"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

DARDANET - FISI I FUQISHEM PELLAZG!

Këtu mund të flisni mbi historinë tonë duke sjellë fakte historike për ndriçimin e asaj pjese të historisë mbi të cilen ka rënë harresa e kohës dhe e njerëzve.

Moderators: Arbëri, Strokulli

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: DARDANET - FISI I FUQISHEM PELLAZG!

#61

Post by Arbëri » Fri Jul 11, 2014 1:44 am

Mallakastrioti wrote:"L' Ottomanno"
Lazzaro Soranzo-1599-


Image
Nga i njejti liber per disa fise si KUQI , KELEMNDI etj ,

Image
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

Arban bArbArian
Regular Member
Regular Member
Posts: 95
Joined: Thu Aug 13, 2015 12:44 am
Gender: Male

Re: DARDANET - FISI I FUQISHEM PELLAZG!

#62

Post by Arban bArbArian » Fri Sep 18, 2015 12:45 am

kem edhe Hot ne pakistan ne nje rajon te quajtur Mardan , kogja afer me m(d)ardan ky emer, mirpo nuk po muj me gjet informata se qfar domethanje ka , plus kish Hot edhe Venezuel Jemen etj

https://en.wikipedia.org/wiki/Hoti

Arban bArbArian
Regular Member
Regular Member
Posts: 95
Joined: Thu Aug 13, 2015 12:44 am
Gender: Male

Re: DARDANET - FISI I FUQISHEM PELLAZG!

#63

Post by Arban bArbArian » Fri Sep 18, 2015 1:15 am

Dardanet gjenden ne Azi gjithandej neper shkrime siq u tregua edhe ktu , mirpo ky emer gjendet edhe i gjall te njerz arian ne pakistan , kur them arian mendoj njerz te races se bardh por jo sllavo-skandinave po dardano kosovare pra jo verdh por art s.p.sh

shqiptar
Image

dardic
Image

vendi ku jetojn eshte mes pakistanit dhe afganistanit https://en.wikipedia.org/wiki/Dardistan

Arban bArbArian
Regular Member
Regular Member
Posts: 95
Joined: Thu Aug 13, 2015 12:44 am
Gender: Male

Re: DARDANET - FISI I FUQISHEM PELLAZG!

#64

Post by Arban bArbArian » Sat Sep 19, 2015 12:18 am

Dua te provoj te bi edhe nje argument qe dardan jan quajtur tartan , ose ose dtardtan nqs ka egzistu shkronja dt , D - du do pra dashuri me dasht dhe t me tregu kë ku ko 'dtar dtanë' .
Pasi qe emrin dardan e gjejm ne pakistan duhet theksuar qe gjendet ende e gjall ne hindi दर्द Darda qe dmth pain dhimbje,dhimbje sepse ka pas luft pushtim gjakderdhje assimilim perzierje e rracave etj pra kjo per mua e rrzon deklaraten e shqiptarve qe 'ne kurr se kemi pushtu ndonej popull' ,duhet ti kthehemi tvertetes argumenteve fakteve dhe t'tregojm burrni dhe tpranojm fajin dhe tkerkojm falje.
Ndersa ne historin e Dardanve e gjejm bashk me ta edhe emrin Bujar Bujë e Arit,mund te jet edhe Boj ar dmth Bëj pun të arta , mirpo e para mduket me e sakt.
Ketu permenden Bujart ..They are believed to have originated from an ancient people called Kirata (Sanskrit: किरात). Pra mendohet qe jan nga Kir mbreti Dardan Kir-at dmth Kiri eshte Ati , ose Kirin e kan At bujart ,Kiratet pershkruhen keshtu ..They are described as "gold-like", or yellow, unlike the Nishadas or the Dasas, who were dark, pra gold like 'të artë' , vazhdon dhe thuhet qe migruan ,un e quaj u kthyen,...The Boyars migrated from Indo-Iran around 5th century BCE to the Indian sub-continent and in the 9th century to Turkey, Ireland and Romania. Pra ne shk. 5st para eres tre shkojn ne indi , dhe shk. 9t kthehen
http://www.thefullwiki.org/Boyar_(caste)
Ne kete faqe tregohet kthimi i tyre dhe permendet Skotlanda http://boyars.weebly.com/boyar-history- ... tland.html
Dhe ne Skoci e gjejm nje ritual qe quhet Kir-King Of The Tartans , mund ta lypni ne google .
Ndersa pisat perendimor gjaku i egjipto-jahudive skan te ndalur me ofendime ndaj nesh dhe ky eshte nje prej tyre 'makina me e keqe nbot' e quajtur 'tartan prancer'
[youtube]https://youtu.be/uFHehn0UOLU[/youtube]
http://www.lapsi.al/lajme/2015/07/31/p% ... 3%AB-video

Arban bArbArian
Regular Member
Regular Member
Posts: 95
Joined: Thu Aug 13, 2015 12:44 am
Gender: Male

Re: DARDANET - FISI I FUQISHEM PELLAZG!

