"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Lajme Arkeologjike/Historike

Arkeologjia dhe antropologjia janë disiplina të rëndësishme në fushën e historise, sillni të dhëna për to dhe zbulimet e bëra për një vështrim të bazuar të historisë.

Moderator: Mallakastrioti

Post Reply
User avatar
TeuAL
Star Member
Star Member
Posts: 519
Joined: Tue Mar 10, 2015 3:28 am
Gender: Female

Re: Lajme Arkeologjike/Historike

#226

Post by TeuAL » Sat Jul 29, 2017 7:17 pm

Konference e organizuar nga Instituti Nderkombetar i Trashegimise Kulturore 'Ironbridge' tek 'Kanioni Ironbridge UNESCO-Site, UK', 6–10 Korrik 2017.

URE: Lidhje-komunikim i vendeve dhe kulturave, trashegimia per kete.
Konference e organizuar nga Instituti Nderkombetar i Trashegimise Kulturore 'Ironbridge' tek 'Kanioni Ironbridge UNESCO-Site, UK', 6–10 Korrik 2017
(info ne ngjitje).

- - - - - Shqiperi-Kosove, 5 punime (abstraktet ne ngjitje) - - - - - -
1.
Elina Manushi, Lorenc Basho, Bianka Beka, Albania:
PARANOIA: Connecting through disconnected places.
2.
Edvin Lamce, Kosove:
“Bridges that divide…” How bridges divide people and ethnic groups in the Balkans of 2017
3.
Nora Prekazi Hoti and Lulzim Hoti, Kosove:
The Ibar Bridge: Dividing or connecting Serbs and Albanians in Mitrovica, Kosove.
4.
Mattias Legnér, Sweden:
Unifying rhetoric, dividing reality? Mitrovica Bridge, Kosove.
5.
Senat Haliti and Margarita Azizi, Kosove:
Arasta: I am Monument.
- - - - - - - - - - - - - - - -

BRIDGE: The Heritage of Connecting Places and Cultures |
Ironbridge Gorge World Heritage Site |
6 – 10 July 2017

This conference is organised by the Ironbridge International Institute for Cultural Heritage, University of Birmingham, in partnership with the Ironbridge Gorge Museums Trust at the Ironbridge Gorge World Heritage Site. http://bridgeconference.wordpress.com/abstracts/
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: Lajme Arkeologjike/Historike

#227

Post by Adriana » Mon Sep 25, 2017 9:48 pm

September 25 2017, 12:01am,
The Times : Lost city of Alexander the Great found in Iraq

Sqarim: per te lexuar artikullin e plote ne The Times kerkohet regjistrim.25|09|2017 16:01
iefimerida.gr : Χαμένη πόλη του Μεγάλου Αλεξάνδρου ανακαλύφθηκε στο Ιράκ, χάρη σε απόρρητες φωτογραφίες της CIA
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
TeuAL
Star Member
Star Member
Posts: 519
Joined: Tue Mar 10, 2015 3:28 am
Gender: Female

Re: Lajme Arkeologjike/Historike_Kodiket e Shqipërisë

#228

Post by TeuAL » Thu Oct 12, 2017 11:37 pm

Pyetje per letren qe eshte perdorur per kodiket e Shqipërisë, a eshte prodhim vendas? Mendohet qe 'scriptoriumet' mesjetare kishin punishte per prodhimin e materialeve qe nevoiten per kodiket.

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4226
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Lajme Arkeologjike/Historike_Kodiket e Shqipërisë

#229

Post by Zeus10 » Tue Oct 17, 2017 12:02 am

TeuAL wrote:
Thu Oct 12, 2017 11:37 pm
Pyetje per letren qe eshte perdorur per kodiket e Shqipërisë, a eshte prodhim vendas? Mendohet qe 'scriptoriumet' mesjetare kishin punishte per prodhimin e materialeve qe nevoiten per kodiket.
Ka te dhena shume te pakta per banoret dhe zejtarite e asaj periudhe kur jane shkruar kodiket.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
TeuAL
Star Member
Star Member
Posts: 519
Joined: Tue Mar 10, 2015 3:28 am
Gender: Female

Re: Lajme Arkeologjike/Historike_Kodiket e Shqipërisë

#230

Post by TeuAL » Sat Oct 21, 2017 12:35 am

TeuAL wrote:
Thu Oct 12, 2017 11:37 pm
Pyetje per letren qe eshte perdorur per kodiket e Shqipërisë, a eshte prodhim vendas? Mendohet qe 'scriptoriumet' mesjetare kishin punishte per prodhimin e materialeve qe nevoiten per kodiket.
Kodiket tane me te hershem qenkan bere me pergamene pra mendoj qe duhet te kete pasur vend per perpunim te lekures se gjedhit prane "scriptoriumeve" tona.

