"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Nora e shkatërroi rusen në finale, shpallet Kampione Evropiane

Flisni për sportin shqiptar në përgjithësi, talentet sportive dhe rezultatet e sportit shqiptar.

Moderator: Tan-Tirana

Post Reply
User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Nora e shkatërroi rusen në finale, shpallet Kampione Evropiane

#1

Post by Adriana » Sat Nov 15, 2014 8:28 am

-winer- Një javë historike për sportin shqiptar, duke filluar me Daniel Godelli dhe Romela Begaj që u shpallën kampion Bote në Peshëngritje, edhe Xhudisja Nora Gjakova triumfoj...

Xhudistja Nora Gjakova e rrahu në finale rusen, Anastasiia Konkina dhe u shpall kampione evropiane për U-23. Nora tregoi mjeshtëritë e saja dhe e shkatërroi rusen. Xhudisja nga Kosova luftoi si luaneshë dhe për katër minuta e ka mundur rusen, Konkina. Kjo është medalja e artë më e rëndësishmja e saj në karrierë. Një fitore e madhe, një medalje e artë tjetër për shtetin tonë. Nora tashmë solli medaljen e artë, e cila po shkon rrugës së kampiones së dyfishtë të botës, Majlinda Kelmendit (52 kg).

Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!Post Reply

Return to “Sporti shqiptar”