"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

arberiaonline kunderpergjigjet!

Këtu mund të flisni mbi historinë tonë duke sjellë fakte historike për ndriçimin e asaj pjese të historisë mbi të cilen ka rënë harresa e kohës dhe e njerëzve.

Moderators: Arbëri, Strokulli

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

arberiaonline kunderpergjigjet!

#1

Post by Mallakastrioti » Mon Sep 21, 2009 10:04 pm

Ju lutem te gjitheve te sillni cdo citim apo fakte historike lidhur Ilirides,autoktonise shqiptare ne Maqedoni qe nga lashtesia deri ne ditet tona!Koha nuk pret e nuk duhet tu kemi shume besim vetem disa deklaratave kunder Akademise se Shkencave te FYROM-Maqedonise,qe bejne "historianet" shqiptare te Tiranes apo Shkupit e Prishtines....eshte koha per kunderpergjigje,pasi era po fryn ne anet tona e kunder nesh,siç duket sllavet e greket po bluajne diçka mes tyre kunder nesh!

Titulli ne youtube:"arberiaonline.com-present:Responce to The Academy of Science of FYROM"

Jeni te lutur source apo materialet ne gjuhen angleze.
Image

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: arberiaonline kunderpergjigjet!

#2

Post by alfeko sukaraku » Mon Sep 21, 2009 10:20 pm

Eshte krejt qesharake te pretendojn sllavet lashtesin ,ne nje kohe qe ata njihen si ardhes te shek 7 te eres sone.Cilet jane Maqedonasit e vertet?

Gadishulli i Atho banohej nga Pellazget ,na thote Thukididi.

Ndersa Dimosteni kundra Filipit III 41 bene fjale per "Mosleimin e Filipit te marrin pjese ne lojrat olimpike sepse ai ishte barbare".Por si ka mundesi qe i jati te quhet barbare edhe i biri te quhet helen?

Filipi i pergjigjet se ai eshte po nga e njejta rrace me ata qe marrin pjese ne lojrat olimpike.Ateher si ka mundesi qe njerzit e gjakut te tij te jene helene edhe Filipi te mos jete helene?

Ne ndihme na vjene Isokrati i cili na thote:

GREKET JANE ATA QE MARRIN PJESE NE SHKOLLIMIN GREKE

Filipi nuk u shkollua ne greqisht ,ndaj quhej barbare.Ndersa i biri i shkollua ,ndaj edhe quhej helen.

Por si qendron ceshtja e gjuhes greke?

Athina mbahet djepi i lindjes se gjuhes greke.Athina e shek 5 shkruajti veprat homeriane ne nje gjuhe te panjohur=jo greke.Kjo do te thote se Athina fliste gjuhe jo greke ne shek 5 p e s.

Lindja e gjuhes greke fillon me Gorjan nga Leondinet e Siqilis i cili erdhi ne Athine edhe krijoj ne leter gjuhen letrare greke.Kjo gjuhe u perhap me ane te shkollimit edhe nuk ishte gjuhe e folur ne popull....ja c na thote "Istoria tis ellinikis glosas" Athine 2002 me permbledhje nga M Z Kopidakis :

gjuha greke mori shume kohe te perhapej ne popull sepse nuk ishte gjuhe qe lindete ne buzet e njerzis ,por mesohej ne leter.Ne qytetet shume kombeshe do merrte jete theia e mencur e Isokratit"greket jane ata qe marrin pjese ne shkollimin greke"

Ateher pranohet boterisht se paragreket ishin pellazget,mbishkrimet e pellazgeve shkruhen deri ne shek 2 p e s-te pakten nga c ka njohim deri me sote-.

Perfundimi:

Greket ishin ata qe mesonin kete gjuhe letrare.
Vendasit ishin Pellazget
Gjuhe e pellazgeve vertetohet si gjuhe shqipe
Sllavet u shfaqen 1000 vjet me vone se koha e aleksandrit
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: arberiaonline kunderpergjigjet!