User avatar
TeuAL
Star Member
Star Member
Posts: 519
Joined: Tue Mar 10, 2015 3:28 am
Gender: Female

Re: Lajme Arkeologjike - Zbulim i ri prane Beratit

#231

Post by TeuAL » Sat Oct 21, 2017 1:12 am

http://top-channel.tv/lajme/artikull.ph ... 557&fundit
--------------------------------------------------
Zbulim i ri arkeologjik. U ndesh gjatë punimeve të TAP në Berat
20/10/2017 20:10:29

Ndërtimi i gazsjellësit TAP ka nxjerrë në dritë një sit arkeologjik të panjohur më parë, të shtrirë në kohë, ku shtresa më e hershme daton nga shekulli VI pas Krishtit. Zbulimi është bërë shumë pranë Beratit, në fshatin Fushë-Peshtan.
“Ky është një sit vërtet shumë i rëndësishëm. Ka një diapazon të gjerë në kohë. Faza më e hershme e tij fillon në shekullin VI të Erës Sonë, në një kompleksitet jo vetëm strukturash ndërtimore, por edhe objektesh me karakter publik siç është objekti religjioz i kapelës, apo kishës së antikitetit të vonë, apo si një objekt tjetër me natyrë publike siç është banja që i përket një faze më të vonë”, deklaron Lorenc Bejko, ekspert i trashëgimisë. Ky është një nga sitet më të mëdha e më komplekse që ka ndeshur korridori i ndërtimit të gazsjellësit TAP në Shqipëri.
--------------------------------------------------
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
TeuAL
Star Member
Star Member
Posts: 519
Joined: Tue Mar 10, 2015 3:28 am
Gender: Female

Re: Lajme Arkeologjike/Historike

#232

Post by TeuAL » Sun Nov 26, 2017 10:48 am

Pikëtakime në Mitologji

1.
Tempull i "Callirius/Silvanus" në Colchester, U.K., i periudhes shek. (I -V) pas Krishtit (pra periudha e pushtimit Romak) dhe gjendet prane rruges se ndertuar ne kete periudhe. Spjegohet qe "Callirius" eshte emri i mbrojtesit te pyjeve dhe blegtoreve pra analog me "Silvanusin" e Romakeve. Mendoj qe ky tempull eshte ndertuar nga vendasit per "Callirius"-in e tyre ose, duke qene se ushtria perandorake ishte shumkombeshe, mund te jete ndertuar nga ushtare te kombesive te tjera qe banonin aty prane.

Ne ngjitje tregohet nje pjate bronzi, e gjetur nga arkeologet ne tempull, ne te cilen dhuruesi ka shkruar se ja dhuron kete objekt zotit "Silvanus Callirius" . . .

2.
Ngjitja e dyte eshte nga shenimet e Lord Byron per vepren "Childe Harold's Pilgrimage"(botuar rreth 1810). Lord Byron ka sjelle ketu disa kenge festive korale ne gjuhen Shqipe, qe kendohen gjate kercimit. Dialekti eshte qartesisht i krahines se Çamërisë. Kenga e pare eshte "Kenga e Caliriotes". Kuptimi i fjales "Caliriote", qe perdoret per vajzen e gezueshme qe heq vallen ( . . . Calliriote ver llërën (tek brezi) tek fundi. . . dhe davetin tunde tunde . . . ), mbetet i pa spjeguar.

Mendoj qe fjala "Caliriote", qe eshte fiksuar tek balada Shqipe e mbledhur ne Shqiperi nga Lord Byron, eshte e
njejte me "Shtojzovalle"-n e mitologjisë tonë pra figurat femerore mitike qe shetisin dhe vallezojne ne pyje dhe çfaqen pranë burimeve.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
TeuAL
Star Member
Star Member
Posts: 519
Joined: Tue Mar 10, 2015 3:28 am
Gender: Female

Re: Lajme Arkeologjike/Historike_Kodiket e Shqipërisë

#233

Post by TeuAL » Wed Dec 13, 2017 8:18 pm

TeuAL wrote:
Sat Oct 21, 2017 12:35 am
TeuAL wrote:
Thu Oct 12, 2017 11:37 pm
Pyetje per letren qe eshte perdorur per kodiket e Shqipërisë, a eshte prodhim vendas? Mendohet qe 'scriptoriumet' mesjetare kishin punishte per prodhimin e materialeve qe nevoiten per kodiket.
Kodiket tane me te hershem qenkan bere me pergamene pra mendoj qe duhet te kete pasur vend per perpunim te lekures se gjedhit prane "scriptoriumeve" tona.
Ngjitur eshte nje skice qe tregon se si behej perpunimi i lekures qe perdorej per kodiket antike. Ngjitja eshte nga libri:
-------------------------------------------------------
Titulli: Meetings with remarkable manuscripts
twelve journeys into the medieval world
Autor: Christopher De Hamel
Publ : New York , Penguin Press, 2017
--------------------------------------------------
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
TeuAL
Star Member
Star Member
Posts: 519
Joined: Tue Mar 10, 2015 3:28 am
Gender: Female

Re: Lajme Arkeologjike/Historike

#234

Post by TeuAL » Sun Jan 28, 2018 3:10 pm

Nje video per Butrintin me pamje shume terheqese:
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
TeuAL
Star Member
Star Member
Posts: 519
Joined: Tue Mar 10, 2015 3:28 am
Gender: Female

