. Normalisht nuk e hum durimin leht, por para ksaj marrzie, para ksaj pamunsie me komuniku me tjetrin pa u ba kafsh paranoiake, un thjesht sdi ça me ba!!!! jam pa arm, veq me ngel goj hapun!! Me cfare zemret ky njeri qi sdin me shkrujt kater fjali pa hedh nji t'sham n'mes, pohon qi kulturen e lasht e kan ba shqiptart, veq Zoti n'qiell e din..nase shqiptart kan ken si ty, besoj nuk ka ma nevoj per fjale!!!
@Pirro..je ne nji nivel me shokun tat hoxhen, at gojen e nyre si magjyp i lagjes qe ke mae myllun dhe mos vjell para mejet, se nuk je as i denje me majt at emen qi ke van. Ne gegt nuk shahena si gra t'liga por kur kena problem me njani tjetrin dalim n'shesh burravet. E din zotnia juj se cfare asht?? Nuk besoj, pranaj vazhdo me vjell nyrsinat e tua prej burracit!!

Post Reply

Return to “Linguistikë”