#3

Post by alfeko sukaraku » Mon Sep 21, 2009 10:23 pm

Dhimiter Pilika ne librin e tij "Pellazget origjina jone e mohuar" permbleth edhe disa vargje popullore nga zona e bregut te detit:

ci me ci zune cingerin
junani me bullgarin
sebep per maqedonin
se ka qene vendi ine
se ka qene memedheja
e skenderbeut si rrefeja
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4225
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: arberiaonline kunderpergjigjet!

#4

Post by Zeus10 » Mon Sep 21, 2009 11:03 pm

Mallakastrioti wrote:Ju lutem te gjitheve te sillni cdo citim apo fakte historike lidhur Ilirides,autoktonise shqiptare ne Maqedoni qe nga lashtesia deri ne ditet tona!Koha nuk pret e nuk duhet tu kemi shume besim vetem disa deklaratave kunder Akademise se Shkencave te FYROM-Maqedonise,qe bejne "historianet" shqiptare te Tiranes apo Shkupit e Prishtines....eshte koha per kunderpergjigje,pasi era po fryn ne anet tona e kunder nesh,siç duket sllavet e greket po bluajne diçka mes tyre kunder nesh!

Titulli ne youtube:"arberiaonline.com-present:Responce to The Academy of Science of FYROM"

Jeni te lutur source apo materialet ne gjuhen angleze.
Do pergatis dicka te vogel por interesante, si per 'miqte' tane maqenedonas ashtu dhe per 'miqte' tane greke, per tia u kthyer 'nderin' ne lidhje me Maqedonine e lashte dhe simbolin e saj Aleksandrin.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

Picasso`
Senior Member
Senior Member
Posts: 146
Joined: Thu Aug 06, 2009 12:18 am
Gender: Male

Re: arberiaonline kunderpergjigjet!

#5

Post by Picasso` » Tue Sep 22, 2009 1:17 am

Zeus10 wrote:
Mallakastrioti wrote:Ju lutem te gjitheve te sillni cdo citim apo fakte historike lidhur Ilirides,autoktonise shqiptare ne Maqedoni qe nga lashtesia deri ne ditet tona!Koha nuk pret e nuk duhet tu kemi shume besim vetem disa deklaratave kunder Akademise se Shkencave te FYROM-Maqedonise,qe bejne "historianet" shqiptare te Tiranes apo Shkupit e Prishtines....eshte koha per kunderpergjigje,pasi era po fryn ne anet tona e kunder nesh,siç duket sllavet e greket po bluajne diçka mes tyre kunder nesh!

Titulli ne youtube:"arberiaonline.com-present:Responce to The Academy of Science of FYROM"

Jeni te lutur source apo materialet ne gjuhen angleze.
Do pergatis dicka te vogel por interesante, si per 'miqte' tane maqenedonas ashtu dhe per 'miqte' tane greke, per tia u kthyer 'nderin' ne lidhje me Maqedonine e lashte dhe simbolin e saj Aleksandrin.
Problemin me "Maqedonet" dhe ate falsiklopedi nuk e kemi te antikiteti por ne kohen e mesjetes dhe te asaj renesanse, ku ata shpifin se ne shqiptaret kemi ardhur ne disa vellime, si p.sh. ne shek 15 vala e par, ne ate 18 e dyta, e treta ne 19 dhe e katerta ne ate 20 (pas luftes se dyte boterore dhe 1999 pas egzodit te Kosovareve ne Maqedoni).

Dhe me doemos ne te dalim me argumente shkencore dhe dokumente historike.

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4225
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: arberiaonline kunderpergjigjet!

