"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Tensionet Rusi-Turqi

Këtu mund të diskutoni për të gjithë fenomenet që shqetësojnë mbarë botën dhe që janë bërë objekt i shtypit dhe medias ndërkombëtare.

Moderator: ALBPelasgian

Post Reply

Do të ketë pasoja?

Po
0
No votes
Jo
1
33%
Nuk e di
2
67%
 
Total votes: 3

User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Tensionet Rusi-Turqi

#1

Post by Adriana » Thu Nov 26, 2015 12:04 pm

Turqia ka goditur dhe rrezuar nje avion ushtarak rus, qe thuhet se kaloi ne hapesiren e saj ajrore prane kufirit me Sirine. Video e postuar ne kanalin televiziv tregon se si avioni eshte i perfshire nga flaket dhe rrezohet:Ekonomia mund të "zbuse" tencionet.... jane shume ceshtje ekonomike qe lidhin Mosken me Ankarane, si turizmi, tregtia dhe ne vecanerisht shperndarja e gazit , pasi interesat aty jane shume te larta per te dyja vendet. Rusia siguron me shume se gjysmen e gazit natyror te Turqise, por, nga ana tjeter, Rusia gjithashtu varet nga Turqia e cila ben shperndarjen e gazit natyror në Europe... Vladimir Putin ka lajmeruar se:
Vladimir Putin ka lajmëruar se rrëzimi i një avioni ushtarak rus nga ana e forcave të armatosura të Ankarasë, “do të ketë pasoja tragjike në marrëdhëniet mes Rusisë dhe Turqisë”.
Turqia e ka qëlluar pas shpine Rusinë duke rrëzuar avionin dhe ka vepruar si bashkëpunëtore e terroristëve, tha Putin. Ky incident do të ndikojë negativisht dhe do ketë pasoja tragjike në marrëdhëniet mes dy vendeve. Turqia do të marrë prej nesh atë përgjigje që meriton”, ka thënë presidenti rus, para takimit me Mbretin Abdullah.
Ai shtoi se nuk do të rrijë duarkryq. “ISIS përveç ndihmës ekonomike, tani ka një shtet dhe një popull dhe një ushtri në shërbimin e vet. “Trupat tona po luftojnë heroikisht kundër terroristëve, duke rrezikuar jetët e tyre. Por humbja që pësuam sot erdhi nga një thikë pas shpine, që na u dha prej bashkëpunëtorëve të terroristëve”, tha Putini.

Putini tha se avioni rus ishte goditur nga një gjuajtës turk teksa fluturonte në lartësinë 6000 metra, plot 1 kilometër larg nga kufiri turk. Ai u godit nga një raketë ajër-ajër, e cila u lëshua prej një avioni turk F-16. Vendi i rrëzimit është 4 kilometra larg nga kufiri, dhe avioni nuk paraqiste rrezik për sigurinë kombëtare të Turqisë, theksoi ai.

Putini tha se avioni kishte në shënjestër terroristët në provincën e Latakias në Siri, shumë prej të cilëve vinin nga Rusia.

Rusia ka qenë prej kohësh e informuar për naftën që, nën kontrollin e terroristëve, shkonte nga Siria në Turqi. Paratë e shitjes financojnë grupet terroriste, shtoi Putini.


Jepni mendimin tuaj...
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: Tensionet Rusi-Turqi

#2

Post by Adriana » Thu Nov 26, 2015 10:15 pm

Ditën kur Turqia rrëzoi një avion luftarak rus, BBC raportonte se ajo që po ndodh në Siri është shumë e komplikuar.

Ndërkohë që presidenti francez, Francois Hollande ka takuar në Moskë homologun rus, Vladimir Putin, duke konfirmuar një aleancë kundër Shtetit Islamik, operacioni për shpëtimin e pilotit rus tregon se ajo që po ndodh në Siri është shumë më tepër se një aleancë anti-ISIS.

Sipas agjencisë së lajmeve iraniane, Fars, piloti rus është shpëtuar nga forcat speciale iraniane.

Operacioni është udhëhequr nga komandanti, gjeneral Soleimini.

Duke përdorur GPS e pilotit, ata e kanë lokalizuar atë 6 kilometra në brendësi të Sirisë.

Në operacion u përfshinë edhe gjashtë luftëtarë të Hezbollahut dhe 18 komando sirianë, të mbështetur nga Rusia në ajër.

-Ndërkohë presidenti turk, Rexhep Taip Erdogan thotë se janë mashtrime deklaratat e Rusisë se Turqia blen naftë nga Shteti Islamik.

-Megjithatë ai pranoi se Turqia mund të kishte vepruar ndryshe, nëse do e dinte se ishte një avion rus.

Lufta tashmë është vendosur edhe në rrafshin ekonomik.

Rusia u ka bërë thirrje shtetasve të saj të mos vizitojnë më Turqinë, pasi 4 milionë rus pushojnë në këtë vend çdo vit.

Po ashtu është vendosur bllokadë ndaj prodhimeve turke.

39 biznesmenë turq, që ishin në një konferencë në Rusi, janë deportuar.

Ndërkohë (sot me 26/22/2015) mediat ruse kanë publikuar vidon e momentit kur në Siri mbërrin sistemi i fuqishëm kundër-ajror rus, S-400.

Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!Post Reply

Return to “Problematika nderkombëtare”