#65

Post by Arban bArbArian » Sat Sep 19, 2015 10:11 pm

Nga Kir verzioni me i vjeter qenka Kiriat dhe vazhdon tregimi ...When their number increased, they built many forts and towns and called them Kiriat-hime, Kiryat-yarim, Kirjath-arba, Kiryat-baal, Kiryat hujro, Kiryat-sanna and kiryat-sapher
Pra Kiri mbreti Dardan eshte Ati i atyre Dardanve ne Azi , duke vazhduar rrugtimin e tyre ndertojn Kala Qytete qe i emrojn Kiriat-hime geg hime dmth e hime , e hyr me hy mbrenda,Kiryat-yarim , ose ari im ose yarim - ja arrim (qellimit) , Kirjath-arba dmth arba se kan harru KURR , Kiryat-baal geg bal vllau i madh ose migja-agja-gjagjai i madh ose gjyshi ,n'pergjithsi nje titull rrespekti per dikë me autoritet ose me moshë ne familje dhe jo veq, Kiryat-hujro ,ose hajr ose prap hyrje,dy te fundit sa-na ,sapfer si kuptoj.
http://www.thefullwiki.org/Boyar_(caste)#History

Dhe ja simboli i Bujarve t'indis
Image

Dhe rrjedhimisht Boyar te Russis dhe Scotlandes e kan shqiponjen me dy krena

https://en.wikipedia.org/wiki/Double-he ... in_Masonry

User avatar
illyrianboyful
Poster Grande Member
Poster Grande Member
Posts: 286
Joined: Thu May 30, 2013 9:22 pm
Gender: Male

Re: DARDANET - FISI I FUQISHEM PELLAZG!

#66

Post by illyrianboyful » Mon Sep 21, 2015 2:05 pm

http://auto.img.v4.skyrock.net/7590/237 ... 464228.jpg

mendoj se këta jan Arianët e Pakistanit, berberët e Magrebit, jan e njëjta rracë si në dukje ashtu edhe në vesh, nuk do jetë çudi që edhe gjuha e tyre të jetë shumë e afërt.

ky osht mendimi jemë.
Nuk është i forti ai që ngadhënjen njerëzit, por i forti është ai që ngadhënjen vetëvehten!!!

Arban bArbArian
Regular Member
Regular Member
Posts: 95
Joined: Thu Aug 13, 2015 12:44 am
Gender: Male

Re: DARDANET - FISI I FUQISHEM PELLAZG!

#67

Post by Arban bArbArian » Fri Sep 25, 2015 1:54 pm

illyrianboyful wrote:http://auto.img.v4.skyrock.net/7590/237 ... 464228.jpg

mendoj se këta jan Arianët e Pakistanit, berberët e Magrebit, jan e njëjta rracë si në dukje ashtu edhe në vesh, nuk do jetë çudi që edhe gjuha e tyre të jetë shumë e afërt.

ky osht mendimi jemë.

Kisha pas deshir me analizu gjuhen e tyre dhe me siguri eshte shum e afert me shqip , mirpo edhe hiq pa e analizu shohim qe emrat si Afrik Berber Mali Niger So-Malia EThiopia E-GyPt Misir etj etj jan shqip , argument plus eshte gjuha qe personalisht kam gjet me qindra fjal shqip ne Somalisht Nyanja Swahili Hausa etj por edhe nje argument plus eshte gjaku i tyre , sipas ADN's njerzit e Afrikes veriore te mesme dhe lindore kan shum ADN te grupit E qe eshte sipas mendimit tim grupi i gjakut te atyre qe quheshin Dardan.
Ne menyr qe te mos dalim nga tema ja edhe nje Fjal ne gjuhen Somaleze 'tartanka' , tartan ne Somalisht i thojn gares garave spektakleve garuese , per mendimin tim kjo fjal eshte formu kur Dardant kan qen atje dhe kan organizu lojra garuese .

Post Reply

Return to “Historia e Shqiperise”