#6

Post by Zeus10 » Tue Sep 22, 2009 4:15 pm

E pergatita materialin qe premtova, eshte i bashkengjitur me poshte, por do i lutesha dikujt ta kontrollonte per gabime sepse e shkrojta me nxitim dhe nuk u mundova te zgjidhja nje gjuhe te pershtatshme per mungese kohe. Pastaj Mallakastrioti mund te beje punen e "tij" .
Ju falenderoj paraprakisht.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

Socio
Star Member
Star Member
Posts: 693
Joined: Thu Sep 03, 2009 12:44 pm
Gender: Male

Re: arberiaonline kunderpergjigjet!

#7

Post by Socio » Tue Sep 22, 2009 4:53 pm

Zeus10 wrote:E pergatita materialin qe premtova, eshte i bashkengjitur me poshte, por do i lutesha dikujt ta kontrollonte per gabime sepse e shkrojta me nxitim dhe nuk u mundova te zgjidhja nje gjuhe te pershtatshme per mungese kohe. Pastaj Mallakastrioti mund te beje punen e "tij" .
Ju falenderoj paraprakisht.
Zeus, materialin qe ke bashkengjitur nuk mund ta hap !?
One cannot and must not try to erase the past merely because it does not fit the present

User avatar
Arta
Sun Member
Sun Member
Posts: 1515
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:44 pm
Gender: Female
Location: USA

Re: arberiaonline kunderpergjigjet!

#8

Post by Arta » Tue Sep 22, 2009 6:03 pm

Zeus10 wrote:E pergatita materialin qe premtova, eshte i bashkengjitur me poshte, por do i lutesha dikujt ta kontrollonte per gabime sepse e shkrojta me nxitim dhe nuk u mundova te zgjidhja nje gjuhe te pershtatshme per mungese kohe. Pastaj Mallakastrioti mund te beje punen e "tij" .
Ju falenderoj paraprakisht.
Zeus e pashe, shume mire ishte.

Socio wrote:
Zeus, materialin qe ke bashkengjitur nuk mund ta hap !?
Socio beje downloawd si document.
"I never gave anybody hell! I just told the truth and they thought it was hell."~Harry S. Truman

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: arberiaonline kunderpergjigjet!

#9

Post by Mallakastrioti » Tue Sep 22, 2009 6:57 pm

Zeus10 wrote:E pergatita materialin qe premtova, eshte i bashkengjitur me poshte, por do i lutesha dikujt ta kontrollonte per gabime sepse e shkrojta me nxitim dhe nuk u mundova te zgjidhja nje gjuhe te pershtatshme per mungese kohe. Pastaj Mallakastrioti mund te beje punen e "tij" .
Ju falenderoj paraprakisht.
Je i madh Zeus...po vihem menjehere ne pune.
Image

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: arberiaonline kunderpergjigjet!

#10

Post by alfeko sukaraku » Tue Sep 22, 2009 7:20 pm

Zeus

tek fjala "greke" "nus".mendja-truri, une do shtoja se fjala tingellon si "nush"..p sh "den to horaj o o nush mu"=Nuk e mbane truri ime.

Po te veme re te foluren dialektore shqipe "njosh"= njohesh,vrene se kemi te bejm me te njejten fjale.Prejardhjen shqipe te kesaj fjale e gjejm edhe tek shqipja dialektore "njou=njohu",sepse ketu gjejm edhe fjalen angleze "know=nou".Si rrjedhoj shqipja eshte mema e te dyja gjuheve per kete fjale-edhe jo vetem.
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: arberiaonline kunderpergjigjet!

#11

Post by Mallakastrioti » Tue Sep 22, 2009 7:57 pm

Zeus10 wrote:E pergatita materialin qe premtova, eshte i bashkengjitur me poshte, por do i lutesha dikujt ta kontrollonte per gabime sepse e shkrojta me nxitim dhe nuk u mundova te zgjidhja nje gjuhe te pershtatshme per mungese kohe. Pastaj Mallakastrioti mund te beje punen e "tij" .
Ju falenderoj paraprakisht.