Re: Lajme Arkeologjike/Historike_Kodiket e Shqipërisë

#235

Post by TeuAL » Sun Jan 28, 2018 3:35 pm

TeuAL wrote:
Wed Dec 13, 2017 8:18 pm
TeuAL wrote:
Sat Oct 21, 2017 12:35 am
TeuAL wrote:
Thu Oct 12, 2017 11:37 pm
Pyetje per letren qe eshte perdorur per kodiket e Shqipërisë, a eshte prodhim vendas? Mendohet qe 'scriptoriumet' mesjetare kishin punishte per prodhimin e materialeve qe nevoiten per kodiket.
Kodiket tane me te hershem qenkan bere me pergamene pra mendoj qe duhet te kete pasur vend per perpunim te lekures se gjedhit prane "scriptoriumeve" tona.
Ngjitur eshte nje skice qe tregon se si behej perpunimi i lekures qe perdorej per kodiket antike. Ngjitja eshte nga libri:
-------------------------------------------------------


Titulli: Meetings with remarkable manuscripts
twelve journeys into the medieval world
Autor: Christopher De Hamel
Publ : New York , Penguin Press, 2017
--------------------------------------------------
Po plotesoj postimin me lart:
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
TeuAL
Star Member
Star Member
Posts: 519
Joined: Tue Mar 10, 2015 3:28 am
Gender: Female

Re: Lajme Arkeologjike/Historike_Kodiket e Shqipërisë

#236

Post by TeuAL » Sun Jan 28, 2018 4:00 pm

TeuAL wrote:
Sun Jan 28, 2018 3:35 pm
TeuAL wrote:
Wed Dec 13, 2017 8:18 pm
TeuAL wrote:
Sat Oct 21, 2017 12:35 am
TeuAL wrote:
Thu Oct 12, 2017 11:37 pm
Pyetje per letren qe eshte perdorur per kodiket e Shqipërisë, a eshte prodhim vendas? Mendohet qe 'scriptoriumet' mesjetare kishin punishte per prodhimin e materialeve qe nevoiten per kodiket.
Kodiket tane me te hershem qenkan bere me pergamene pra mendoj qe duhet te kete pasur vend per perpunim te lekures se gjedhit prane "scriptoriumeve" tona.
Ngjitur eshte nje skice qe tregon se si behej perpunimi i lekures qe perdorej per kodiket antike. Ngjitja eshte nga libri:
-------------------------------------------------------


Titulli: Meetings with remarkable manuscripts
twelve journeys into the medieval world
Autor: Christopher De Hamel
Publ : New York , Penguin Press, 2017
--------------------------------------------------
Po plotesoj postimin me lart:
Edhe nje tjeter plotesim lidhur me skriptoriumin, si dukej, ne periudhen antike:
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
TeuAL
Star Member
Star Member
Posts: 519
Joined: Tue Mar 10, 2015 3:28 am
Gender: Female

Re: Lajme Arkeologjike/Historike_Kodiket e Shqipërisë

#237

Post by TeuAL » Wed Jan 31, 2018 12:55 am

TeuAL wrote:
Sun Jan 28, 2018 4:00 pm

Edhe nje tjeter plotesim lidhur me skriptoriumin, si dukej, ne periudhen antike:
A jane gjetur nga arkeologet tane gjurme te tavolinave te gjata prej tulle, si tregohet tek ngjitja, ne ambjente ku mund te jene kopjuar kodiket tane nga shkrimet ne rulone pergamene, me te hershem se kodiket ?
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
TeuAL
Star Member
Star Member
Posts: 519
Joined: Tue Mar 10, 2015 3:28 am
Gender: Female

Re: Lajme Arkeologjike/Historike

#238

Post by TeuAL » Sat Feb 10, 2018 1:06 pm

Ne guidat e parkut te Butrintit

Nuk e di pse nuk me ka rene ne sy, ne guidat e Butrintit, emri i "lumit Simois te Trojes" per "kanalin e Butrintit" te cilin Virgjili e perdor bashke me emrin "Troja e re" per Butrintin ashtu sic permend edhe "porten Skea te re" te Butrintit? Ngjitja sqaron sa kam thene dhe eshte nga www, vijon . . .
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
TeuAL
Star Member
Star Member
Posts: 519
Joined: Tue Mar 10, 2015 3:28 am
Gender: Female

Re: Lajme Arkeologjike/Historike

#239

Post by TeuAL » Sat Feb 10, 2018 1:19 pm

. . . vijon
Dy foto te Butrintit te vitit 1913(nga www) nga Frédéric Boissonnas, i cili perdor per "kanalin e Butrintit" emrin "lumi Simois i ri".
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
TeuAL
Star Member
Star Member
Posts: 519
Joined: Tue Mar 10, 2015 3:28 am
Gender: Female

Re: Lajme Arkeologjike/Historike

#240

Post by TeuAL » Wed Feb 21, 2018 11:51 pm

. . . vijon

Po shtoj emertimin dhe hollesira te tjera, qe i ben vet fotografi Frédéric Boissonnas(njelloj si ne postimin me lart) i cili perdor per "Kanalin e Butrintit" emrin "Lumi Simois i Ri".
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Post Reply

Return to “Arkeologji, antropologji”