"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

"Sofra e Zotit"

Arkeologjia dhe antropologjia janë disiplina të rëndësishme në fushën e historise, sillni të dhëna për to dhe zbulimet e bëra për një vështrim të bazuar të historisë.

Moderator: Mallakastrioti

Post Reply
User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

"Sofra e Zotit"

#1

Post by Zeus10 » Mon Nov 30, 2015 12:18 am

Gazetari Marin Mema ka bere nje emision interesant, per nje monument shkembor qe nuk ka si te jete natyror, por duket me shume si objekt kulti ose funerar, pra I ndertuar nga dora e njeriut, ne kohe shume te vjetra, ne nje nga majat e Laberise dhe qe quhet Sofra e Zotit:

The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: "Sofra e Zotit"

#2

Post by Adriana » Mon Nov 30, 2015 10:29 pm

Nje udhetim fantastik, dhe shume i vecante. Me pelqyen fjalet e kryeplakut qe tha ne fund te ketij udhetimi:
Ne qoftese njeriu e humbet indetitein, ajo qe i verteton shkences (ADN) jane Legjendat, jane keto germime historike, jane keto fakte konkrete qe te thone qe: te paret tane kan qene ketu! Une them qe nisma per ti zbuluar per ti nxjerr ne drite, per ti ven ate monumentin pllake eshte domosdoshmeri! Sepse brezat qe po ikin e po na lene vetem neve do ti harrojne shume shpejte, dhe po harrove historine, ke harruar veten tende!
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!Post Reply

Return to “Arkeologji, antropologji”