Kam nje problem te vogel Zeus me kete file...ka disa gjera qe nuk i lexon si psh.a ty ku thote:"..adoptions and interventions in the language of the Ancient “Greeks”. The original word is:

?????...

si dhe me poshte ka rreshta qe ti shkruan po shembujt nuk shihen
Image

Socio
Star Member
Star Member
Posts: 693
Joined: Thu Sep 03, 2009 12:44 pm
Gender: Male

Re: arberiaonline kunderpergjigjet!

#12

Post by Socio » Tue Sep 22, 2009 8:32 pm

Arta wrote:Socio beje downloawd si document.
Flm Arta, e shkarkova tani !
One cannot and must not try to erase the past merely because it does not fit the present

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4225
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: arberiaonline kunderpergjigjet!

#13

Post by Zeus10 » Tue Sep 22, 2009 8:50 pm

Socio wrote:
Zeus, materialin qe ke bashkengjitur nuk mund ta hap !?
Socio, nuk e di per cfare arsye dikush kishte nderruar ne admin panel opsionet e anetareve, por une e rregullova dhe tani eshte ne rregull(cdo anetar mund te download file tani)
Mallakastrioti wrote: Kam nje problem te vogel Zeus me kete file...ka disa gjera qe nuk i lexon si psh.a ty ku thote:"..adoptions and interventions in the language of the Ancient “Greeks”. The original word is:

?????...

si dhe me poshte ka rreshta qe ti shkruan po shembujt nuk shihen
shembujt jane figura, por nese nuk duken po sjelle te plote ketu, ju vetem me thoni.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4225
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: arberiaonline kunderpergjigjet!

#14

Post by Zeus10 » Tue Sep 22, 2009 9:46 pm

In the Balkan ‘party’ of the political struggle for creating ethnic identity we find a new actor, the Macedonians. They are erecting to the best of their ability, a duplicate of the pathetic Serbian & Greek propaganda, always at the expense of the only language and culture unaltered nation: The Albanians.
After much preparation and a hard political battle with the Greeks over the identity of the Ancient Macedonians and their symbol Alexander, the shameless Science Academy of Macedonia, came up with the so called Encyclopedia of the Macedonian History, claiming Alexander the Great and Ancient Macedonians their ancestor, while the Albanians as Mountains People, who usurped their beloved Macedonia about the 17-th Century. These theses look identical to their Slavic brothers, Serbs, whose pretenses upon Albanian’s territories are supported to similar concepts of Albanians mass migrations towards Serbian’s land. Macedonians engaged in a desperate battle to their twins in propaganda, the Greeks, they found the way to get rid to their Albanian neighbors, claiming them in a desperate political movement under the cover of scientific “facts”, as not participants of the ancient history. Although the ancient Balkan territories were not part of anything resembling integrated national entities, the modern Macedonian and Greek scholars are fighting upon a name Alexander the Great. The Macedonians until now have not shown any particular connection to the ancient ones whatsoever, despite the enormous propaganda. So does the Greeks, except the language which telling the truth has many lexical similarities. But we already know that their language is an adoption of Church Byzantine Empire language. Since their state creation a modern ethnic Greek doesn’t bear the same significance as the ancient one. Since its creation, the state of the so called Greeks doesn’t includes the territories lived completely or partially by the ethnic Greeks but those lands inhabited by various ethnic groups who: "took and will take the weapons" against the Ottoman dynasty.

Image

Which in English means: Territories (lands) of Greece are these which "took and will take the weapons" against the Ottoman dynasty.

But let’s return back to the name of the Alexander or Ἀλέξανδρος. According to the Greek propaganda :

Image

This explanation bears empiric features and is linguistically incomplete. The verb alexein(αλέξείν) is phantomatic in the so called Ancient Greek language, because it doesn’t appear to be very popular in use in ancient text. It is probably an inflections of the real verb guard, defend; watch for; (mid.) be on one’s guard

Image

So let’s focus our attention in a very popular word of all the variants of the language which bear the name “Greek”, the word andros which is the second part of the name Alexandros. Any person who speaks Greek uses this word to denote a man. The exact word is andras, and during its declension it appears like this:

Image

But no Greek knows the real meaning of the word. This word was one of the many which came deformed to the actual status during the countless adoptions and interventions in the language of the Ancient “Greeks”. The original word is:

Image

It worth a try pronouncing this word which appear to be somehow different graphically from the modern word. We already know that ν(n) has a different pronunciation before the vowels, it becomes like new(nju-english), bagno(Italian) or njoh(Albanian)


Image

Image

Also ή in ancient Greek has similar phonetic value to date(dejt) in English and the same phonetic value to ë (Albanian), which is otherwise pronounced similar to i in Modern Greek.
So the entire word is not pronounced aner like the philologists claim, but anjër almost identical to the Albanian njëri whose meaning is man:

Image

Even ‘a’ at the beginning of the word is the result of the adjacent nouns:

Image

and it is the Albanian verb asht(is) in its primitive even now ongoing status:

Image

So the noun ‘anjër’ before becoming adjacent was a njër=is a man. It makes perfect sense in Albanian because një is the numeral one, and njëri is either used to denote a person(man) or as the definite of the numeral një--> njëri.
Thus the noun anjëri is not Greek at all, it is being used from Albanians even today, ex:

A njëri qe po te kerkon--> it is somebody/someone looking for you

We know that during the declension the “”Greek”” noun(we already know it is not Greek) shows like this:

Image

The switch from ν--> νδ during the declension is an Albanian phenomenon also. The switching to binary letters occurs because of the following consonant r. For example standard Albanian the indefinite nominal of the dream is ender, but when it goes to definite we have:
andër-->andra, which in some archaic dialects still preserves the non digraph consonant ex: anër-->andra . When it comes switching from one dialect to another the phenomenon is random:

ni(geg)-->ndiej(tosk)--feel
nigjoj* ndigjoj(geg)--> degjoj(tosk)--listen
niq(geg)--> ndiq(tosk)---follow, pursue
nodh--> ndodh—happens

etc.

Sometime modern Albanian preserves some archaic forms of the Ancient Greek (which is an old written Albanian dialect). For example:


Ancient Greek: αν(δ)ήρ~ander____________man
Albanian dhandër(geg) dhëndër(tosk)___________man, husband, groom

Where “dh” is also part of partition to the adjacent nouns and it means dha(give) merging its “a” with the following initial a of the word ander.

The word “aner” is not the only word where we find astonishing similarity with Albanian, and we have the transition ν--> νδ or δ--> νδ, we have many:

Image

Image

Or

Image

Were

Image

And is represented in Albanian words like:

Image

Now you should know what I meant, Macedonian and Greeks are engaged in a big quarrel fighting upon something that is not neither Greek nor Macedonian but clearly related to the Albanians, and theirs are just efforts to create identities stealing wherever they can find one even though showing themselves shameless.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

Picasso`
Senior Member
Senior Member
Posts: 146
Joined: Thu Aug 06, 2009 12:18 am
Gender: Male

Re: arberiaonline kunderpergjigjet!

#15

Post by Picasso` » Tue Sep 22, 2009 11:21 pm

Zeus, shum bukur dhe nuk kam dyshim se ke punuar dhe ja si ka nje sinteze te bukur dhe madheshtore, por ne ate Falsikopedine e Maqedoneve, problemi mbetet te "migrimi" i shqiptareve ne Maqedoni, nga MATi dhe Lumi.
Ata i rrine qendrimit se shqiptar para shek 16 nuk ka patur ne Maqedoni. E gjith kjo e gjen bazen neper dokumentet Turke, sic thone ata.

Pra, ky eshte problemi, edhe pse me ata "historijanet" e rinj behet fjale edhe per antikitetin ku i mbeshesin tezat Serbe...

Post Reply

Return to “Historia e Shqiperise”